فرمول یک ایران – توتو ولف مدیر تیم مرسدس با اشاره به پنجره دمایی بیشتر لاستیک های جدید معتقد است تیم ها همچنان کار زیادی برای درک بهتر کارکرد آن ها دارند.

پیرلی نسل جدید لاستیک را در فصل جاری مورد استفاده قرار داده که این موضوع شکایت برخی تیم ها را در پی داشته است. تیم هاس یکی از این تیم ها است. تیم آمریکایی با انتقاد از لاستیک های جدید معتقد است لاستیک ها کنترل کننده مسابقه هستند و ارتقا خودرو تفاوتی را ایجاد نکرده است. در تیم فراری نیز سباستین فتل از ابتدای فصل با لاستیک مشکل فراوانی داشته است و او نیز لاستیک ها را عامل تعیین کننده در رقابت ها می داند بسیار بیشتر از فصول قبل.

با این حال ولف معتقد است موضوع لاستیک فقط به یادگیری بیشتر برای درک بهتر عملکرد آن ها نیاز دارد:

من فکر می کنم لاستیک های جدید پنجره دمایی بیشتری نسبت به قبل دارند و روند درک آن ها شاید کمی زمانبر باشد.

وقتی شما از یک نوع لاستیک برای مدت زیادی استفاده می کنید تمام اطلاعات، تجربه و شبیه سازی های شما بر پایه آن ها پایه ریزی می شود. پس وقتی که نوع جدید رونمایی می شود تقریبا تمام داده های شما بدون استفاده می شود.

اینفوگرافی جزئیات ترکیب لاستیک های فرمول یک 2019

اینفوگرافی جزئیات ترکیب لاستیک های فرمول یک 2019

در حالی که نتایج نشان می دهد تیم مرسدس نسبت به رقبا درک بهتری از لاستیک ها دارد، ولف معتقد است مرسدس نیز مانند دیگر تیم ها همچنان با چالش لاستیک ها دست و پنجه نرم می کند. او با اشاره به مسابقه باکو گفت:

ما هیچ کار متفاوتی را انجام ندادیم. ما همچنان در به دست آوردن پنجره دمایی مشکل داشتیم اما توانستیم بالانس خوبی بین تعیین خط و مسابقه انجام دهیم.

در انتهای مسابقه ورشتپن سریع ترین راننده پیست بود اما بعد از خودرو ایمنی مجازی با از دست دادن دمای لاستیک به شدت به مشکل برخورد و در رادیو به تیم اعلام کرد من هیچ چسبندگی ندارم. در کل علم درک لاستیک های جدید زمانبر است و عملکرد ها روز به روز بهتر خواهد شد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

30 دیدگاه

 1. Ahmad VETTEL

  32

  20

  بله شما کاری براب حل مشکل انجام ندادین چون اصلا مشکلی نداشتین.
  پارسال تا قبل از سنگاپور،مرسدس بیشترین لاستیک خوری تو سه تیم برتر رو داشت ولی تو سه مسابقه ای که لاستیکای آزمایشی پیرلی(همین لاستیکای امسال)آورده شد مرسدس هیچ مشکلی نداشت و بقیه درگیر بودن.
  البته که فراری مافیا داره!

  • Ezk1980

   21

   14

   ربطی به مافیا نداره ، گاراژ شما دست پت و مته ، پارسال هر چی ارتقا انجام میدادن رو فراری عوض اینکه سریعتر بشه کند تر میشد اخرش دوباره برگشتن به عقب ماشین سریع شد ، اینم تقصیر مرسدسه ؟!

  • محمد

   2

   2

   فعلا هرجوریه و به هر ترفندیه! مرسدس میخواد برای خودش تاریخچه ای تو فرمول یک بسازه و شاید هدف خیلی بلندمدتر مرسدس اینه که تو قهرمانی تیمی از فراری جلو بزنه و بگه ما پرافتخارترین تیم تاریخ فرمول یکیم. فعلا هم که دارن میتازونن و ممکنه از ده قهرمانی هم رد شن با این وضعیت فیا و پیرلی و حجم موتورها و قوانین. ولی زمین گرده یه و در همیشه روی یه پاشنه نمیچرخه! معلومه هنوز فراری رو خوب نشناختن و مطمئن باشن اگه قرار باشه رو بازی نکنن فراری هم خوب میدونه چجوری بازی کنه! فراری هیچوقت نمیزاره هیچ تیمی نزدیک تعداد قهرمانی های تیمیش بشه و مرسدس هم دوباره به دوران پسا فانجیو و ساخت موتور برای ایلمر بر خواهد گشت!

 2. محمدرضا

  29

  3

  مشکله باقیه تیما بامرسدس و توتو فقط تو زمانه درکه مسائله. توتو و تیمش خیلی زود درباره همه چیزا ب درک درس میرسن . ولی باقیه تیما تا به درکه درس میرسن فصل تموم شده و جام تو دسته مرسدسه . چندساله که داستان همینه. واقعا امیدوارم امسال مشکله فراری با دمایه لاستیکا و چسبندگیشون هرچه زودتر مرتفع بشه،والا امسالم قافیه رو باختن.

  • Ahmad VETTEL

   19

   6

   نه الزاما اینطور نیست.
   تو تغییر قوانین سال 2017 فراری بیشترین پیشرفت رو داشت و تونست مرسدس رو به چالش بکشه.
   امسال هم فعلا با قطعیت نمیشه گفت مشکل فراری بال جلو هستش یا تایر های پیرلی شایدم هر دو.
   چیزی که مشخصه این هست که مرسدس پارسالم تنها تیمی بود که با تایرا مشکل نداشت

 3. جنون سرعت

  24

  9

  من به شخصه اصلا از اتهام زدن بدون دلیل خوشم نمیاد و وقتی تیم حریف قوی تر باشه خیلی راحت میپذیرم که راه درست تری پیش گرفتن،همینطور که الان دارین میبینین مرسدس واقعابا برنامه ریزیه خیلی خوب و درایت(مخصوصا درایت توتو)کاملا پیشتازه و حرفی توش نیست،ولی انصافا نمیشه منکر این شد که پیرلی لاستیکها رو خیلی بیشتر از بقیه تیمها باب میل مرسدس ساخته،حتی تا حدودی میشه گفت لاستیکها رو با پکیج مرسدس ست کرده.چون واقعا عجیبه که یه تیم از اول فصل به این اندازه درک از لاستیکها داشته باشه اونم از همه ست ها.اگر دوستان دلایلی دارن که میتونه ثابت کنه من و کسانی که مثل من فکر میکنن در اشتباهیم خوشحال میشم بشنوم البته با دلیل و منطق نه با طعنه زدن مخصوصا جناب hamilton عزیز و دوس داشتنی،من هم دلایل خودم رو دارم یکی اینکه از زمانی که پیرلی وارد فرمول یک شد واقعا مرسدس به مراتب قویتر شده و دلیل دیگه هم که فصل قبل همه دیدن ناراحتی اعضای پیرلی از شکست مرسدس بود که خدایی نمیشه بهونه ای براش اورد و اخرین دلیل و به نظر من حتی محکم تر از این دلایل همونطور که چند خط قبل گفتم وباز تاکید میکنم این واقعا خیلی عجیبه که یک تیم تا این حد اطلاعات در مورد لاستیکها داشته باشه.درسته که تمرین پیش فصل تاثیر داره ولی خوب همه میدونیم که مرسدس اول فصل پکیجی که در تمرینها استفاده میکرد رو کنار گذاشت و پکیج کاملا جدیدی رو استفاده کرد اما در کمال ناباوری بازهم با لاستیکها هیچ مشکل خاصی نداشتن

  • hamilton

   11

   23

   تحلیل های یک بامو دو هوا …..بهتره بجای اینکه ب مرسدس شک کنید برید تو پیج اینیستاگرام و توییتر فراری بگین بیشتر کار کنن تا اون چهل اسب بخار بیشترو آزاد کنن و مافیا بازی نکنن (ایتالیا آخرت هرچی مافیاست)

   • Ahmad VETTEL

    13

    5

    hamilton:
    چرا تعارف میکنی؟باور کن ما راضی نیستیم.
    همون 40 فیل بخار درسته ولی گفتم که راننده خوب نیست!!

   • جنون سرعت

    9

    2

    جناب hamilton عزیز متاسفانه شما انگار زیاد با ضمیر خود اگاهتون تعاملی ندارین و بیشتر نظراتتون برگرفته از ضمیر ناخود آگاهتونه.چرا؟چون با یه ذره تفکر قبل از نوشتن کامنتون به نتیجه بهتری میرسیدین والبته شاید اطلاعاتتون در حد کافی نیست(چون همیشه به جای جواب منطقی پشت طعنه قایم میشین) و نمیدونین که پیرلی ایتالیایی هست و دقیقاشما درست میفرمایید(ایتالیا اخرت هرچی مافیاست)وهمه میدونیم که مافیا بر پایه پول میچرخه و به نظر شما الان هم پول و هم سود سیاسی پیرلی(مراودات میلیاردی تجاری با شرکت مرسدس بخاطرتهیه لاستیک برای ماشینهای کارخانه جات مرسدس)کجامیتونه باشه؟؟؟
    پس به این نتیجه میرسیم که قبل از طعنه زدن هم میشه فکر کرد واینکه راه خوبی در پیش گرفتین برای قایم کردن کمبود اطلاعاتتون درباره f1
    پیشنهاد میکنم سری به ارشیو مسابقات قبل از 2014 بزنید(مطالعه هم واقعا خوبه)

  • hamilton

   2

   6

   جون سرعت هی میای میگی منطقی باش طعنه نزن اینجا یه فتل فن(سعید) …. هست که وقتی میبینه رانندش از همه نظر کم داره چسبیده ب نژاد پرستی شما بهتره بری کلاس اخلاقتو برای دوستان فتل فنت بزاری ن ما از مدیرای سایت هم باید بابت نژاد پرستی نسبت ب لوئیس تشکر کرد هر طور فتلو میقایسه میکنن با همیلتون بازم کم میارن یه مدت ب درامد زایی بیشتر فتل رو اوردن دیدن نشد الان باز ب توهین نژادی و رنگین پوستی همیلتون رو اوردن لوئیس با توجه ب رنگین پوستی تنها راننده فرمول یک رنگین پوسته که پنج قهرمانی اورده و امسال ششمین رو هم میاره و حمله میکنه ب رکورد شوماخر شما فنای …..فتل هم ب کامنت گذاشتنتون ادامه بدین ما هم در کمال ارامش لذت بردهای لوئیس رو جشن میگیریم

 4. جنون سرعت

  14

  2

  واقعا از بحث هایی که تا الان شده من که لذت بردم،طرفدارهای هر دو تیم تحلیل ها و نظرات جالب و به جایی دارن وصد البته در کمال احترام کامل و بدون طعنه و کنایه.این درسته 👌👍

 5. REZA.M

  18

  9

  “ما هیچ کار متفاوتی را انجام ندادیم. ما همچنان در به دست آوردن پنجره دمایی مشکل داشتیم اما توانستیم بالانس خوبی بین تعیین خط و مسابقه انجام دهیم.”درست میگه خودشون هیچ کاری انجام ندادن تنها کاری که انجام دادن این بود که به پیرلی گفتن لاستیکا رو فقط برای ما بساز.

 6. Kh.n

  18

  8

  خود توتو به نکته خوبی اشاره کرده
  * لاستیکهای جدید پنجره دمایی بالاتری نسبت به قبل دارند*
  اگه یادتون باشه پارسال مرسدس ازداغ شدن زیاد لاستیکها رنج میبرد.
  خوب مشخصه که لاستیکهای قبلی پنجره دمایی پایینی داشتند به همین خاطر تحمل بیشتر گرم شدن را نداشتن‌.و زود داغ میشدن.
  ولی لاستیکهای جدید دیرتر به دما می رسند
  بخاطر همین بعد از سیفتی یا وی اس سی.
  افت دمایی دارن.
  دقیقا این لاستیکها را انگار برای w.10 ساختن.

  • soroush_sh_11

   11

   2

   لاستیک های جدید پنجره دمایی بالایی دارن چون آیرودینامیک تغییر کرده و با خلا زیاد ایجاد شده از باله عقب . خودروی پشتی هنگام سبقت بشدت دمای لاستیک هاش بالا میره و از طرفی با ساده شدن باله جلو فرسایش لاستیک جلو بیشتره و این یعنی دمای بیشتر
   این حرف ها مصداق بارز عروس بلد نیست برقصه میگه زمین کجه
   فراری مشکلش از تستای بارسلونا شروع شد که فکر کرد نفر اوله تست هاست پس نیاز به اصلاح نداره و همین دو ماه اونا رو عقب انداخت

   • Ahmad VETTEL

    13

    4

    وقتی از بین 10تا عروس فقط یکی بلده برقصه و بقیه نمیتونن،حتما یه ایرادی هست نه؟!

 7. Kh.n

  17

  9

  راست میگه که هیچ کار جدیدی انجام ندادن انگار در و تخته برای هم ساخته شدن.
  من که هرچی فکر میکنم.به این نتیجه میرسم پیرلی این لاستیکها را فقط بخاطر مرسدس بازطراحی کرد
  واقعا پیرلی یه برند ایتالیایی هست نمیدونم چرا واقعا اینهمه حمایت پشت پرده از مرسدس میکنه😏🤔

  • Behzad

   15

   3

   مرسدس سالیانه صدها هزار خودرو تولید میکنه و چند سالی هست که تایرهای استاندارد برخی مدلهای خیابانی از برند پیرلی میباشد!
   مثلا اگر سالیانه 500 هزار خودرو مرسدس با تایر پیرلی به فروش برسه میشه 2 میلیون حلقه تایر و هرکدوم هم کمه کم 100 دلار قیمت داشته باشند در کل 200 میلیون دلار پول در میان هست که قطعا در عالم واقعی رقم تجارت پیرلی و مرسدس بیشتر از این عدده و هر شرکتی هم جای پیرلی بود ممکن بود این کار را انجام بده و دلیلی برای ساخت باب میل شرکت هایی چون مکلارن و فراری که تولید چندانی ندارند نیست و سایر تیم ها که اصلا تولیدی ندارند به غیر از رنو.
   ایکاش دوران دو تیمی بودن تامین کنندگان تایر دوباره برگرده و شوربختانه تشکیلات و تامین کنندگان غربی دو تجربه تلخ در اون دوران داشتن که بریجستون در فرمول وان و motogp شرکت میشلین را مغلوب کرد و هم اینک اگر این شرکت برگرده بسیاری از معادلات به هم میریزه!

   • soroush_sh_11

    5

    5

    عزیزم با این منطق و استدلال اونوقت شرکت هوندا و تویوتا که خودرو سازی تحت تصرفشونه که باید ردبول بهترین عملکرد و با لاستیک ها داشت!
    به استثنای ایران که برند ها شرکت ها برای یک ریال حاضرن هر کاری بکنن شرکتای خارجی اعتبار براشون مهمه و اگه حرف شما درست باشه یه رسوایی تمام عیار برای مرسدس و پیرلی هست که با اینکار سهام هر دو شرکت بشدت افت میکنه . مثل زمان رسوایی جاسوسی مکلارن از فراری

   • Behzad

    10

    6

    هوندا تامین کننده قوای محرکه ست و دخالتی در طراحی خودروی فرمول وان نداره!
    منظور از تویوتا چیه؟ مگه این شرکت حضور داره!؟
    همکاری و تست های مخفی پیرلی با مرسدس از 2013 کلید خورد و چند بار FIA به این قضیه اخطار داد و چند باری هم تیم ها اعتراض کردند…
    به قول توتو دیر یا زود سایر تیم ها میتونن حل مشکل کنند اما ممکنه دیر بشه اما مشکل اینجاست که وقتی به ست آپ مناسب میرسن یهو سال بعد مثلا با بزرگ شدن رینگ ها و تغییرات آیرودینامیک مشکلات جدید پدیدار میشه و خلاصه تیم ها در یک دور تسلسل و سردرگمی گرفتار میشن غافل از اینکه این تغییرات هیچکدوم برای مرسدس مشکل ساز نیست چون ماه ها قبل از تصویب قانون توسط این تیم تست شده!
    اگر قوانین مثل سال گذشته پیش میرفت قطعا فراری و ردبول نتنها فاصله ای نداشتن بلکه جلوتر هم بودن اما حالا با چند ماه کار مهندسین خودرویی را آماده کردن که باید با خودرویی که حداقل 18 ماه زمان براش صرف شده رقابت کنند و مسابقه به مسابقه مجبورا رفع ایراد کنند.

 8. E46-M3

  12

  5

  اگه میشد که هر تیم خودش برند لاستیکو انتخاب کنه خیلی خوب میشد،مطمئن باشید که پیرلی پشت پرده یه کارهایی را به نفع مرسدس انجام‌میده

 9. iman88

  3

  9

  این که بهترین تیم این چند سال تونسته زودتر و بهتر از بقیه به درک بالایی از لاستیکاش برسه عجیبه و منطقی نیست و حتما دلیلی پشت پرده هست؟!!! چون تیمی که چندین ساله مشکلات زیادی در بزرگترین و کوچکترین سطوح تیمیش از مدریت و طراحی و استراتژی و …داشته و داره نتونسته به این درک برسه.در مورد بقیه تیمها هم گفتن نداره که تیمهایی مثل مکلارن رنو ولیامز اوضاعشون بهتر از فراری نیست.منم خیلی دوست دارم باور کنم دلیلی پشت پرده هست که تیمهای مورد علاقم نمیتونن خودشونو به مرسدس برسونن اما بدون شاهد و مدرک نمیشه اتهامی وارد کرد.همیشه اصل بر براعت مگر اینکه خلافش ثابت بشه.

 10. حامد

  4

  4

  متاسفانه مثل سال های پیش باز هم شاهد این گونه نظرات هستیم. تا سال پیش موضوع استواردها و فیا و رینگ های مرسدس بود که نه تنها هیچ مرجعی، غیرقانونی بودنش رو اعلام نکرد بلکه داریم می بینیم خود فراری از این رینگ ها داره استفاده می کنه و مسلما بعد ساخت و ببرسی فهمیدن مشکلی نداشته و امسال هم بحث پیرلی و لاستیکاش که تنها شاکی های اصلیش فراری و هاس هستند که اساس و پایه طراحی هاس هم به طور کلی همون فراریه.
  ۲ تا بحث اصلی در این مورد وجود داره ه یکی شناخت تیم ها از لاستیک ها هست که دیدیم فراری چه طور تو تست های پیش فصل فرصت ها رو از دست داد و ۲۰۰-۳۰۰ دور (تقریبا ۵-۶ مسابقه) کمتر از مرسدس زد (مثل این می مونه که مرسدس تازه الان مسابقات رو بخواد شروع کنه و با اطلاعات قبل استرالیا بیاد).
  بحث دوم هم پکیج ایرودینامیکی هست که هر چی قوی تر و کامل تر باشه کار تیم در به کارگیری لاستیک ها راحت تره نمونشم میشه به ردبول اشاره کرد که به واسطه پکیج ایرودینامیکیشون نه سال پیش مشکل چندانی با دما و خوردگی لاستیک داشتند و نه امسال. دقیقا مثل فراری که سال پیش پکیج خوبی داشت و برعکس مرسدس که به خاطر ضعفش تو این ناحیه تا نیم فصل مشکل دما داشت و یه نیم فصل تلاش کردند تا بتونند قطعه ای طراحی کنند که مشکلاتشون رو حل کنه و اگه ۲-۳ تا پیستی که بارونی شد و یا لاستیک ها به خاطر تست لاستیک فصل آینده تغییر کردند، نبود اختلاف با فراری بیشتر هم میشد. در نیم فصل دوم هم بعد برداشتن اون قطعه کاملا دیدم که مشکلات به قدری زیاد شد که حتی لپ هم شد ماشین مرسدس و اکه قرار بود مافیایی وجود داشته باشه این مشکلات برای مرسدس به وجود نمیومد. و این قضیه امسال هم با پکیج ضعیفی که فراری داره برای این تیم به وجود اومده که حتی قبل تست ها هم همه کارشناس ها پیش بینی می کردند فراری با انواع مشکل لاستیک مواجه خواهد شد. تمام تیم ها این لاستیک ها رو در تست ابوظبی و چند مسابقه فصل پیش تست کردند و تا حدودی می دونستند با چه چیزی روبرو هستند حالا این که فراری چی تو این طرح دیده که اجراییش کرده باید از مهندسانش پرسید.
  هر کس بخواد پیشرفتی کنه باید ببینه مشکل کجاست و سعی کنه برطرفش کنه کسی که هر سال مشکلاتش رو به زمین و زمان ربط بده فقط می تونه به امید شانس بشینه تا شاید اتفاقی بیفته.

 11. Majiiiiid

  3

  3

  کسانی که اتهام میزنن معلومه فوقش ۵ساله فرمول یک میبینن و ازش چیزی هم نمیدونن فقط نگاه میکنن ، بجای اتهام زدن برین تحقیق کنین فراری فنها که تیمتون خوب خوبه ولی مدیریت درست نداره ، نمیدونین نظر ندین ، تولید کننده لاستیک فرمول۱ حق تست با ۱ تیم رو داره فقط و اونها مرسدس رو انتخاب کردن و ربطی بهمافیا نداره فعلا تمام مسئولین رده بالای فیا همه از فراری اومدن پس اگه چیزی نمیدونین حرف نزنین سکوووووت …..

 12. Behzad

  2

  1

  حامد جان در تاریخ فرمول وان موارد بسیاری بوده که موجب برتری یک تیم بر باقی تیم ها شده و دو حالت بیشتر برای حل این مشکل وجود نداشته یا تشکیلات با وضع قوانین اون موارد را خنثی کرده یا سایرین با الگوبرداری اختلاف ایجاد شده را پوشش دادن.
  نمونه های لابی گری کم نیست مثل 2005 و کاری که رنو و میشلین انجام دادن و قانون یک تایر برای مسابقه و نتیجه مثل روز برای همه روشنه!
  تایر 2019 و تستش در خودروی 2018 چه اطلاعاتی میتونه به تیم ها بده؟! مگر میشه یک تیم در عرض یک هفته با یک خودروی کاملا جدید وارد تست مرحله ی دوم بشه؟! در یک هفته حتی نمیشه ماکت دو سوم یک خودری فرمول وان رو ساخت و روانه تونل باد کرد…
  به هر حال تیم ها با چالش های جدیدی روبرو شدن و بستگی به توانایی تیم ها منتظر هستیم ببینیم تیم ها میتونن حرکت رو به جلویی انجام بدهند یا مثل سالهای قبل ره به جایی نخواهند برد.

 13. حامد

  1

  2

  من خیلی نمی‌تونم این نظر رو بپذیرم چون دارم مثال عینیش تیم ردبول رو می بینم که با یه طراحی خوب (که تازه مشکلاتی هم داره) نه فصل گذشته مشکل چندانی داشته و نه امسال مگر این که بخوایم بگیم ردبول هم لابی داشته. خیلی از تیم های میان رده هم مشکل چندانی با لاستیک ها ندارن توروروسو یا مک لارن و ریسینگ پوینت، مصاحبه ای ندیدم که خیلی شکایتی داشته باشن. و تیم هایی که هم که الان مشکل جدی دارن همون تیم هایی بودن که تست های پیش فصل رو به دلایل مختلف از دست دادن و از قضا طراحی هاشونم یک پایه و اساس داره. نمیشه به خاطر ۲ تا تیم که طراحیشون ضعیف بوده کل تیم ها رو زیر سوال برد.
  در مورد تست های لاستیک هم حتما نباید رو ماشین ۲۰۱۹ تست شه. ویژگی های هوایی که داره از رو لاستیک رد می شه و اثراتی هم که رو لاستیک داره مشخصه و میشه تعمیم داد و شبیه سازی کرد که طراحی جدید چه جریان هوایی رو ایجاد می کنه و پیش بینی کرد اثراتش چه خواهد بود جدا از این که مهندسا مدل ۲۰۱۸ رو تو سی اف دی دارن بعضی ویژگی های لاستیک ۲۰۱۹ و تاثیرات ماشین ۲۰۱۸ رو هم روش دارن می تونن لاستیک جدید رو شبیه سازی کنن که با این اطلاعات هم خوانی داشته باشه و بعد با مدل ۲۰۱۹ شبیه سازی شده آزمایش انجام بدن از امسالم که محدودیت استفاده ساعتی از سی اف دی برداشته شده بود. به هر حال خیلی از تیم ها تحلیل های خوبی داشتن و نتیجه مطلوبی هم گرفتن که نشون میده حتی اگه مرسدس لابی هم کرده باشه با یه کار اصولی، توان طراحی مناسب وجود داشته.
  تو تست های پیش فصل هم دیگه قرار نیست شما تغییر اساسی تو ماشین بدی حرف شما درسته ولی هدف اصلی شناخت اثرات ناشی از تغییرات المانهای مختلف ماشین هست. تیمی که تست کافی انجام نمیده ماشینش رو هم کامل نمی شناسه و نمی دونه اگه به مشکل خورد تغییر کدوم المان ها می تونه کمکش کنه حالا طراحی ضعیفم در کنارش قرار بگیره دیگه نتیجه مشخص خواهد بود.

 14. Behzad

  2

  1

  نمیدونم منظور از نتیجه ی خوب برخی از تیم ها چیه یا شاید ما تو جریان نیستیم!
  اگر دوستان اهل فن تونستن بگن در این 4 مسابقه تیمی غیر از مرسدس عملکرد خوبی داشته ما را بی خبر نزارن ، ماشالله تا نفر ششم هفتم که دارن لپ میشن!
  اگر تیم ها با 3 ماه کار روی شبیه سازها و مثلا 500 دور تست پیش فصل میتونستن به هدفشون برسن که وضعیت اینگونه نبود!
  احساس میکنم بسیاری از کاربران هنوز فکر میکنن مشکل سایر تیم ها مربوط به چند تا المان آیرودینامیکی هست و با تعویض اونها همه چی درست میشه!
  روشن تر بگم اگر شما از چندین ماه قبل بدونی زخامت و درجه نرمی تایر به چه میزانه و قراره خودروها سنگین تر بشن و میزان روغن سوزی و ظرفیت باک چقدر باشه و اندازه و ابعاد قطعات آیرودینامیکی به چه صورته یا تعداد اتصالات مجاز محور جلو و عقب چگونه ست و کلی مسائل دیگه براحتی میتونی یک هفته ای(زمان اعلامی مرسدس) یک خودروی رقابتی بسازی.
  سوء برداشت نشه و ممکنه در ادامه نتایج جور دیگری رقم بخوره ولی تا اینجا به غیر از مرسدس هیچ تیمی به نتایج بهتر دست نیافته و تمامی تغییرات کاملا به نفع این تیم بوده.

 15. حامد

  1

  3

  نتایج هر تیم تو هر سطحی که داره رقابت می کنه سنجیده میشه نتیجه خوب یعنی مکلارنی که حرفی برای گفتن نداشته به راحتی داره با ماشینای ۴-۵ سال پیش رقابت می کنه یا تروروسویی که پیشرفت هاش کاملا مشهوده. در قسمت بالای جدول نتایج خوب ردبول رو داریم که با این همه تغییرات و حتی مشکل آیرودینامیکی نتایج خوبی داره می گیره و حتی انتظار خودشون بیشتر هم بوده. در میانه جدول هم که توضیح دادم. قرار نیست تیمایی که نصف مرسدس بودجه دارن بخوان تهدیدی به حساب بیان برای این تیم. از اون ورم ۲ تا تیم هستن که مشکل لاستیک دارن که یکیشون از نظر من عملا کپی آپدیت شده سال قبل اون یکیه و طبیعیه که خیلی از مشکلات فراری برای اون ها هم پیش بیاد. مشکلات رنو هم که اصلا قضیه دیگه ای هست. خیلی دوس دارم لینک هایی به من داده بشه که ببینم همه تیم های فرمول ۱ به جز مرسدس به لاستیک های فعلی اعتراض دارند و این لاستیک ها فقط رو خودرو مرسدس داره خوب کار می کنه. و دوباره مجبورم تکرار کنم: یا باید بگیم ردبول لابی داشته یا اگه ردبول لابی نداشته و این پکیج رو طراحی‌کرده تیم های هم سطحش مثل فراری هم می تونستن حالا این اتفاق اگه پیش نیومده دیگه ضعف خود تیمه. و همین طور اگه مکلارن و توروروسو طراحی درستی انجام دادن و فعلا جلو هستن (حتی با موتور ضعیف تر) هاس هم می تونسته حالا اینکه چه قد بودجه داشته باشن در ادامه فصل بتونن آپدیت کنن ماشینو دیگه بحث جداس. و در آخر حتی اگه بگیم همه حرفای شما درست استواردها، پیرلی و فیا همه طرف مرسدس هستند باز هم مشکل خود فراریه که باید ببینه سیاست ها و روابطش چه جوری بوده و کجا اشتباه کرده که این اتفاق ها افتاده. وقتی شما شکست می‌خوری اولین و آخرین مقصرش خودت هستی.

دیدگاه خود را بیان کنید