فرمول یک ایران – زاک براون، مدیر مک لارن اذعان کرد که این تیم فرمول یک را ترک می کند اگر تغییرات قوانین فصل 2021 چشم انداز روشنی را برای این ورزش ترسیم نکند.

دوازده ماه پیش بود که لیبرتی مدیا، مالک فرمول یک اعلام کرد که قوانین 2021 دستخوش تغییرات بزرگی خواهند شد و در روز سه شنبه آن ها به همراه فدراسیون جهانی اتومبیلرانی و ده تیم حاضر در فرمول یک در لندن جلسه خواهند داشت تا برنامه های خود را به تصویب برسانند. این طرح ها شامل تغییرات در توزیع درآمد، در صورت امکان محدودیت بودجه و قوانین جدید مسابقه ای است اما ماه ژوئن آخرین مهلت برای تایید این قوانین است.

مک لارن که پشت سر فراری دومین تیم با سابقه ی فرمول یک است، در این ورزش ادامه نخواهد داد اگر قوانین جدید به آن ها دلیلی برای ماندن ندهد:

برای مک لارن باید دو موضوع را در نظر گرفت؛ [بودجه مورد نظر آن ها] به لحاظ مالی قابل قبول باشد و بتوان به صورت عادلانه و رقابتی با دیگران مسابقه داد. اگر اینطور نباشد ما باید به طور جدی درباره ی موقعیتمان در فرمول یک تجدید نظر کنیم و این موقعیتی نیست که ما خواهان آن باشیم.

یک تیم مسابقه ای باید رقابتی باشد و اگر قوانین جدید ما را در چنین شرایطی قرار ندهد،  باید مشارکتمان در فرمول یک را بررسی کنیم.

زاک براون - مدیر مک لارن

زاک براون – مدیر مک لارن

براون همچنین طرفدار تغییر نحوه توزیع درآمد فرمول یک بوده و معتقد است که مرسدس، فراری و ردبول سیستم فعلی را خراب کرده اند:

توزیع درآمد باید بیشتر متعادل شود و بر اساس عملکرد تیم ها باشد. (اشاره به 68 میلیون دلار اضافی فراری برای سابقه حضور در فرمول یک)

ما همه با هم موافقیم که فراری بزرگترین نام فرمول یک است و باید پاداش دریافت کند اما نباید مقدارش اینگونه باشد و نباید این پول را در مسابقات خرج کند.

هنگامی که این مشکل برطرف شود، به افزایش رقابت ها کمک می کند. فرمول یک همیشه دوره هایی داشته که یک تیم بر مسابقات سلطه داشته است اما یک فرمول یک عالی هیچ وقت یک تیم بی رقیب نخواهد داشت. این یعنی یک تیم شاید دو قهرمانی متوالی بتواند کسب کند نه پنج یا شش تا!

لندو نوریس - استرالیا 2019

لندو نوریس – استرالیا 2019

با همه ی این انتقادها اما مدیر مک لارن اطمینان دارد که لیبرتی مدیا می تواند به یک توافق دست پیدا کند که برای همه ی تیم های حاضر در فرمول یک مناسب باشد:

من خوش بین هستم که همه [دراین جلسه] شرکت خواهند کرد.

این یک مذاکره است، اما من خوش بین هستم که فرمول یک کار درست را انجام خواهد داد و تمام 10 تیم آن را امضا می کنند و از سال 2021 به بعد یک فرمول یک بسیار بهتر و رقابتی تر را شاهد خواهیم بود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

12 دیدگاه

 1. EnzO

  23

  5

  نگاه برند فراری کنید با اینکه چند سال قهرمانی تیمی و راننده نداشته ولی پول بیشتر میگیره بخاطر اینکه تو فرمول داره مسابقه میده/
  خدا کنه به دوران اوجش برگرده حداقل قهرمانی تیمی بیاره
  #شناسنامه فرمول یک#فراری

 2. مهدی

  14

  5

  فراری از فرمول یک بره دیگه جذابیتی نمیمونه واسش
  براون هم این روضه هارو میخونه تا پول بیشتری بگیرن و اگر بگیرن هم بازم به شرایط ده سال قبلشون برنمیگردن

  • Vetel

   12

   1

   تا وقتیکه تفاوت بین تیم ها در شرایط مسابقه انقدر زیاد باشه جذابیت فرمول یک کم خواهد بود باید مثل یوفا قوانین فیرپلی مالی قراربدن اگر چه در همونم تیمایی مثل من سیتی و پی اس جی فرارمیکنن

 3. Ezk1980

  19

  3

  اینکه فراری پول اضافه میگیره به جای خود اما زاک براون اشتباهات خودشو نمی بینه ، ترک قرارداد با مرسدس اشتباه بود ، نحوه قرارداد با هوندا اشتباه بود ردبول از هوندا بهترین موتوری که ممکن بود بسازه رو گرفت بر اساس اون ماشین طراحی کرد اما مک لارن اول ماشینشو طراحی کرد بعد به هوندای تازه کار گفت بر اساس ماشین من موتور بساز ، ضعف هوندا تقصیر مکلارن بود نه برعکس ، الانم میخواد قهر کنه بازی رو بزنه بهم که خودش مسبب خطاهاش بوده ، پارسال و امسال هم حتی با موتور رنو از بقیه به جز ویلیامز ماشین ضعیف تری داشتن

 4. Behnam380

  21

  5

  تیمی که نتونه پاوریونیت تولید کنه هر قدر هم که قدیمی باشه تیم نیست چون باید سیاست هاش رو با شریکش انتخاب کنه ، یه شرکت نوشابه سازی هم میتونن شاسی خوبی بسازه…

  • Mr.FoX

   2

   0

   اگر حرفت درست بود شاسی مرسدس از ردبول بهتر بود چون بهترین پاوریونیت رو داره شاسی و پاورپوینت مثل قلب ستون فقرات یه ماشین هستند قلب نباشه خونی نمی‌رسه ستون فقرات نباشه ماشین راه نمیره طراحی هر کدوم سخت تر از اون یکی هستش حرفت مک‌لارن و ویلیامز رو زیر سوال برد

 5. OWL

  10

  0

  باید برای هزینه های تیمها یه سقفی مشخص بکنن.با قوانین کاملا روشن که هیچ تیمی نتونه دورش بزنه .
  تا این کار رو نکنن آش همین آشه و کاسه هم همین.
  یادمه یبار فراری با شوماخر تو همین وضعی بود که الان مرسدس هست.

دیدگاه خود را بیان کنید