فرمول یک ایران – اتریش و پیست ردبول رینگ در آخر هفته، میزبان نهمین گرندپری فصل 2016 فرمول یک است اما برای هیچ کدام از راننده ها یک مسابقه ی خانگی محسوب نمی شود.

اما همیشه این گونه نبوده و زمانی فرمول یک 14 راننده ی آلپاینی را در خود جای داده بود.

یوخن رینت – اسپا

اولین راننده ی اتریشی فرمول یک، یوخن رینت(Jochen Rindt) و متولد آلمان بود. در کارنامه ی این راننده ی 60 مسابقه و 6 پیروزی دیده می شود.

یوخن در تمرینات سال 1970 مونزا ایتالیا کشته شد. اما شاید جالب ترین اتفاق تاریخ فرمول یک رخ داد و یوخنی که از میان فرمول یکی ها رفته بود با وجود اینکه هیچ امتیازی به نام او در سه گرندپری پایانی فصل ثبت نشد، توانست قهرمان فرمول یک سال 1970 جهان با لوتوس شود.

هلموت مارکو و نیکی لائودا

هلموت مارکو و نیکی لائودا

 

در دهه 1970، دیتر کوئستر(Dieter Quester) و هلموت کوینیگ(Helmuth Koinigg) به ترتیب یک و دو استارت را داشتند، اما در آن دوران یک جفت مختلف در فرمول یک حضور داشتند؛ هلموت مارکو و نیکی لائودا!

هلموت 9 شروع داشته است و برخورد سنگ به کاسکت او در سال 1972 و گرندپری فرانسه، باعث کوری چشم چپ او شد و این اتفاق، بر زندگی مسابقه ای هلموت پایان داد. در حال حاضر نیز او مشاور شناخته شده ای برای تیم ردبول است.

لائودا اما با 25 پیروز و سه عنوان قهرمانی تبدیل به موفق ترین راننده ی اتریشی شد.

هارالد ارتل(Harald Ertl)

هارالد ارتل(Harald Ertl)

هارالد ارتل(Harald Ertl)، روزنامه نگار و راننده ی مسابقه، با حمایت های کافی در سال های  1975-1980 توانستند 19 استارت داشته باشد. او در عکس بالا به عنوان یکی از کمک کنندگان به نیکی لائودا در گرندپری آلمان 1976 تقدیر شد.

هانس بیندر

هانس بیندر

هانس بیندر یکی دیگر از راننده ها بود که حضور پراکنده و با تیم های مختلف در دهه هفتاد، در فرمول یک شرکت داشت.

برادر او، فرانتس نیز یک راننده ی مسابقات بود، در حالی که برادرزاده ش ، رنه(René)، در حال حاضر در فرمول V8 3.5 مسابقه می دهد.

آیرتون سنا، نیکی لائودا و آلن پراست - زندوورت 1985

آیرتون سنا، نیکی لائودا و آلن پراست – زندوورت 1985

در سال 1984، جو گارتنر هشت استارت را با ماشین اسلا(Osella) خود داشت.

در گرندپری ایتالیا در همان سال توانست بهترین رده ی خود یعنی پنجمی را بدست آورد و هم وطنش گرهارد برگر نیز بعد از او در جایگاه ششمی ایستاد. هشت استارت گارتنر نیز در نیمه ی دوم فصل بود زیرا تیم ها فقط یک ماشین برای فصل داشتند.

نیکی لائودا نیز در زندوورت 1985 آخرین پیروزی خود را بدست آورد.

آیرتون سنا، گرهارد برگر و آلن پراست

آیرتون سنا، گرهارد برگر و آلن پراست

یک سال بعد، آلن پراست و آیرتون سنا با یک اتریشی دیگر به جای لائودا، روی سکو قرار گرفتند. گرهارد برگر از 210 مسابقه اش توانست 10 پیروزی را بدست آورد.

رولاند راتزنبرگر، کارل وندینگر و گرهارد برگر

رولاند راتزنبرگر، کارل وندینگر و گرهارد برگر

برگر در برهه زمانی، پرچم دار اتریش در مسابقات بود و در اوایل دهه ی 90، کارل وندینگر و رولاند راتزنبرگر اتریشی به فرمول یک پیوستند.

راتزنبرگر فقط یک استارت داشت و در تعیین خط سن مارینو 94 یک روز قبل از حادثه ی آیرتون سنا، تصادف کرد و درگذشت و هفته ی تاریکی برای ورزش رقم خورد.

الکساندر ورز، پاتریک فریساچر و کریستین کلین

الکساندر ورز، پاتریک فریساچر و کریستین کلین

در فصل 2005، الکساندر ورز، پاتریک فریساچر و کریستین کلین سه راننده ی جوان و اتریشی فرمول یک بودند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید