فرمول یک ایران– فراری قصد دارد که بودجه ی خود را برای سال 2019 افزایش دهد.

این خودرو ساز ایتالیایی در سال 2008 توانست عنوان قهرمانی را به دست بیاورد و بعد از آن تا کنون موفقیتی کسب نکرده است و از کیمی رایکونن می توان به عنوان آخرین راننده ای که با تیم فراری موفقیت کسب کرده است نام برد.

Kimi

کیمی رایکونن – گرندپری آمریکا 2018

فراری پیش تر با مائوریتزیو آریوابنه همکاری می کرد اما برای سال جدید ماتیا بینوتو را به عنوان مدیر فنی خود معرفی کرده است تا در نهایت بتواند مرسدس را در محدوده ی موتور های شش سیلندر توربو-هیبریدی شکست دهد.

لوییس کامیلری رییس فراری اذعان کرد:

 در حالی که آنها سال گذشته بهترین عملکرد خود را بعد از قهرمانی سال 2008 داشته اند اما همچنان جاه طلبی خود را حفظ کرده اند.

هدف ما هم چنان پیروزی خواهد ماند.

افزایش هزینه ها در سال 2019 این جاه طلبی را نشان می دهد اما بخشی قابل توجهی از آن برای اجرای قوانین توافق نامه ی کنکورد صرف خواهد شد که باید برای سال 2021 به اجرا در آید.

هنوز مشخص نیست که کامیلری در باره ی چه قوانینی صحبت کرده است چون هنوز هیچ خبر تایید شده ای در مورد این که سال 2021 چه اتفاقی خواهد افتاد وجود ندارد. با این حال در مورد قوانین توسعه ی موتور های توربو شارژ هیبریدی فعلی یک مفهوم کلی وجود دارد.

تیم های فراری ردبول و مرسدس در مورد تحولاتی مانند توسعه و کم کردن هزینه ها برای سال 2021 با لیبرتی مدیا مالک فرمول یک همکاری کرده و نظرات خود را بیان می کنند.

کامیلری موقعیت فراری را تهدید آمیز دانست همانطور که توسط سرجیو مارکیونه ی فقید ابراز شده بود و تایید کرد که بخشی از افزایش چشمگیر هزینه های سال 2019 صرف تغییرات عمده ای می شود که در سال 2021 اتفاق خواهد افتاد.

در ماه نوامبر آنتونیو پیکا مدیر مالی فراری گفت:

کاهش 5 میلیون دلاری در بخش های تولید  تحقیق و توسعه عمدتا در زمینه ی فرمول یک اعمال شده است.

با توجه به این که فرمول یک همواره تغییر می کند اما در سال 2019 عواملی وجود دارد که جلوگیری از افزایش هزینه های ثابت را دشوار و اجتناب ناپذیر می کند.

فراری در سال 2018 افزایش 16 میلیون دلاری بودجه ای که از تبلیغات و حامیان خود داشت را مدیون نتایج خوب خود در سال 2017 و به پایان رساندن فصل در رده ی دوم بوده است. و این نتایج که فراری آنرا در سال 2018 ادامه داد بدین معنی است که پول بیشتری از فرمول یک به دست می آورد نسبت به سال 2016 که فصل را در جایگاه سوم به پایان رساند.

در حالی که فراری نتوانست سومین مشتری موتور خود یعنی تورو روسو را حفظ کند بعد از اینکه تورو روسو در سال 2017 رنو را انتخاب کرد. فراری سعی خود را بر این گذاشت تا از سائوبر برای عرضه ی موتور های ارزانتر در سال 2018 بهره ببرد.

همچنین فراری در سال جاری با جایگزین کردن ستاره ی جوان این روز های فرمول یک یعنی چارلز لکلرک با کیمی رایکونن دستمزد راننده های خود را کاهش داده است.

چارلز لکلرک - تیم فراری

چارلز لکلرک – تیم فراری

با توجه به این تفاسیر فراری احتمالا در سال جاری انعطاف بیشتری نسبت به هزینه های خود خواهد داشت و این در حالی است که مرسدس در سالی که گذشت نشان داد که مشکلی با کاهش بودجه ی خود ندارد.

با توجه به گفته ی کامیلری در ماه نوامبر که فراری تمام توان خود را برای قهرمانی می گذارد تا به این دوره 10 ساله ی بدون قهرمانی پایان دهد پس نمی توان از این افزایش بودجه تعجب کرد.

این مطالعه بیانگر چگونگی مصونیت فراری نسبت به بقیه ی تولید کنندگان موتور است، این که فراری با  کسب نکردن موفقیت قابل توجهی در طولانی مدت به حیات خود ادامه میدهد و این در حالی است که دیگر تولید کنندگان در همین شرایط تمایل به کناره گیری هستند

اما فراری در مذاکرات خود از این تهدید به عنوان تاکتیک استفاده می کند ولی از گزارشات مالی تولید کننده ها بیانگر این موضوع است که فرمول یک از اهمیت بالایی نزد آنها برخوردار است.

موفقیت فراری در فرمول یک و موقعیت آن با توجه به هزینه های قابل توجه آن دو عامل کلیدی و مهم نزد این شرکت است که اگر در آن به قدر کافی هزینه نکنید ممکن است نتایج بدتری به همراه داشته باشد در نتیجه سهم اش از جایزه کاهش پیدا می کند و وارد چالش جدید یافتن حامی های مالی جدید می شود و به طور کلی از ارزش برند کاسته می شود.

برنامه ی فرمول یک به عنوان عنصر اصلی بازاریابی فراری معرفی شده است و این به این معنی است که فراری قادر است تا از فعالیت های بازاریابی سنتی پر هزینه جلوگیری کند زیرا فرمول یک به اعتبار هویت و جذابیت نام تجاری فراری کمک می کند

فراری نیز اذعان دارد که هزینه ی بالایی که برای پروژه ی فرمول یک صرف می کند در جهت توسعه ی خودرو های جاده ای آنها است. اما یک دوره ی طولانی بدون موفقیت باعث تاثیرات نامطلوب در زمینه ی کسب و کار است. و به همین دلیل فراری سالانه صد ها میلیون یورو در فرمول یک سرمایه گذاری می کند و برای همین موفقیت سال 2019 برای آنها مهم و حیاتی به نظر می رسد.

دیدگاه خود را بیان کنید