فرمول یک ایران – فراری درباره ی دستور تیمی ای که در گرندپری استرالیا صادر کرد و چارلز لکلرک را از حمله به سباستین فتل منع کرد، این گونه توضیح داد که در آن شرایط هیچ دلیلی برای جنگیدن بر سر مقام چهارمی وجود نداشت.

در لحظات پایانی مسابقه استرالیا ، چارلز لکلرک که سرعت بیشتری نسبت به سباستین فتل داشت، فاصله ی خود را با مرد آلمانی به طرز قابل توجهی کاهش داده بود اما تیم فراری با صدور یک دستور تیمی، سرعت چارلز لکلرک را کم کرد و بدین ترتیب از وقوع حمله ی لکلرک به فتل جلوگیری کرد.

لکلرک در جواب این دستور تیمی پرسید که آیا باید پشت سر فتل بماند و تیم فراری نیز این گونه به او پاسخ داد:

بله و فاصله ی خودت رو با فتل حفظ کن.

چارلز لکلرک - استرالیا 2019

چارلز لکلرک – استرالیا 2019

متیا بینوتو، مدیر جدید تیم فراری، در جواب به این پرسش که چرا فتل در مقایسه با لکلرک بیشتر با اتومبیل خود درگیر بود و سرعت کمتری داشت، گفت:

در هنگام پیت استاپِ سباستین، ما تایر های مدیوم را بر روی اتومبیل او قرار دادیم اما او چسبندگی که مورد انتظارش بود را نداشت و همچنین از طرف مکس ورشتپن نیز مورد حمله قرار گرفت و پس از آن در موقعیتی بود که باید جایگاه خود را در مسابقه حفظ می کرد. بنابراین او فقط تلاش کرد که لاستیک ها را تا آخر مسابقه حفظ کرده و مسابقه را به سلامت به پایان برساند.

فکر می کنم در 10 دوری که به پایان مسابقه مانده بود، ما تصمیم گرفتیم که هیچ خطری را قبول نکنیم و فقط موقعیت خود را در مسابقه حفظ کرده و امتیازات لازم را بدست آوریم.

سبقت مکس ورشتپن از سباستین فتل – استرالیا 2019

در تست های پیش فرض، متیا بینوتو طی مصاحبه ای بیان کرد در صورتی که شرایط در هنگام فصل ایجاب کند، فتل نسبت به لکلرک در اولویت و تمرکز اصلی فراری خواهد بود.

اما بینوتو اعلام کرد تصمیمی که این تیم در مسابقه استرالیا گرفت هرگز تصمیم دشواری نبود چرا که خطر جنگیدن میان دو راننده تیم در حالی که هیچ پیروزی ای در میان نبوده هرگز عقلانی نیست.

متیا بینوتو:

همان طور که گفتم سباستین به دلیل چسبندگی ضعیفی که داشت فقط سعی در کنترل سرعت خود و به پایان رساندن مسابقه را داشت. چارلز در استینت دوم فوق العاده عمل کرد، اما 10 دور مانده به پایان نیازی به خطر کردن نداشت چرا که آن ها برای مقام اول مبارزه نمی کردند.

در اواخر مسابقه با این که لکلرک فاصله ی زیادی با کوین مگنوسن رده ششمی داشت اما مدیریت خطر یکی از دلایلی بود که فراری تصمیم گرفت تا لکلرک را برای زدن دور سریع و کسب یک امتیاز به پیت نیاورد.

بینوتو در این باره گفت:

من فکر می کنم در آن شرایط انجام پیت استاپ، نوعی ریسک بود. برای ما مهم بود که راننده هایمان بتوانند مسابقه را به سلامت به پایان برسانند و بتوانیم امتیازات لازم را کسب کنیم. گاهی مسابقاتی وجود دارد که در آن بهترین نیستید اما با این حال کسب امتیازات بسیار مهم است. این انتخاب ما بود. ما مسابقه را بررسی کرده و در نهایت تصمیم گیری خواهیم کرد اما دلیلش همان (که در بالا گفته شد) است.

همچنین چارلز لکلرک نیز بیان کرد که با همان لاستیک های در دسترس خود در مسابقه تلاش بسیاری برای کسب یک امتیاز دور سریع کرد، اما در نهایت قبول کرد که دور برنده مسابقه، والتری بوتاس بسیار سریع بود.

چارلز لکلرک - استرالیا 2019

چارلز لکلرک – استرالیا 2019

لکلرک گفت:

من در دور آخر تلاش بسیاری کردم اما مسلما کافی نبود. من فکر می کنم که ما نمی خواستیم با انجام یک پیت استاپ خطر کنیم. انجام پیت استاپ خطرات بسیاری دارد و واضح است که ما فقط می خواستیم مسابقه را سالم به اتمام برسانیم.

تلاش زیادی کردم اما قطعا کافی نبود و فاصله زمانی دور من با دور سریع مسابقه زیاد بود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

43 دیدگاه

 1. Ahmad VETTEL

  44

  16

  بینوتو که دیگه کامل توضیح داد هرچند از دیروز ما هم همینو میگیم و بعضیا در برابر فهمیدنش مقاومت میکنن.
  اما دلیل مهمتری که واسه تصمیم فراری بود نه نفع فتل که نفع تیم بود.لکلرک هم حتما تو حالت عادی نمیتونست راحت از فتل رد بشه مگه اینکه به فتل دستور میدادن کنار بکشه.
  اما بعد سبقت لکلرک از فتل لکلرک میتونست برای دور سریع زدن تلاش کنه؟
  نه چون هم یه مقدار لاستیک وهم نیرو از دست میداد.
  پس گذاشتنش چند دور کند دور بزنه تا بتونه دور سریع بزنه که اون یه امتیاز به تیم فراری برسه ولی مرسدس نذاشت.

  • --

   35

   9

   انجام اين كار با انجام ندادنش هيچ تفاوتي نداشت به عقيده من
   فراري اصلا نبايد ميزاشت كار به اينجا بكشه فتل راحت سكو رو از دست داد بخاطر نوابغ درون گاراژ

   • ايزديار

    26

    8

    ماشالله از ديروز كل ادميناي سايت راجب دستور تيمي فراري خبر رفتيد
    در صورتيكه دوستان از ديروز دارن همين حرفهاي بنيتو رو ميگن اما كو منطق.

    فقط اي كاش
    و اي كاش ارشيو المان و روسيه پارسال رو چك كنيد
    كلا يه خبر رفتيد و والسلام
    البته اون كجا و اين كجا

   • McLaren F1

    17

    2

    من بعید میدونم فراری با لاستیک برابرم شانسی در برابر ردبول میداشت حداقل تو استرالیا ردبول کاملا سریعتر بود از فراری که امیدوارم فراری خودش جمع کنه و حداقل همون تیم دوم باشه اگه نمیتونه اول بشه نه دیگه بشه تیم سوم
    خلاصه بگم از این ردبول باید ترسید

  • mazroid7

   20

   48

   نفع تیم ؟؟؟
   تو همونی نیستی که بعد از آلمان میگفتی استراتيی کثیف
   تازه اونجا بارون بود و هر لحظه امکان اسپین شدن بود بخاطر همین به والتری گفتن عقب بمون
   اینجا که بارون هم نبود
   البته فتل چه با بارون چه بدون بارون اسپپین میشه
   درک میکنم ریسک بزرگی بود
   #wallman

   • Ahmad VETTEL

    23

    14

    تو همونی نیستی که به دستوری که به کیمی تو همون آلمان دادن گفتی دستور تیمی در حالی که استراتژی فراری باعث شده بود کیمی جلو بیفته در حالی که فتل سریعتر بود؟

   • mazroid7

    8

    12

    ahmad vettel :
    من همچین چیزی نگفتم.
    اونوقت استراتژی فراری برای کیمی درموناکو 2017 هم منفعت تیمی بود درسته ؟؟
    فصل گذشته بوتاس دیگه برای قهرمانی شانسی نداشت بخاطر همین باید به قهرمانی مرسدس کمک میکرد
    اما شما از همون ریس اول شروع به دادن دستور تیمی کردید
    ینی از همین الان لکلرک حق رقابت برای قهرمانی رو نداره
    از همون ریس اول
    ولی مرسدس وقتی راننده دوم انتخاب میکنه که شانس قهرمانیش از دست رفته باشه
    #این تفاوته استراتژی کثیف با منفعت تیمیه

   • بهروز

    5

    13

    آقا چرا بحث میکنید؟ بذار بگن نبوده، والا، کنتور نمیندازه که، بالاخره 50 ثانیه فاصله فشارشو نشون میده، آقا اصلا دستور تیمی غیر تیمی هرچی بدن، بذارین خوش و سرگرم باشن:))

 2. --

  40

  8

  اصلا واضح نيست برام كه چرا يه دستور تيمي به اين بي اهميتي مهم شده
  فراري در حال حاظر اصلا تو كورس قهرماني نيست و اين 2 امتياز اختلاف با اين شرايط نه بدرد فتل ميخوره نه لكلرك
  فقط يه تصميم بي مورد از طرف تيم بود و شايد حس كردن ممكنه اتفاق بد تري پيش بياد و ريسك نكردن
  هرچند ريسكو هنگامي كه فتل رو بردن پيت انجام دادن و مسابقشو خراب كردن
  حالا اينا ب كنار
  دوستان هميلتون فن چه زبون وا كردن…واقعا خجالت اوره كه از مسابقه ي اول شروع به تخليه كردين
  اين اتفاق اهميتش اينقدر پايينه كه از نظر من نياز به صحبت نداره
  وقتي تيمي مثل مرسدس تو رقابت قهرماني راننده دومشو به كل فدا ميكنه كه راننده اولشو به قهرماني برسونه اين از نظر گزارشگر شبكه ورزش يه تصميم عاقلانس و اصلا قابل بحث نيست ولي اتفاقي كه ديروز افتاد رو تا حد زيادي گنده كرد و خب مرجع خيلياتون ايشون هستن تعجبي هم نداره همچين چنين نظراتي
  اگه فراري تا اخر سال تو هر مسابقه 10 بار دستور تيمي به نفع فتل صادر كنه ولي فراري اصلا تو رقابت قهرماني نباشه ب نظرتون كجاي اين مسئله مهمه و چه نفعي داره؟؟
  البته تعجبي نداره اين فشار هايي كه روتون بود بايد يجوري خالي ميشد
  به دلتون صابون نزنيد
  اگه مرسدس تيم مطلقا برتر اين فصل باشه كه احتمالا بوتاسو آزاد تر ميزارن و همه خواهيم دونست كه چه اتفاقي ميوفته
  ولي اگه كوچترين خطري از ساير تيم ها وارد بشه و قهرماني رانندشونو تهديد كنه جيمز و امثالهم وارد عمل خواهند شد مگر اينكه بوتاس تا اون موقع برتري خودشو ثابت كرده باشه و جلو 44 باشه اونوقت تصميمات و شرايط درون تيمي مرسدس ديدني خواهد بود

   • yas

    8

    3

    محمد رضا جان در مورد سن دیگه خواهشا بحث نکنید شماها. تا قبل این کامنتت داشتم کامنتات رو میخوندم و از دید خودت منطقی بحث میکردی و مشکلی نبود ولی اینکه بای به یکی دیگه بگی سن و سال و این چیزا دیگه خیلی….
    مگه چقدر ازش بزگتری؟ ۲ ماه؟ یا ۳ ماه؟
    باز خوبه سن و سال اکثرتون مشخصه که تازه نوجوونی رو پشت سر گذاشتین.
    مثل کامنت‌های بالا کار کنی ممنون میشم. حداقل آدم فکر میکنه طرف داره با تحلیل خودش کامنت میذاره ولو اشتباه. ولی ارزش داره.
    مرسی دوست عزیز.
    در ضمن اینکه دو سال اومدین و فرمول میبینین و فصل‌های گذشته رو هم دیدین دلیل نمیشه که به بقیه گیر بدین. چون خیلی‌هاتون سن و سالتون به دهه قبل هم نمیرسه چه برسه به اینکه از میکا و سنا و … حرف بزنین. البته همینکه تو این ۲ سال آرشیو کامل مسابقات رو دیدن ارزشمنده ولی جوری القا نکنین که انگار ۲۰ ساله دارین فرمول میبینین. اون فرمولایی که دارین میبینین مال درس شیمی ۱ دبیرستانه نه فرمول ۱.
    جمله آخریم برای شوخی بود. امیدوارم ناراحت نشده باشی.❤❤❤❤🌹🌹

 3. JJ_Formula1

  21

  6

  واقعا به نظرم اینقدرها مهم نیست.
  مطمئنا رقابت و درگیری برای سبقت اونم برای مقام چهارم و پنجم برای دو راننده یک تیم اصلا منطقی نیست !مگه اینکه دو طرف یک رقابت درون تیمی عجیب داشته باشند مثل رزبرگ و همیلتون یا اکون و پرز.
  اولا بینوتو باید از درگیری دو تا راننده اش جلوگیری میکرد و در نظر میگرفت که سبقت در استرالیا اصلا اصلا کار ساده ای نیست. پس کلا دو تا راه حل داشت یا اینکه با دستور تیمی به فتل بگه راه بده که لکرک رد بشه یا اینکه به لکرک بگه پشت فتل بمونه. که دومی رو انتخاب کرد که در طولانی مدت انتخاب منطقی هم هست.

 4. McLaren F1

  17

  6

  اصلا خطر درگیری بین فراری ها پیش نمیومد چون فتل اصلا لاستیکی براش نمونده بود که بخواد درگیر بشه از اونور واقعا لکلرک سریعتر بود و براحتی رد میشد
  با احترام به دوستان مخالف
  من حرفم اینه
  اگه لکلرک رد میشد هم با فاصله ی زمانی خیلی کمتری رده ی چهارم نسبت به ردبول بدست میاورد هم انگیزه و شوقش حفظ میشد که مسلما تو مسابقات بعدی بیشتر بدرد فراری میخورد

 5. بهزاد زمانی

  8

  16

  فراری در هر صورت یه چهارمی و یه پنجمی گیرش میومد اون هم در مسابقه اول که هنوز جدول امتیازات حساسیت چندانی نداره و این فرض باقی میمونه که چهارم شدن فتل مهمتر از چهارمی لکلرک بوده. زیاد قانع کننده نیست. به هر ترتیب مساله درون تیمی است به خودشون مربوطه و بنده شخصا اگر جای بینوتو بودم یا ممانعت نمی کردم از سبقت چارلز یا هیچ پاسخی به کسی نمی دادم. این عذر بدتر از گناه هست. ” چه میکنه این جیمز”

   • بهزاد زمانی

    1

    9

    جناب بهروز تفاوت “حساسیت نداره” با حساسیت چندانی نداره” خیلی زیاده. اول فصله و امید به جبران خیلی بیشتر از آخر فصله شما سعی کن کمی در مطالعه متون دقت داشته باشی.

 6. JBjb

  23

  5

  برخی افراد هم خیلی فان هستن که میان این چهارم-پنجمی رو با جانفشانی های شهید بوتاس و دستور تیمی های متوالی به نفع همیلتون و به ضرر بوتاس مقایسه میکنند که دو تاشون سال گذشته در المان و روسیه به قیمت بردن همیلتون و قهرمانی ش و خرد شدن شخصیت و روحیه بوتاس تموم شد. دستور تیمی دیروز در ملبورن اپسیلونی قابل مقایسه با اینا نیست

  از طرف دیگه برخی دیگه معلوم نیست چرا در مقابل فهمیدن منطق دستور تیمی دیروز مقاومت میکنند! نوابغ بفهمید فتل از وسط لاستیک دیگه لاستیک نداشته و داشتند مدیریت میکردند بتونه مسابقه رو فقط تموم کنه و اگر اجازه میدادن لکرک به فتل حمله کنه، فتل هم قاعدتا نمیزاشت که لکرک راه رو باز کنه بره مگر اینکه دستور تیمی به فتل میدادن مثل امریکای پارسال و چندین بار دیگه که به کیمی رایکونن راه داد که بی فایده بود چون لکرک شانسی برای گرفتن وشتپن تو رتبه 3 نداشت. و اگر اجازه میدادن لکرک به فتل حمله کنه، فتل مجبور بود فشار بیشتر بیاره به لاستیک و دفاع کنه و پنجمی که هیچی حتی ممکن بود مثل انگلیس 2017 لاستیک بترکونه مسابقه رو نتونن تموم کنن

   • الف ی برگشت خورده

    0

    13

    داداش من تو دیگه صحبت نکن ترو خدا در این مورد
    تو خودت میگفتی راننده ها با استراتژی های متفاوت باید به هم راه بدن و کار نرمالیه
    آلمان 2018 رو همینجوری توجیه میکردی
    حالا که فتل مجبور شد راه بده قضیه مشکل دار شده و استراتژی متفاوت تاثیری نداره؟
    شما خودتون هم حرف خودتون رو نقض میکنین

   • Ahmad VETTEL

    12

    0

    تو آلمان فتل هم پول زد هم تو مسابقه سریعتر بود.
    اینجا هم فتل جلوتر استارت زد و تو مسابقه سریعتر بود تا قبل پیت استاپ فراری.
    محض اطلاعت چند دور قبل پیت استاپ لکلرک،فتل به اندازه یه پیت استاپ ازش جلوتر بود و فراری میتونست یه پیت استاپ دیگه هم برای فتل انجام بده که سریعتر بشه اما از اونجایی که تو هر پیت استاپی ریسک مشکل وجود داره این کارو نکردن

 7. Sebvettel5

  18

  2

  این بینوتو رو باید وصل کنن به کامنتای این سایت تا از اساتید بلندمرتبه خیلی چیزا یاد بگیره
  اون موقع هست که میگه من چقد کله پوک هستم حرفای من کجا حرفای این بزرگواران کجا😂😂
  حتما کامنتای یسری از دوستان روش تاثیر میزاره پس حتما ادامه بدید.
  اصن مدیر تیم فراری کیه شماها حرفتون سنده و معتبر😂😂😂😂😂
  چقدر خندیدم از دستتون

  • Aminnb

   0

   10

   این بیچاره با این حرفش هم خودشو مسخره کرده هم فتل فنارو هم فراری فن ها رو…جالب تر از اون استدلال استاد هایی هست که اینجا کامنت میذارن….یکی نوشته بود فتل راه نمیداد و این حرفا …اخه پسر خوب لکلرک اون قدر اختلاف سرعت داشت که نهایتا تو دو دور پشت فتل موندن سبقت رو تموم میکرد(جواب اون دوستی هم که گفته منافع تیمی آخه چ فرقی میکنه کی چهارم بشه کی پنجم ؟؟؟!!!مگه تو جدول امتیاز خواستی برا اسم راننده قائل هستن؟؟؟)
   بعد روسیه یادم نمیاد کسی مثل فتل فن ها از دستور تیمی مرسدس دفاع کرده باشه همه اومدن گفتن این کار ب خاطر قهرمانی لوئیز بوده و تموم

 8. hossein46

  13

  1

  اینستاگرام فرمول یک پستی منتشر کرده مبنی بر این که در پیچ اول باله جلوی لکلرک به چرخ فتل برخورد داشته شاید این باعث سرعت کم و خرابی ماشین فتل شده (همین که پنچر نشده خیلی خوب بوده).

  • Behzad

   14

   0

   مشکل کند بودن فراری به احتمال بسیار زیاد مربوط به عدم اطمینان از موتور امسالش هست و مجبور شدن از مودی استفاده کنند که نمیتونه به حداکثر توانش برسه و برخی منابع گزارش کردن احتمالا 5 الی 6 مسابقه اول سال فراری نتونه به سکو برسه تا بتونه با آپدیت های مورد نظر به شرایط رقابت برسه.
   یکی از دلایلی که فراری در تمرینات پیش فصل نتونست کامل و با تعداد دور زیاد طی کنه کنه وجود همین مشکلات قوای محرکه بوده و ظاهرا جدی هم هست.
   اگر رقابت بین مکس و بوتاس و همیلتون پایاپای طی بشه و امتیازات بین این سه نفر تقسیم بشه امید هست که فتل بتونه در ادامه به جمع مدعیان اضافه بشه.
   کند شدن فتل در طول رقابت کاملا توسط تیم اعمال شده بود تا بتونن فقط با امتیاز مسابقه را تمام کنن و از آسیب جدی به موتور جلوگیری بشه.

   • josef6565

    5

    0

    چهره بینوتو در آخرین دورهای مسابقه خیلی عجیب بود. خونسرد و بدون استرس حتی یه کم نیش خند هم داشت.

دیدگاه خود را بیان کنید