فرمول یک ایران – کلر ویلیامز، مدیر تیم ویلیامز قوانین مربوط به حق وتوی تیم اسکودریا فراری را احمقانه دانست و خواستار حذف آن از فرمول یک شد.

فراری قدیمی ترین تیم فرمول یک است که از اولین توافق کنکورد در سال 1980 حق وتویی به آن ها داده شد که این امتیاز نیز با مذاکرات انزو فراری بدست آمده است. آخرین باری که فراری از این وتو استفاده کرد، به سال 2015 برمی گردد که جلوی تغییر قوانین مربوط به پاور یونیت را گرفت و نتیجه آن کاهش قیمت موتورها بود. یکی از اهداف لیبرتی مدیا، مالک فعلی فرمول یک از بین بردن این قانون برای تغییرات فصل 2021 است.

مدیر تیم فراری، متیا بینوتو گفت که این حق وتو به حمایت از همه تیم ها کمک خواهد کرد اما کلر ویلیامز معتقد بوده که این قانون احمقانه است:

اگر بخواهم صادقانه بگویم، به نظر من این فقط احمقانه است.

در حقیقت مشکلی که با این ورزش دارم، احساس می کنم که بیش از اندازه دموکراسی طور است. فرمول یک و فدراسیون جهانی اتومبیلرانی باید حاکمیت بیشتری بر روی قوانین داشته باشند (به جای تیم ها و حق وتو فراری).

اما ما می خواهیم که بیشتر به روش دانشگاهی عمل کنیم که مضر خواهد بود وقتی که همه، برنامه های [به نفع خود را] مطرح می کنند. ما باید نگاهی به این ورزش و ثباتش در آینده بیاندازیم و از فرمول یک و دی ان ای (ماهیت) آن محافظت کنیم.

با وجود این کمیسیون، کار می تواند بسیار دشوار دنبال شود و به نظر من یک تیمی نباید حق وتو داشته باشد و این موضوع برای من به هیچ وجه معنایی ندارد.

کریستین هورنر - ردبول

کریستین هورنر – ردبول

کریستین هورنر، مدیر تیم ردبول نیز با حرف های ویلیامز موافق بوده است:

می توانید به دو صورت به این موضوع نگاه کنید؛ این یک حاشیه امنی خواهد بود زیرا آن ها نمایندگان تیم ها خواهند بود اما نماینده فراری نیز هستند.

احتمالا اگر هم ما بخواهیم تصمیمی بگیریم، آن ها بخواهند آن را بی معنی تشخیص بدهند، پس همانطور که کلر گفت، برای همه باید قانون مشابهی باشد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

32 دیدگاه

  • امید نورمحمدی

   2

   2

   مشکل فراری اینه که اجازه میده هر تیم ته جدولی به بهانه اسم فراری از ضعف خودش فرار کنه و جوابهای احمقانه به طرفدارهاش بده. حیف ویلیامز که میراثش بدست آدمهایی مثل این خانم افتاده. ته ته ته ته جدول و …

 1. Hamed

  44

  44

  باز این انگلیسیا زورشون اومده یکی نمیزاره اینا اختیار داری بیش از حد و حدودشون بکنن
  همین حق وتو فراری نبود الان موتورای فرمول یک به جای 6 ، چهار سیلندر 1.5 لیتری بودن طرحی که قبل از شروع دوره هایبرید مطرح بود و فدراسیون جهانی هم به زور میخواست اجراییش کنه و امثال رنو هم پشت این طرح بودن ولی فراری معتقد بود موتور چهار سیلندر برا وجهه فرمول 1 خیلی بده
  بعدشم فراری قرار بود یک جانبه از این حق وتو سوء استفاده کنه میومد از همون اول 2014 قانون توکن های پاور یونیت رو کلن وتو میکرد تا هر چقدر دلش خواست بتونه موتورش رو آپدیت کنه تا اون سالا جلوی مرسدس رو بگیره
  حالا شما فرض کنید به جای فراری این حق وتو دست همین باند آقای هورنر و هلموت مارکو که یه ریز دارن غر میزنن
  بود

  • Amin

   12

   15

   دست پیش میگیرین پس نیفتین؟؟؟
   مطمعن باش فراری الان پشیمونه بابت اینکه همون موقع جلو موتور هایبرید رو نگرفته
   فراری فک کرد میتونه با موتور مرسدس رقابت کنه اما غافل از اینکه داشته اشتباه میزده
   میشه گفت تازه دو ساله ک تونسته نسبت ب مرسدس حداقل تو بخش موتوری برتری پیدا کنه

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   9

   7

   دوست عزیز وقتی صحبت از اینگونه مسائلی می اید که نیازمند داشتن یکسری اخبار و اطلاعاتی است که بخشی از ان حتی محرمانه است، و در اختیار نیست، هیچ موقع اینطور نگویبد.
   این حق وتو از سال 1980 در اختیارش بوده و ازش استفاده کرده، پس حقش را محفوظ کرده.

 2. Amin

  37

  28

  ع پس چرا این طوری شد؟؟؟
  مگه فراری مظلوم ترین تیم نبود؟؟
  مگه بیشتر از همه تو دوران هایبرید ضرر نکرده؟؟
  مافیا مرسدس کو؟؟؟مافیا بریتانیا کو؟؟
  پیرلی کجاس؟؟
  دوستانی ک ب طبل مظلومیت فراری میکوبیدن بهتره دیگه در این مورد حرفی نزنن
  اینکه شما ی چی میگی فقط حرف خودت نیس این طوری داری ب شعور مخاطب هم توهین میکنی

  • H.farahani

   12

   30

   Amin
   از کجای این پست به این نتیجه ها رسیدید؟خوبه!دلیل کند بودن ویلیامز هم معلوم شد.اگه همین وتو نبود تا حالا فرمول یک نابود شده بود.
   شما یه بار رو مثال بزنید که فراری برای منفعت فقط خودش از این حق استفاده کرده باشه.
   سال قبل با تغییرات مخالف بودن نمیتونستن وتو کنن؟از این موارد زیاده که همه میدونستن قانون فقط بر ضد فراری تغییر میکنه و میتونست وتو کنه ولی نکرد.2005 و 2008 و 2009 شاهدِ مثال.همین 2015 اگه موتور عوض میشد احتمال اینکه موتور فراری بهتر باشه وجود داشت و با وتو این شانس رو از خودشون گرفتن برای اینکه موتور چهار سیلندر رو در شان فرمول یک نمیدونستن.کی از وتو سود برد ؟فراری یا مرسدس.فراری با اینکه میدونست با یکی دو سال نمیشه به موتور مرسدس رسید بازم برای فرمول اینکار رو کرد.همون موتور چهار سیلندر گرون تر میشد و همین هایی که الان ادعای ارزان شدن قطعات رو دارن به اون رای مثبت دادن.
   اگه این امتیاز دست ویلیامز بود الان فرمول یک رو تبدیل به فرمول ویلیامز کرده بود.عرض بنده این نیست که این قانون عالیه و حتما بمونه میگم فراری سوءاستفاده نکرده ازین قانون.
   همه مثل مرسدس نیست که تو ظاهر بگن تغییر قوانین به ضرر ماست و برن برای رای مثبت برای تغییرات لابی کنن.

   • Amin

    7

    6

    آقای فراهانی:میدونی چرا فراری تو اون سال ها وتو نکرد؟
    چون اگه قرار باشه هر دوسال یکبار با قوانین جدید مخالفت کنن دیگه اسم این مسابقات میشه فرمول فراری!
    ک این اتفاق هیچ وقت افتادنی نیست حتی اگه فراری مخالفت هم میکرد با این تعدد مطمعن باشه دیگه ۲۰۱۵ حق وتویی براش قائل نمیبودن و همون ۲۰۰۹ ازش میگرفتن

   • H.farahani

    7

    12

    Amin
    شما متوجه عرض بنده نشدید.میگم 2015 اگه تغییرات اجرایی میشد به نفع فراری بود یا ضررش؟با تغییرات این شانس رو نداشت که موتوری بهتر از مرسدس بسازه؟البته برعکسش هم بود که دوباره مرسدس بهتر باشه و در اون صورت فراری ضرر نکرده بود و شانسش رو امتحان کرده بود.میگم
    سوءاستفاده نکرده.البته که به نفعش بوده.کسی قانونی که به نفعش باشه رو که وتو نمیکنه.ولی میگم شما قضاوت کن.وقتی حرف از کاهش هزینه‌های جاریه.کنار گذاشتن پلتفرمی که این همه هزینه داشته درست بود؟
    یا الان مشکل فرمول یک حق وتوِ فراریه.این مورد هم حذف بشه نه ویلیامز سریع میشه و نه اوضاع فرول یک خوب میشه.

   • Abbas

    1

    0

    دوست عزیز،پس شما میگید ک حق وتو فقط برای یک تیم منطقی و عقلانیه؟؟؟؟خاهشا جواب سوالم رو بده

 3. iman88

  21

  6

  اگر قرار بود انقدر علنی از این قانون سوء استفاده کنن که خیلی پیشتر این امتیازو از دست داده بودن.
  هیچ کس جایی نمیخوابه که اب زیرش بره.اولویت اول فراری هم مثل همه تیمهای دیگه منافع شخصی خودشه نه حمایت از تیمهای دیگه یا افتخار و عضمت ف1.
  درضمن این یه حق نیست بلکه یه امتیازه و ذات این امتیاز خصلت طبقاتی داره و نباید در یه رشته ورزشی همچین امتیازی یک تیم رو صرف نظر جایگاه ورزشیش بالاتر از بقیه تیمها قرار بده.
  اگر قرار باشه امتیازی به تیمی داده بشه که از حقوق تیمها در برابر قوانینی که به ضرر تیمهاست حمایت کنه مصلما این امتیاز باید به مجمعی از تیمها داده بشه نه اینکه در انحصار یک تیم قرار بگیره.به نظر من حتی اگر فراری هیچ وقت از حق وتو خودش سوءاستفاده هم نکرده باشه باز این قانون برای هیچ تیم و هیچکس و هیچ جایگاهی قابل دفاع نیست.

  • Amin

   6

   6

   دقیقاااااا
   تنها توجیه حق وتو برای فراری
   به خاطر اعتبار این برند واسه جامعه فرمول یک و هوادارای موتور اسپرته
   این حق بیشتر برای راضی کردن فراری بهش داده شده تا اینکه بخواد واقعا پشتش عقل و منطق باشه
   چون دیگه تو بدترین حالت ممکن حداقل دوتیم باید این حق رو داشته باشن
   اصن خنده داره ک ی تیم فقط این حقو داشته باشه و همه هم فک کنن ک از این حق ب نفع خودش استفاده نمیکنه!

  • H.farahani

   6

   9

   Iman88
   فراری برای چی تو مسابقاته؟خود ازاری دارن این همه هزینه کنن برای یه عنوان که تازه نصفش مال راننده است؟فرمول یک یه تبلیغات عالیه.برای مارکتینگش خوبه.هرچی فرمول یک وضعش بهتر باشه وضع فراری هم بهتره.الان این مسئله یه مقدار کم رنگ شده ولی هنوزم مهمه.
   وقتی مرسدس بعد از سه قهرمانی فروشش تو امریکای شمالی بعد از سالها از ب ام و بیشتر میشه پس عظمت فرمول یک مهمه.برای بعضی بیشتر.وقتی رنو ناتوانی خودش رو تو ساخت موتور خوب میبینه و اصرار به تغییرات داره(برای رنو مهم نیست.اونا دوتا قهرمانی بیارن دوباره از فرمول یک میرن)یکی باید جلوشو بگیره حتی اگه این تغییرات یه شانس بهشون بده برای بهتر بودن از مرسدس.
   ایمان سوءاستفاده سوءاستفاده است.علنی و غیر علنی نداره.سوءاستفاده ای نبوده.اگر بود قوانینی که فقط برای زدن فراری گذاشته میشد رو وتو میکرد.الان فیا بیاد بررسی کنه و دست بذاره رو نقاط ضعف و قوت مرسدس و قاون رو فقط برای کند کردن مرسدس تغییر بده این دیگه تغییر نیست نامردیه.برای فراری این نامردیا انجام میشد و وتو نکرد.بعضا اینقدر مضحک بود که مک لارن رقیب اصلیش مخالفت میکرد.(مثل موردی که میگفت برای هر برد فراری یه کیلو به وزن ماشینش اضافه بشه)
   نمیگم وجود این قانون خوبه ولی مشکل فرمول یک نیست.امیدوارم برداشته بشه تا هم مشکل ویلیامز حل بشه و هم ردبول و هم مشکل خواب بقیه

 4. Majiiiiid

  8

  9

  من همیشه میگفتم مافیای اف۱ فراریه اعتراض میکردن یه عده ، الا بهتون اثبات شد؟ سال قبل رینگ جدید مرسدس هیچ ایرادی نداشت و کارشناسها اونو مغایر با قوانین ندونستن ولی فراری زور زد و مرسدس نتونست در ادامه از اون رینگهای جدید(رینگ حال حاضر فراری) استفاده کنه حالا ثابت شد بهتون مافیای فراری و قدرت برتر در پشت پرده فراریه نه مرسدس؟؟؟ پس وقتی میگم فلان مورد اینجوریه دوستان فراری فن اعتراض نکنین

 5. 5red16

  7

  3

  بنده شخصا از این مسائل حقوقی اطلاعی ندارم
  از کامنتهای دوستان هم کاملا مشخصه که چیز زیادی نمیدونند و صرفا دنبال دوگانه تطهیر-اتهام هستن
  از مدیران سایت خواهش میکنم اگه اطلاعات دارند روی این موضوع کار کنند
  بعضی ها یه جوری موضع میگیرند انگار در جلسات تصمیمگیری f1 شرکت دارند
  آرامشتون رو حفظ کنید، لطفا

 6. iman88

  9

  2

  نباید مناسبات درونی شرکتهای 100 ها میلیون دلاری رو با پیش فرضهایی مثل مثلا مناسبات یاروابط خوانوادگی از جمله از خودگذشتگی و فداکارای یا دوستی و برادری بررسی کرد.اولین اولویت همه کمپانی ها در هر زمینه ای بدون شک منافعیه که در نهایت مستقیم و غیر مستقیم منجر به سود دهی بیشتر میشه.اگر جایی قانونی وتو شده و بعدها به نفع تیمهای دیگه تموم شده به این دلیل نبوده که فراری ازخود گذشتگی کرده و منافع دیگران رو بر منافع خودش مقدم دونسته یا اگر جایی قانونی که به ضرر فراری بوده رو وتو نکرده نشان از درستکاری فراری نبوده بلکه یا جای دیگه ای به طور غیر مستقیم از این قانون سود برده یا حتی اگر هم هیچ سودی جز ضرر از این قانون نبرده باز داشته از حق وتو خودش دفاع میکرده.(نمیشه انتظار داشت یه خط در میون هر جا که به ضررش بود از این امتیاز استفاده کنه و انتظار داشته باشه این همه سال اونو حفظ کنه و مسلما خیلی زودتر این حقو یا با فشار فیا یا فشار دیگر تیمها از دست میداد).
  درضمن بنده هیچوقت نگفتم از این امتیاز سوء استفاده کرده فقط خواستم بگم کودکانه است اگر فکر کنیم فراری وقتی قانونی رو وتو میکنه به کسی جز خودش فکر میکنه ویا وقتی قانونی که به ضررش هست رو وتو نمیکنه برایه اینه که نمیخواد برای منافع شحصی از این امتیاز استفاده کنه.
  در این مورد هم که این امتیاز قرار از حق تیمها دفاع کنه باز هم بنظر من بی معنیه چون همونطور که قبلا گفتم به این منظور میتونه این حق به مجمعی از تیمها داده بشه(من با این نظر که به چند تیمه دیگه هم این امتیازو بدن مخالفم)در این ضمینه من فکر میکنم کریستین هورنرحق مطلب رو با این جمله ادا کرده که:”آن ها نمایندگان تیم ها خواهند بود اما نماینده فراری نیز هستند”وهیچ تیمی نباید همچین برتری در قانون گذاری نسبت به باقی تیمها داشته باشه.

 7. iman88

  3

  2

  به هیچ عنوان اسم فراری در این زمینه لکه دار نیست که دوستان به هر روشی سعی میکنن اونو پاک کنن.بحث بر سر خود قانون حق وتو و برتری یک تیم در قانونگذاریه.
  این روش که سعی میشه با اشاره به نقطه ضعفهای یه شخص یا توهین به جایگاه اون یا تیمش ارزش و اعتباره حرفی که زده شده رو پایین بیاره در کنار روشهایی مثل حمله به فراری برای داشتن همچین امتیازی و زیر سوال بردن تمام ارزشها و دستاوردهای این تیم همیشه باعث شده بهترین و مفیدترین بحث ها هم به بیراهه کشیده شده وارزش خودشون رو از دست بدن.مثلا چندین نفر دارن در یه موردی یه بحث منطقی رو پیش میبرن بعد دو نفر اون وسط میان و با همچین روشهایی بحث اصلی رو تحت شعاع قرار میدن. در صورتی که کافیه چندین مرتبه این کامنتها رو نادیده گرفت و به اصل ماجرا پرداخت تا این بحث ها زمینه حیاتشون رو از دست بدن.

 8. Hamed

  1

  2

  شک نکنین این گلو جر دادن خانم ویلیامز و باند ردبولی برای باطل کردن این حق وتو ، این نیست که داشتنش بده یا مخالف اصل قضیه باشن بلکه دارن آتیش میگیرن که چرا این حق وتو برای ما نیست الان اگر این امتیاز برا همین ویلیامز یا ردبول وجود داشت میومدن بگن آی جماعت این حق الناس رو از گردن ما بشورید ما تا امروز قوم الظالمین بودیم ؟

 9. iman88

  1

  0

  اینکه اگر ویلیامز یا ردبول داشت فلان و بهمان میکردو بذاریم برای وقتی که واقعا همچین اتفاقی افتاد.فعلا که جز فراری هیچکس همچین حقی رو نداره و فقط همین قابل بحث و استناد.و همینکه هیچکس غیر فراری و طرفداراش از این قانون دفاع نمیکنن یعنی یه جای کار اشکال داره(هرچند مطمئنم خیلی از طرفداران فراری مثل خود من از این قانون حمایت نمیکنن)

 10. امید نورمحمدی

  0

  1

  الان فقط مونده ما هم از ایران عزیزمون درباره چیزیکه اصلا نمیدونیم چیه و چرا راهکار بدیم! مرسدس با اون همه تشکیلات و فیا با این همه قوانین ریز و درشت نشستند تا فراری براشون تصمیم بگیره؟! همچین میگن حق وتو که انگار فراری به تیمها میگه چه بکنن و چه نکنن!!! این حق وتو در مواردی کاربرد داره که بنا به روشن بینی که صاحبان و مدیران وقت فراری داشتند اجازه نده مثل الان همه چیز در اختیار یک تیم باشه و رقابت از بین بره!!! با همین حق وتو فعلا مرسدس 2 سال از همه جلوتره و تمام قوانین هم بنفع مرسدسه. وای بروزی که اینم نبود.
  خانم انگلیسی بهتره بجای حاشیه فکری بحال تیمش بکنه تا اینجوری مزحکه نشه و آبروی اسم ویلیامزو نبره.
  فراری بقدر کافی خودزنی کرده و دیگه نیشی نداره که بخواد آسیبی به کسی بزنه…

دیدگاه خود را بیان کنید