جیم کلارک؛ از روستای کیلمانی برای فتح جهان

فرمول یک ایران – فقط فرمول یک همین را کم داشت؛ پسری خجالتی از روستایی در اسکاتلند با نام کیلمانی پا به خطرناک ترین ورزش دنیا بگذارد و کسانی را که حتی طرفدار این ورزش هم نبودند، تحت تاثیر قرار دهد.

بلی، جوان ترین و البته تنها پسر خانواده ی پنج نفره کلارک پا در مسیری گذاشت که بسیاری از طرفداران حال حاضر فرمول یک او را ایرتون سنای1 بنامند و بتواند الهام بخش راننده هایی همچون سنای بزرگ باشد.

در سال ۱۹۶۲، تیم لوتوس از ماشین لوتوس ۲۵ استفاده کرد. شاسی این ماشین، به جای اینکه از طراحی فضاکار بهره ببرد، دارای یک ورقه آلومینیومی مونوکوک بود. این تغییر، بزرگترین پیشرفت علمی دوران خود محسوب می شد. اما ماشین لوتوس در اوایل فعالیت خود، نامطمئن بود و اما فقط راننده ای مانند جیم کلارک می توانست در آن سال رده دوم را از آن خود کند. کلارک پس از آن، طی سه سال موفق شد تا دو مرتبه قهرمانی جهان را از آن خود کند.

اما آمار و ارقام نمی توانند جوان اسکاتلندی ما را توصیف کند؛ نکته ی جالب اما عجیب سال های دهه شصت شرکت همزمان کلارک در مسابقات فرمول2، سری مسابقات تزمن، ایندی500، مسابقات چرخ باز آمریکا و 24 ساعته لمانز علاوه بر فرمول یک بوده است.

جیم کلارک

دنیای بی رحم او را در سن 32 سالگی از فرمول یک گرفت، او می توانست سومین قهرمانی اش را کسب کند، اما نشد. راننده ی اسکاتلندی با استعداد ما توانست دو قهرمانی را برای خود کند، آن هم قبل از اینکه آن ایراد سیستم تعلیق لعنتی برایش دردسر ساز شود و در هوکنهایم آلمان جانش را از دست بدهد.

ستایش کننده های او می دانند که هر مشکل دیگری برایش به وجود می آمد، او می توانست با استفاده از مهارت بالایش جلوی تصادفی وحشتناک را بگیرد، هنوز هم طرفدارانش میراث او را ارج می نهند.

چیزی که بیشتر در مورد او قابل توجه بود نحوه ی رانندگی به خصوصش بود، او به شکل خاصی نزدیک به پیچ ها می شد و در واقع دیر ترمز می گرفت. تمایل او برای پیدا کردن راهی که ذره ای زمان برای خود بخرد نشان دهنده ی هوش سرشار او بود و آرزوی تمامی اهالی فرمول یک بود کاش او می توانست ذره ای زمان برای عمر خود بخرد و به سبک همیشگی خود از مرگ سبقت بگیرد.

تولدت مبارک گردباد سفید…

  دانلود فایل ویدیویی
این نوشته را به اشتراک بگذارید:

10 دیدگاه

 1. Nico

  7

  9

  ی عده تا قبل قسمت5برنامه گرند تور اصلا نمیدونستن همچین راننده ای وجود داره
  اما الان با شومی و سنا مقایسه میشه
  و رکورد هایی که گذاشته رو ستایش میکنن
  فردا پس فردا افتخارات ادی ارواین رو هم میذارن و باز ی عده میان با راننده های بزرگ مقایسه اش میکنن

دیدگاه خود را بیان کنید