فرمول یک ایران – گرهارد برگر، راننده ی سابق فراری معتقد است با وجود توانایی بالای سباستین فتل اما استفاده از دستور تیمی منصفانه نیست و او می خواهد رقابت بین راننده ی آلمانی و چارلز لکلرک را مشاهده کند.

لکلرک در شروع مسابقه شانگهای توانست از فتل عبور کند اما در میانه راه به دستور تیم راه را برای فتل باز کرد تا راننده آلمانی برای رقابت با مرسدس ها جلو بکشد. فتل از رسیدن به خودرو های مرسدس باز ماند و تنها نتیجه این دستور تیمی از دست دادن جایگاه چهارم برای تیم و لکلرک بود.

این دستور تیمی حاشیه های زیادی را بدنبال داشته و برگر درباره ی این اتفاق به بی بی سی گفت:

سباستین را خیلی دوست دارم و برایش ارزش قائلم اما ما اینجا یک پسر (لکلرک) دیگر را نیز داریم که توانایی قهرمان شدن را دارد.

سباستین فتل-گرهارد برگر

سباستین فتل و گرهارد برگر

مدیر فراری، متیا بینوتو گفته است که در شرایط 50/50، فتل اولویت خواهد داشت و برگر که در زمان کسب اولین پیروزی فتل در ایتالیای 2008 به همراه تورو روسو، مدیر این تیم بوده، افزود:

به نظر من این منصفانه نیست که بگوییم”این یکی باتجربه است و آن یکی تجربه ندارد، پس اولویتمان را به باتجربه خواهیم داد”.  به نظر من بگذارید مسابقه دهند.

یک سوال وجود دارد، آیا قابل قبول است که به کسی شانس قهرمانی داده نشود؟ و شما در اول یا دومین مسابقه چنین کاری انجام دهید؟ من با این موافق نیستم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

32 دیدگاه

 1. نیما

  34

  8

  من که خسته شدم از این بحث ها :)))
  کاش یک خبر دیگه ای هم تو دنیای فرمول 1 اتفاق بیفته ازین بکشن بیرون
  9 تا تیم دیگه و 18 تا راننده هستن کاش یکمم از اونا خبر کار بشه تو دنیای فرمول 1
  البته تقصیر متوجه سایت نیست و نویسندگان لطف می کنن و اخبار برای ما پوشش میدن

 2. hamilton

  18

  39

  اخه اگه دستور تیمی نباشه لکلرک فتل رو شکست میده و ب احساسات و روحیه ظریف فتل لطمه میزنه …..واقعا کیمی حیف شد تو این جور موقعیتها زنش یه استوری میزاشت …….الان کی …..?????

  • REZA.M

   22

   18

   این حرف ها متعلق به یه گزارشگر نما ست و یه عده که درست هم نمیفهمن معنی این حرف چیه فقط تکرارش میکنن.توی کل ریس ها جز بحرین فتل از لکلرک سریع تر بوده.بحرین هم فقط یه استثناء بود چون ماشین لکلرک و فتل متفاومت بود.توی چین هم فتل سریعتر بود که تیم مجبور شد دستور تیمی بده.توی ویدیوی تحلیلی سایت این موضوع به خوبی توضیح داده شده

   • علی شفیعی | کاربر متخلف

    2

    5

    شما ریاضی را هم بخاطر فتل تغییر دادین؟لکلرک در یک و سی و هشت دور میزد، فتل از دور سوم بعد از اینکه گذاشتن رد بشه یک و سی و نه دور میزد، البته یا قفل کرد یا توی خاکی رفت. این چه سریعتری بود که نمیتوانست از لکلرک دور شود، و از یک و نیم ثانیه بیشتر نشد، انهم لکلرک برای حفظ لاستیکش فاصله می انداخت، و مرسدس از زمانی که فتل رفت جلو خیلی سریعتر دور شدن تا زمانیکه لکلرک بود.
    مردم نه احمق هستن نه کور هستن. خوبه شما چهار نفر هستین وگرنه اگر نبودبن دیگه همه مشکل داشتن با این مَسئله.
    فتل این سکو را بهش هذیه دادن فراریها.
    چون میدانستن اگر انحام ندن این مسابقه هم فتل سکو بیار نیست.
    در استرالیا فتل سریعتر بود؟ راست میگین واقعا….بی فایده است به شماها توضیح دادن. چون علنا میدانید که چیزی که میگویید حقیقت ندارد و میگویید.
    فتل دارد مشخص میشود عیار رانندگیش. الان معلوم میشود، الطاف دکتر هلموت.
    سال 2010 را از ابتدا دوستان بروند ببینند.، تا متوجه خیلی مسائل شوند. البته امسال لکلرک خیلی چیزها را نشان خواهد داد. فتل الان 3 بر صفر عقب است. استرالیا را با دستور تیمی اجازه ندادن رد شود. در چین هم با دستور تیمی گفان بره جلو. در صورتیکه لکلرک بدون دستور تیمی از این قند عسل سبقت گرفت.
    ببینیم ایا مسابقه ای میبینیم که این قند عسل بدون دستور تیمی بتواند جلوتر بماند؟ فکر نکنم.

    چند روز مانده به باکو میگم اگر در تمرینات لکلرک سریعتر باشه، و در تعیین خط لکلرک جلوتر باشد، فتل در اذربایجان با اسپین dnf میشود.

   • mehdivettel

    4

    1

    علی شفیعی

    قشنگ معلومه میری لایو های صباغ اطلاعات جمع میکنی و میای اونو به خورد ملت میدی :))

   • Saeedsl1

    9

    5

    اونو هم سانسور کردن دوستان😂

    ولی خلاصش ب همیلتون گفته بود عقده ای و بهش توصیه کرده بود بجای تهمت زدن ب کیمی و فراری بره تو کار رقص باله

    بعد از مسابقه سیلورستون

   • hamilton

    4

    10

    حقارت تا کجا برا یه تیم که ادعای قهرمانی داره که از زن رانندش برا فشار ب رقیبش استفاده کنه …..ولی همیل جوری جواب زن کیمیو فتلو کل فراری رو داد که تا عمر دارین یادتون نمیره …..

 3. امید نورمحمدی

  17

  15

  بنظرم آقای برگر یکی در میون مسابقه هارو میبینند. بحرین که شانس قهرمانی با 9 ثانیه اختلاف و در هوای خشک و بدون بارون و سیفتی کار و یا لاستیک از بین رفتن و … نتونست این آقای جوان کاری بکنه آخرش با گریه فقط معذرت خواهی میکرد .
  از طرفی توی چین هم خود لکزک بود که نتونست فاصله باز کنه و حتما سب ازش عبور میکرد و فقط تایم هردتاشون بود که از بین میرفت.
  خیلی جالبه. هرکس هر جا چیزی علیه سب بگه همه جا پر میشه. من اینو نمیگیرم که راننده ای که شماها میگید انقدرز بد و ضعیفه که اینهمه وقت براش نمیزارن. مثلا چرا هالکنبرگ یا گروژان یا … بولد نمیشن؟! شما که میگید سب خوب نیست و …
  اینهمه ترس از یک راننده تنها خیلی زیاد نیست؟ همتیمیش که رفیق همیلتونه و همه راننده های تموم شده مثل زربرگ هم که فقط بهش میتازند. چرا؟!
  جناب برگر هم دیواری کوتاهتر از سب پیدا نکرده که یه نظری بده که منتشر بشه. واقعا جالبه. همین الان جناب همیلتون باید دو فصل دیگه ببره تا به رکورد 4 قهرمانی متوالی سب برسه. البته که هرکس زاویه دید خودشو داره ولی مثل اینکه نه …. م م م م م … اصلاح میکنم زاویه دید همیلتون و مرسدسو دارند دوستان!
  انصاف و انسانیت و …

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   3

   4

   صبر کن ببینم، مجبوری شما وقتی زبان انگلیسی نمیدانی میای حرف درست میکنی. کجا لکلرک عذر خواهی کرد؟ تو را بخدا یا زبان یاد بگیرید یا لطفا ترجمه نکنید. لکلرک اصلا عذر خواهی نکرد. متاسفانه شماها یاد گرفتید که هر جا یکی گفت surry, یعنی عذر خواهی کرده. بعدشم در همین بحرین که ماشینش خراب شد، شما شاهکار کی بودی؟
   واقعا توهم را اللن میفهمم به چی میگن.
   اصلا فقط نظرات شده اعصاب خورد کنی.
   یعنی میشه یک انسان بخاطر راننده اینقدر خودش را داغون کند؟ خبر سازی میکنید.
   جملات را برای خودتان ترجمه میکنید البته با یک زبان جدیدی که ابداع کردید.

   خوش باشید.

 4. Sajadi

  7

  16

  اصلا قبول ندارم که سرعت فتل بیشتر از لکرک بوده… شما اگه دقت کنین سرعت دوتاشون برابر بوده که فتل در دی آر اس لکرک کمی سریع به نظر میرسیده(یه سوال اگر موقعیت پیش اومده رو برعکس در نظر بگیرید آیا برای لکرک اجازه میدادند از فتل رد بشه؟؟)
  از طرفی در لحظه ای که لکرک سرعتشو کاهش داد که فتل رد بشه برای شتاب گیری و برگشت به ماکزمیم سرعت موجود در همون قسمت لکرک زمانش سوخت و هدر رفت (همون جا تونست فتل جدا بشه) پس فاصله به وجود اومده بین لکرک و فتل مبنی بر سریع تر بودن فتل نیس.
  امیدوارم فراری تو آذربایجان بترکونه که مسابقات یکم بهتر بشه

 5. E46-M3

  19

  12

  این بزرگی فتل را میرسونه که همه دربارش صحبت میکنن،خیلی دوست دارم فتل با فراری قهرمان بشه و نظر همین کارشناسها و راننده های بازنشسته را بخونم

  • علی شفیعی | کاربر متخلف

   3

   6

   فتل هیچ مدقع قهرمان نمیشه باهاش.
   اون چهار سال هم دکتر هلموت لطف کرد بهش و نابود کرد وبر را.
   هر کسی مخالف این مسئله است، بگوید تا من تک تک مسابقات را بهش بگویم تا برود ببیند.

   نود درصد هواداران فتل کسانی هستن که بعد از قهرمانی فتل در اون 4 سال هوادارش شدن.
   اگر اون 4 سال را میدیدن دیگه اینطور نمیگفتن.

 6. iman

  15

  10

  بعضی از کامنتا رو که میخونم به نظر بعضی دوستان متوجه نیستن که فراری با همه تیمهای دیگه فرق میکنه و بیش از نیمی از جذابیت فرمولا وان به دلیل حضور تیم اسکودریا فراری هست، جالبه بعضی دوستان میگن چرا مطبوعات و خبرگزاریها توجهشون به فراریه لابد انتظار دارید که تیم هاس مورد توجه باشه، راننده ای که صندلی فراری به دست میاره باید بدونه تمام راننده های دنیا آرزوشون به دست آوردن این صندلیه و در عین حال فشار روی راننده فراری از همه بیشتره و باید با این فشار کنار بیاد که ظاهرا سباستین فتل هنوز نتونسته خودشو وفق بده

 7. mojtaba

  6

  4

  خسته شدیم از بحث درباره دستور تیمی یعنی چی که انتظار دارن تیم صد میلیون دلار هزینه کنه بعد بایسته و دپد شدن شانس و سرمایه اش رو تماشا کنه

   • بهزاد زمانی

    5

    7

    بوتاسی که امید به قهرمانی نداشت یه دفعه شهید شد تا لوییس قهرمان بشه و شد. لکلرکی که امتیاز از فتل جلو بود رو سه مسابقه ترورش کردن که فتل یه سومی گیرش بیاد. شما اینهارو در یه سطح میدونید؟

   • علی شفیعی | کاربر متخلف

    2

    4

    اگر بوتاس با یک دستور تیمی اسمش شهید است پس لکلرک که مفقودالاثر است.

    میدونید چرا حرصتان را در اورده؟ چون در مجارستان به خوبی نشان داد رانندتون نمیتونه، ازش سبقت بگیره. فقط فراری کم مانده بهش بگه فتل جان نرمترین لاستیک انهم کاملا نو را که داری، drs هم داری، اون بوتاس drs ندارد، لاستیکهاشم. سفت ترین و کارکرده است، دیگه چی میخوای برای سبقت،؟ اخه 14 دور مگه داریم یک نفر با اینهمه برتری نتونه سبقت بگیره؟ نگه داریم در موناکو ماشین جلوییش 25 دزصد موتور را نداشت، انهم از اوایل مسابقه بازم نتونه ازش سبقت بگیره. فتل جاش توی رنو است، دانیل جایش در فراری است.
    اما امسال، دیگه تمام میشود. به امید خدا
    تورورسو با اغوش باز او را میپذیرد.
    وای چه دیدنی بشه فتل بره تورورسو،

    لکلرک خوب زمانی امد.

   • بابک

    0

    2

    دکی جون حرص من در نیومده. من جواب آدمی رو دادم که مثل تو خودشو زده به اون راه، منتهی تو زمینه‌ی دیگه. شاید شماها باید تمرین کنید فتل و فراری رو از ذهنتون بیرون کنید و انقدر حرص نخورید.
    ولی ظاهرا فتل بدجور رو مخ امثال قهرمان رالی و آقای بی طرفه. میدونی چرا؟ چون خودشون میدونن همیلتون فقط به خاطر ماشین بی‌رقیب و حمایت همه جانبه تیم به اینجا رسیده. دیدیم یه فصل که نیکو رو آزاد گذاشتن چطور اشک همیلتون رو در آورد.
    بله لکلرک زمان خوبی به تیم درستی اومد چون باید کنار یه قهرمان تجربه کسب کنه و اون قهرمان هم کمکش میکنه. قهرمان ما به فکر خراب کردن هم تیمیش نیست تا خودش ۲ امتیاز بیشتر بگیره.
    اگه هم لکلرک بهتر از فتل کار کنه، ما از چیزی ناراحت نمیشیم، چون راننده تیم ماست و چی بهتر از این که تیممون ۲ راننده بهتر از همیلتون داشته باشه؟
    لکلرک راننده فراریه، نه مرسدس دوستان عزیز. 😉

دیدگاه خود را بیان کنید