فرمول یک ایرانمکس ورشتپن راننده تیم فرمول یک ردبول ریسینگ نسبت به تغییراتی که در رقابتهای فرمول یک در حال شکل گرفتن است هشدار داد و بیان کرد که این تغییرات، فرمول یک را تبدیل به یک چیز ساختگی و مصنوعی به مانند کشتی کج آمریکا می کند.

ورشتپن در مورد تغییر احتمالی روند مرحله تعیین خط بیان کرد:

ما رانندگان با مدیران فرمول یک دیداری را داشتیم و بیان کردیم که به عنوان راننده چه چیزی را می خواهیم. هنوز هیچ چیزی تایید نشده است اما ما نمی خواهیم که فرمول یک تبدیل به مسابقات کشتی کج آمریکا شود که همه چیز در آن ساختگی و مصنوعی می باشد، ما این موضوع را خیلی شفاف بیان کردیم که چنین چیزی را نمی خواهیم. من فکر می کنم که روند فعلی مرحله تعیین خط خوب می باشد و نمی دانم که چطور می شود این (روند خوب) را تغییر داد.

او همچنین در مورد خودروهای فصل 2021 که با تغییرات عظیمی به پیست ها میایند نیز هشدار داد و گفت:

در حال حاضر، خودروها سه ثانیه در هر دور کندتر خواهند بود که خیلی زیاد است. فکر می کنم که خودروها باید سبک تر باشند ولی با این خودروهایی که با پاوریونیت هایبرید و باتری ها مسلح شده اند کمی این موضوع سخت است.

مکس ورشتپن - مسابقه گرندپری مالزی 2017

مکس ورشتپن 

ورشتپن در مورد تقویم 22 مسابقه ای فصل بعد نیز اعلام کرد که این مسئله نمی تواند اتفاق خوبی برای مهندسان و مکانیک ها باشد:

من با 22 مسابقه در سال موافق نیستم. باور دارم که فقط باید بهترین پیست ها را انتخاب نمود و در تقویم قرار داد. می دانم که آنها می خواهند پول در بیاورند ولی آنها باید در مورد مکانیک ها نیز فکر کنند که همیشه باید در پیست حضور داشته باشند.

آنها در روز دوشنبه یا سه شنبه به پیست میایند تا همه چیز را بسازند ولی مدیران اصولا در روز شنبه میایند و بعد از مسابقه هم با هواپیمایی دوباره راهی خانه خود می شوند برای همین برای آنها(مدیران) این مسئله موردی نیست، آنها می توانند 30 مسابقه را هم به راحتی شرکت کنند چون فقط در نهایت شاید 3 روز دور از خانه باشند ولی برای بیشتر مردم 5 یا 6 روز است؛ من این حرف ها را برای رانندگان نمی زنم برای مکانیک ها می گویم، اگر مسابقات زیاد شود آنها می توانند پرونده های طلاق خود را امضا کنند.

ورشتپن تنها راننده ای نیست که به این موضوع توجه کرده است بلکه سرجیو پرز نیز این مسئله را هشدار داده است:

من بیشتر نگرانی هایم برای مکانیک ها و مهندس هاست، فکر می کنم که آنها افرادی هستند که بیشتر نسبت به زندگی خودشان نگران می شوند. شک دارم که آنها اصلا بتوانند هیچ زندگی اجتماعی را داشته باشند، این موضوع برایشان خیلی سخت می شود. شاید اوضاع به جایی برسد که مجبور شویم دو گروه داشته باشیم و به نوعی شیفتی کار کنیم.

مسائل زیادی در جریان قرار می گیرد. برای رانندگان نه، ما عاشق مسابقه دادن هستیم، البته ما تعهداتمان بیشتر می شود به این خاطر که ما فقط نباید مسابقه دهیم، ما باید در شبیه ساز ها قرار بگیریم، در رویداد های اسپانسرینگ و سرمایه گذارها شرکت کنیم و باید از لحاظ بدنی در شرایط خوبی قرار بگیریم و تناسب اندام خودمان را حفظ کنیم و همینطور مسائل دیگر…مسائل دیگر بیش از حد زیاد می شوند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

11 دیدگاه

 1. امید نورمحمدی

  11

  0

  دمش گرم. کیف کردم. پارسال من توی همین سایت نوشتم که فرمول 1 داره به کشتی کچ شبیه میشه… چندتا از دوستان بصورت عمومی و خصوصی (اون موقع پیامهای خصوصی بین کاربران وجود داشت) معترض شدند و گفتند قیاس غلطیه و …
  الان مکس هم همینو میگه… زده توی خال… روزبروز بیشتر پخته میشه و داره خودشو بخوبی نشون میده…
  اون از رانندگی معرکه اش و اینم از اظهار نظرهای عالی … یعد از بازنشستگی سب فکر کنم طرفدار صد آتشه مکس بشم اگه همینطوری بره جلو … البته که اون نیازی به من و امثال من نداره!!!

  • محمد

   4

   0

   البته آقای حسینی باید جواب بدن ولی اونقدری که من میدونم طبق طرح پیشنهادی موتورها قراره همین v6 و 1.6 لیتری هایبرید بمونه فقط ممکنه واحد mgu-h حذف بشه و دور موتورها رو 3000 تا بالا ببرند اگر اشتباه نکنم. قوانین تا آخر این ماه میلادی (اکتبر) قراره نهایی بشن. پس هنوز ممکنه تغییراتی رو ببینیم.

 2. 5red16

  5

  2

  دقیقا…
  به نظرم هیچ چیز مثل ثبات قوانین نمیتونه به فرمول یک کمک کنه
  تازه امسال ردبول و فراری دارن حرفهایی واسه گفتن پیدا میکنن که…
  به نظرم مدیران فرمول یک بعضی وقتها فقط جلو پاشون رو میبینن…

 3. Amin

  5

  0

  واقعا بهترین تعبیر و تشبیهی که میتونس استفاده کنه همین بود
  کشتی کج رو خیلی ها نگا میکنن
  ولی وقتی عمیقا فکر میکنی ک ی نمایشه
  تازه میفهمی چند چندی…
  واقعا اگه ی روزی فرمول یک از لحاظ فلسفه تبدیل ب کشتی کج بشه دیگه نگاش نمیکنم

  • امید نورمحمدی

   0

   0

   البته اگر خودش بتونه نفسی بکشه… مدیرانش که فعلا دارن بچه مردمو نگه میدارن که یه وقتی ناراحت نشه…
   مرسدس و ردبول و مک لارن و رنو خیلی پویا و متمرکز دارن روی 2021 کار میکنن و مدیریت فراری کارش شده توضیح دادن به یک جوان 21 ساله با ماهی خدا یورو درآمد!!!

 4. Ferrari7

  2

  0

  حرف حساب زدن اما آیا کسی توجه خواهد کرد؟
  تنها چیزی که می‌تونه به این اوضاع سر و سامان بده ثبات هست
  دائم از این شاخه به اون شاخه پریدن فقط هزینه تیم ها رو زیاد می‌کنه
  از طرفی دارن سقف بودجه تعیین میکنن
  چه شود؟
  تازه یکسری تیم‌ها داشتن راه رسیدن به تیمهای برتر رو پیدا میکردن که دوباره دارن قوانین رو تغییر میدن یعنی روز از نو روزی از نو این تغییر قوانین و عدم ثبات همچنین باعث میشه خودرو سازهای دیگه وارد مسابقات نشن و مخصوصا تولید کنندگان موتور چون این ذهنیت ایجاد میشه که معلوم نیست که این قوانین تا کی پابرجا میمونه وایا میتونن با قوانین جدید تر در سالهای بعد هماهنگ بشن یا نه (از نظر مالی و خیلی چیزهای دیگه) لازمه جذب سرمایه گذار و سرمایه گذاری مطمئن ثبات هست
  با ورود تامین کنندگان موتور متنوع تر مطمئنا جذابیت بیشتر میشد مثلاً BMW دوباره برمیگشت و Porsche اضافه میشد
  از طرفی بخشی از جذابیت این مسابقات برمیگرده به هیجان پیش از فصل که هواداران هر تیم داشتن و منتظر تولید خودروی رقابتی از طرف تیم محبوبشون بودن و بخاطر همین خیلی از اخبار تیم و تمرینات پیش فصل رو دنبال میکردن با یکسان سازی خودروها اون جذابیت های پیش فصل که هواداران هر تیم داشتن ازشون گرفته میشه
  فکر کنم با تغییرات زیاد ، فرمول یک ، واقعا دچار مشکل خواهد شد

دیدگاه خود را بیان کنید