فرمول یک ایران – تیم فرمول یک اسکودریا فراری طی مراسمی در مارانلو از ماشین 2019 خود با نام SF90 رونمایی کرد.

نام این ماشین به دلیل گرامیداشت 90 سالگی کمپانی فراری، SF90 قرار داده شده که بر روی بدنه این ماشین علاوه بر رنگ قرمز، شاهد رنگ مشکی نیز هستیم. بر روی دماغه جلو و بال عقب ماشین نیز شاهد برند میشن وینوو هستیم که فیلیپ موریس، شرکت بین‌المللی سیگار و تنباکو آمریکایی یکی از سهامداران اصلی این شرکت است که لوگو آن از گرندپری ژاپن سال گذشته بر روی ماشین فراری نیز قرار دارد.

فراری SF90

فراری SF90

در فصل گذشته فراری نزدیک ترین رقابت را با تیم مرسدس داشت که به دلیل بعضی اشتباهات فردی و تیمی، قهرمانی را به تیم آلمانی واگذار کرد و آن ها بسیار به فصل 2019 برای شکستن سلطه پنج ساله پیکان های نقره ای بر فرمول یک امیدوار هستند.

برای فصل 2019 فرمول یک، فراری مائوریزیو آریوابنه را از سمت خود به عنوان مدیر تیم برکنار کرد، و مدیر فنی تیم، متیا بینوتو را در راس تیم قرار داد تا مهم ترین تغییر تیم ایتالیایی در کادر مدیریت رخ دهد. مدیر تیم اسکودریا، متیا بینوتو گفت:

آماده شدن برای فصل جدید بسیار سخت بود و کارهای بسیاری را بدنبال داشت. ما همه بر روی کارمان تمرکز داشتیم و برای شروع بسیار هیجان زده هستیم.

فراری SF90

فراری SF90

یکی دیگر از مهم ترین تغییرات اسکودریا برای 2019، جایگزینی چارلز لکلرک با کیمی رایکونن با تجربه بوده تا این راننده ی جوان در کنار سباستین فتل بتواند هر چه بهتر فراری را به سمت قهرمانی سوق دهد.

لوئیس کامیلری، مدیر فراری در این مراسم گفت:

این ماشین مظهر جدیدترین فناوری هنری است که جدیدترین قوانین فصل آینده را منعکس می کند و نتیجه ی کار بزرگ و استعداد همه ی افراد اسکودریا است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

40 دیدگاه

   • RedSeason

    18

    3

    آدم به امید زنده اس… بدون امید زندگی رنگی ندارد… امید است که آدم را سر پا نگه میدارد… خخخخ بسه… یه کلوم ختم کلوم قرار نیست همیشه مرسدس قبل فراری رد شه بره وقتشه یکم ادب شه ؛)

   • Ahmad VETTEL

    14

    1

    فراری هم یه عصر بی رقیب تو فرمول یک ایجاد کرد.
    سال 2005 کسی فکر میکرد که سلطنت فراری تموم بشه؟
    ولی شد.
    مرسدس هم قرار نیست همیشه بهترین باشه
    دوسالم هست که با سلام و صلوات و هزار بدختی و سختی دارن قهرمان میشن.

   • Silver Arrows

    8

    0

    Red Season
    Ahmad VETTEL
    صد البته آدم به امید زنده‌اس. من هم تلاش فراری رو ستایش می‌کنم و امیدوارم این فصل بهتر هم بشه. همیشه رقیب خوب می‌تونه باعث پیشرفت باشه. مرسدس هم همیشه تلاش خودش رو کرده و امیدوارم این فصل هم نتیجه تلاش‌هاش رو بیشتر از قبل ببینه.

 1. soroush_sh_11

  18

  4

  بخاطر طراحی بالش احتمالا خوردگی لاستیک بیشتر و خط ترمز کمتر و شتاب گیری بهتر داره و فرمان پذیری ضعیف تر و سبقت گیری آسون تر برای رقبا و وقتی ماشین ایمنی بیاد بهترین تیم توی استارت مجدد خواهد بود طراحی باله جلو مثل خودرو های سال ۲۰۰۷ هستش بعد سائوبر این دومین تیم با طراحی باله خاصه

   • soroush_sh_11

    5

    11

    بله دلیل خوردگی بیشتر بخاطر اینه باله در کناره ها باریک تر و کم ارتفاع و باعث برخورد بیشتر مولکول های هوا به لاستیک میشه و باعث ایجاد حرارت و اصطحکاک میشه ،خط ترمز کمتر داره چون لاستیک های گرمتر ؟ اره و باعث چسبندگی بیشتر خوردو به اسفالت و عدم قفل شدن چرخ ها بخاطر دمای پایین هستش، شتاب گیری بهتری داره چون باله جلو مساحت کمتری نسبت به رقبا داره،اما سبقت گرفتن ازش آسونه چون هوای کثیف کمتری تولید میکنه چون کناره های بال کوچکی داره ، توی استارت مجدد قوی تره چون لاستیک ها کاهش دمای کمتری خواهند داشت. و مشکل کم فرمانی داره نسبت به بقیه چون دانفورس بال جلویی کمتره که البته اگه دقت کنید امسال درجه شیب شاسی ماشین افزایش پیدا کرده و حتی از ردبول بیشتر شده که تا حدودی باعث جبرانش میشه اما از طرفی توی مستقیمی ها کند تره

   • Akbar (Ghasemi)

    12

    0

    نوع تحلیلت جالب بود دوست عزیز
    اینکه بالهای جلوی تیم های مختلف رو تقسیم کردی به دو گروه که بال در انتها باریک یا پهن تر میشه اما من شخصا این تیکه رو قانع نشدم:
    “باله در کناره ها باریک تر و کم ارتفاع و باعث برخورد بیشتر مولکول های هوا به لاستیک میشه و باعث ایجاد حرارت و اصطحکاک میشه”
    این چیزی که گفتی باعث خنک تر شدن لاستیک نمیشه؟!

   • Akbar (Ghasemi)

    12

    0

    اقا سروش اینی که اشاره می کنی تحلیل و مقایسه طراحی outwash یا inwash باله جلو هست و یه کتاب قطور واسه اینکه بگی کدوم بال قراره چیکار کنه و اثر نهاییش بر خوردگی لاستیک یا اندراستر یا دانفورس و … چیه دیتا لازم داره…
    مثلا اینکه تیمی بالش رو طوری طراحی کنه که هوای بیشتر رو به تایر بفرسته یه برتری کسب میکنه اما تیمی که کمتر این جریان رو به تایر میفرسته (طراحی inwash) قطعا واسه عبور دادن هوای بیشتری از فلور برنامه داشته و حتی سرنوشت این فلوی هوا بعد از اولین هدایت (حالا یا فلور یا تایر) تازه اغاز ماجرای سفر جریان هواست و این هوا بعدش به همون ترتیب به ساید پاد یا دیفیوزر میرسه و n تا پارامتر تو این وسط باز دخیل میشن…
    تازه این outwash یا inwash بودن فلسفه طراحی بال جلو که امسال اتفاقا بسیار تعیین کننده است یه نسبته و هوا برای عبور از هر دو مسیر کاملا مهندسی میشه فقط چه میزان از کدوم مسیر هدایت بشه اساس مسئله است و این باز خودش از قبل به فلسفه طراحی و شالوده اون ماشین (حد ویل بیس و ریک ماشین) بستگی داره مثلا نوز یونیک مرسدس دقیقا مهمترین دلیل فلسفه طراحیش لو ریک بودن (کم شیب بودن) مرسدسه و دست طراحای هر ماشین به خاطر یک سری یه فاکتورهای بیسیک بعضا بسته است …
    خلاصه سرتو درد نیارم سروش خان اگه این تحلیل رو جایی خوندی و معتبره لینکش رو بذار و ادمین های عزیز یا تاییدش کنن و یا ترجمه کنن و توی سایت قرارش بدن چون امسال این موضوع از چیزی که فک می کنیم تعیین کننده تره…..

   • soroush_sh_11

    1

    4

    بله درسته بحث آیرودینامیک اینقدر پیچیده ست که هر فاکتوری رو حذف یا اضافه یا تغییر بدی رو صد تا عامل تاثر میزاره . بحث اینکه میگم باعث ایجاد اصطحکاک هوا میشه اینه که بله توی سرعت ۶۰ الی صد و چهل کیلومتر یا حتی بیشتر باعث خنکی چرخ میشه که همین باعث قفل شدن چرخه اما از طرفی توی سرعتای زیاد دیگه مولکول هوا با تیکه چوب یه اثر رو دارن مثل شهاب سنگی که با سرعت زیاد توی فضا میره اما دماش حتی منفی هستش اما موقع ورود به جو زمین آتیش میگیره و خاکستر میشه . بنظر من فراری تعبیرش از این قوانین جدید این بوده که باله خودرو مثل خودرو های زمان شوماخر بشه و تقریبا از همون الگو برداری کرده حالا بقول شما حالا توی واقعیت باید دید که چجوری عمل میکنه. .. بخاطر همینه من عاشق اتومبیل رانی ام… اتفاقا سایت یه مطلب راجب تاثیر باله جلو و اصطحکاک چرخ و هوا و هوای کثیف و خلا پشت ماشین گذاشته خیلی جامع . و نوشتم برای سایت که سایت اصلی فرول یک سه تا خودروی برتر رو آنالیز کرده

 2. Mjyz

  33

  3

  امیدوارم امسال فتل و فراری از اشتباهاتشون درس گرفته باشن و با قدرت بیشتر فصل رو شروع کنند و با قهرمانی فردی و تیمی به پایان برسونن.
  🤘Forza Ferarri 🤘

 3. Mehrdad

  43

  2

  چقد خاص و زیباست
  بی صبرانه منتظرم تو پیست ببینمش
  و چه مراسمی گرفت فراری
  مراسم فراری فرق یه تیم با ریشه با تیم های تازه به دوران رسیده رو به خوبی نشون میداد
  این است فراری
  اعتبار فرمول یک

 4. Mahmoud

  27

  2

  واقعاااااا فوق العاده است. زیباست.
  و البته اون مراسمم فوق العاده بود توی همه چیز متفاوت حتی توی مراسم معرفی ماشین.
  امیدوارم امسال بترکونن.

 5. mehdi vettel

  38

  1

  متاسفانه اگه ابتکار فراری و آلفارومئو در مورد بال جلو جواب بده سریعا بقیه تیم ها کپی میکنن که خیلی مسخرس
  پارسالم طرح آینه فراری رو ردبول و مرسدس کپ زدن یا طرح ابتکاری مک‌لارن در مورد بال عقب که مرسدس سریعا کپی کرد
  کاشکی یه قانونی راجب به کپی زدن باشه یا حداقل تیم هایی که کپی کردن قرامت بدن تا مجبور بشن خودشون طرح ابتکاری بزنن

  • Saeedsl1

   21

   7

   این فقط طرح فراری نیس

   باله رنو هم این شکلیه

   اگ طرح خوبی باشه ینی شاید رقابت قهرمانی فتل و هالک رو ببینیم

   با تیم زرد و قرمز

   دورتموند و بایرن مونیخ💛❤

   • soroush_sh_11

    6

    1

    باله رنو فرق داره هم توی تعداد پره ها و هم زاویه و کناره های بال

 6. josef6565

  22

  0

  نظرات اعضای ارشد تیم ها و راننده ها نکته جالبی رو میرسونه .
  مرسدس: امیدواری برای کسب رکورد فراری.
  فراری: امیدواری برای پایان سلطه مرسدس.
  ردبول: خوشبختانه مشکلی پیش نیامد !!!.

 7. بهزاد زمانی

  16

  1

  طراحی باله جلویی این خودرو با دیگر تیمها یک اختلاف فاحش داره, قطعات قسمت بیرونی (برخلاف سایر تیمها) طوری طراحی نشدند که مسیر هوا رو به بالای لاستیک جلو منتقل کنند. اگر دقت کنید بطرز عجیبی انتهای قوس قطعات به سمت پایین هست. دوستانی که مقاله آیرودینامیک رو ارائه دادند و در این زمینه تخصص دارند لطفا در این خصوص نظر بدند. متاسفانه نمیشه عکس بارگزاری کرد وگرنه بهتر میتونستم مقصودم رو بیان کنم. اون چهار قطعه ای که بالا بال جلو قرار دارند نیمه بیرونی که به قطعه ی عمودی ختم میشه ظاهرش خیلی متفاوته با دیگر تیمها.

 8. soroush_sh_11

  9

  1

  سایت فرمول یک توی بخش آنالیز هر سه خودروی جدید ردبول مرسدس فراری رو آنلیز کرده خیلی خیلی خیلی ممنون میشیم اگه شما هم قرار بدید تک تک بازدید کننده ها

 9. امید نورمحمدی

  2

  0

  واقعا خوشحالم میبینم این همه کارشناس فنی و مهندس های حرفه ای توی این سایت هستند که مسائل فنی و تخصصیو از خود مهندسین سازنده بهتر تحلیل میکنند. دلم برای مرسدس و فراری و سایر تیمها میسوزه که گاراژهاشون از وجود این دوستان متخصص خالیه!!!
  همه این بحثهای “خودنمایانه” بکنار. با این یارو که پیچ لاستیکهارو میبنده و قهرمانی فصل دست اونه باید چه بکنیم؟!
  توی مستندی که مک لارن داده بیرون یک نکته اساسی وجود داره : حتما باید پول کافی برای ساخت ماشین رقابتی وجود داشته باشه. من اینطور برداشت میکنم که با همه این تئوری هایی که دوستان میدن باز اگر پول نباشه کار میلنگه چون موضوع فراتر از باله جلوی کوتاه و بلنده و بقول یک بزرگی “اصل کار داخلشه” یعنی همون جاهایی که کسی نمیبینه و کلی مهندس استخدام میشن تا تیمی تقلب نکنه.
  دوستان هم اگر فکر میکنند “دانای کل” هستند و از روی چندتا عکس میتونن کل ماشینو آنالیز کنند بهتره بجای اینکه اینجا بحث کنند مقالات تحلیلیشونو توی سایت های معتبر تخصصی و رسمی منتشر کنند! متاسفانه مد شده طرف میاد چندتا چیزی که بچشمش خورده سر هم میکنه که بگه منم بلدم! غافل از اینکه شاید چند نفری هم باشن که اطلاعات و سواد آکادمیک و سابقه کار رسمی داشته باشند (احتماله دیگه!) بیان و خدایی ناکرده شمارو بچالش بکشن! اونوقته که دیگه داستان میشه. کم آوردن و عصبی شدن و توهین و دسته درست کردن و هیئتی به یک نفر حمله کردن و بایکوت و مغالطه و … آخرشم کاسه کوزه ها سر ادمین و سایت شکسته میشه. دیدم که میگم!!!

دیدگاه خود را بیان کنید