فرمول یک ایران – راننده سابق تیم مرسدس، نیکو روزبرگ اذعان کرد زمانی که با مایکل شوماخر در تیم مرسدس هم تیمی بود، هدف از جنگ های روانی شوماخر را درک نمی کرد اما اعتراف کرد که همین عوامل باعث شد تا او بتواند لوییس همیلتون را در جنگ قهرمانی فرمول یک در فصل 2016 شکست دهد و قهرمان جهان شود.

اولین نشانه از جنگ های روانی مایکل شوماخر این بود که او به دلایل خرافه پرستی، شماره خودروی روزبرگ را عدد 3 (عدد نحس و بدشگون) انتخاب کرد. بنابراین این روزبرگ بود که باید در اثر این جنگ های روانی تن به شکست می داد اما در پیست مسابقه این قضیه برعکس شد چرا که روزبرگ در همان اولین فصل حضورش در مرسدس، با کسب 3 سکو، توانست برنده ی این جنگ های روانی شود. این در حالیست که مایکل شوماخر در آن فصل موفق به کسب هیچ سکویی نشد.

Nico Rosberg and Lewis Hamilton on the Chinese GP podium 2015

همیلتون و روزبرگ 

اما با وجود این عوامل، شوماخر با به را انداختن این بازی های روانی، در اصل سعی در راهنمایی روزبرگ و ایفای هر چه بهتر نقش هم تیمی را داشت. اما یک حادثه باعث شد تا روزبرگ با استفاده از آن، قهرمانی فرمول یک در سال 2016 را به چنگ آورد، حادثه ای که در آن دستشویی نیز دخیل بود. روزبرگ گفت:

من سه سال با مایکل شوماخر هم تیمی بودم، آقای جنگ های روانی. او مدام نیازی نداشت تا راجع به آن ها فکر کند و همه چیز در نگاه او طبیعی به نظر می رسید چرا که این بخشی از خصلت او بود. اما یک کلاس درس فوق العاده عالی بود.

ذهنیت جنگنده ای که مایکل داشت، فوق العاده و مثال زدنی بود و او هر روز این روحیه و ذهنیت را همراه خودش داشت. او همواره سعی می کرد تا من را عصبی کند و تمرکز من را بهم بریزد. گاهی این کار های او بیش از حد می شد اما از صبح تا شب، همواره سعی در بر هم ریختن تمرکز و اعتماد به نفش من داشت.

نمونه های زیادی از کار های او وجود دارد. به عنوان مثال فقط یک سرویس بهداشتی در گاراژ تیم وجود داشت و مایکل در آن جا بود و فقط ده دقیقه به شروع تعیین خط گرندپری موناکو مانده بود و من می دانستم که اگر همان موقع به سرویس بهداشتی مراجعه کنم فقط حدود دو دقیقه وقت برای ثبت یک زمان در جلسه تعیین خط خواهم داشت.

چون در همیشه قفل بود، من ابتدا در زدم؛ نیکو هستم. لطفا بیا بیرون تا بتوانم از سرویس استفاده کنم. چرا که همیشه مکانیک ها از آن استفاده می کنند اما در این لحظه این من بودم که با توجه به کمبود وقت در اولویت بودم.

صدایی از داخل سرویس نشنیدم اما مرتبا صدا می کردم و بر در ضربه می زدم چرا که با توجه به صدایی که از داخل می آمد مطمئن بودم که کسی داخل است. کسی داخل سرویس بهداشتی نبود غیر از مایکل شوماخر.

مایکل به دیوار تکیه داده بود و فقط به ساعت خودش نگاه می کرد چرا که او می دانست که اگر فقط سه دقیقه مانده به شروع تعیین خط بیرون بیاید به راحتی می تواند سوار ماشین شده و دور خود را ثبت کند. اما او فقط به ساعتش نگاه می کرد و نسبت به همه چیز بی خیال بود. اما من در گاراژ کاملا ترس را احساس می کردم چرا که قادر نبودم با مثانه ی پر دوری در پیست بزنم. بنابرانی هیچ چاره ای نداشتم. سطل روغن خالی ای در گوشه ی گاراژ بود که مایل بودم از آن استفاده کنم. چرا که چاره دیگری نداشتم و در گاراژ فقط مکانیک ها بودند که در حال عبور و مرور بودند.

من کارم را انجام دادم اما آن حس ترس تاثیر شگرفی در تعیین خط من داشت. زمانی که با سطل روغن مشغول انجام کار بودم، دیدم که در سرویس بهداشتی باز شد و مایکل بی خیال و قدم زنان از روبروی من عبور کرد. اما زمانی که دید فقط دو ثانیه شروع به جلسه ی تعیین خط باقی مانده بود سرعت خود را بیشتر کرد و سوار خودروی خود شد. این جریانات کل روز ادامه داشت.

لوئیس همیلتون و مایکل شوماخر

لوئیس همیلتون و مایکل شوماخر

روزبرگ اعتقاد دارد که هدف شوماخر از انجام این بازی ها، این بود که به او (روزبرگ) نشان دهد که او هیچی نیست و تهدیدی برای شوماخر محسوب نمی شود. اما این بازی ها برای روزبرگ درس مهمی بود که او از آن ها زمانی که در سال 2013 با لوییس همیلتون هم تیمی شد استفاده کند. اما پس از 4 سال هم تیمی بودن با لوییس همیلتون و شکست در سال های 2014 و 2015، در نهایت در فصل 2016 روزبرگ توانست همیلتون را در چنگ قهرمانی جهان شکست دهد.

روزبرگ در ادامه صحبت های خود راجع به مایکل شوماخر گفت:

یکی از اصلی ترین اهداف او از انجام این کار ها این بود که به من نشان دهد وجود من هیچ تاثیری در زندگی او ندارد. در جلساتی که با تیم داشتیم او هرگز سوال نمی کرد که چه تغییرات و کارهایی روی خودروی من انجام شده یا “هی نیکو نظرت راجع به این موضوع چیه.” در طول سه سال هیچ گاه این چنین سوال هایی از من نمی پرسید به طوری که انگار من وجود خارجی ندارم.

او قصد داشت تا به من نشان دهد که هیچ گاه نمی توانم تمرکز او را به هم بریزم. او به من سبک فکری جنگاورانه ای را آموخت که باید برای بقا در فرمول یک چگونه بود. کار های او هیچ گاه اغراق آمیز و نا عادلانه و شیطانی نبود اما هر روز ادامه داشت و من توانستم چیز های بسیاری از او یاد بگیرم.

برای مایکل این کار ها عادی بود اما برای من دوران سختی بود چرا که باید از او یاد می گرفتم. مخصوصا با وجود لوییس در تیم چرا که شما باید به آن چیز ها فکر کنید و با آن ها بجنگید، در غیر این صورت شانسی نخواهید داشت. اما من باید با این مسائل کنار میامدم و واقعا برای من سخت بود. من باید درباره ی آن ها فکر می کردم و هیچ گاه در نظر من طبیعی به نظر نمی رسیدند.

همیشه می گفتم که خب باید با این مسائل هر چقدر که سخت هستند، دست و پنجه نرم کنم چرا که در غیر این صورت او به توانایی های من شک می کند. این بخشی از چیزی بود که باید آن را تحمل می کردم اما هیچ گاه برای من طبیعی نبودند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

33 دیدگاه

  • سید علی حسینی

   52

   4

   کلا جنگ روانی درون همه تیم ها و همه راننده های هم تیمی و غیرهمتیمی هست حتی راسل و کوبیتسا، فرمول یک عین یو اف سی یا بوکس حرفه ای فقط تعداد ورزشکارای کمی رو در خودش قبول میکنه و این تعداد کم فقط به خاطر مهارت رانندگی و اسپانسر حق رانندگی پیدا نمیکنند بلکه از لحاظ ذهنی هم باید به قول خودشون بولت پروف باشن( ضد گلوله) باشند. نیکو روزبرگ بزرگترین اشتباهش در 2014 و 2015 این بود که از یه راننده قهرمان جهان که همتیمیش بود وقتیکه داخل مسابقه باهم مسابقه می دادند انتظار رفاقت داشت که این اصلا با طبیعت فرمول یک همخونی نداره 🙂

   • MERC

    3

    13

    کاملا با شما موافقم ولی اینو میگم واسه کسایی که با virtue signalling سعی بر تخریب شخصیت لوییز دارن

 1. Amin

  24

  27

  خب خوبه ک دوستان بر جنگ روانی راه انداختن لوئیز و این حرفاش گیر ندن چرا که شومی تو این کار استاد مسلم بوده!
  استاد ک چی بگم لوئیز رو گذاشته جیب عقبش
  اگه لوئیز قضیه دستشویی رو با هر راننده ای میداشت الان همه ضد لوئیز ها سایت رو با کامنت هاشون سرویس میکردن اما چون شومی اینکارو کرده مشکلی نیس😏
  آقای حسینی لطفا قبول کنید دل ما لوئیز فنا خیلی پُره

  • بیژن

   27

   9

   Amin درست میگه کافی بود اینکار از طرف لوئیز باشه فقط

   اقای حسینی درست میگن جنگ روانی تو همه تیم ها هستش ولی اینکه دستشویی رو غروق کنی دیگه اخر نامردیه 😂😂😂

   • Hamidreza

    4

    7

    ظاهرا موتور سوزوندن لوییس هم هیچ تاثیری تو قهرمانی روزبرگ نداشته:/

  • mershari

   25

   20

   شما هم قبول کنید دیگه محبوبیتی نداره
   دیدین تو موناکو فتل چجوری تشویق میشد همیلتون چجوری
   فقط سه جا ممکنه همیلتون محبوبیتش بیشتر باشه انگلیس کانادا امریکا

   • بهروز

    25

    19

    حالا مثلا روحانی محبوبیتش زیاد بود چه گلی به سرمون زد؟ محبوبیت ملاک شده؟؟؟

   • ...m6...

    18

    24

    چه ربطی داره……فتل ممکنه تو موناکو طرفدار داشته باسه اما خیلی جاها هم نداره مثلا آلمان در ضمن ابوظبی و چینو جا انداختی + یه چند تا پیست دیگه که الان
    به خاطر ندارم

   • REZA.M

    17

    7

    m6
    میشه بگی چطوری فهمیدی فتل تو المان طرفدار نداره؟جهت اطلاع باید بگم توی مسابقه المان وقتی همیلتون اوت شد همه تماشاگرا خوشحال شدن ولی وقتی فتل اوت شد فقط چند نفر که طرفدار مرسدس بودن و معلوم نبود اهل کدوم کشور هستن خوشحال شدن همین.بهتره از این حرفا نزنی.

   • REZA.M

    13

    8

    یادم رفت بگم که فتل توی چین خیلی طرفدار داره.مطمئن باش از همیل بیشتر نباشه کمتر نیست.

 2. Mahmoud

  25

  1

  عجب!!!حالا خوبه اون سطل روغن خالی رو که نیکو پرش کرده بود رو توی ماشین نریختن🤣🤣
  آقای حسینی لطفا نمونه های دیگه از اینجور جنگ ها که بین راننده ها شکل گرفته رو بیارین ممنون میشم.

 3. mershari

  4

  21

  مایکل جنگ روانی اینایی ک میان از این اسطوره انتقاد میکنن چه راننده باشن چه طرفدار دنیایی از حقارتن راننده ایی ک هم با استعدادش هم تیمیشو لپ میکرد احتیاحی به جنگ روانی داشت؟
  جالبه اینو از طرف هیچ کدوم از هم تیمیای سابقش حتی رقباش از جمله الونسو نشنیده بودیم…

  • iman88

   29

   0

   “کسایی که از مایکل انتقاد میکنن دنیایی از حقارتن”!!! مگه پیغمبرن که اینطوری در موردشون صحبت میکنید.اگر جایی برای انتقاد داره باید انتقاد کرد میخواد مایکل باشه یا سنای فقید.یه راننده است و یه اسطوره تو رشته خودش.چون هم تیمیشو لپ کرده و بااستعداده پس پاک از اشتباه است و نباید ازش انتقاد کرد.
   درضمن رزبرگ انتقاد نکرده متنو درست بخونی متوجه میشی.داره میگه بخاطر همین شرایط تونستم بعدها لوییسو شکست بدم.اخرش هم نمیگه این رفتار اشتباه بوده میگه برای من طبیعی نبوده.

 4. نیما

  16

  12

  نیکو روزبرگ سال 2014 و 15 به خودش باخت
  زیر بار فشار روانی لوئیس دووم نیاورد و تقریبا اکثر موارد مسابقه چرخ به چرخ به لوئیس باخت
  کلا معموله سطح روزبرگ پایین تر از لوئیس هست مثل والتری ولی شاید در یک فصل بتونن شکستش بدن
  فقط آلونسو وتل و قبلا باتن هم سطح لوئیس هستن و بودن
  مکس هم به سرعت داره پیشرفت می کنه و اصلا از اشتباهات سال قبل خبری نیست

 5. mehdi vettel

  22

  10

  الان که میبینم کاشکی همیلتون اون سال رزبرگ رو شکست میداد

  حداقل از دست این مصاحبه های تکراری رزبرگ راحت می‌شدیم

  باشه بابا ما فهمیدیم تو همیلتون رو با جنگ روانی شکست دادی، نیاز نیست هر دو هفته یکبار یادآوری کنی

  • iman88

   12

   0

   منظورش اینه وقتی صدا زده کسی داخل هست کسی جواب نداده ولی از داخل صدا میومده.ترجمش یکی دو جا غلط اندازه.مثل اونجایی که میگه مایکل به دیوار تکیه داده و به ساعتش نگاه میکرده جوری ترجمه شده که انگار داشته مایکلو میدیده در صورتی که احتمالا میخواد بگه طبیعتا مایکل باید در چنین شرایطی یه گوشه وایساده و گذر زمان رو چک میکرده.
   منم متن اصلی رو نخوندم ولی نمیشه فکر کرد که نیکی حرف زدن بلد نبوده

 6. H.farahani

  4

  8

  جالب اینجاست که نیکو میگه مایکل به دیوار تکیه داده بود و به ساعتش نگاه میکرد!!!!از پشت در بسته چطور اینا رو میدیدی نیکو خان.
  نیکو راننده خوبی بود.نزدیک به سطح لوییز.نزدیک.فقط چون به لحاظ ذهنی خودش رو ضعیفتر حس میکرد بهش باخت.

  • Muhammad-sv#5

   11

   18

   نزدیک به سطح همیلتون؟؟!! مثل این که بدشانسی های 2014 و 2015 نیکو رو فراموش کردی … کی تو 2014 بیشتر پول پوزیشن زد ؟ چهار مسابقه آخر 2016 همیلتون تایم یک و برد داشت اونم به دلیل موتور برتر … نیکو خیلی سطحش پایین تر از سباستینه ولی کمتر از همیلتون نیست

   • iman88

    8

    1

    Muhammad-sv#5
    خودتون متوجه شدید که حرف جناب فرهانی رو تایید کردید؟
    اول با تعجب می پرسید که کجا سطح نیکو با همیلتون نزدیکه.بعد میگید نیکو کمتر از همیلتون نیست.که دقیقا یعنی در یه سطح قرار دارن .و این همون حرفیه که جناب فرهانی زد و شما ردش کردی!!!
    تمام این اسمون رو به ریسمون دوختنا برای این بود که فقط بگید سطح لوییس فوقالعاده از سب پایینتره!!!درسته؟

   • Muhammad-sv#5

    4

    2

    ایمان 88 _ میگه نزدیک سطح همیلتون یعنی یکم کمتر از اون که اصلا اینطور نیست

   • just.jeep

    4

    5

    😂😂😂😂😂😂😂😂من هر وقت حوصلم سر میره میام و این کامنتو میخونم.خداییش روح آدمو شاد میکنه.

 7. سید علی حسینی

  10

  0

  استفانو دومینیکالی خوبه برای مدیریت(البته الان داره واسه لامبورگینی کار میکنه ولی خب سال 2018 شخصیت برجسته مهندسی خودرو سال شد، یخورده اصرار شاید دوباره بیاد)، بینوتو هم بره دوباره مدیر فنی بشه، لینا گرید(مهندس مسابقه ای آئودی دورانی که آئودی 3 بار قهرمان مسابقه لمانز شد) هم که فعلا همچین قرارداد خاصی نداره هم بیاد به عنوان مهندس ناظر

دیدگاه خود را بیان کنید