فرمول یک ایران:

امروز بیست تیر ماه 1395, شاهد رونمایی آخرین شاهکار رسانه ای قرن, از سوی مدیریت شبکه ورزش بودیم. اتفاقی که با به روز شدن جدول پخش شروع شد و به فاجعه ای رسانه ای بدل گشت. پخش زنده ی فرمول یک و کمتر از یک ساعت بعد از شروع آن, پخش زنده ی تنیس ویمبلدون!

مسابقه ی فرمول یک بریتانیا راس ساعت 16:30 آغاز شد. مسابقه ای که مانند موناکو در باران آغاز میشد و انتظار میرفت که از جذابترین مسابقات فصل شود. این پیش بینی ها درست از آب در آمد و  برخورد ها و اسپین شدن های پی در پی, تماشاچیان را به وجد آورده بود و ریس را به شدت نزدیک و هیجانی کرده بود. اما در کمال ناباوری, زمانی که هنوز بیست دور به پایان مانده بود, پخش زنده قطع شد.

ناگفته نماند در حین پخش مسابقه هم به طور مداوم شاهد سانسور های بی مورد و  بی جا بودیم. سانسور هایی که هم لذت تماشای مسابقه را از بینندگان گرفت و هم کار را برای گزارشگر مسابقه سخت کرد. چیزی که مثل روز روشن است بی احترامی محض به هواداران بود.  هوادارانی که طی این سال ها به رفتار های پوپولیستی مجریان و دیالوگ های تکراری آنان عادت کرده اند. هوادارانی که تا بدین جای فصل از تماشای 30 درصد مسابقات به دلایل – یا بهتر است بگویم با بهانه های- مختلف محروم شده اند .

همه ی این قضایا واضح است. چیزی که مشخص نیست, منبع الهام این رسالت عجیب شبکه ی ورزش مبنی بر پوشش تمام مسابقات ورزشی است. اگر بنا بر پخش همه ی مسابقات است, چرا ورزش هایی مثل بوکس, راگبی, دو میدانی لیگ الماس و… به طور زنده پوشش داده نمیشوند؟ اگر قرار است فقط فینال ها پخش شوند چرا فینال هایی مثل مسابقه ی پایانی ناسکار, سوپربال( فینال لیگ فوتبال آمریکایی) یا حتی اسنوکر قهرمانی جهان پخش نمیشوند؟  بدون شک این ورزش ها خیلی محبوب تر از ورزش هایی مثل کرلینگ و مستند های قرن گذشته ی شماست!

مدت هاست اعمال سلیقه های متضاد و متناقض, خود را پشت نقاب بی رنگ و لعاب احترام به هوادار مخفی کرده. شکی نیست که تنیس هم هواداران خود را دارد. حتی بیشتر از فرمول یک و موتور اسپورت. چیزی که شما از آن بی خبرید, رشد روز افزون محبوبیت این سری رقابت هاست. تنیس چندین دهه است که جای خود را در بین ایرانیان باز کرده اما موتور اسپورت تنها یکی دو سال از شبکه ی ورزش – که در دسترس ترین رسانه ی مردم است-  پخش میشود و از لحاظ جذب مخاطب رشد به مراتب بیشتری نسبت به سایر ورزش ها داشته.

همه قبول دارند که فینال تنیس ویمبلدون اتفاقی نیست که هر روز بیوفتد اما این توجیه خوبی برای شیفت دادن پخش زنده از برنامه ای به برنامه ای دیگر نیست. اتفاقی مضحک که درصد رخ دادن آن در رسانه های مردم سرزمین های قطب شمال هم زیر صفر است!

 

شبکه ورزش

 

چرا باید به اتومبیلرانی توجه کرد؟

بسیاری در ایران عقیده دارند فرمول یک چرخیدن دیوانه وار ماشین ها در یک پیست است. چرخیدنی که هیچ فایده ای ندارد. اما در جواب این افراد باید دو نکته را به آنان یاد آور شد.

1.فرمول یک, پیشتاز صنعت خودرو سازی است. شرکت هایی مثل مرسدس و فراری و هوندا و … تلاش میکنند به روزترین پیشرفت های خود را به رخ هم بکشند و مایه ی افتخار کشور خود شوند. در کدام یک از کارخانه ی به اصطلاح رقابتی ایران بخشی به عنوان موتور اسپورت وجود دارد؟ بخشی که چندین برابر خط تولید کارخانه در دید مردم است و سودی سرسام آور را عاید کارخانه ها میکند. اگر ما در کشور به دنبال صنعتی رقابتی هستیم, باید خود را با بهترین های این زمینه مقایسه کنیم و در کنار پی بردن به ضعف های خود به فکر پیشرفت باشیم. بدون آشنایی اولیه که از پخش زنده شروع میشود, این پیشرفت ها مثل سرابی است که هر چه به سوی آن میرویم از ما دورتر میشود.

 1. در کشوری مثل ایران که تلفات جاده ای با جنگ های داخلی کشور های همسایه برابری میکند (13 هزار نفر در نه ماه اول سال گذشته) باید بیشتر از کشور های دیگر به معرفی روش های ایمن تخلیه ی هیجان بپردازیم. جالب است , این قطعات پازل مثل افکار اشتباه مردم, کم توجهی مسوولین صدا و سیما و صنعت ضعیف را که کنار هم میگذاریم, مشخص میشود که چرا الآن در حال خواندن این مقاله هستیم. صدا و سیمایی که باید با معرفی ورزش هایی مثل کارتینگ و موتور سواری به معرفی موتور اسپورت به نسل جوان باشد و گامی کوچک با ردپایی بزرگ بردارد, به این مسابقات به چشم برنامه های کنداکتور پرکن نگاه میکند. طرز تفکری که باید به حال تاسف خورد.

کلام آخر و حرف دل یک دلسوز این ورزش:

پخش نکردن مسابقات خیلی بهتر  از سر دادن این شعار های تکراری است. به راستی که بزرگترین رقیب رسانه ی ملی نه شبکه های متنوع و بی شمار خارجی بلکه همین بی برنامگی هایی است که بزرگترین صدمه را به شعور مخاطب میزند و او را بیش از پیش از خود فراری میدهد. هواداران واقعی فرمول یک با هر زحمتی که هست و از منابع متعدد اینترنتی میتوانند مسابقات را دنبال کنند.

فقط از شما یک تقاضای جدی دارند.این که برای یکبار هم که شده این احترام ساختگی و تصنعی را کنار بگذارید و با مردم ارتباط واقعی برقرار کنید و از این خودزنی های رسانه ای دست بردارید.

بزرگترین آرزوی بنده برای شما نه اختصاص اعتبار و نه معجزه است. تنها آرزوی بنده این است که برنامه ای منظم داشته باشید و از خود یک سوپرمن رسانه ای که قرار است همه ی کار ها را با هم انجام دهد نسازید.

با کمال احترام به مدیریت شبکه ورزش

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

62 دیدگاه

 1. یزدان

  6

  0

  اقای رنجبر قلمت طلاس حرف دل مارا زدید ولی متاسفانه مسئولان خودشونا به کوری زدند . رفتار مجری هم با اقای صباق اصلا درست و مودبانه نبود.

 2. Amin_CA

  4

  0

  خسته نباشید. مقاله واقعا عالی بود. امیدوارم که این حرفا به گوش عوامل پخش شبکه ورزش برسه با این پخش لایو و احترام به سلایقشون !

  • سجاد

   3

   0

   واقعا نفهم و بی لیاقت بعد انتظار دارم مردم از ماهواره شیفت بدن.چرا تو کشور ما نباید شبکه خصوصی باشه؟همش انحصار طلبی.جالبه که در این مواقع شبکهhd هم میتونن استفاده کنن اصلا شبکه hd به خاطر والیبال لیگ جهانی ساخته شد بعد مسابقاتی رو HD در اختیار دارن چطوری پخش میکنن! یه مشت آدم بیشعور بیسواد مفتخور و پاچه خوارهمش از خودشون تعریف میکنن صباغ گفت هیچ جای جهان اینکارو نمیکنن.حق داره اگه نیاد به منو شما توهین میکنن.

 3. اميرعلي

  3

  0

  دقيقا مطلب درستي بود. مسخره تر اينكه به بهانه بيشتر بودن طرفداران تنيس شيفت كردن رو تنيس ( كه ميشد ٢٠ دقيقه اول تنيس پخش نشه تا فرمول تموم بشه ) ولي به فرض اينكه اين ادعا صحيح باشه آيا هفته پيش هم طرفداران دوچرخه سواري بيشتر بود كه فرمول وان پخش نشد؟ واقعا اعصاب خورد كنه اين نوع پخش فرمول وان. باز دم شما گرم كه جور اين بيسوادارو ميكشين. مرسي

 4. اميرعلي

  2

  0

  تو كانال تلگرامتون يك فراخوان بزاريد كه همه به ٣٠٠٠٠٩١٧ اس ام اس بزنن اعتراض كنن. عده مون كه زياد بشه ديگه فرمولو به خاطر ورزشاي ديگه قطع نميكنن

 5. حسام

  2

  0

  تا کی این بی فرهنگی اعصاب خرد کن تصویری وجود خواهد داشت…خدا داند
  ممنون از نوشتار عالی
  ما قدردان اقای صباغ عزیز هستیم

 6. مهرداد

  2

  0

  شايد خيليا مثل من از ماهواره اين مسابقات رو دنبال ميكنن و پخش نكردن شبكه ورزش كارمونو لنگ نكنه
  ولى وقتى رسانه خودمون هست با گزارش فارسى چرا از شبكه هاى خارجى ببينيم

 7. همایون

  2

  0

  ممنون.قبل مسابقه گفتم پخش نشه بهتر از اینه که وسط مسابقه قطع بشه ولی دیدم واقعیت داره و قطع شد.اگه اشتباه نکنم روی یکی از سکوها تصویر رکیک و طنز آلودی وجود داشت سر پیچ مورد بحث که سانسور میشد.این تصویر رو توی فیسبوک دیدم

 8. حمیدرضا

  2

  0

  چون تو اتریش بوده پخش نشد شما هم که میدونید اتریش چه بحثایی داشته تو جوانب دیگه و اتفاقای فرهنگی هه.!!!
  ولی این دیگه نهایت نفهمی بود که مدام در جاهای حساس سانسور میکردن درحالی که شابد سانسورای تنیس بیشتر بود خودتون میودنید که!!!
  روزبرگ اعصابو داغون کرد دوباره از دست داد جایگاهو ..
  از f1 به خاطر پخش زنده تشکر میکنم واقعا خوب بود اما هنوز مشکل کوچیک با اندروید دارم گاهی غیر فعال میشه

 9. سلمان

  2

  0

  مقاله ی بسیار زیبایی بود
  باید اضافه کنم
  میدونین چقدر با پخش این مسابقات میتونن فرهنگ سازی کنن و سطح و فرهنگ رانندگی مردم رو افزایش بدن ؟
  یادمه تو یکی از مسابقه ها از آقای صباغ و کوروش جان پرسیدن:
  ما با ماشین خیلی حرفه ای میرونیم ( منظور لایی کشیدن و سرعت بالا بود )، اینجا امکانات کمه وگرنه قهرمان فرمول یک می شدیم.
  جواب استادان عزیز این بود که رانندگی حرفه ای اون چیزی نیست که شما ها تو خیابونا انجام میدین و در پیست باید اصولی رانندگی کرد
  بیاین همین پیست کارتینگ آزادی تا یه بچه 10 ساله تو چند دور لپتون کنه!
  اونوقت که مردم میفهمن رانندگی حرفه ای و سرعت بالا اون چیزی نیست که تو فیلمهای fast and furious میبینن و میتونه کلی تو سطح رانندگی مردم تاثیر بذاره
  همین حفظ کردن ریسینگ لاین تو مسابقه کاریه که مردم تو رانندگی تو شهر با سرعت پایین هم نمیتونن خودشونو تو یه لاین نگه دارن و هی متمایل به اطراف میشن با اینکه خط کشی کاملا مشخص شدس!
  برای رانندگی خودمون متاسفم که با 60 کیلومتر برساعت تصادف های احمقانه به خاطر غیر اصولی رانندگی کردن می کنیم
  و برای رسانه هم متاسفم که با این که میتونن کار بزرگی در این زمینه انجام بدن ولی میان تنیس نشون میدن!!!

  • محمد

   2

   0

   دقیقا موافقم من میگم که یه درخواست همه داشته باشیم از اقای صباغ و کوروش که تو این سایت بیان و همکاری کنن حالا تا هر جایی که تونستن.
   یه درخواست دیگه ازسایت دارم ماکه هیچ وقت رننده مسابقه نمیشیم پول هم داشته باشیم دیگه تمومه سنمون زیاد شه تازه پول هم باشه تو ایران مدرسه و اینا نیست باید بری خارج بیشتر انگلیس میرن.
   واسه همین در مورد رانندگی معمولی تو شهر هم مطلب بزاریم مثلا:
   1- بریدن پیچ ها با زوایای مختلف چگونه است و با توجه ا مشینهای رایج در ایران سرعت مطمنه چقدر باید باشه برای هر زاویه خاص؟ حدودی گفته بشه به طور مثال.
   2- تو چه سرعتهای در مسیر مستقیم وب اچه سرعتی میتونیم ترمز دستس بکشیم؟ با فرض اینکه پهنای جاده چقدر هست؟ شانه خاکی داریم یا نه؟ خیابون ترافیک داره یانه؟ همه شرایط رو در نظر بگیریم.؟
   3- با توجه به ماشین های رایج مثل 206 -405- سمند -ال 90 و … دنده ی متناسب با سرعت کدومه؟ 4- با چه دنده و سرعتی استهلاک روغن و مصرف سوخت و سنسورهای مربوطه به حداقل و حداکثر میرسه؟(مثلا من سرچ کردم که ماشینهای رایج ما بهتر دنده 5 رو بیشتر از 110 تا نرن حتی 100 و 90 بهتره هم مصرف سوخت هم گرانروی روغن بیشتر میمونه. مثلا درسته میشه 140 هم رفت یه جاهای اما این ماشینا واسه 140 نیستن به خدا اره یه ماشین ژاپنی 150 هم همیشه بری اگه پلیس نگیرتت البته مشکلی نداره ماشین مقاومه از هر نظر داخل موتور و بیرون).
   5- نحوه کنترل کردن ماشین در سرعتهای متفاوت هنگام حادثه ؟ مثلا اگه از روبرو یه ماشین انحراف به چپ داشته باشه و مثلا خواب باشه چه کاری بهتره انجام بدیم؟بوق بزنیم؟ مسیر خودمونو حفظ کنیم بریم لاین مخالف اما اگه بوق بزنیم بیدار شه بخاد برگرده تو لاینش یه دوباره له میشیم؟ به سمت شانه جاده بریم؟ ترمز کنیم؟ یا مثلا چندتاشو باهم انجام بدیم؟
   6- تو شرایط برف و بارون کنترل فرمان و ماشین چطوریه؟ مثلا فرمون هم جهت زدن و غیرههه.
   7- اگه ماشین تاب برداره به چپ وراست چیکار باید بکنیم چپ نشه؟
   8- چطور ترمز کنیم که ماشین منحرف نشه یا نچرخه چه در بارون وبرف چه در شرایط عادی> البته با ماشینهای رایج ایرانی؟
   9- هرچیزی که به ذهن دیگران و شما میرسه هر بار یکی رو توضیح بدین از طریق کارشناسا و بزارید تو سایت باشه؟
   10-؟؟
   اگه موافق هستید بچه شماها هم درخواست کنید.
   یلی ممنون.

   • ایمان

    0

    0

    تا آنجا که شنیدم ظاهرا قراره دانشگاه علمی کاربردی فدراسیون اتوموبیل رانی افتتاح بشه مثل تکواندو و سوارکاری که الان دانشجو میپذیرن
    این خبر امیدورام حال علاقه مندان به اتوموبیل و موتور در ایران را خوب کنه

 10. حسین

  1

  0

  آخ که این مثل یه عقده تو گلوی من شده بود مخاستم یه نفر پیدا بشه اینو بگه..
  اون از سانسور های پیچ 15 که معلوم نشد چی بود و داد اقای صباغ رو در اورد.
  من که از دور ده به بعد از اینجا دنبال کردم..
  ممنونم ازتون و خسته هم نباشید..

 11. Bh

  0

  0

  مقالتون واقعا عالی بود.ممنون که حرف دل اینهمه طرفدار فرمولا وان رو زدید.البته به این امید که مسعولین گوش و چشمشون رو به این حقیقت بازکنن و با شعور طرفداران این رشته ورزشی که هرروز هم داره به تعداد طرفداراش اضافه میشه بازی نکنن و برای یکبار هم که شده بهش احترام بذارن.
  فقط اینو بگم که به عنوان مثال شبکه ی یورو اسپرت و چند شبکه ی دیگر که اسمشون یادم نیست هرساله مسابقه ی ۲۴ ساعته ی لمانز رو تحت پوشش قرارمیدن اون هم بصورت کامل با تمرینات و تایم گیری و اینا.اونوقت این اقایون که به قول خودشون به همه علایق احترام میذارن یدونه مسابقه ی دوساعته ی فرمول یک رو درست پخش نمیکنن .همش سانسور .ی بار صدا با تصویر مچ نیست .ی,بار تصویر نمیاد و…..
  بعد انتظار دارن مردم نرن به سمت ماهواره..
  واقعا بااین شرایط این درخواست به جا هست؟؟؟!!!!!!

  • Bh

   1

   0

   فکرکنم منظورتون کمپانی heineken هست.
   ولی در گرندپری کانادا که مستقیمی اصلی پراز تبلیغات این شرکت بود و همچنین دریکی از پیچ ها شعار این کمپانی هم نصب شده بود هیچ سانسوری رو انجام ندادن.
   نمیدونم دلیل اینهمه سانسور امروز چی بود ولی هرچی بود بدروی مخ همه بود.

   • حسام

    0

    0

    نه.. اگر اشتباه نکنم.. انتهای اسمش walker داشت .. مشکی رنگ با یه شخصیت طلایی وسط لوگو

 12. mahbod

  1

  0

  100%موافقم با این متن واقعا زیبا تفسیر کردین خود مجری برنامه دیگه قاطی کرد هم از سناتورهای بی مورد در قسمتهای حساس مسابقه هم از قطع چنین مسابقه حساسی واقعا باید فقط تاسف خورد

 13. mohsen

  1

  0

  مقالتون فوق العاده بود اما ای کاش بهش توجه بشه
  واقعا برام جای سوال پیش اومده که چرا فرمول یک رو تو 20 دور اخر تو اوج هیجان قطع میکنن شروع میکنن تنیس نشون بدن اون رو هم با سانسور های طولانی و عجیب غریب نشون میدن!!!!!!
  اونوقت میگن ما کشور جهان سوم نیستیم حتی یه بچه هم میتونست این برنامه هارو تنظیم کنه صرف اینکه طرفدارای هر دو برنامه ورزش راضی باشن

 14. Milad

  1

  0

  حرف دل همه علاقمندان این رشته ورزشی تو ایران همینه،ازتون ممنونم
  امیدوارم که از جانب مسئولین دیده بشه و تاثیری داشته باشه که البته بعید می دونم
  :/

 15. hamiltoff

  1

  0

  یا نشون ندیدن یا اگه نشون می دین مثل آدم کامل نشون بدین. واقعا که توهین بدی به مخاطب بود. مجری هم با اون ماستمالی های مسخرش.

 16. peyman

  1

  0

  دلمون خوشه شبکه ورزش داریم دوهفته پیش موتو جی پی نصفه پخش کرد.هفته بعدش فرمول 1 اصلا پخش نکرد .این هفته هم فرمول 1 نصفه پخش کرد. خدا میدونه سر پخش موتو جی پی هفته بعد باز چه بازی در بیارن
  یعنی من موندم تو کار اینا مسابقه فوتبال بین افغانستان و مالدیو پخش میکنن اون وقت فرمول1 و موتو جی پی که بالاترین سطح مسابقات اتومبیل رانی و موتور سواری در دنیا هست پخش نمیکنن

 17. wakcy

  1

  0

  انا لله وانا الیه راجعون.
  واقعه تاسف بار شبکه ورزش که لقب (حرفه ای) به خودش داده در قطع کردن پخش زنده مسابقه فرمول یک انهم در اوج هیجان و در شرایطی که دو سوم مسابقه طی شده تنها بیست دقیقه یا کمی بیشتر از ان باقی نمانده بود! را به جامعه ورزش کشور تسلیت میگوییم.

  قطع مسابقه انهم در صورتی که مجری قبل از شروع مسابقه اعلام کرد : طبق نظر سنجی و تصمیم اتاق فکر برنامه ها قرارشده که ابتدا مسابقه فرمول یک پخش شود و سپس تنیس که ساعت 17:30 شروع میشد وبعد از ان تور فرانسه . و اصلا صحبتی از اینکه در صورت شروع تنیس , پخش فرمول یک متوقف میشود نبود
  شاید بهانه قطع این مسابقه ؛ را باید در درخواست و نقد بجا و به حق اقای صباغ در دورهای (30 تا 36) به سانسور بیش از حد انهم در حساسترین لحظات مسابقه.که اصلا لازم نبود جستجو کرد.
  مگه چند نفر میدونن که johny walker یک شرکت سازنده مشروبات الکلی هستش که شبکه ورزش اینطوری سانسورش کنه وگند بزنه به احساس هیجان بینندهاش در صورتی که چند تا از خود ماشینهای فرمول یک نام همین شرکت را نه تنها در این مسابقه بلکه در مسابقات قبل هم تبلیغ میکردند!؟

 18. مهدی

  1

  0

  من به محض اینکه پخش همزمان با تنیس رو نشون داد و این کار رو با اعتماد به نفس عجیبی به عنوان خلاقیت عظیم خودشان عنوان کرد تلویزیون را خاموش کردم. حیف ما مردم که امکان انتخاب رسانه‌ای نداریم.

 19. .ferrari،va ashegh formula one.

  2

  0

  من نمیخام از اقای صباغ دفا کنم ولی بلخره اقای صباغ هم مثل یکی از ماها عشق فرمول یک هست پس طبیعی ک از یک راننده ی خاص خوشش بیاد.
  و یه خواهش از مدیر سایت دارم انم اینه ک ببینه میشه از اقای صباغ دعوت کنه ک برای بهتر شدن کیفیت سایت ب جمع ماها بپیونده هم از اطلاعاتش بهره ببریم هم برای مسابقاتی ک برای دانلود داخل سایت میزارین از گزارش خوبش استفاده کنید
  بچه های گروه اگه با حرفای من موافقا همه ازمدیر سایت بخایم این کارو واسمون انجام بده.
  بچه ها فرمول یک در ایران به تازگی جا افتاده و باید یکم صبور باشیم وبرای بهبود کیفیت این رشته تا میتونیم اطلاعات ب دست بیاریم .واقعا فرمول یک یا تمام رشته های اتومبیل رانی و متور سواریی فقط یک سرگرمی نیستن بلکه با اموزش درست در این رشته ما میتونیم به بهبود کیفیت رانندگی عادی ومعمولیمون کمک خیلی خوبی بکنیم و بلکه بتونیم با این کار اماره تصادفات ،(ک ب نقل از صحبت های یکی از دوستان امار تصادفات و مرگ و میری ک در ایران وجود داره از خیلی جنگهایی بین کشوری بیشتره ) رو کمتر کنیم ،ب امید روزهای بهتر !؟

 20. علی

  0

  0

  سانسور خودش به اندازه کافی و وافی بزرگترین توهین به شعور مخاطب بود و این گل به سبزه نیز آراسته شد طوری که از توهین گذشت و به مخاطب به منزله یک چهارپایی نگاه کردن که اگه مسابقه رو قطع کنیم باز هم ککش نمیگزه وااااااااااااای بر این فرهنگ مردم سالاری

 21. .ferrari،va ashegh formula one.

  0

  0

  در کل فراری همیشه سر بوده و هست ،بشترین سکو ،بیشترین قهرمانی،بیشترین رکوردا در تیم سرخ های فراری زده شده .
  شاید الان مرسدس جلو باشه ولی اینطور نمیمونه.
  فراری با ۱۶ برد رکورد دار این رشته هست
  ۱۹۶۱، ۱۹۶۴، ۱۹۷۵–۱۹۷۷، ۱۹۷۹، ۱۹۸۲، ۱۹۸۳، ۱۹۹۹–۲۰۰۴، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸
  بیشترین تعداد برد پیاپی با ۶ برد
  ۱۹۹۹–۲۰۰۴،
  بشترین تعداده نایب قهرمانی انم با ۱۶ بار._
  ۱۹۵۸.۱۹۵۹،۱۹۶۶،۱۹۷۰،۱۹۷۴،۱۹۷۸،۱۹۷۸،۱۹۸۴.۱۹۸۵،۱۹۸۸،۱۹۹۰،۱۹۹۶.۱۹۹۸،۲۰۰۶،۲۰۱۲،۲۰۱۵
  بازم بگم یا بسه.من فعلا کاری با بقیه رشته های اتومبیل رانی ندارم فقط اینو بگم ک فرمول یک فقط و فقط با اسب سرخ فراریه ک معنا میگیره.بعد تیم ویلیامز ،مکلارن،لوتوس و…
  ب امید روزهای بهتر.!؟

 22. Hosein

  1

  0

  ديروز حتي بيشتر از اينكه بخاطر رفتار غير حرفه اي شبكه ورزش و توهينشون به طرفدارهاي F1 اعصابم خورد بشه ،از اين ناراحت بودم كه چرا كسي صداي اعتراضش در نيومد،ولي امروز با خوندن اين مقاله و كامنت ها يكم خيالم راحت شد كه حداقل من تنها نيستم،يه طرفدار واقعي به هر نحوي كه شده مسابقه رو ميبينه ولي ديدن مسابقه با گذارش آقاي صباغ با اون همه اطلاعاتي كه به ما ميدن يه لذت ديگه داره،كاش مسئولين يكم به سليقه هوادارهاي F1 بيشتر توجه كنند،به اميد روزي كه ايران هم يه شبكه FORMULA1 اختصاصي داشته باشه.
  در آخر هم ازتمام شما دوستان ميخوام كه از سايت F1iran و انسان هايي مثل آقاي صباغ كه در راه معرفي F1 تلاش ميكنند بيشتر حمايت كنيم.

 23. mosi

  0

  0

  سلام آقایان محترم هر کسی حق داره طرفدار یکی باشه من خودم بشدت فتل رو دوست دارم اما آقای صباغ همیلتون رو دوست داره که داره به کسی چه مربوط……یاد بگیریم جوری حرف بزنیم کسی ناراحت نشه…شورشو در آورده یعنی چی…به علایق دیگران احترام بگذاریم خواهشا…

  • محمد

   0

   0

   واقعا . من همیلتونی هستم اما هیچ وقت به خاطر مرسدس طرفدار همیلتون نشدم و بعدش ورشتپنو دوس دارم و دوس دارم با هم باشن حالا تو فراری یا ردبول یا مرسدس من مدل رانندگی و هوشوشون و شخصیت برام مهمه. نمیگم بقیه انجوری نیستن ولی خوب سلیقه است. فتل هم باشخصیته هیچ وقت ناسزا نمیگه و وقتی ازش سبقت میگیرن عصبی نمیشه یا رقیبش پشتش باشه استرسی نمیشه.
   صباغ هم یکی مثل ماهاست و مسلما طرفدار یه راننده هست من نمیفهمم ایرادش چیه یه موقع میگن چرا مجرها و گزارشگرها نمیگن که طرفدار کی هستن یه وقت بگن اینجوری اذیت میشن بهتره نگن اصلا برعکس تمام دنیا که همه گزارشگرها و مجری ها میگن. فقط نباید بق بقیه توهین کنن همین.
   حالا اگه صباغ فراری یا ردبول بود شورشو در نیاورده بود ؟ پون سلیقه اش با دیگران متفاوته؟ یعنی چی این چیزا دیگه حل شده است به خدا.

 24. حمیدرضا

  0

  0

  انتخاب عنوان مقاله خیلی جالب بود واسه من! درباره این عنوان هم یکم تحقیق کردم تو نت عالی بود قلم خوبی دارید
  زیبا توصیف کردید راهکار شبکه hd خوب بود
  ینی چی؟! خیلیا میدونن جانی واکر چیه اونی هم که ندونه میزنه تو گوگل حالا یه درصد بیننده ولی بازم دلیل سانسور
  نمیشه خوب انسان به ذات حریص در مقابل محدودیته

 25. احسان

  0

  0

  میدونین خنده دار ترین و مضحک ترین قسمت ماجرا کجا بود اینکه حتی زحمت ضبط بقیه مسابقه رو هم نکشیدن شبکه ورزش 3/4 دفعه تکرار مسابقه رو تو ساعت های مختلف پخش کرد از 2 صبح تا 10 شب و هر دفعه هم فقط 1 ساعت اول رو نشون داد خخخخخ

 26. حسین

  0

  0

  سلام وقتتون بخیر..
  میشه لطف کنین و لینک اعتراض به شبکه ورزش رو بذارید؟ یا ایمیل کنید
  در ضمن امروز جمعه شبکه ورزش یه شاهکار جدید زد و رسما به اقای صباغ بی احترامی کرد.
  صبح تکرار گرندپری بریتانیا رو گذاشت ولی گزارشگرای اون رو فک کنم از تو خیابون پیدا کردند و اوردند..
  به معنای مطلق کلمه افتضاح بود.
  احتمالا باید از شبکه من و تو درخواست کنیم پوشش بده مسابقات رو با یک گزارشگر خوب.. 🙂
  ممنونم

 27. m1410

  0

  1

  ممنون از مطلب عالیتون و سایت بسیار خوبتون
  شمت تا حالا کجا بودین ؟
  اون روز خود مجری هم بهشون تکیرو انداخت که من هیچ کجای دنیا این شکلی ندیدم شما یه مسابقرو تمام کنید بعد بردی یه کوفت دیگه
  اخه تنیسم شد ورزش معلوم چ طوریه فقط وقت گیره و حوصله سر بر
  امید است مطالبی که گفته شد به گوش رسانه برسد

 28. حسین

  0

  1

  بخاطر این بی احترامی شبکه ورزش
  اقای صباغ هم از ایران رفت!!
  به گفته خود ایشون در اینستاگرام که ازشون سوال شده بود چرا این هفته موتوجی پی المان رو گزارش نکردید گفتند:
  تا مدتی در ایران نخواهم بود!!
  البته شاید دلیل دیگری برای رفتن داشته باشند ایشون..
  ولی بی احترامی شبکه ورزش به دوستداران فورمول وان و اینکه اقای صباغ به سانسور ها اعتراض کردند بی تاثیر نیست!

  • مهران

   0

   0

   نوشته بسیار زیبا بود
   واقعا واسه مسئولین رسانه متاسفم که یه همچین کاری میکنن ولی مثل اینکه خودشون هم متوجه اشتباهشون شدن، چرا که وسطای گرندپری مجارستان 2016 ،مسابقه بسکتبال ایران شروع شد و مجری اعلام کرد بعد گرندپری مجارستان مسابقه بسکتبال پخش میشه
   در ضمن وقتی گرندپری رو بخاطر تنیس قطع کردن آقای صباغ همون لحظه گفتن که تا حالا ندیدن که یه پخش زنده رو بخاطر یه برنامه دیگه قطع کنن و این اتفاقا فقط تو ایران میوفته

 29. محمد

  0

  1

  دقیقا موافقم من میگم که یه درخواست همه داشته باشیم از اقای صباغ و کوروش که تو این سایت بیان و همکاری کنن حالا تا هر جایی که تونستن.
  یه درخواست دیگه ازسایت دارم ماکه هیچ وقت رننده مسابقه نمیشیم پول هم داشته باشیم دیگه تمومه سنمون زیاد شه تازه پول هم باشه تو ایران مدرسه و اینا نیست باید بری خارج بیشتر انگلیس میرن.
  واسه همین در مورد رانندگی معمولی تو شهر هم مطلب بزاریم مثلا:
  ۱- بریدن پیچ ها با زوایای مختلف چگونه است و با توجه ا مشینهای رایج در ایران سرعت مطمنه چقدر باید باشه برای هر زاویه خاص؟ حدودی گفته بشه به طور مثال.
  ۲- تو چه سرعتهای در مسیر مستقیم وب اچه سرعتی میتونیم ترمز دستس بکشیم؟ با فرض اینکه پهنای جاده چقدر هست؟ شانه خاکی داریم یا نه؟ خیابون ترافیک داره یانه؟ همه شرایط رو در نظر بگیریم.؟
  ۳- با توجه به ماشین های رایج مثل ۲۰۶ -۴۰۵- سمند -ال ۹۰ و … دنده ی متناسب با سرعت کدومه؟ ۴- با چه دنده و سرعتی استهلاک روغن و مصرف سوخت و سنسورهای مربوطه به حداقل و حداکثر میرسه؟(مثلا من سرچ کردم که ماشینهای رایج ما بهتر دنده ۵ رو بیشتر از ۱۱۰ تا نرن حتی ۱۰۰ و ۹۰ بهتره هم مصرف سوخت هم گرانروی روغن بیشتر میمونه. مثلا درسته میشه ۱۴۰ هم رفت یه جاهای اما این ماشینا واسه ۱۴۰ نیستن به خدا اره یه ماشین ژاپنی ۱۵۰ هم همیشه بری اگه پلیس نگیرتت البته مشکلی نداره ماشین مقاومه از هر نظر داخل موتور و بیرون).
  ۵- نحوه کنترل کردن ماشین در سرعتهای متفاوت هنگام حادثه ؟ مثلا اگه از روبرو یه ماشین انحراف به چپ داشته باشه و مثلا خواب باشه چه کاری بهتره انجام بدیم؟بوق بزنیم؟ مسیر خودمونو حفظ کنیم بریم لاین مخالف اما اگه بوق بزنیم بیدار شه بخاد برگرده تو لاینش یه دوباره له میشیم؟ به سمت شانه جاده بریم؟ ترمز کنیم؟ یا مثلا چندتاشو باهم انجام بدیم؟
  ۶- تو شرایط برف و بارون کنترل فرمان و ماشین چطوریه؟ مثلا فرمون هم جهت زدن و غیرههه.
  ۷- اگه ماشین تاب برداره به چپ وراست چیکار باید بکنیم چپ نشه؟
  ۸- چطور ترمز کنیم که ماشین منحرف نشه یا نچرخه چه در بارون وبرف چه در شرایط عادی> البته با ماشینهای رایج ایرانی؟
  ۹- هرچیزی که به ذهن دیگران و شما میرسه هر بار یکی رو توضیح بدین از طریق کارشناسا و بزارید تو سایت باشه؟
  ۱۰-؟؟
  اگه موافق هستید بچه شماها هم درخواست کنید.
  یلی ممنون.

 30. Alireza

  0

  0

  یک مشت احمق نشستن در شبکه ورزش اسم خودشون رو گذاشتن اتاق فکر
  فکر؟؟؟؟
  اون از مسابقه بریتانیا
  این هم از مسابقه این هفته که فاجعه بود.چهار دور مونده به آخر مسابقه داره تبلیغ تبت دوزاری پخش میکنه اون هم نزدیک به 4 دقیقه. در حیرتم این نخود مغزها چطور دیپلم گرفتند به خدا.
  من که با جدیت تصمی گرفتم کوچ کنم به شبکه های بی وطنی و از فیض عظمای شبکه تخصصی وورررزش محروم بشم.
  دم صباغ هم گرم
  بنده خدا اون روز خیلی جوش بود و خوب نکته ها رو گفت.

 31. مهدی

  2

  0

  با سلام
  خوب! امشب دروغ آقایان در ادعای طرفداری تنیس هم روشن شد. در فینال مسابقات تنیس آزاد آمریکا، آن هم در حساسترین لحظات که سرنوشت مسابقه معلوم می‌شود، پخش مسابقه را قطع کرده و به پارا المپیک ریو تصویر در تصویر می‌روند! البته من هم بلافاصله تلویزیون را خاموش کردم.
  شخصا مسابقات تنیس را دنبال نمی‌کنم اما به دلایلی مجبور بودم تا این ساعات بامداد دوشنبه بیدار باشم و اتفاقی تماشا می‌کردم و شاهکار تصویر در تصویر حضرات، بنده را یاد داستان فرمول یک انداخت. واقعا حیف استعدادهای چون صباغ که به پای چنین اوضاعی از دست می‌روند…

 32. ایمان

  0

  1

  حرفها همه متین با اینکه بی برنامگی بیداد میکنه اما باز جای شکرش باقیه که شبکه رادیویی ورزش و شبکه تلوزیونی ورزش ایجاد شد که تا حدی دل ورزش دوستان برای مسابقات ورزشی دل خوش کنه به نظر من بهتر از شبکه ۳ عمل کرده که به درخواست مخاطب توجه نمی کنن و رقابتهای درخواستی را پخش نمی کنن بلکه سلیقه ای عمل میکنن
  مثلا فوتبال استقلال و پرسپولیس
  درسته که پرمخاطبن درسته که هوادار زیاد دارند اما دلیل نمیشه در حق تیمهای دیگه و ورزشهای دیگه اجحاف بشه امیدوارم رسانه ملی بخصوص ورزش بیشتر در برنامه ریزی دقت کنند و به شعور مخاطب احترام بگذارند

دیدگاه خود را بیان کنید