فرمول یک ایران – در این بخش به چند مورد از تغییرات فنی مهندسی که تیم‌ها برای گرندپری کانادا 2019 روی خودروهای خود اعمال کرده‌اند می‌پردازیم و توضیحاتی در مورد این تغییرات ارائه می‌دهیم.

جزئیات آینه های خودروی RS19 تیم رنو

در تصویر زیر نمایی نزدیک از آینه های معرفی شده توسط تیم رنو برای گرندپری کانادا را شاهد هستیم. این طراحی ابتدا توسط تیم فراری معرفی شد و سپس اکثر تیم ها از این نوع طراحی کپی برداری کردند و آینه های خودرو های خود را بدین شکل طراحی کردند.

آینه ی جدید خودروی RS19 تیم رنو

آینه ی جدید خودروی RS19 تیم رنو

جزئیات کف خودروی RS19 تیم رنو

در تصویر زیر می توانید نمایی از کف خودروی رنو را مشاهده کنید. تیم رنو برای افزایش بهره وری آیرودینامیکی و هدایت بهتر جریان هوا به قسمت زیر خودرو و عملکرد بهتر دیفیوزر، در انتهای کف و در قسمت بالایی شیار ها، پره ی منحرف کننده ی جریان هوای جدیدی را (فلش قرمز رنگ) قرار داده است.

کف خودروی RS19 تیم رنو

کف خودروی RS19 تیم رنو

جزئیات بال عقب خودروی RS19 تیم رنو

تیم رنو برای گرندپری کانادا، صفحه انتهایی (Endplate) جدیدی را در قسمت بال عقب خودروی خود معرفی کرده است.

صفحه انتهایی جدید خودروی RS19 تیم رنو

صفحه انتهایی جدید خودروی RS19 تیم رنو

جزئیات بال عقب خودروی RP19 تیم ریسینگ پوینت

تیم ریسینگ پوینت برای گرندپری کانادا بال عقب خودروی خود را به صورت قاشقی شکل طراحی کرده است که این طراحی تاثیر زیادی در نیروی رو به پایین تولیدی و کاهش درگ (مقاومت هوا) دارد. با عمیق کردن قسمت میانی بال، عمق قسمت های بیرونی نزدیک به صفحه انتهایی کمتر شده و بدین ترتیب نیروی رو به پایین و درگ کمتری ایجاد می شود.

همچنین برش V شکل در قسمت میانی فلپ بالایی بال نیز برای کاهش درگ استفاده می شود.

بال عقب جدید خودروی RP19 ریسینگ پوینت

بال عقب جدید خودروی RP19 ریسینگ پوینت

جزئیات سیستم تعلیق جلوی خودروی RB15 تیم ردبول

تیم ردبول برای گرندپری کانادا پنل هرز (Vanity Panel) کاملا جدیدی را برای خودروی خود معرفی کرده است که این تغییر شامل بالچه هایی روی مجرای S شکل دماغه ی خودرو نیز می باشد که جریان هوای عبوری از مجرای S شکل را به طرفین خودرو انتقال می دهند. تا این جای فصل تیم های مرسدس، آلفا رومئو و رنو از این طراحی استفاده کرده اند.

جزئیات مجرای S شکل خودروی RB19 تیم ردبول

جزئیات مجرای S شکل خودروی RB15 تیم ردبول

Vanity Panel یا پنل هرز، نخستین بار به منظور یکنواخت کردن جریان روی دماغه های پله ای طراحی شد.

جزئیات مجموعه تایر و رینگ خودروی RB15 تیم ردبول

تیم ردبول برای گرندپری کانادا 2019، رینگ چرخ جلوی خودروی خود را به شکلی خاص طراحی کرده است. با این طراحی، تیم در صدد ایجاد اثر آیرودینامیکی مورد دلخواه خود از هوای خروجی رینگ چرخ های جلو می باشد.

مجموعه تایر و رینگ خودروی RB15 تیم ردبول

مجموعه تایر و رینگ خودروی RB15 تیم ردبول

جزئیات بارج بورد خودروی RB15 تیم ردبول

نمایی فوق العاده و نزدیک از بارج بورد پیچیده ی خودروی تیم ردبول

بارج بورد خودروی RB15 تیم ردبول

بارج بورد خودروی RB15 تیم ردبول

جزئیات بال عقب خودروی SF90 فراری

در تصویر مقایسه ای زیر می توانید بال عقب مورد استفاده در خودروی های سباستین فتل (راست) و چارلز لکلرک (چپ) توسط تیم فراری در جریان تمرینات گرندپری کانادا 2019 را مشاهده کنید.

در خودروی چارلز لکلرک، قسمت اصلی و کفی بال به صورت موجی (قسمت مرکزی بال به صورت قاشقی شکل) طراحی شده است (مورد استفاده برای مواقعی که به نیروی رو به پایین کمتر نیاز است) در حالی که در خودروی سباستین فتل تیم فراری از طراحی معمولی و متعارف تر (تولید مقدار کمی نیروی رو به پایین اما درگ یا مقاومت هوای بیشتر نسبت به حالت قبل) استفاده کرده است.

بال عقب خودروی SF90 فراری

بال عقب خودروی SF90 فراری

جزئیات سیستم ترمز جلوی خودروی SF90 فراری

در این تصویر ترمز خودروی فراری بدون قسمت درام (طبلی شکل) ترمز را مشاهده می کنید که می توان بخشی از جزئیات قسمت های داخلی به خصوص لوله ها و مجراهایی که برای خنک کاری کالیبر ترمز قرار داده شده اند را مشاهده کرد.

سیستم ترمز جلوی خودروی SF90 فراری

سیستم ترمز جلوی خودروی SF90 فراری

جزئیات بال جلوی خودروی MCL34 مکلارن

تیم مکلارن در بال جلوی خودروی خود برای گرندپری کانادا، از برخی مشخصه های قدیمی بال های معرفی شده در مسابقات قبلی (به خصوص گرندپری اسپانیا) استفاده کرده است. قوس بال در نزدیکی صفحه انتهایی (Endplate) و تعداد فلپ های آن نشان دهنده ی این مورد می باشند.

بال جلوی خودروی MCL34 مکلارن

بال جلوی خودروی MCL34 مکلارن

جزئیات آینه های خودروی MCL34 مکلارن

آینه ی جدید خودروی مکلارن که در آن پایه های آینه به صورت بالچه ای شکل قرار داده شده اند.

آینه ی جدید خودروی MCL34 مکلارن

آینه ی جدید خودروی MCL34 مکلارن

جزئیات موتور خودروی W10 مرسدس

تیم مرسدس برای گرندپری کانادا بروز رسانی خاصی را معرفی نکرده است اما بروز رسانی اصلی مرسدس در این مسابقه موتور این تیم می باشد که در زیر کاور خودرو پنهان شده است و متاسفانه اطلاعات بیشتری از این بروز رسانی در دسترس نمی باشد.

کاور موتور خودروی W10 مرسدس

کاور موتور خودروی W10 مرسدس

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید