فرمول یک ایران – پس از گرندپری آذربایجان، ژاک ویلنوو گفت که راننده تازه وارد فراری، چارلز لکلرک بر روی این تیم اثرات منفی را داشته است.

راننده موناکویی به دلیل حادثه بوجود آمده در تعیین خط، مسابقه را از رده هشتم آغاز کرد اما در بخش اول مسابقه، پس از 13 دور با لاستیک های مدیوم، او خود را پیشتاز مسابقه دید. لکلرک تا دور 31 در پیست باقی ماند و همین باعث شد تا دو راننده مرسدس از او سبقت بگیرند و او در نهایت مسابقه را با فاصله 69 ثانیه ای نسبت به والتری بوتاس به پایان برساند.

قهرمان 1997 فرمول یک معتقد است که تصادف لکلرک نتیجه ی فشار زیاد او بوده و همچنین می خواسته اثبات کند که به جای سباستین فتل، او راننده اول فراری است:

اگر شما به سراغ طرفدارها یا انجمن ها بروید، نمی بینید که لکلرک به خاطر تصادف تعیین خط باکو، انتقادی دریافت کرده باشد. اگر فتل چنین اشتباهی را مرتکب شده بود، توسط رسانه ها و همه کس نابود می شد.

در نهایت به نظر من این موضوع اثر منفی بر روی تیم دارد. سباستین به خاطر همین موضوع در بحرین اسپین شد و سپس تیم در چین از دستور تیمی استفاده کرد و همه ی این موضوعات از آنجا شروع شد.

تصادف لکلرک نیز به همین خاطر بود زیرا او می خواست ثابت کند که راننده اول تیم است و در نهایت این موضوعات به کل تیم آسیب می زند.

امیدوارم که این موضوعات مدیریت شود زیرا آن ها باید کسانی باشند که توسط مرسدس تعقیب شوند اما تا به الآن فقط سه سکو کسب کرده اند. این تاثیر مثبتی بر روی تیم نخواهد داشت.

ژاک ویلنوو و جاک کلیر

ژاک ویلنوو و جاک کلیر

ویلنوو معتقد است که فراری در حال حاضر نمی تواند به خوبی وضعیت رانندگانش را کنترل کند و بهتر بود که کیمی رایکونن را حفظ می کردند:

لکلرک در اختیار آن ها بود و می توانستند با او برای 2020 و 2021 قرارداد امضاء کنند و کیمی را فقط برای یک سال دیگر حفظ کنند زیرا امسال، سال مبارزه بود. با این روند دیگر هیچ کس ناراحت نبود زیرا شما به او زمان برای پیشرفت دادید و هیچ چیز از حالت بالانس خارج نمی شد.

این بدین معنا نیست که لکلرک خوب نباشد بلکه او فوق العاده سریع است و لیاقت صندلی فراری را دارد و هیچ مشکلی در این رابطه وجود ندارد. اما روشی که فراری کار می کند یا روشی که سباستین دارد، اینطور است که کمی از اطرافش به عشق نیاز دارد و انتقال چارلز حرکت درستی نبوده است.

به مرسدس نگاه کنید که چه کار کرده و ببینید که امسال چقدر قوی است. اگر اکون را در صندلی مرسدس قرار می دادند، لوئیس می توانست به روش خودش واکنش نشان دهد و می خواست که او را زنده زنده بخورد و نابودش کند. اما برای بوتاس احترام قائل است و با اینکه هر دوی آن ها دو پیروزی دارند اما به نظر نمی رسد که لوئیس درباره ی این موضوع ناراحت باشد.

این به تیم اجازه می دهد که به سطح عملکردی برسد که پیشتر در آن قرار نداشته و چنین مثالی درباره رقابت با نیکو روزبرگ صدق نمی کند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

21 دیدگاه

 1. Kh.n

  12

  35

  به نظر من این طور نیست لکلرک از رایکونن سریعتره فقط بحرین بدشانسی اورد.من فکر میکنم باکو هم اشتباه تیم بود که راننده هاش رو با مدیوم فرستاد بیرون.

  • THE MINDBLOWER

   30

   1

   میخاستن که با مدیوم تابم سریع q2 رو بزنن چون رو مدیون سریعتر بودن و شاید تو استینت اول از مرسدس‌ها عبور کنن و پیشتاز بشن شاید اورکات یا شیفتی بیاد.
   ولی نشد.

 2. Silver Arrows

  19

  8

  چندان با صحبتش موافق نیستم. به شخصه همیشه دوست داشتم رایکونن رو تو رده‌های بالای جدول ببینم و این موضوع با فراری میسر بود اما حالا که رفته و لکرک اومده باید با این موضوع کنار اومد. فراری باید حمایتش کنه. حتی اگر در اولین فصلش اشتباه کنه. اشتباهاتی که شما رو نکشند می‌تونند باعث قوی‌تر شدن شما بشن. به قول گری وینرچاک حتی گاهی باید از قصد اشتباه کرد! با این کار انتظارات و فشارهای بیرونی از روی شخص برداشته میشه و شخص می‌تونه به سطوح بالای عملکرد خودش نزدیک بشه…

 3. harlidkns

  30

  13

  کیمی احترامش واجب و همیشه تو قلب طرفدارا هست اما به نظر من لکلرک جلوتر از رایکونن فعلی هست و اونم مرتبط با سن آنهاست. کیمی زن و بچه داره و قطعا اون شور و اون ریسک جوونی رو نمیکرد و نمیکنه. اما لکلرک که به نظر من حتی سریع تر از فتل هست در حال حاضر فاکتور ریسک پذیری رو داره و اومدنش به تیم کمک کرده اما باید بپرسیم تیم چه کمکی بهش کرده؟ لکلرک خیلی خوبه و آینده فراری هست و اومدنش در این مقطع به نفع نباشه قطعا به ضرر تیم نیست. مثلا الان کیمی بود میخواست چیکار کنه با این مدیریت و ماشین؟
  اینکه الان و با توجه به نتیجه گفته بشه اگر این میشد یا اگر اون میشد بهتر بود , هنر کارشناسی نیست. لکلرک فصل خوبی رو میسازه حتی با این شرایط.

   • علی شفیعی | کاربر متخلف

    5

    5

    وای وای خدا..
    میشه بگی شم جطور نفهمیدی؟
    دیگه تایم ها را هم نمیبینید؟ زمانها را میگویم.
    انها را میبینید یا نمیبینید.

    اصلا فتل کنکورد روی زمین است میدانم.
    ببخسید که لکلرک بی ملاحظه است. و دیگه غیر هز شما چند شاهچار فکر نکنم کسی پیدا شود که متوجه این جوضوع نشده باشد.
    حتما به رادیو فراری دراخر مسابقه با فتل گوش کنید. کنایه زیلای فراری به فتل. و مِن… مِن کردن فتل و عذر خواهی او.
    زیباتر هم خواهد شد بارسلونجایی است که به وضوح این بتی که ساختید فرو میریزد. لکلرک با اختلاف سریعتر است. منتهی شما نمیخواید ببینید. پس بهتر است در همان ف%ای تاریک بمانید و نبینید. اما سرانجام خواهید شنید. امسال لکلرک فاتحه فتل را خواهد خواند. و شما و فتل تا ابد مدیون لطفها و تبعیض های دکتر هلموت خواهید بود.

   • harlidkns

    16

    11

    به نفرات دوم تا بیستم تعیین خط کارت صد آفرین هم نمیدن پس اینقدر مقایسه تون چیزای کوچیک نباشه. تو مسابقه است که هنر رانندگی معلوم میشه. یعنی 50 یا 60 یا 70 دور باید ثبات داشته باشی. اینجاست که راننده خوب معلوم میشه. ثبات فاکتور مهمیه. در چین جفت راننده در یه حد بودن. در بحرین لکلرک با اختلاف سریع تر بود به طوریکه 19 راننده دیگه بال عقب لکلرک رو هم نمی دیدن. یه جوون که دومین مسابقه اش با تیم فراری رو انجام می داد همه رو شکست داد اما دیگه حریف خرابی ماشین نشد. در چین هم سب اصلا سریع تر از لکلرک نبود. باز در یه حد بودن. در باکو هم با اختلاف دو دهم لکلرک در تمام آخر هفته از تمرینات تا تعیین خط جلوتر از سب بود. حتی جلوتر از راننده های مرسدس قرار میگرفت.
    توی چهار مسابقه این فصل قطعا لکلرک سریع تر از فتل بود و شکی در اون ندارم که البته نظر من این است چون اصلا شخص پرست و راننده پرست نیستم و موفقیت فراری برام مهمه.نظر شما هم محترم است و آزاد هستید هر جور دوست دارید فکر کنید. سب خوب بوده اما من سب عالی تر از این دیدم پس عملکرد الانش جز دور آخر کیو 3 باکو رو اصلا در حد تحسین کردن نمی دونم.

   • iman88

    13

    0

    تو دو مسابقه چارلز شانس قهرمانی داشته
    شاید بهتر نباشه اما انگیزه خیلی بیشتری داره
    خوب بودن چارلز چیزی از ارزشهای فتل کم نمیکنه.هیچوقت

   • mehdi vettel

    3

    3

    harlidkns
    ببین تو مسابقه خیلی فاکتور ها تاثیر گذاره و فقط عملکرد راننده تعیین کننده رتبه نهایی نیست
    ولی بازم مسابقه های امسال رو بررسی می‌کنیم

    استرالیا : هم تعیین خط و هم تا اوایل مسابقه سب سریعتر بود و لکلرک تو چمنا بود ولی به خاطر اشتباه گاراژ و تیم مجبور شد حدود پنجاه دور با مدیوم دور بزنه وگرنه لکلرک اگزوز سب رو هم در حالت عادی تو اون مسابقه نمیدید
    بحرین : لکلرک بدون هیچ بحثی سریعتر بود
    چین : تعیین خط سب سریعتر بود و تو مسابقه هم تا قبل از دستور تیمی همش تو drs لکلرک بود در حالیکه لکلرک حتی نمیتونست نزدیک سب هم بشه بعد دستور تیمی
    باکو : اون اشتباه بچگانه تو تعیین خط و تو اوایل مسابقه به خاطر تفاوت فاحش سافت و مدیوم اینقدر سریعتر بود در صورتی بعدا دیدیم که با سافت سرعت چندانی نداشت و در نهایت پنجم شد

    اگه دقت کنی تو مسابقه ها هم سه یک به نفع سب هست ولی خب چون احتمالا طرفدار لکلرکی یا از دستور تیمی های فراری ناراحتی احساس میکنی لکلرک سریعتره که البته نظرت محترمه

   • REZA.M

    5

    3

    “harlidkns”استرالیا تا قبل از پیت استاپ فتل لکلرک بیشتر از 10 ثانیه پشت فتل بود-توی بحرین تفاوت هایی بین ماشین فتل و لکلرک وجود داشت که فراری و فتل هم تایید کردن-توی چین براساس مقایسه لپ تایم ها فتل از لکلرک سریعتر بود و توی باکو هم استینت اول فتل بدلیل مشکل فراری با سافت کندتر بود ولی توی استینت دوم با مدیوم کاملا سریعتر از لکلرک بود.

   • شاهین

    4

    3

    تمام مصاحبه های مرسدس و همیلتون و افراد دیگه در مورد لکلرک برای همین هست که این راننده رو خیلی بزرگ کنن و توقعات رو خیلی ازش بالا ببرن. معلومه که لکلرک نیاز به تجربه خیلی بیشتری داره تا بتونه با تیم فراری کنار بیاد و راننده درجه اول بشه. بحث راننده یک و دو نیست ولی دیگران سعی میکنن که توی تیم فراری تشنج ایجاد کنن که کی از کی بهتره و بالاتره تا درگیری به وجود اومده باعث فشار هم روی راننده ها بشه و هم تیم.

 4. Farid

  19

  14

  کاملا درست میگه . فراری باید کاملا بی رودربایسی و صریح تکلیف لکلرک و مشخص کنه و این اوضاع رو کنترل کنه . باید به لکلرک
  بگن که دقیقا ازش چه انتظاری دارن و باید چه کاری بکنه و جایگاهش چیه این فصل . امسال تمرکز همه ی تیم باید رو سباستین باشه . ولی لکلرک با فشار بیخودی داره هم به خودش و هم تیم ضربه میرنه

  • Mr.FoX

   6

   7

   چرا وقتی یکی از راننده هات که می‌تونه سریع تر از اون یکی برونه رو باید عقب بنشونی و بگی بزار هم تیمیت اول شه و تو حریف رو کند کن؟ وقتی سریع تر رو داری چرا فداش کنی؟ دیوانه ست فراری؟ شاید هم دیوانه ست با این استراتژی هاش من نمیدونم

 5. Saeed

  22

  6

  بنظرم دلیل رفتن کیمی آریوابنه بود

  چون بعد از آبرو ریزی تو مسابقه خونگی و برا عوض کردن موضوع و اینک بگ حواسش ب همه چی هست لکلرک رو جایگزین کیمی کرد

  منم منکر استعداد بی حد و مرز لکلرک نمیشم ولی شاید امسال واسش زود بود

  کلا فصل پیش جهنمی بود برا فتل و فراری
  از جنگ قدرت بینوتو و آریوابنه
  تا مشکلات خانوادگی فتل
  و قطع بودجه وسط فصل

  این همه ی چیزیه ک روزنامه های ایتالیایی گفتن و میدونیم

  و خیلی چیزای دیگ ک نمیدونیم

  ولی نظر کسایی ک عقلشون رو دادن ب چشماشون مهمه

  فراری بخاطر اشتباهات فتل باخته….

 6. pouya

  23

  1

  بحث این نیست که کدوم سریعتره و کدوم بهتر
  بحث نوع نگرش فراری به راننده هاس

  فرق فتل و کیمی این بود که جفتشون قهرمان جهان بودند و پخته به رقابت ها نگاه میکردن
  و بخصوص کیمی تحت تأثیر هیچی قرار نمیگرفت
  و هر جفتشون لازم نبود چیزیو به تیم ثابت کنند

  اما وتل و لکلرک
  لکلرک باید چیزیو به تیم ثابت کنه چون میخواد تو آینده هم تو فراری باشه و برای اولویت فراری بودن بشدت خواهد جنگید
  که این جنگ قطعا به ضرر فراریه
  اشتباه تو تعین خط باکو
  اسپین وتل تو بحرین

  همه اینا دلیلش همین رقابته

  این مصاحبه واقعا درست میگه
  تو تمام این سال ها مشکل فراری برای قهرمانی در واقع تیم بوده( ماشین و استراتژی و..) راننده ها اونقدر تأثیری تو عدم قهرمانی نداشتند
  حالا فراری که باید سعی کنه سلطه مرسدسو تموم کنه
  یه مشکل تازه به تیمش اضافه کرده
  اونم مشکل واقعا بزرگ
  بزرگ برای بنیتو البته و الا همین مشکل برای توتو ولف و مرسدس میشه نیروی محرکه

  بنظرم آریوابنه بهتر این مشکل و حل میکرد
  اینکه اول فصل بگی اولویت وتله اشتباس
  این یه فشار مضاعفه روی وتل
  و ازونور نبود ماشین خوب و استراتژی بد و مطبوعات و غیره
  قطعا راننده های فراری تو این سالها بشدت تحت فشار رانندگی کردن
  هم‌ وتل هم لکلرک هم کیمی و…

  اما فراری ازون تیماس که نه تنها مشکلاتش حل نمیشه بلکه اضافه ام میشه

  قطعا درگیری لکلرک و وتل بدون مدیریت صحیح بشدت برای فراری گرون تموم میشه

  به امید مدیریت صحیح فراری

  دیگ خسته شدیم ازین امید واهی🙁

 7. 5red16

  15

  1

  به نظر من تحلیل درستی نیست
  ورود لکلرک درمجموع به نفع فراری بوده
  رایکونن قهرمان جهانه
  در تواناییهاش شکی نیس
  اما نمیتونست ویژگی هایی رو که تیم برای بهتر شدن نیاز داشت برآورده کند
  درمورد لکلرک باید بگم به بحثهای مقطعی دستور تیمی و رقابت درون تیمی توجه نکنید
  اینها اگرچه موقتا حاشیه ساز هستند اما درمجموع به پیشرفت تیم کمک میکنند
  الان کسی دیگه درمورد دستورهای تیمی مرسدس صحبت نمیکنه، الان درمورد قهرمانی مرسدس در فصل پیش صحبت میکنن
  دستور تیمی یک ابزاره در دست مدیران و گاهی اوقات باید ازش استفاده کرد
  فتل با اینکه راننده با استعداد و فوق العاده ماهری هست اما وجود یک راننده درجه یک دیگه باعث میشه هم اون تلاشش رو بیشتر کنه و هم اینکه بار تیم رو به تنهایی به دوش نکشه
  نکته ای که فتل شدیدا ازش آسیب دیده
  گاراژ ضعیفتر فراری نسبت به مرسدس و اینکه همه مسولیتها به دوش اون باشه
  رایکونن کارش رو در فراری انجام داده بود، قهرمانی جهان
  زمان ورود یک نیرو تازه نفس و با انگیزه بیشتر بود

 8. Hassan Mohebbi

  2

  19

  آقای ژاک ویلنوو آیا قبل از شروع مسابقات یا اگر لکلرک یک یا دو ریس رو برده بود نیز همین رو میگفتی یا میگفتی که چه کار خوبی کردن لکلرک رو اوردن؟ من میدونم فقط با این حرفش “اگر اکون را در صندلی مرسدس قرار می دادند، لوئیس می توانست به روش خودش واکنش نشان دهد و می خواست که او را زنده زنده بخورد و نابودش کند. اما برای بوتاس احترام قائل است” لوئیس رو بزرگ و برد بوتاس رو یک بردی که همیلتون به او هدیه داده و وتلی که نتونسته همتیمیش رو زنده زنده بخورد تبدیل کرده (آخه این چه اصطلاحیه “زنده زنده بخورد” حالم بد شد).
  با این که دوست داشتم امسال کیمی تو فراری میبود ولی لکلرک جایگزین مناسبی بود و وقتی اوج ناامیدی رو تو چشم های وتل و عملکرد بد رو تو تیم میبینی باید یکی باشه که امید رو به تیم بده.
  به نظرم اسپانیا زیباست.

 9. iman88

  5

  2

  واقعا اگر دو ریس برده بود باز همین حرفا بود؟اگرم میخواد چیزی رو ثابت کنه به خاطر این فشار و این جو.
  یه راننده جوون وارد یه تیم بزرگ میشه جایگزین یه راننده خوب و محبوب و هم تیمی یه راننده فوقالعاده و پر افتخار میشه.حالا باید برای پیدا کردن جایگاه خودش توی تیم بجنگه مشکلی که فتل نداره.به نظر من فراری این چند ساله انقدر بخاطر اشتباهات کوچیک و بزرگ تمام تیم و مدیریت امتیاز از دست داده که چند امتیاز دیگه به جایی بر نمیخوره.در عوض میتونه اینده خودشو با یه راننده اینده دار تضمین کنه.جایگاه الان تیم با فتل تضمین شدست اما فتل همیشه نیست.اگر قراره امسالم نتونن به مرسدس برسن پس بهتره چارلزو راحت بزارن تا در کنار فتل و در رقابت با مرسدس ها تجربه کسب کنه

دیدگاه خود را بیان کنید