فرمول یک ایران – گرند پری آذربایجان یکی دیگر از مسابقاتی بود که با پیروزی تیم مرسدس همراه بود و یکی از مواردی که در این مسیر به آن ها کمک بسیاری کرد، حرکت فریبکارانه ای بود که جیمز وولز می گوید در قبال تیم فراری انجام دادند.

استفاده از ماشین های پیشرو و کمک گرفتن از آن ها برای ثبت یک دور خوب در تعیین خط بسیار کلیدی است و مرسدس هم باید مطمئن می شد که هر دو راننده اش از این امتیاز بهره می برند. آن ها زود تر از معمول پیت را ترک کردند اما هر دو راننده مرسدس به بهانه “کالیبره سازی کلاچ” در نزدیکی خروجی پیت متوقف شدند.

اما دلیل اصلی این حرکت فریبکارانه بالاخره توسط مدیر استراتژی مرسدس، جیمز وولز توضیح داده شد. حرکتی دور از انتظار و با “ریسک بالا”:

در طول رقابت های قبلی دیده ایم که تمام ماشین ها دیرتر از حد معمول پیت را ترک می کنند، مثلا در شانگهایی دیدیم که برخی از ماشین ها حتی نتوانستند دور سریعشان را آغاز کنند چون منتظر خروج اولین ماشین بودند. (تا بتوانند پشت آن قرار گیرند و دور سریع تری را ثبت کنند.)

در باکو ما می دانستیم که کمک گرفتن از دیگر ماشین ها می تواند روی گرفتن یا نگرفتن پول تاثیرگذار باشد.

چیزی که تصمیم به انجامش گرفتیم، خروج زودهنگام ماشین هایمان بود و با این کار قطار ماشین ها را از پیت خارج می کردیم.

و بعد در سمت چپ پیت یک استارت دوباره داشته باشیم تا جلوی این قطار قرار نگیریم چراکه تاثیر کمک گرفتن از بقیه ماشین ها بسیار زیاد است.

این ریسک بزرگی بود و ما با اختلاف چند ثانیه از خط گذشتیم. اما تحت شرایط آن زمان، کارساز بود.

ما در سمت چپ توقف کردیم و بقیه ماشین ها از ما رد شدند. سباستین فتل جلوتر از همه قرار گرفت و نتوانست از بقیه کمک بگیرد. این به ماشین های ما امکان داد که در جایگاه خوبی قرار بگیرند و از شرایط به خوبی بهره ببرند.

والتری بوتاس و لوئیس همیلتون - چین 2019

والتری بوتاس و لوئیس همیلتون 

جیمز وولز از لوییس و والتری هم بابت انجام این کار تشکر کرد:

چنین نقشه هایی را نمی توان بدون برنامه ریزی قبلی انجام داد، این را باید برای راننده ها توضیح داد و آن ها هم باید نقشه را درک و قبول کنند.

چون برای آن ها داستان فرق می کند: شما از آن ها می خواهید که روتین همیشگیشان را در حساس ترین بخش تعیین خط تغییر دهند و کار دیگری را انجام دهند.

صبح آن روز ما نقشه را مطرح کردیم و مطمئن شدیم که آن ها کاملا متوجه برنامه شده اند. چیزی که ممکن بود در طول تعیین خط عملی شود و دوباره قبل از خروج آن ها برنامه را توضیح دادیم تا آن ها دقیقا بدانند چه چیزی منتظرشان است و آن ها هم فوق العاده عمل کردند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

25 دیدگاه

  • Mjyz

   49

   1

   همین اسلیپ استریم تو کفی بلند باکو میتونه تا سه دهم به تایم راننده های تیم‌های برتر کمک کنه که این دوتا بهره بردند .
   و در نهایت با تشکر از استراتژیست های فراری 🤦‍♂️

   • Mjyz

    22

    0

    حتی هم دیدیم تو Q1 و Q2 گسلی و مکس با داشتن اسلیپ استریم ماشین ریسینگ پوینت و فتل بهترین تایم رو زدن .

   • Behnam380

    16

    18

    همه این حرفها زده میشه که برتری ماشین مرسدس نسبت فراری رو به چالش بکشم و این برتری رو به استراتژی و راننده و چیزای دیگه نسبت بدن ،تو روز مسابقه هم بوتاس اون جلو اسلیپ استریم داشت که یکسره با لاستیک مدیوم کهنه فستست لپ میزد؟

   • Mjyz

    10

    3

    Behnam380 عزیز
    به نظرت فراری با مشکل گرمای بیش از حد لاستیکاش میتونست به اندازه ی مرسدس ها فشار بیاره و فستست لپ بزنه. دیدم که لکرک با تایر نو سافت اون تایم رو زد .

  • 5red16

   41

   3

   با اینکه طرفدار فراری هستم اما این اسمش فریبکاری نیست، هوشمندی هستش
   دقیقا چیزی که استراتژیستهای فراری بهش نیاز دارن
   راننده ها نباید استرس گاراژ رو هم داشته باشن
   به همیلتون و بوتاس دقت کنید که چقدر راحت وسط مسابقه و پخش زنده به گاراژ اعتراض میکنن و بهشون یادآوری میکنن که کارشون رو درست انجام ندادن، چه در استراتژی و چه در بحث فنی
   بعد فراری (بحرین ۲۰۱۹) ماشینش که داره برنده میشه یهو موتورش عملا از کار میوفته

 1. mehdi vettel

  22

  2

  اتفاقا همون روز تعیین خط اومدم گفتم مرسدس که همیشه جلوتر از بقیه دور خودشون رو ثبت می کردن دقیقا اینجا آخر از همه اینکار رو کردن تا از اون هوای آشفته تو سکتور آخر جهت بهتر کردن تایم خودشون استفاده کنن که این اتفاق افتاد و پول گرفتن و خود مدیر استراتژی تیم هم داره تایید میکنه

  ولی اینجا یه نکته هست
  سب بعد تعیین خط گفته من به تیم گفتم که جلوتر از بقیه باشم تا بتونم تایم بهتری بزنم در صورتی که اشتباه کردیم و قمارمون جواب نداد

  فک کنم آقای حسینی هم یه بار به این موضوع اشاره کرده بودن که اینقدر گاراژ فراری بعد عمل میکنه تو استراتژی که راننده ها دیگه بهشون اعتماد ندارن مثل اون حرکت خودسر آلونسو تو مالزی 2013 یا حرکت سب تو همین باکو امسال

  بقیه بچه ها هم اینجا هزار بار گفتن راننده تو فراری علاوه بر رانندگی باید به هزار جای دیگه هم حواسش باشه و این باعث میشه نتونن با تمرکز صد در صدی روی رانندگی خودشون داشته باشن و تا استراتژيست ها عوض نشن این قضیه ادامه داره

 2. Nohed81

  -4

  39

  گاراژ مرسدس و ماشین مرسدس بیشترین سهم ممکن در قهرمانی چند سال اخیر این تیم رو دارن، ۷۰ درصد تیم و‌گاراژ و فقط ۳۰ درصد رانند گان مرسدس در این امر سهیم هستن، بر خلاف تیم فراری که بهترین راننده رو در اختیار داره اما گاراژ و تیمشون افتضاح عمل میکنه.

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   7

   7

   😂😂😂😂😂😂
   اول اینکه حتما شما بفرمایید که بهترین راننده از نظر شما، نه از نظر دنیای فرمول یک. از نظر دنیای فرمول یک به هیچ عنوان اینطور نیست.
   همانطور که دارید میبینید و میشنوید که چه میگویند. ولی جالب اینجاست که چقدر این لطیفه را مدام آپدیتش میکنید.
   در بحرین زماناسپین مرد همیشه اسپین فرق دو راننده فهمیدید،اینکه اینجا امدن گفتن نه بخاطر فلان بوده، بخاطر این بوده و یا ان بوده این یک چیزه طبیعی لست که از هواداران فتل بشنویم، اتفاقا اگر یک روز نگویند ما نگران میشویم که نکنه حقیقت را سرانجام دیدن.
   اصلا اینقدر کارنامه کاری همیلتون، نسبت به فتل نتفاوت است که اصلا نمیتوانید مقایسه اش کنید. به فتل ظلم میشه اگر بخوان با لوییس مقایسه اش کنن چون واقعا کارنامه اش خیلی ضعیف دیده میشه. فتل در هیچ زمینه ای برنری ندارد نسبت همیلتون. یک راننده را هز زمان کارتینگش نگاه میکنن تا این لحظه اشتا ببینند این راننده ریشه ا، سابسه اش چطور بوده،.
   جالب بدونید رادیوی پایان مسابقه باکو، حرف مهندس فراری به فتل و پاسخ فتل، برای هواداران فتل فکر کنم بد نباشه بدونن.

  • hamilton

   7

   9

   این راننده هست که باید جیگر ماشینو بکشه بیرون این رانتده هست که کمک میکنه ب مهندسا برای پیشرفت ماشین ….مقصر فتله که هیچ کمکی برای پیشرفت ماشین فرارینمرده بلکه عکسشو انجام داده ….این فصل لکلرک تو چهارمسابقه نشون داده میتونه از قابلیت ماشین نهایت استفاده بکونه که با مافیای فتل این کار تا ب الان انجام نشده

   • REZA.M

    11

    10

    اره مثل همیلتون و بوتاس- مکس گفت وقتی انبورد ماشین مرسدس رو میبینم حس میکنم این ماشین میتونه سریعتر از این بره ولی لوییس و والتری شجاعت انجام این کار رو ندارن.ویا مثل امریکا 2018 که همیل میتونست از کیمی و مکس رد شه ولی شجاعت لازم برای انجام اینکار رو نداشت.در ضمن تمام کارشناسای اف وان معتقدن یکی از مهم ترین دلایل پیشرفت فراری از جایگاهی که در سال 2015 داشته اومدن فتله.بعد تو میگی فتل هیچ کمکی برای پیشرفت فراری نکرده؟کدوم راننده مثل یه مکانیک میره زیر ماشین تا کف ماشین رو بررسی کنه؟خیلی خوبه قبل از اینکه کامنت بزاری یکم واقعیت ها رو در نظر بگیری تا نتیجش نشه یه کامنت که اصلا منطقی و بر اساس واقعیت نیست.

   • Mahmood.gh

    7

    3

    رضا جان
    امریکا ک میگی لوییز نیازی نداشت بخواد ریسک کنه حالا اون مسابقه ن بعدیش قهرمان میشد خیالش راحت بود
    وگرنه اگه یادت باشه تو روسیه راحت از سب سبقتش گرفت چون باید اونکار میکرد ولی امریکا میازی ب ریسک نداشت

   • داریوش

    6

    8

    محتوای کامنتات تو حلقم
    دوست عزیز ، شما با خودت چند چندی ؟
    بیشتر از اینکه طرفدار همیلتون باشی ، از فتل بدت میاد !!!
    این فقط به خواننده اینو القا میکنه که شما در باطنت دوست داری عاشق فتل باشی
    اشکال نداره دوست من ، بعضی از انسان ها کاریزمای خواصی دارن ، فتل هم مثل شوماخر این کاریزما رو داره
    التماس محتوا
    چقدر خوب بود که در کنار عنوان هر شخص ، سن فرد هم درج میشد که میدونستیم با چه بازه ای سر و کار داریم

 3. iman88

  21

  0

  همیشه باید ارزش کاریکیرو پایین بیاریم تاارزش کار خودمونو بیشتر از چیزیکه هست نشون بدیم
  راننده های فراری 70 درصد تیم 30 درصد
  رانندههای مرسدس 30 درصد تیم 70 درصد
  همیلتون راننده بزرگیه همونطور که فتل یه نابغست.داشتن یه تیم خوب یه فاکتور تعیین کننده است همونطور که داشتن یه راننده خوب بسیار تاثیر گذاره.هیبچ وقت نمیشه ارزش یکی رو بر اساس ضعف یا قدرت یکی دیگه کم یا زیاد کرد.همون قدر که فتل اگر یه گاراژ خوب داشت میتونست به راحتی برای قهرمانی بجنگه مرسدس هم بدون یه راننده در سطح همیلتون نمیتونست این دست اوردارو داشته باشه

 4. iman88

  18

  0

  اگر قبول داریم که گاراژ و مدیریت مرسدس داره کارشو عالی انجام میده پس نمیتونیم منکر انتخاب خوبشون برای راننده بشیم و همینطور انتخاب بوتاس که داره ارزش هاشو نشون میده

 5. علی شفیعی | کاربر متخلف

  6

  14

  پیام جالب رادیویی فراری به فتل بعد از رد شدن از خط پایان.

  فراری:
  یک مسابقه قدرتمدانه دیگه……..!!!!!

  فتل :

  آره……. بایت شروع مسابقه شرمنده ام،

  <<>>

  این مکالمه را سایت یوتیوب بعنوان یکی از جااب ترین مکالمات رادیویی قرار داده.

  فکر کنم نیازی به توضیح نداشته باشه،کلام کنایه آمیز مهندس فراری به فتل و پاسخ فتل که کاملا گویا است.

  کم کم فراری کارش داره به کنایه میرسد. البته که هواداران فتل اگر تا سال 3000 هم فتل باشد و قهرمان نشود تا اون اخرین سالش باز بهانه ای دارند و اینرا همانند ژن به نسل بعد هم انتقال میدهند.

  اما بهرحال کاملا دیدگاه فراری به فتل معلوم است.
  لکلرک دوباره نشان داد از فتل سریع تر است.
  اینرا تایمهای ثبت شده میگوید نه استدلال ها و البته اثبات هایی که انجام شده.

   • Mahmoud

    7

    3

    آقای شفیعی یا دکتر یا هر شخصی. شما کاملا مصداق کسی هستی که کاملا سرشو کرده تو برف. این همه وقایع که اتفاق افتاده و شما بازهم سعی در توجیه داری که فتل بدترین راننده تاریخه؟؟؟ و فراری بهترین تیم حال و حاضر؟؟؟درباره ی ما چی فکر کردی شما؟؟؟ فکر کردی ما احمقیم؟؟
    من هیچ وقت به خودم اجازه نمیدم به همیلتون بگم هیچی بلد نیست چون راننده بزرگیه اما شما حق نداری به فتل ایجوری بگی خیلیا میدونن که فتل و همیلتون راننده های بزرگی هستن جز تعداد اندکی که اونا هم از روی لج میگن فتل هیچی بلد نیست.
    همه عالم و آدم میدونن که استراتژی های فراری واقعا خوب نیست و خیلی ضربه میزنه به تیم ولی یه عده ای مثل شما با دلایل مسخره سعی در توجیه دارن. واقعا که متاسفم….

  • Ahmad VETTEL

   3

   3

   فکر میکنم از اونجایی که چند وقتی هست جناب شفیعی تونسته این اکانت خودشو نگه داره،دیگه خیالش راحته و هرطور میخواد حرف میزنه و به هرکی بخواد توهین میکنه.
   امیدوارم یه تذکری داده بشه تا حداقل اینقدر رو اعصاب بقیه نره.

 6. iman88

  8

  2

  دوست عزیز گفتی مکالمه پخش شده و گفتی که فکر میکنی طعنه امیز بوده
  اما باقیش دیگه چیه مثلا قراره با این تحلیل شما چیزی به دانش کسی اضافه بشه یا پرده از راز مگویی برداشته بشه؟
  یا فقط قصد تحریک بچه ها رو دارید.منم مثل خیلی از عزیزان دیگه با تعصبات مشکل دارم اما این جزء متعصبانه ترین چیزهایی که تا حالا اینجا خوندم.لطف کنید این ژن رو نزد خودتون نگه دارید.اینجا فضا عمدتا دوستانست

 7. vahid

  5

  4

  همش فرافکنی
  به همه ثابت شده ماشین مرسدس تو یه لول بالاتر از بقیه ست ، حالا شما به این در و اون در بزن برتری رو به راننده هات نسبت بدی !!! طرفداراتون قبول میکنن ولی لیک محال است که همه … شوند

 8. Nohed81

  2

  3

  حکایت مرسدس تو فرمول ۱ مثل حکایت بایرن مونیخ تو بوندسلیگای آلمان شده، تلاش بقیه در اول فصل و هیجان کاذب به مسابقات و درآخر مرسدس قهرمان اف۱ میشه و بایرن قهرمان بوندسلیگا.

دیدگاه خود را بیان کنید