فرمول یک ایران: بار دیگر فرمول یک به سرزمین مجار ها باز میگردد. بوداپست برای هواداران, خاطرات تلخ و شیرینی دارد. در ادامه به مرور بعضی از این خاطرات میپردازیم و شما را بیشتر با گرندپری مجارستان آشنا میکنیم.

 

تاریخچه ی برگزاری

اولین جایزه بزرگ مجارستان در سال 1936 برگزار شد, یعنی زمانی که مسابقات به حالت تک گرندپری در اروپا برگزار میشد و خبری از قهرمانی انفرادی و تیمی در مسابقات نبود. آن مسابقه که در پارک نپلیگت برگزار شد را تازیو نوولاری ایتالیایی از تیم آلفا روئمو برد.

گرندپری مجارستان پیست نپلیگت

بعد از آن به دلیل جنگ و مسائل سیاسی مجار ها به خواب زمستانی عمیقی فرو رفتند تا سال 1986.

برنی اکلستون بار دیگر نشان داد میتوان با دیپلماسی ورزش مرز های سیاسی را کنار گذاشت و در یکی از سرسخت ترین حکومت های زمان ( اتحادیه ی جماهیر شوروی) مسابقه ی فرمول یک برگزار کرد!

بعد از پنجاه سال وقفه, این نلسون پیکه بود که توانست با خودروی ویلیامز-هوندا فاتح بوداپست شود. اما این بار خبری از پارک نپلیگت نبود. پیست هانگارورینگ جایگزین آن شده بود. پیستی که در مقاله ی جدا به شما عزیزان معرفی میشود.گرندپری مجارستان آیرتون سنا

طبق قراردادی با فرمول یک, این پیست تا سال 2026 در تقویم خواهد ماند. در اوایل سال 2016 سطح پیست برای اولین بار بازسازی کلی شد تا صدماتی که طی سال ها به آسفالت آن وارد شده ترمیم شود.

همان طور که میدانیم مجارستان یکی از فقیرترین کشور های اروپایی است اما مقامات سیاسی و ورزشی این کشور از ظرفیت این مسابقات استفاده ی حداکثری میکنند و به جذب گردشگر از این طریق میپردازند. اتفاقی که در بعضی از کشور های صنعتی دنیا به راحتی نمی افتد.

مسابقات به یاد ماندنی

سال 2006

اولین مسابقه ای در شرایط  کاملا بارانی برگزار شد. جنسن باتن از چهاردهم استارت زد و در پایان زودتر از بقیه پرچم شطرنجی را دید! بی دلیل نیست که مرد بریتانیایی را یکی از متخصصان پیست های بارانی میشناسیم.

گرندپری مجارستان جنسن باتن

سال  2003

فرناندو آلونسو به اولین برنده ی اسپانیایی جایزه بزرگ تبدیل شد. همچنین با این برد نام خود را به عنوان جوانترین پیروز گرندپری( در زمان خودش) ثبت کرد. رکوردی که اکنون به نام مکس ورشتپن هلندی است.

 

سال 2001

مایکل شوماخر افسانه ای در یک روز به دو رکورد الین پراست دست یافت. 51 پیروزی و مسجل شدن چهارمین قهرمانی مایکل در مسابقه ی سال 2001 اتفاق افتاد.

گرندپری مجارستان

 

سال  1993

اولین برد برای قهرمان یک دوره ی فرمول یک دیمون هیل در این پیست به دست آمد.

 

سال 2015

در سالی که مرسدس قدرت اول فرمول یک بود, در گرندپری مجارستان هیچ حرفی برای گفتن نداشت. در مسابقه ای جذاب و دیدنی که خبری از سلطه ی تیر های نقره ای نبود, سباستین فتل به پیروزی رسید و دنیل کویات دوم شد و دنیل ریکاردو به مقام سومی رسید.

مجارستان سال 2015

مجارستان سال 2015

باید دید آیا یکشنبه ی جولای امسال هم به لیست جذابترین ها اضافه خواهد شد؟

با ما همراه باشید…

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

8 دیدگاه

  • هومن

   0

   0

   به نظر من اگه مثلا این مسابقه رو ردبول ببره با وجود مرسدسی ها در پیست خیلی براشون لذت بخش تر از اسپانیا وامثالهم هستش (وکاملا طبیعیه) ولی امارای جالبی تو این پیست وجود داره امیدوارم جذاب باشه مسابقه که به احتمال خیلی زیاد جذابه.

دیدگاه خود را بیان کنید