فرمول یک ایران – جدید ترین پاوریونیت فرمول یک شرکت هوندا، تامین کننده ی پاوریونیت تیم های ردبول و تورو روسو در فصل 2019 رقابت های فرمول یک، الهام گرفته از برنامه ی این شرکت در کار با موتور های جت می باشد. این شرکت با استفاده از تجارب افراد متخصص خود در زمینه ی موتور های جت، گام بسیار بزرگی در جهت ساخت یک پاوریونیت قدرتمند برداشته است.

آپدیت سوم پاوریونیت هوندا، جدیدترین واحد قدرت این شرکت می باشد که در گرندپری فرانسه 2019 معرفی شد و مکس ورشتپن نیز با کمک آن توانست برنده ی گرندپری اتریش 2019 شود. مهم ترین بروز رسانی این پاوریونیت، در بخش های توربو و خود موتور احتراق داخلی بوده است.

کارکنان بخش توسعه و تحقیق فرمول یک شرکت هوندا حدود دو سال زمان را با همتایان خود در بخش موتور های جت در شهر ساکورای ژاپن، صرف همکاری و تبادل اطلاعات کرده اند و بدین ترتیب ماحصل این همکاری، دستیابی به یکی از بزرگترین موفقیت های این شرکت در زمینه ی قابلیت اطمینان در بخش هایبرید به خصوص عنصر MGU-H (مخفف واژه ی Motor Generator Unit – Heat : سیستم بازیابی انرژی حرارتی) پاوریونیت جدید این شرکت بوده است.

پیشنهاد این همکاری از سوی آقای یاسوکی آساکی (سرپرست بخش تحقیقات فرمول یک هوندا در شهر ساکورا) در یکی از جلسات با مدیران شرکت هوندا بوده است که ایشان در آن جلسه اذعان کرده اند که همکاری بخش فرمول یک با بخش موتور های جت به خصوص در زمینه ی توربین ها، می تواند برای پیشرفت پاوریونیت های فرمول یک این شرکت مفید واقع شود.

توربو فن HF120 هوندا

توربو فن HF120 هوندا

مدیر فنی شرکت هوندا، آقای تویوهارو تانابه گفت:

موتور جت، خود به تنهایی با موتور فرمول یک کاملا فرق دارد اما بخش توربین آن همانند توربو شارژر و MGU-H در موتور های فرمول یک می باشد.

توربین موتور های جت در سرعت های بالا می چرخد و همچنین ساخت آن نیز نیاز به طراحی خاص و آیرودینامیکی دارد و به نظرم این فناوری، فناوری رایجی می باشد.

مدیر ورزشی هوندا، آقای ماساشی یاماماتو نیز بیان کرد:

اگر شما بخواهید تمام تمرکز خود را صرفا بر روی فرمول یک قرار دهید، طبیعتا تمام حواستان فقط معطوف به دنیای درون آن خواهد بود (در زمینه های دیگر پیشرفت نخواهید کرد).

ما با انجام این کار (همکاری با بخش جت) توانستیم از دیدگاه ها، نظرات و توصیه های افراد دیگر و همچنین تکنولوژی های به کار رفته در جاهای دیگر استفاده کنیم. این بار این دیدگاه درباره ی آیرودینامیک و شکل خاص توربین بود و این دیدگاه جدید در کار ما پیشرفت های زیادی ایجاد کرد.

ارتباط موتور جت با موتور فرمول یک

جت HA-420 شرکت هوندا، یک جت تجاری شش صندلی ارتفاع بالا با وزن پایین می باشد. تامین کننده ی قدرت مورد نیاز این جت، منبع الهام گیرنده شرکت هوندا یعنی موتور HF120 می باشد.

توربو فن HF120 هوندا

توربو فن HF120 هوندا

این موتور متشکل از دو توربین می باشد:

 1. توربین کوچک با فشار بالا که شامل توربینی از جنس پره های تک بلور می باشد و سوخت کمتری مصرف می کند.
 2. توربین بزرگ تر با فشار کم که در جهت مخالف توربین کوچک تر به چرخش در می آید و همچنین نسبت به آن وزن کمتری نیز دارد.

پاوریونیت کنونی فرمول یک، موتور توربو 6 سیلندر با آرایش خورجینی (V6) به همراه متعلقات سیستم هایبرید می باشد که دو عنصر توربو شارژر و MGU-H قادر هستند تا 125000 دور در دقیقه به چرخش در آیند.

شرکت هوندا در سال های اخیر، در به راه انداختن و چرخاندن این دو عنصر با مشکلات بسیار زیادی دست و پنچه نرم می کرد که یکی از بزرگ ترین آن ها مشکل قابلیت اطمینان بود. این مسئله مشکلات بسیاری همانند کمبود قدرت موتور و عملکرد بسیار بد آن و همچنین کاهش مقدار و کیفیت انرژی بازیابی شده از سیستم هایبرید را با خود به همراه داشت.

اهمیت داشتن توربو شارژر و عملکرد بهینه ی آن در این است که این قطعه با فشرده سازی هوا قبل از ورود آن به محفظه ی احتراق، فرایند احتراق موتور را بهبود می بخشد و آن را بهینه تر می سازد. پس توربو با فشرده سازی و فرستادن هوای بیشتر به داخل سیلندر های موتور، احتراق کامل سوخت را به موتور خودرو هدیه می دهد.

در فرمول یک علاوه بر عملکرد درست توربو که از حیاتی ترین فعل و انفعالات در موتور های V6 مرسوم می باشد، بخش هایبرید نیز با موتور احتراق داخلی ترکیب می شود و در سال های اخیر، مشکل اکثر شرکت های سازنده ی موتور خودرو های فرمول یک، از این بخش ناشی می شود. توربوی موتور فرمول یک رابطه ی دوگانه بسیار اساسی و مهمی با MGU-H بخش هایبرید دارد.

Renault F1 V6

پاوریونیت خودروی فرمول یک و اجزای تشکیل دهنده ی آن

MGU-H، گاز های خروجی اگزوز خودرو را به انرژی الکتریکی تبدیل می کند و بدین وسیله توان مورد نیاز MGU-K ( مخفف واژه ی Motor Generator Unit – Kinetic : سیستم بازیابی انرژی جنبشی) را تامین می کند. اما انرژی بازیابی شده توسط MGU-H قابلیت ذخیره سازی نیز دارد و بر خلاف MGU-K، محدودیتی از نظر میزان انرژی ذخیره شده در هر دور نیز ندارد.

بنابراین وجود و عملکرد درست MGU-H برای سیستم بازیابی انرژی پاوریونیت بسیار حیاتی و مهم می باشد، چرا که این بخش حدود 20 درصد از توان کل پاوریونیت یک خودروی فرمول یک را تشکیل می دهد.

یکی دیگر از وظایف مهم MGU-H، کنترل سرعت توربو شارژر می باشد. بنابراین زمانی که راننده پای خود را روی پدال گاز فشار می دهد، MGU-H سرعت چرخش توربو را بالاتر می برد و این به معنای فشرده سازی سریع تر هوا و همچنین برطرف کردن مشکل اصلی و مهم توربو شارژ موتور ها یعنی لگ توربو می باشد.

بنابراین در پاوریونیت های کنونی فرمول یک، MGU-H نقش بسیار اساسی و مهمی را ایفا می کند.

بیشتر بدانید ؛ با سیستم بازیابی انرژی پاور یونیت فرمول یک بیشتر آشنا شوید

اهمیت این بروز رسانی برای تیم ردبول

ردبول و هوندا، هر دو اذعان کرده اند که برای به چالش کشیدن مرسدس و کسب پیروزی و در نهایت عنوان قهرمانی در فرمول یک، پیشرفت های بسیار بیشتری مورد نیاز می باشد.

کریستین هورنر و ماساشی یاماموتو – ردبول و هوندا

معرفی این موتور در هشتمین مسابقه ی فصل می تواند نشان دهنده ی این موضوع باشد که تیم خطر دریافت جریمه های جایگاه راننده های خود در قبال پیشرفت های بیشتر را پذیرفته است.

تویوهارو تانابه بیان کرد که این معرفی زودهنگام بخشی از برنامه های آنان بوده اما همچنین بیان کرد که عملکرد آن ها (در ساخت پاوریونیت) تحت تاثیر همکاری دراز مدت با بخش توسعه و تحقیق موتور های جت بوده است.

تانابه گفت:

قطعا زمان زیادی برای طی کردن این فرایند مورد نیاز است. کمی سخت است که بگوییم مثلا ماه آینده آماده می شود.

ما از طرف هوندا اعلام آمادگی کردیم و با تیم ها راجع به این مورد مشورت کردیم و در نهایت به این جمع بندی رسیدیم که فرانسه بهترین زمان برای اعمال آن می باشد.

هوندا اخیرا بیان کرده بود که موتور جدید حتی اگر در تست داینو افزایش قدرت کمی نشان دهد، باز هم عملکرد آن چشم گیر نخواهد بود. اما با این حال از قابلیت اطمینان آن راضی بود و موتور را در گرندپری فرانسه ارتقا داد. تاثیر این ارتقا در گرندپری اتریش دیده شد و مکس ورشتپن توانست با ترکیبی از موتور جدید هوندا و شاسی فوق العاده ی تیم ردبول برنده ی این گرندپری شود.

مکس ورشتپن - موناکو 2019

مکس ورشتپن – موناکو 2019

تانابه در ادامه گفت:

اگر شما یک توربو شارژر با کارایی بالا در اختیار داشته باشید، قادر خواهید بود این مزیت را با موتور احتراق داخلی و همچنین MGU-H به اشتراک بگذارید. توربو شارژر موتور ما در بروز رسانی جدیدمان چنین توربویی می باشد. بدین وسیله ما قادر خواهیم بود تا عملکرد و توانایی کلی موتور را بهینه سازی کنیم.

با این موتور جدید ما می توانیم انرژی کافی و موثرتری از توربو شارژر دریافت کنیم و از نظر مدیریت انرژی نیز قادر هستیم این انرژی را در سرتاسر موتور به اشتراک بگذاریم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

19 دیدگاه

 1. saeed.shei

  32

  0

  وای پسر این فوق العادس ان شاءالله ادامه فصل ردبول هوندا و حتی تورو روسو چالش بیشتری برای مرسدس و فراری ایجاد کنن توروروسو هم تیمای میانه جدولو اذیت کنه

 2. 5red16

  9

  2

  سلام و عرض ادب
  کارشناسها مدعی اند در بین سه تیم اول پاوریونیت فراری از بقیه قدرتمندتره
  اما در مورد دوام و پایداری اون تردید وجود داره
  سوالم اینه که سه تیم برتر تا انتهای فصل چند آپدیت دیگه در بخش پاوریونیت قراره ارائه بدن؟
  آیا برنامه مشخصی وجود داره یا بسته به شرایط تصمیم میگیرن؟
  ممنون از f1iran

  • سید حامد محمدی

   16

   1

   با سلام
   در این که برتری پاور یونیت ها برای فراری هستش یا نه مطمئن نیستم و درموردش شک دارم ولی بروز رسانی های اعمالی توسط تیم ها بر اساس مصلحت های مختلفی اعمال میشه. درصد زیادش مربوط به پکیجینگ خودرو میشه که برای گرندپری های مختلف باید ی سری از بروز رسانی ها روش اعمال بشه و قسمت دیگه هم مربوط به طراحی پاوریونیت میشه. اگر پاوریونیت رو جوری تغییر بدن که منجر به تغییر اندازش بشه مشکل بزرگی برای تیم ها به وجود میاد و مجبورن هر تغییری که برای آیرودینامیک برنامه ریزی کرده بودن رو فراموش کنن.
   در مورد تیم ها هم به نظر میرسه فراری فعلا در تلاشه تا تایر ها رو درک کنه و کاری با پاوریونیت دیگه نداره و تا گرندپری آلمان منتظره ببینه میتونه با تایر ها مچ بشه یا نه. در مورد ردبول هم که هم مشکل تایر داره و هم مشخصا مشکل قدرت پاوریونیت و خودشون تصمیم میگیرن و صلاح میدونن که چه بروز رسانی هایی رو اعمال کنن

 3. soroush_sh_11

  10

  0

  باید دید تا یک الی دو سال دیگه رقابتی میشن یا نه
  ردبول تیم منسجمی داره مثل مرسدس و تیم خواهر که پشتیبانیش باعث پیشرفت بهترش میشه
  کاش بیان تیم های مرسدس فراری دو تیم داشته باشن فقط تامین کننده موتور نباشن و توی بحث آیرودینامیکی و شاسی هم کمک کنن
  بنوعی تیم آلفا و بتا باشه مخصوصا ویلیامز که بد داره دست و پا میزنه

 4. Mehrdad

  21

  16

  ردبول داره بد جور خطرناک میشه
  هوندا با همین فرمون بره جلو سال بعد ردبول مدعی اصلی قهرمانی میتونه باشه البته اگه مافیا اجازه بده تیمی غیر مرسدس قهرمان شه!
  تعجب کردم ردبول تو پیستی مثل ردبول رینگ که توان موتور حرف اول رو میزنه همچین تایمی بزنه
  اما مونزا واقعا مشخص میکنه پیشرفت هوندا چقدر بوده

  • مهدی کوپایی

   9

   15

   هوندا دنبال تیم مستقل هست البته نظر شخصی
   بعدش
   شوماخر ۵ سال قهرمان جهان شد
   فراری حق وتو داره
   تیم فوتبال فراری مدام داره تو سری آ قهرمان می شه و….
   کار مافیا نیست 😏😏😏😏

   • داریوش

    11

    1

    تیم فوتبال فراری ؟!!
    اگر منطورت یوو هست که این دو تا زیر مجموعه ی فیات هستند
    در ضمن یوو تاوان اشتباهشو به شدیدترین نوع ممکن داد

   • Mehrdad

    3

    0

    محمد
    بهترین جا مونزا هست به نظرم برای درک قدرت هوندا
    اگه بتونن تو پیستی مثل مونزا اختلاف زیر نیم ثانیه ای تیمی که پول پوزیشن میگیره تایم بزنن با این روند پیشرفت هوندا میتونن سال بعد مدعی قهرمانی باشن
    ببینین الان موتور فراری و مرسدس به اخرش رسیدن تقریبا دیگه بیشتر از این نمیشه از این موتور قدرت کشید بیرون ولی هوندا و رنو قدرت کمتری دارن و میتونن به این دو تیم برسن
    من مطمعنم در شرایط موتوری برابر شاسی ردبول حرف های زیادی داره برای زدن

 5. Hassan Mohebbi

  8

  0

  مقاله بسیار خوبی بود. به شخصه اطلاعاتم در این زمینه کم هست و این مقالات دانش من رو در مورد مهندسی روز دنیا بیشتر میکنه. خیلی ممنون و متشکر.

  بد نیست بدونید که اولین برنامه توسعه کشور ایران در سال 1948 نوشته شد و اولین برنامه توسعه ملی هند 1951، چین 1953، ژاپن 1956 و کره جنوبی 1962.

 6. alonso87

  4

  6

  من خودم شخصا خوشحال میشم که ردبول وهوندا موفق باشن ولی با وجود اون پیرمرد نفرت آور هلموت مارکو که بخاطر سوگلی ورشتپنش انقدر تبعیض قائل میشه بین راننده ها چه وقتی که ریکاردو بود و حالا گسلی همون بهتر که هیچوقت به جایی نرسه ردبول

  • Mohsen.t

   6

   0

   ی جوری میگی اینگار مرسدس و فراری سوگلی ندارن. انتخاب بین ریکیاردو و مکس انتخاب سختی بود اما چون دوتاشون مدعی بودند یکی باید می رفت. الان ریکیاردو می موند میشد سوگلی دیگه درسته؟
   الان هم گسلی اونقد دتره بد عمل می کنه ک تو هم جای مارکو بودی هیچ تخم مرغی تو سبدش نمی زاشتی

 7. amir

  2

  0

  اینطور بنظر میرسه که سلطه ی مکلارن روی هوندا باعث عدم نتیجه گیری مهندسای ژاپنی بوده و حالا که با ردبول ها هستن شهامت بیشتری پیدا کردن و این نتیجه رو رقم زدن
  واقعا کار بزرگی کردن
  امیدوارم بازم از این نوآوری ها ببنیم.

دیدگاه خود را بیان کنید