فرمول یک ایران – بعد از اتمام گرندپری آلمان نیمی از فصل 2016 فرمول یک را پشت سر گذاشتیم فصلی پر از هیجان و رقابت‌های همیشگی فرمول یک اما تا به اینجا چه گذشته است؟

رهبر رقابت ها بعد از گرندپری آلمان لوئیس همیلتون 217 امتیازی شد و صدرنشین جدول رانندگان ماند در جدول تیم‌ها نیز اقتدار مرسدس از قبل بیشتر شد و همراه با 415 امتیاز خود صدرنشین جدول رانندگان باقی ماندند.

در این مقاله به بررسی عملکرد تیم‌های مختلف در نیم فصل 2016 می‌پردازیم.

نیم فصل پرحادثه‌ی مرسدس

تیرهای نقره‌ای سال را بدون تغییر در رانندگان خود شروع کردند و در اولین رقابت سال نشان دادند که هنوز نمی‌خواهند تاج نقره‌ای خود را از سر بردارند و یک دو اول سال را در استرالیا به دست آوردند و البته روزبرگ روند پیروزی‌های فصل پیش خود را ادامه داد و جلوتر از لوئیس همیلتون اول شد.

مرسدس اما در رقابت بعدی در بحرین موفق به ثبت یک دو نشد و لوئیس همیلتون فقط به سکو دست یافت این در حالی بود که نیکو روزبرگ باز هم رکورد خود را ارتقا داد و بار دیگر پیروزی بی دردسری را در بحرین به دست آورد اما همیلتون بعد از استارت بد مسابقه و سپس تصادف با والتری بوتاس و مشکل در بال جلو تنها توانست رده‌ی سوم را کسب کند.

این آخرین بدشانسی همیلتون و یا آخرین پیروزی نیکو روزبرگ نبود و در گرندپری چین نیز روزبرگ مقتدرانه پیروز شد اما مرد انگلیسی رده‌ای بهتر از هفتم را کسب نکرد و این عملکرد به دلیل مشکل در سیستم بازیابی انرژی در دور تعیین‌خط بود و در واقع همیلتون این رقابت را از رده‌ی آخر آغاز کرد البته بار دیگر همیلتون وادار به انجام پیت استاپی زودهنگام به دلیل تصادف با فلیپه نصر و مشکل در بال جلوی خود شد تا برتری مطلق جدول رانندگان را راننده‌ی آلمانی تیم آلمانی به دست آورد.

روسیه تبدیل به دژاوویی برای همیلتون شد و بعد از مشکل در دور تعیین‌خط رقابت را از رده‌ی دهم آغاز کرد اما در نهایت موفق به کسب رده‌ی دوم شد تا مرسدس دومین یک دوی فصل خود را تجربه کند.

فاجعه‌ی فصل مرسدسی ها اما بعد از کسب یک دوی آن‌ها رخ داد جایی که در گرندپری اسپانیا دو ماشین تیم مرسدس در همان ابتدای مسابقه بعد از اشتباه دو راننده و اسپین شدن لوئیس همیلتون از دور رقابت کنار رفتند و همین آغاز درگیری‌های دنباله دار همیلتون و روزبرگ بود.

مرسدس 2016

ایستگاه بعدی فرمول یک در موناکو بود و شاهد پرحادثه ترین رقابت فصل بودیم جایی که بالاخره لوئیس روند پیروزی‌های روزبرگ را شکست و اولین پیروزی فصل خود را بعد از مبارزه ای حساس با دنیل ریکاردو به دست آورد روزبرگ نیز که رقابت بدی را همراه با مشکلات فنی و اشتباهات فردی گذرانده بود به رده‌ی هفتم قناعت کرد.

همیلتون که تازه به صدر فرمول یک دنیا دست یافته‌ بود نمی‌خواست آن را به راحتی از دست بدهد و رقابت بعدی در کانادا را نیز به نام خود ثبت کرد این در حالی است که راننده‌ی دیگر مرسدس باز هم با مشکلات فنی دست و پنجه نرم کرد و با پنجم شدن در این مسابقه بخش زیادی از فاصله‌ی خود با همیلتون را از دست داد.

مرسدسی‌ها در باکو هم از شر مشکلات فنی خلاص نشدند و البته این بار نوبت همیلتون بود که بعد از تحمل کردن مشکل فنی مسابقه را در رده‌ی پنجم به پایان برساند پیروز این مسابقه نیز باز هم راننده‌ای از تیم مرسدس بود و این بار روزبرگ.

گرندپری اتریش را بار دیگر همیلتون برد تا به روزبرگ نزدیک‌تر از قبل شود اما این مسابقه از مسابقات خوب مرسدس محسوب نمی‌شد و درگیری دور آخر همیلتون و روزبرگ، مرد آلمانی را به رده‌ی چهارم پرت کرد و فشار انتقادات از همیشه بر روی این دو راننده بیشتر شد و حتی توتو ولف مدیر مرسدس اتفاق را بی مغزی خواند و نیکی لاودا نیز از همیلتون به شدت انتقاد کرد گرچه بعدها سخنان خود را تکذیب نمود.

اتریش 2016

مشکلات تمام نشدنی مرسدس در مسابقه‌ی بریتانیا ادامه پیدا کرد مشکل گیرباکس روزبرگ در انتهای رقابت باعث 10 ثانیه جریمه برای او شد و از رده‌ی دوم به سوم تنزل یافت و البته پیروزی همیلتون باعث شد تا با 167 امتیاز تنها یک امتیاز از روزبرگ عقب‌تر باشد.

این پایان کابوس های روزبرگ نبود و دو مسابقه ی مجارستان و آلمان را در حالیکه خط یک را در اختیار داشت پیروزی را از دست داد و با دو استارت بسیار بد جایگاه خود را در هر دو رقابت به همیلتون باخت تا لوئیس بالاخره به صدر جدول برسد.

استارت گرندپری آلمان یکی از بدترین استارت های روزبرگ بود و او حتی جایگاه خود را به ردبول ها نیز باخت! در ادامه نیز به دلیل خرابی کرونومتر پنالتی 5 ثانیه را 7 ثانیه اعمال کردند و مسابقه ی بد نیکو بدون کسب سکو کامل شد.

در نهایت نیم فصل در حالی به پایان رسید که لوئیس بازگشتی فوق العاده را تجربه کرد و بعد از حادثه در اسپانیا 6 پیروزی کسب کرد و تنها یک رقابت را بدون کسب پیروزی پشت سر گذاشت. حالا او 19 امتیاز بیشتر از هم تیمی خود در چنته دارد. البته نکته ای که لوئیس باید در نیم فصل دوم به آن توجه کند مشکل جریمه ی موتور اوست و احتمالا دو جریمه در نیم فصل آینده کسب کند که می تواند قهرمانی او را به خطر بیاندازد. مرد انگلیسی اذعان کرده است که تلاش دارد که پنالتی خود را در مونزا یا اسپا عملی کند زیرا این پیست ها مستقیمی های زیادی دارند و فرصت برای سبقت گیری او زیاد است.

لوئیس همیلتون - فرمول یک آلمان

مرسدس حالا با اقتدار و 415 امتیاز جلوتر از دیگر تیم‌ها قرار دارد اما مشخص است که در صورت اتمام نیافتن درگیری‌های دو راننده‌ی این تیم اقتدار مرسدس زیر سوال می‌رود زیرا نقره‌ای ها توسط تیم‌های منسجمی مثل فراری و ردبول تعقیب می‌شوند.

فراری، اسب زخمی

آغاز سال 2016 برای فراری مانند سال قبل همراه با گمانه زنی‌هایی مبنی بر نزدیک شدن این تیم به مرسدس بود اما تا به این جای فصل فراری را نزدیک به مرسدس ندیده‌ ایم.

آغاز فصل برای کیمی رایکونن خوب نبود و بعد از مشکل فنی از دور رقابت کنار رفت اما سباستین فتل موفق به کسب سکو شد و پشت سر زوج مرسدس سومین راننده ای بود که از خط پایان گذشت.

ورق در گرندپری بحرین برگشت و این بار فتل بود که در اوایل مسابقه به دلیل مشکل انجین از دور کنار رفت اما رایکونن با رانندگی خوب خود و چند سبقت زیبا از بوتاس و ریکاردو راننده‌ی دوم مسابقه شد.

فتل خیلی زود بازگشت و در چین بود که پشت سر روزبرگ از خط گذشت اما بهای دوم شدن او برخوردش با رایکونن و از دست رفتن بال جلوی هم‌تیمی اش بود البته خود سباستین فتل مقصر این تصادف را راننده‌ی تیم ردبول، دنیل کویات می‌داند در نهایت رایکونن نیز در این رقابت پنجم شد.

گرندپری چین

گرندپری چین

باز هم گردونه‌ی مشکلات فنی چرخید و به فتل رسید تا رایکونن در جدول رانندگان از هم‌تیمی خود جلوتر قرار بگیرد و البته روسیه را روی سکو به پایان برساند.

برتری رایکونن از فتل در اسپانیا نیز ادامه یافت و بعد از حذف دو راننده‌ی مرسدس رایکونن و فتل رده‌های دوم و سوم را کسب کردند البته هر دو راننده‌ی فراری و البته استراتژیست‌های این تیم به دلیل ناموفق بودن در کسب پیروزی مورد انتقاد قرار گرفتند.

بالاخره رایکونن نیز سقوط کرد و گرندپری موناکو را از دست داد و فتل هم مسابقه‌ی خوبی را نگذراند و پشت سر سرجیو پرز راننده‌ی فورس ایندیا چهارم شد. در نهایت هر دو ماشین قرمز فرصت کسب سکو را از دست دادند.

کانادا، گرندپری خوبی برای فراری بود و راننده‌ی آلمانی این تیم رده‌ی دوم را پشت سر لوئیس همیلتون کسب کرد البته مشکل رایکونن در تعیین‌خط و جریمه برای او باعث شد تا رقابت را در رده‌ی ششم به پایان برساند.

روند خوب فراری در باکو بهتر شد و فتل و رایکونن دوم و چهارم شدند البته مرد یخی متحمل پنج ثانیه جریمه برای سرعت بالا در پیت لین شد که در رده‌ی او تاثیرگذار نبود.

فتل که تازه داشت فرم خوب را تجربه می‌کرد گرندپری اتریش را به دلیل ترکیدگی لاستیک و استراتژی بد فراری از دست داد و رایکونن نیز سکوی دیگری در این فصل به دست آورد تا امتیاز راننده‌های فراری برابر شود.

5 رده جریمه برای تعویض گیرباکس برای مرد آلمانی باعث شد تا مرد آلمانی مسابقه‌ی بریتانیا را در رده‌ی نهم مسابقه به پایان برساند کسب رتبه‌ی پنجم رایکونن نیز مهر تائیدی بر بدبودن رقابت برای فراری بود.

اسب های رام نشدنی مجارستان را با شکست خوردن از ردبول گذراندند و در کسب سکو ناتوان بودند و هر دو راننده ی فراری کیمی و سباستین در سبقت گیری از مکس ورشتپن و ریکاردو ناموفق بودند و فراری روند عملکرد بد خود را ادامه داد.

مجارستان

پایان نیم فصل نیز بسیار بسیار برای فراری ها ناامید کننده بود و ثابت کرد که فراری از ردبول عقب مانده است و حالا ردبول ها هستند که به دنبال مرسدس می دوند. فراری پشت سر ردبول ها ماند و ورشتپن و ریکاردو هر دو به سکو رسیدند تا فراری حالا 14 امتیاز از ردبول عقب بماند.

 

فراری فصل بدی را می گذراند و در حالی که خود را برای حمله به مرسدس آماده می کردند حالا خود را پشت ردبول می بینند مصاحبه های کیمی و سباستین نیز ناامیدی آن ها را از نتایج به دست آمده نشان می دهد. چالش بزرگی که فراری در نیم فصل دوم با آن روبرو می شود نبود جیمز الیسون در کنار تیم است و باید دید آیا بینوتو می تواند وضعیت تیم را بهبود ببخشد؟

ادامه دارد…

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

5 دیدگاه

 1. هومن

  0

  0

  یه چیزی بگم از نظر اماری شایدخوشتون بیاد: تنها تیمی که تونسته تمام مسابقات رو دونه به دونه تا به اینجای فصل امتیاز کسب کنه فراری بوده.یعنی همه تیم ها به غیر از فراری حداقل یک بار دو رانندشونو در رتبه های بالاتر از 10 دیده.

 2. هومن

  0

  0

  یه امار دیگه ای در مورد فراری خورده به نظر بنده فقط امیدوارم ادمین های محترم بابت اینکه امار در میاریم و به عنوان کاربر اینجا مینویسیم ازرده خاطر نشن: 5 بار برای راننده های فراری حذف شدن از مسابقه(ریتایرو دی ان اس) رخ داده که 4بار از اون توسط راننده دیگه داخل رقابت به سکو تبدیل شده.اون یه بار هم که نشد تو موناکو بود ولی باز نزدیک بود به سکو تبدیل بشه.

دیدگاه خود را بیان کنید