فرمول یک ایران – پس از گرندپری مجارستان مدیر تیم ردبول کریستین هورنر طی مصاحبه ای پیر گسلی را به خاطر رقابت با تیم های میانه و پایین جدول در مسابقات مورد نکوهش قرار داد اما در انتهای مصاحبه ی خود بیان کرد که ردبول هیچ گونه قصدی مبنی بر جابجایی او ندارد و او تا پایان فصل جاری راننده تیم ردبول خواهد ماند. سوال اصلی و مهم اینجاست که از مصاحبه کریستین هورنر تا این روز چه چیزی تغییر کرده که مدیران ردبول تصمیم گرفتند بار دیگر این قمار را انجام دهند و یکی از راننده های خود را با تیم تورو روسو تعویض کنند؟

الکساندر آلبون جایگزین پیر گسلی شد. اکثرا از شنیدن این خبر تعجب نکردیم چرا که ردبول قبلا نیز دست به چنین کاری زده بود. به نظر می رسد این مورد برای ردبول در حال تبدیل شدن به یک عادت می باشد. در فصل 2016 تیم ردبول به دنبال نتایج ضعیف دنیل کویات در مسابقات مکس ورشتپن را جایگزین او کرد و کویات را به تورو روسو منتقل کرد. در نهایت در انتهای فصل 2017 نیز تورو روسو پیر گسلی و برندن هارتلی را به عنوان رانندگان تمام وقت خود انتخاب کرد.

البته پشت این جابجایی ها بیانیه ای وجود دارد که در آن تیم ردبول بیان کرده است که این تیم با داشتن چهار راننده تحت قرارداد و چهار صندلی موجود برای آن ها در دو تیم دارای موقعیتی استثنایی و منحصر به فرد می باشد و هر زمان که اراده کند می تواند از این بیانیه استفاده کرده و موقعیت رانندگان خود را تغییر دهد.

رانندگان ردبول و تورو روسو در فصل 2018 فرمول یک

رانندگان ردبول و تورو روسو در فصل 2018 فرمول یک

گسلی در فصل 2018 در تورو روسو عملکرد فوق العاده ای از خود نشان داد و همگان نیز تحت تاثیر آن قرار گرفتند. او دومین مسابقه فصل (بحرین) را در رده چهارم به اتمام رساند و در نهایت با کسب 29 امتیاز (25 امتیاز بیشتر از هارتلی) فصل 2018 را به اتمام رساند.

پیر گسلی راننده بدی نیست اما او در حالی که می دانست عملکردش مرتبا توسط هلموت مارکو که به مدیری سخت گیر و بی طاقت مشهور است کنترل و ارزیابی می شود، نتوانست خود را با شرایط تیم و خودروی ردبول وفق دهد. البته در برخی مسابقات، رگه ای از سرعت در وجود او نمود پیدا می کرد. برای مثال می توان مسابقه سیلورستون انگلیس و یا تعیین خط مسابقه باکو را نام برد اما این سرعت دوام و پایداری لازم را نداشت و در اکثر مسابقات او با خودروی خود راحت نبود.

از طرف دیگر با وجود مکس ورشتپنی که در این فصل از هر لحاظ برتر می باشد، شرایط برای گسلی بد و بدتر شد. این عملکرد فوق العاده ورشتپن از گرندپری ژاپن فصل گذشته آغاز شده و تنها نقطه تاریک این عملکرد سلسله وار او، گرندپری موناکو 2019 و برخورد با والتری بوتاس در پیت استاپ می باشد که در این حادثه بیشتر تقصیرات بر گردن تیم بود. ورشتپن تا این جای فصل 2019 با کسب دو پیروزی و سه سکو و مجموع 181 امتیاز در رده سوم جدول قهرمانی رانندگان قرار دارد و فقط 7 امتیاز با والتری بوتاس رده دومی فاصله دارد. اما در طرف مقابل پیر گسلی فقط موفق به کسب یک سوم این امتیازات شده است.

مکس ورشتپن و دنیل کویات - آلمان 2019

مکس ورشتپن و دنیل کویات – آلمان 2019

موضوع جالب اینجاست که اگر ورشتپن این فصل را از نهمین مسابقه فصل (گرندپری اتریش) آغاز می کرد، با وجود تعداد مسابقات کمتر باز هم امتیازات بیشتری نسبت به امتیازات حال حاضر گسلی کسب می کرد. به بیان دیگر اگر 5 سکوی کسب شده ورشتپن در فصل 2019 را حذف کنید، او باز هم در امتیازات بالاتر از گسلی قرار می گیرد.

اما مسئله مهم تری که در این جابجایی در نظر گرفته شده، قهرمانی سازندگان می باشد. ردبول تا اینجا در جدول قهرمانی سازندگان فقط 44 امتیاز کمتر از فراری دارد و بسیاری از امتیازات این تیم نیز توسط یکی از راننده های آن ها کسب شده است. فقط تصور کنید که اگر آن ها می توانستند دنیل ریکاردو را برای یک سال دیگر در تیم نگه دارند قادر به انجام چه کارهایی بودند. برنامه ردبول برای ادامه فصل، حداقل نبرد بر سر جایگاه دومی می باشد. بنابراین خروج گسلی و جایگزینی او با آلبون به قولی تیری در تاریکی است و مدیران ردبول معتقدند که ارزشش را دارد.

اگر لوییس همیلتون و مکس ورشتپن را تا اینجای فصل دو راننده برجسته و به نوعی محرک این رقابت ها بدانیم، راننده تیم مک لارن کارلوس ساینز (که تا فصل قبل بخشی از برنامه ی رانندگان جوان ردبول بود) هم تا اینجا آنقدر خوب بوده که او را نیز باید به این دو نفر اضافه کنیم. ساینز پس از سه مسابقه سختی که اول فصل با مک لارن تجربه کرد بعد از آن جزو رانندگان کم اشتباه ظاهر شد و پیوسته عملکرد خود را در مسابقات بهتر و بهتر کرد و هم اکنون با 58 امتیاز در رده هفتم جدول رانندگان قرار دارد و فقط 5 امتیاز با گسلی رده ششمی اختلاف دارد. نکته جالب اینجاست که خود ردبول بعدا اعتراف کرد در فرایند از دست دادن ساینز اشتباهات زیادی مرتکب شدند. تصدیق این اعتراف را می توان امروز و در تیم مک لارن یافت چرا که عملکرد ساینز در یک تیم رده میانی تا این مقطع از فصل بسیار خوب بوده و او حتی موفق شد مسابقه مجارستان را بالاتر از پیر گسلی به اتمام برساند و در جدول نیز در آستانه گذر از او (گسلی) می باشد.

مکس ورشتپن و پیر گسلی - چین 2019

مکس ورشتپن و پیر گسلی – چین 2019

این عوامل و فاکتور ها (عملکرد ساینز در یک خودروی رده میانی و مشاهده ی آن توسط ردبول) به اضافه عملکرد خوب آلبون در تورو روسو باعث شد تا ردبول دست به چنین اقدامی بزند. اگر ورشتپن یا ساینز تا این حد چشمگیر ظاهر نمی شدند یا اگر فراری در این فصل به مرسدس نزدیک تر بود و به نوعی برای ردبول غیر قابل دسترس به نظر می رسید، در چنین سناریویی گسلی وقت بیشتری داشت تا خود را با شرایط تیم و خودرویی که هیچ گاه نتوانست به ستاپی دست یابد که به او اعتماد به نفس کافی را تزریق کند، وفق دهد.

آلبون در سال 2012 از برنامه رانندگان ردبول کنار گذاشته شد اما از آن زمان تلاش بسیاری کرد تا بتواند پتانسیل های واقعی خود را در معرض دید همگان قرار دهد و در نهایت با کسب رده سوم جدول رانندگان مسابقات فرمول 2، ردبول این شانس را به او داد تا با تورو روسو در مسابقات فرمول یک شرکت کند و او نیز از این فرصت نهایت استفاده را کرد تا بتواند توانایی های خود را به مدیران ردبول نشان دهد. این راننده انگلسی – تایلندی در دومین مسابقه فرمول یک خود موفق به کسب امتیاز شد و در چهار مسابقه دیگر نیز جزو 10 راننده برتر قرار گرفت و هم اکنون فقط 1 امتیاز کمتر از نیکو هالکنبرگ راننده رنو دارد.

در حالت عادی ردبول ترجیح می داد که آلبون را تا انتهای فصل در تورو روسو نگه دارد و سپس برای سال آینده صندلی ردبول را به بدهد تا هم تجربه ی بیشتری در فرمول یک کسب کند و هم فشار زیاد ناشی از رانندگی برای یکی از تیم های برتر به او وارد نشود. اما مشخصا مدیران ردبول به این نتیجه رسیده اند که قرار دادن آلبون در صندلی ردبول در این مقطع از فصل ارزشش را دارد. اگر مدت زیادی طول بکشد تا البون سرعت کافی را در ردبول بدست آورد اما از آن طرف بتواند در مسابقات امتیاز کسب کند، این گونه نتیجه گیری می شود که او فعلا کم تجربه است و بدون تست های قبلی سوار این خودرو شده است. اما اگر او از همان ابتدا تاثیر گذار ظاهر شود، آنگاه او و ردبول شبیه نابغه ها به نظر خواهند رسید و این قماریست که ردبول به دنبال آن است.

الکساندر آلبون

الکساندر آلبون – تورو روسو

البته این خطر وجود دارد که به البون به همان اندازه و یا حتی بیشتر از گسلی فشار وارد شود و نتواند عملکرد صد در صدی خود را به نمایش بگذارد. در چنین حالتی دست ردبول خالی خواهد ماند چرا که تنها راننده با تجربه فرمول یک آن ها دنیل کویات خواهد بود. اگر چه کویات در این فصل عملکردی حتی بهتر از البون در تورو روسو داشته و حتی موفق به کسب سکو نیز شده و همانند ورشتپن به نوعی بلوغ رسیده اما واقعیت این است که مدیران ردبول هنوز به بازگشت کویات به ردبول اعتقادی ندارند.

بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که ردبول فعلا نیازی ندارد تا نگران این موضوع باشد چرا که موقعیت کنونی برای آن ها به منزله تنفس محسوب می شود. اگر ترکیب کنونی (مکس ورشتپن و الکساندر آلبون) جواب دهد، آن ها برای سال های سال ترکیب قدرتمندی در ردبول و ترکیب ایده آلی در تورو روسو خواهند داشت. البته باید این احتمال را در نظر گرفت که ممکن است آلبون در مسابقات باقی مانده ی فصل بدرخشد. در استعداد او شکی نیست اما با در نظر گرفتن فشار وارده به او و همچنین با وجود هم تیمی قدرتمندی نظیر مکس ورشتپن، انتظاراتی که از او وجود دارد ممکن است شرایط را برای او حتی از پیر گسلی دشوارتر کند.

باید دید این بار ردبول از قمار خود چه نتیجه ای خواهد گرفت.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

19 دیدگاه

 1. Kh.n

  16

  19

  اگر البون یدفه مثل مکث سریع شد وبامرسدس وفراری رقابت کرد معلوم میشه ماشین گسلی ومکس یکی نبوده.
  معلوم میشه گسلی فقط نیم فصل اول نقش راننده توسعه را بازی کرده وبرای این که گندش در نیاد نیم فصل دوم که ردبول میخواد رده دوم سازندگان راازفراری پس بگیره. فوراجاش را با البون عوض کرد.
  ردبول هیچ ترسی نداره از این که بخواد بخاطر پیشرفتش راننده هاش رو قربانی کنه.
  یادم نمیره ۲۰۱۴ سروتل و۲۰۱۸ سر ریکاردو چه بلاهایی آوردن.

  • Fastboy 44

   17

   10

   اینو یادت باشه هیچ وقت ماشین ها با هم فرق نمیکنن حتی اگه آپدیت رو برای راننده اول بیارن مسابقه بعدش برای اون یکی راننده هم میارن تنها چیزی که بین راننده ها مشترک نیست ستاپ ماشین هاست
   بنابراین ماشین وتل یا ریکیاردو تو 2014 و مکس و ریکیاردو تو 2018 هیچ فرقی نداشتن

   • REZA.M

    12

    6

    شما هم این رو یادت باشه که گاهی اوقات ماشین رو بر اساس سبک رانندگی یکی از راننده ها توسعه میدن و نتیجه اش میشه اینکه راننده دیگه با ماشین راحت نیست و نمیتونه اونطوری که دوست داره دور بزنه.
    مثل کاری که رنو کرد.ماشین رو بر اساس سبک رانندگی ریکیاردو توسعه دادن و نتیجه اش شد اینکه دیگه هالک با ماشین راحت نیست و نمیتونه سریع باشه.
    فراری هم ماشین رو بر اساس سبک رانندگی لکلرک ساخته و توسعه داده.حتی ماشین 2018 فراری هم بر اساس سبک رانندگی فتل نبود.(ماشین 2017 بر اساس سبک رانندگی فتل ساخته شده بود)
    مرسدس هم ماشین رو براساس سبک رانندگی همیلتون توسعه داده و نتیجه اش شده اینکه بوتاس دیگه با ماشین راحت نیست.
    مشکل ریکیاردو در 2018 هم همین بود و مشکل فتل هم کلا طراحی ماشین های دوران هیبرید بود.
    (مشکل با ترمز ها)
    در ضمن شاهکار پسر به ظاهر سریع توی 2012 رو یاداوری میکنم

   • Fastboy 44

    1

    12

    REZA.M
    اینا همش بهانه ست
    اگه اینجوریه که منم باید میگفتم مثلا ماشین W06 مرسدس بر اساس سبک رانندگی مورد دلخواه رزبرگ ساخته شده بود
    یا میتونستم بگم که ماشین لوییس با رزبرگ فرق داشت چون لوییس خیلی خرابی داشت چه تو تعیین خط و چه توی مسابقه
    و در آخر اینکه……
    فکر کنم لازم نباشه شاهکار های مرد انگشتی رو برات بگم

   • REZA.M

    9

    3

    تمام حرف هایی که زدم سندیت داره و معتبره و از خودم نیست.
    رنو خودش گفته که ماشین رو بر اساس ریکیاردو توسعه دادیم.
    در مورد فتل و ماشین فراری هم تعداد زیادی از کارشناس ها و تحلیلگرای اف وان از جمله مایکل اشمیت و رزبرگ گفتن.
    بوتاس خودش گفته با ماشین راحت نیستم.
    و در مورد مشکلات فتل با ماشینای دوران هیبرید کریستین هورنر گفته.
    خب من بهانه ای نیاوردم.فقط حرف های اون افراد رو بازگو کردم.
    این شما هستی که کم اوردی و داری بهانه میاری.
    میشه یه دلیل یا مدرک بیاری که رزبرگ با w06 راحت تر بوده؟
    بگو.فتل چکار کرده؟
    راستی فتل بود که توی مجارستان با ماشین مکلارن در حالی که لیدر بوده اسپین شد و در اخر چهارم شد؟
    یه نفر توی پیت لین میره توی دیوار یکی دیگه توی پیت لین سبقت میگیره اونم از دو ماشین.

   • Fastboy 44

    1

    9

    REZA.M
    من که نگفتم بر اساس رزبرگ ماشینو توسعه دادن گفتم مثلا
    چشم حرف های شما درست اصلا
    نگم برات دیگه!!!!!!
    2010 بلژیکو نگو که توسط لوییس لپ شد!
    2014 توسط همتیمیش له شد(آها یادم افتاد.وتل انگیزه نداشت اون سال!!)
    توی 2018 آلمان و Saches Kerve که یادتون هست دیگه!!
    فستیوال میلان 2018
    ایتالیا 2018
    ژاپن 2018
    آمریکا 2018
    بحرین 2019
    انگلیس 2019
    ادامه دارد!!!!!!

  • Hassan Mohebbi

   11

   3

   مگه مغزشون عیب کرده که این کارایی که تو میگی رو بکنن. چه حرفایی میزنین. ۲۰۱۷ هم همش ماشینش مکس خراب میشد. اون موقع مکس این قدر مثل ریکاردو تو فصل قبل نق نزد فقط رانندگی کرد. از ۱۰ تا مسابقه اول فصل شش هفتا دی ان اف داشت، در کل ۱ده دوازده تادی ان اف داشت تو اون فصل (دقیق یادم نیست ولی میدونم خیلی زیاد بود)
   این حرفای خاله زنکی رو بندازین کنار. مگه دیونن که کلی امتیاز از دست بدن یه راننده رو خراب کنن که از یه راننده دیگه حمایت کنن.
   تنها چیزی که فرق داره تنظیماتیه که هر راننده طبق سبک خودش میگه رو ماشینش پیاده کنن حالا یکی مثل وتل هر جوری هست خودش رو وفق میده یکی مثل گسلی نمیتونه و یا زمان میبره. به نظرم گسلی باید مهندس فصل قبلش تو تیم تورو روسو رو همراه خودش میاورد ردبول شاید اون بهتر بدونه که چی بدرد گسلی میخوره.
   من به شخصه این احتمال رو میدم که گسلی تو تورو روسو عملکرد بهتری به نسبت ردبول داشته باشه.

   • iman88

    5

    3

    حسن جان واقعا درک نمیکنم بعضی ازین دیدگاهها درمورد تیمها از کجا میاد.ماشینه گسلی رو ضعیفتر ساختن و تو نیم فصل به خاطر بلایی که خودشون اگاهانه سرش اوردن عوضش کردن.حالا اگر البون عملکردش خوب باشه به خاطر این نیست که تونسته بهتر با این ماشین هماهنگ بشه بلکه به خاطر اینه که ماشینی که دسته گسلی دادن متفاوت با ماشینیه که به البون دادن.حالا چرا گسلی رو نگه نداشتن و ماشینه برابر با مکس بهش ندادن و بجاش البون رو اوردن و ماشین برابر بهش دادن یکم تیره و تاریکه.
    خلاصه هر اتفاقی بیوفته یه نتیجه ای ازش بیرون میارن که ثابت کنن رانندهای که مورد علاقه ما نیست با چیزی غیر از تواناییش داره به موفقیت میرسه مگر اینکه یه جایی اون ته مهایه جدول باشه و کاری به کاره کسی نداشته باشه.

   • Hassan Mohebbi

    6

    2

    اره دقیقا ایمان جان.
    تنها چیزی که میشه در مورد گسلی گفت اینه که نتونسته قلق این ماشین رو بدست بیاره و چون تو یه تیم برتر هست فشار روانی هم روشه به همین دلیل عملکردش اومده پایین.
    من به شخصه خیلی به البون امید دارم و بی‌صبرانه منتظر دو پیست مورد علاقه‌ام یعنی اسپا و مونزا هستم.

 2. alireza_h

  15

  2

  به نظرم بُعد تبلیغاتی و به دست آوردن بازار تبلیغاتی توو تایلند و کلا اون قسمت از آسیای جنوب شرقی، می‌تونسته تاثیرگذار باشه توو این جا به جایی بی هزینه (تاکید می‌کنم «بی هزینه»)

  اما در کل تفاوتی بین گسلی و آلبون نمی‌بینم در بُعد کیفیت! نهایت یه شوک هست که توو کوتاه مدت می‌تونه تاثیر خوب یا بد داشته باشه… اما توو بلند مدت به دلیل همون نبود تفاوت کیفی بین این دو تا راننده، شاهد تغییر خاصی نخواهیم بود

 3. مهدی کوپایی

  6

  2

  ردبول استاد کندن بهترین هاس
  نمونه ش سب که از BMW Sauber کندنش
  البته نظر شخصی م هست ،دنبال سه تای مرسدس هستن
  استبان ،جورج و نیک دی فریز
  پارامتر های دکتر رو دارن هرسه تا

  اما از ۲۰۱۷ بخوایم نگاه کنیم
  شاید تو ردبول قانونی هست که باید مکس ورشتاپن رو سکو باشه
  دور سریع ثبت کنه
  رکورد پیست بزنه و……

 4. نیما

  5

  1

  ولی بعضی نظرا اینجا خیلی متعصبانه هستش
  اره اول فصل یک ماشین میسازن که احتمالا به سبک رانندگی یکی از راننده ها نزدیک تره ولی اینطوری نیست که راننده بعدی فدا کنن
  بعدشم که ماشین ها آپدیت یکسان میگیرن ولی شاید در بازه زمانی متفاوت
  گسلی پتانسیل لازم داشت ولی احتمالا نتونسته از ماشینی که به خواست مکس نزدیک بود کار بکشه یا که توانایی رقابت تو سطح بالا نداره
  تیمی مثل ردبول نمیاد راننده دوم خودشو به فنا بده که راننده اولش مثلا قهرمان بشه دومی هفتم هشتم، همین هم سطح نبودن گسلی و مکس باعث شد که مرسدس تو مجارستان برد از چنگ ردبول دربیاره
  بارها دیدین که راننده دوم به تیم و راننده اول کمک می کنه تا نتیجه بهتری بدست بیاره مثل مجارستان 2017 کیمی به فتل یا مونزا 2018 بوتاس به همیلتون و ……

  • iman88

   5

   2

   درسته نیما جان.
   ارزشه یه راننده خوب در کنار مکس از نظر تیمی خیلی زیاده.یادم نیست کدوم مسابقه بود اما سب از پیت خارج شد افتاد پشته گسلی و در طوله یک پیچ سب مثل اب خوردن ازش رد شد در صورتی که اگر میتونست کمی سب رو معطل کنه کار برا مکس که اون جلو داشت رقابت میکرد ساده تر میشد.
   موضوع اصلی اینه که اگرم بخوای راننده دومت مویه دماغ راننده اولت نشه نیازی نداری ماشین ضعیفتر بهش بدی.نهایتش قبل مسابقه میبریش یه کنار گوششو میپیچی میگی نبینم با مکس رقابت کنی.مصلما کنترل یه جوون 20ساله برایه هلموت مارکو با اون کاریزمایه وحشتناکش کار سختی نیست.ضمن اینکه اصلا ردبول نسبت به فراری و مرسدس راننده هاشو برایه رقابت با هم ازادتر میذاره.چه زمانه سب و مارک وبر یا سب و دنیل و اخیرا مکس و دنیل.زمانه وبر که اصلا بحثه به خطر افتادن قهرمانی جهان بود.

   • نیما

    0

    0

    صد در صد همینطوره
    این دکتر مارکو چیز ترسناکیه
    من ویدیو میدیم یکی از راننده های تورو روسو پرچم آبی گرفته بود ولی خیلی طول داد که به سب راه بده راننده صدا کرد و باهاش حرف زد و آخرش راننده صندلی خودشو از دست داد
    گسلی جز سیلوراستون و شاید بشه گفت باکو مسابقه در سطح بالا نداشت و همش قاطی مسابقه با میان جدولا بود که از همونا هم شکست میخورد
    ردبولم حتی سال قبلم با اینکه معلوم بود ترجیحشون مکس هستش، دستور تیمی نمیدادن و فاجعه باکو به همین خاطر پیش اومد و فکر اینکه ماشین متفاوت به گسلی بدن خیلی تفکر جالبی نیست

دیدگاه خود را بیان کنید