فرمول یک ایرانتوتو ولف، رئیس تیم فرمول یک مرسدس می‌گوید که سناریوی کابوس‌وار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و نداشتن هیچگونه روابط اقتصادی اعم از وادرات و صادرات هرگونه محصولی می‌تواند باعث بروز مشکلات بزرگی برای تیم‌هایی بشود که مقر اصلی آن‌ها در بریتانیا و مشخصا انگلیس است.

بریتانیا قرار است در تاریخ 29 مارس از اتحادیه اروپا خارج شود اما مسئله‌ای که ترس به دل تیم‌های فرمول یکی انداخته این است که این خروج ممکن است با توافق طرفین برای عدم همکاری تجاری و حتی عبور و مرور در هر زمینه‌ای صورت گیرد، و در صورت وقوع چنین توافقی مشکلات بسیار بزرگی برای این تیم‌ها به وجود خواهد آمد. چه برای سفر به داخل و خارج از بریتانیا و چه برای وارد و یا صادر کردن قطعات ماشین‌ها.

تا به حال به جز فراری، مقر اصلی تمام سازندگانی که موفق به قهرمانی در فرمول یک شده‌اند در انگلیس بوده است، و در حال حاضر نیز خانه‌ی تیم مرسدس در برکلی و بخش ساخت و توسعه پیشرانه‌های مرسدس آ ام گ در بریکسورث قرار دارد.

بخش ساخت و توسعه پیشرانه‌های مرسدس آ ام گ، بریکسورث

بخش ساخت و توسعه پیشرانه‌های مرسدس آ ام گ، بریکسورث

با این حال، رئیس موتوراسپرت انگلیس، دیوید ریچاردز، ماه گذشته بیان کرد که در صورت رخ دادن این توافق و عملی شدن برگزیت، تیم‌های فرمول یکی باید مقر خود را به خارج از انگلیس انتقال دهند.

توتو ولف در مصاحبه با موتوراسپرت نظر خود در رابطه با این موضوع را اینگونه بیان کرد:

امروز ما دسترسی فوق‌العاده‌ای به استعدادهای این رشته در انگلیس داریم و همانگونه که Silicon Valley در آمریکاست، فرمول یک در انگلیس است.

در حال حاضر ریسک این مسئله وجود دارد که آیا انگلیس می‌تواند در آینده نیز مثل امروز رقابتی باشد یا خیر، و ما بسیار امیدواریم که شرایط تغییر نکند.

ولف در تعطیلات بین فصل فرمول یک با ریچاردز ملاقات کرد و بر سر نوشته‌ای که به ترزا می، نخست وزیر انگلیس، مبنی بر نگرانی‌های فرمول یک در خصوص برگزیت داده شد، بحث و تبادل نظر کردند.

toto-wolf-2

توتو ولف

در این مسئله توتو ولف تنها نیست و مسئولان تیم‌های رنو و مکلارن نیز در مورد مشکلات حمل و نقل و جابجایی تاسیسات و افرادشان به داخل و خارج از بریتانیا اظهار نگرانی کرده‌اند. مشخصا برگزیت بر روی استخدام مهندسان و کارکنان تیم‌ها از خارج از بریتانیا و هزینه‌ی صادرات و واردات بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

نکته‌ی قابل تامل دیگری که مطرح می‌شود این است که تیم‌هایی مثل فراری، آلفا رومئو و تورو روسو که در انگلیس نیستند برتری محسوسی نسبت به تیم‌هایی پیدا می‌کنند که در داخل بریتانیا قرار دارند.

توتو ولف این وضعیت را با عنوان “مادر بی‌نظمی و بهم ریختگی‌ها” توصیف کرد و گفت در حال آماده سازی طرح‌های احتمالی برای این مسئله هستند.

ولف ادامه داد:

در حال بررسی سناریوهای مختلفی با کارخانه‌ی مرسدس بنز در انگلیس برای این مسئله هستیم، زیرا نه تنها بر تیم فرمول یک ما تاثیرگذار است بلکه برای برند مادر هم تاثیرات بدی به همراه دارد چون باید قطعات و ماشین‌ها به داخل و خارج از بریتانیا فرستاده شوند.

اگر برگزیت اتفاق بیافتد تاثیر بسیار مخربی بر تیم ما، بخصوص برای آماده سازی ماشین‌ها و شرکت در مسابقات خواهد گذاشت.

این سناریو به حدی کابوس‌وار است که حتی نمیخواهم آن را تصور کنم.

آخرین بحث‌های شکل گرفته در پارلمان در خصوص برگزیت بدون هیچ پیشرفتی شکل گرفت، و منجر به اعلام تاریخ 27 فوریه برای فرصت دادن به ترزا می شد تا با مسئولان اتحادیه اروپا بازهم در این خصوص مذاکراتی داشته باشد.

اگر خانم نخست وزیر تغییرات خواسته شده از سوی پارلمان انگلیس را بتواند از طریق این مذاکرات وارد برگزیت بکند، اعتماد و حمایت نمایندگان مجلس را کسب خواهد کرد و در آن صورت قادر به تصویب این طرح در مجلس می‌شود.

با این حال، مسئولان اتحادیه اروپا به صراحت اعلام کرده‌اند که دیگر بر سر مفاد برگزیت مذاکره نخواهند کرد. باید دید در مهلت مقرر شده (29 مارس) چه تصمیمی گرفته خواهد شد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید