فرمول یک ایران – به گفته بی بی سی اسپورت، فرناندو آلونسو در رقابت مجارستان سال 2007 سعی کرد برای لوییس همیلتون پاپوش بگذارد و تلاش کرد مسئولان تیم را مجاب به خراب کاری و ریختن بنزین کمتر از حد معمول در باک لوییس کند.

آلونسو به دلیل پیروی نکردن لوییس از دستورات تیمی بسیار خشمگین شده بود و در جواب این کار، لوییس را در پیت لین نگه داشت تا او نتواند دور مناسبی بزند. این تاکتیک برای فرناندو به معنی جایگاه اول بود اما دیری نپایید که قهرمان 2 دوره جهان با 5 رده پنالتی مواجه شد چراکه پدر لوییس یعنی آنتونی از او به دلیل این حرکتش شکایت کرد و آن را با داوران در میان گذاشت. حالا آلونسو در جایگاه ششم بود و لوییس در جایگاه نخست.

بی بی سی می گوید که فرناندو پس از تایم گیری به همراه مدیر برنامه خود، سراغ مدیرتیم یعنی ران دنیس رفت و از او خواست که بنزین کمی در باک لوییس قرار دهند تا او قادر به تمام کردن رقابت نباشد.

در این گزارش ذکر شده است که فرناندو تهدید کرده بود که اگر تیم با درخواستش مخالفت کند، اطلاعات مربوط به جاسوسی شان از فراری را منتشر خواهد کرد. ران هم با وکیلش تماس می گیرد و از فرناندو می خواهد که جملاتش را تکرار کند که البته او هم آن را تکرار کرد. این اتفاق موجب ناراحتی دنیس شد و او ضمن مخالفت با حرف های آلونسو، سریعا به سراغ مکس موزلی، مدیر فیا رفت و تمام این اتفاقات را به او گزارش کرد.

تیم پس از این اتفاقات در آستانه کنار گذاشتن آلونسو از رقابت بود اما مدیر برنامه او معتقد بود که آلونسو در آن لحظه بسیار عصبی بوده و گفته هایش از روی خشم بوده است. آلونسو پس از رقابت، با دنیس خوش و بش کرد و از او عذر خواهی کرد.

این اتفاق جرقه ای بود برای شروع تحقیقات فیا درباره جاسوسی مکلارن و در نهایت تیم را با 100 میلیون دلار جریمه و از دست دادن قهرمانی تیمی رو به رو کرد. روابط مکلارن و فرناندو آلونسو از همین جا به بعد، با مشکل و پستی و بلندی های زیادی رو به رو شد.

منبعی به بی بی سی گفته بود که تحقیقات فیا قبل از این اتفاقات شروع شده بود اما با اضافه شدن این بحث، رسیدگی به پرونده شتاب بیشتری گرفت. این منبع همچنین معتقد بود که اگر لوییس در وهله اول اجازه میداد هم تیمی اش از او سبقت بگیرد، هیچکدام از این مسائل پیش نمی آمد.

فرناندو آلونسو – رنو

تعجبی ندارد که دنیس و فرناندو بر لغو زود هنگام قرار دادشان توافق کردند و در پایان سال 2007 بود که آلونسو، مکلارن را به مقصد رنو ترک کرد. او در سال 2010 به فراری پیوست.

آلونسو در مصاحبه ای از پیوستن به فراری ابراز رضایت کرده بود:

من باید به فراری می رفتم. همه دوست دارند به فراری بروند. این تیم در شرایط رقابت نبود اما من در آن جا اوقات خوبی را سپری کردم. من تا آخرین مسابقه هم در رقابت حضور داشتم.

با این وجود روابط میان فراری و آلونسو و در سال 2015 پایان یافت و او در کمال تعجب به مکلارن پیوست. انتقال او با رفتن ران دنیس از مکلارن هم زمان بود.

ترکیب مکلارن و هوندا جذاب به نظر می رسید و همه به موفقیت این ترکیب ایمان داشتند، به همین دلیل من با حس مسئولیت و امید خیلی زیادی به این ترکیب پیوستم.

بسیاری معتقدند که این تصمیمات غیر حرفه ای فرناندو به او اجازه نداد قهرمانی های بیشتری کسب کند اما خود او با این نظر مخالف است و احتمال می دهد که با بهتر بودن شرایط هم در نتیجه تغییر خاصی به وجود نمی آمد.

قطعا با دانستن نتیجه کار ها، شرایط متفاوت خواهد بود. از سال 2009 که رنو را ترک کردم، آن ها هیچ قهرمانی به دست نیاوردند، از 2014 که فراری را ترک کردم، آن ها هم هیچ قهرمانی به دست نیاوردند. هیچکدام از این تیم ها در حال حاضر قهرمان نیستند.

هر قدمی که برداشتم موفقیتی به همراه نداشت اما این به معنی موفقیت تیم هایی که ترک کردم هم نبوده است. من افرادی که فکر می کنند انتخاب هایم اشتباه بوده را درک نمی کنم. من انتخاب هایم خوب نبوده اما تیم های قبلی هم دستاورد خاصی نداشته اند.

فرناندو آلونسو زیر جایگاه سکوی قهرمانی از زاویه‌ای دیگر

فرناندو آلونسو زیر جایگاه سکوی قهرمانی از زاویه‌ای دیگر

به نظر می رسد فرناندو آلونسو با رفتنش از فرمول یک مشکلی ندارد. در واقع قهرمان دو دوره فرمول یک به هیچ وجه از انتخابش پشیمان نیست.

من خوش حالم، واقعا خوش حالم و همان طور که قبلا هم گفته ام، این 17 سال که در این رقابت ها بودم با انتخاب هایی روبه رو بودم، انتخاب هایی که در آن هنگام منطقی به نظر می رسیدند.

شما هیچوقت چیزی که به نظرتان درست نیست را انتخاب نمی کنید، این مسیر ها انتخاب شده اند چون به نظر درست بودند، اگر بدون خبر از آینده به آن زمان ها باز گردم، قطعا همین مسیر را در پیش می گرفتم.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

14 دیدگاه

 1. Mjyz

  26

  11

  یه جورایی میشه گفت هر دوش .
  چقدر هم مغرورانه صحبت میکنه . بعد رفتنش از فراری و اومدن فتل ، فراری هر سال داره پیشرفت میکنه مخصوصا این دو فصل آخر.

 2. Ali n

  25

  3

  “فرناندو آلونسو در رقابت مجارستان سال 2007 سعی کرد برای لوییس همیلتون پاپوش بگذارد و تلاش کرد مسئولان تیم را مجاب به خراب کاری و ریختن بنزین کمتر از حد معمول در باک لوییس کند”
  این دیگه از اون حرفاست سال ۲۰۰۷ همچنان قانون سوخت گیری حین مسابقه وجود داشت و جزئی از استراتژی های تیم ها بود ، مقدارش هم براساس استراتژی مهندس و راننده تیم ( در اینجا لویس ) تعیین میکنن . مسخرس که بیان سوخت کمتری رو برای لویس بذارن تا مسابقه رو تموم نکنه.

  داستان لویس و آلونسو تو مجارستان از جایی شروع شد که لویس اجازه نداد آلونسو که داشت دور سریعی رو میزد ازش عبور کنه و عملن اون دور خراب شد.
  در عوض آلونسو هم تعمدی لویس رو تو پیت ، مک لارن نگه داشت تا زمان لازم برای دور سریع آخر نداشته باشه. که البته کار احمقانه ای بود چون حتی اگه لویس دور آخرشو میزد و pole میگرفت ، آلونسو دوم میشد و حداقل تو مسابقه سکو رو میگرفت ( روز مسابقه از ۶ ام به ۴ ام اومد ) و با احتساب این امتیازها آخر سال هم خودش قهرمان میشد و هم مک لارن .

  • saeedsl1

   4

   7

   ماشین رقابتی فراری
   قدرت کم موتور رنو
   ماسای جان بر کف
   مارک وبر دیوونه ک بجای ناندو همتیمیش رو بلاک میکرد

   اینهمه نابرابری در مقابل اراده آریایی و کمک های مایکل شومی😍😍😍🇩🇪

   • بهزاد زمانی

    1

    3

    استفاده از واژه هایی مثل آنگولایی, آریایی و غیره مصداق بارز نژاد پرستی است, انتظار داشتم ادمین گرامی متوجه این موضوع باشند که تایید کامنتهایی از این دست که متضمن توهین به اشخاص, نژادپرستی و …. هست نه تنها از لحاظ اخلاقی بلکه از لحاظ حقوقی و قانونی هم برای شما مسئولیت داره از اونجایی که ارتباط مستقیم با اعضا موقتا تعطیل شده ناچارم از این راه پیغام خودم رو به اطلاعتون برسونم. بنده شدیدا به این موضوع معترض هستم

   • akbar

    1

    0

    بهزاد زمانی
    شما خودت تو تاپیک بوتاس بنده رو لوده خطاب کردی که هم وطنتم اومدی اینجا درس اخلاق میدی؟! یه سوزن به خودت بزن یه جوال دوز به دیگران

 3. saeedsl1

  4

  9

  من تمام چیزی ک از ناندو یادم میمونه حسادت ب فتله

  تو شانگهای وقتی ماشین سب بعد تصادف فشتپن خراب شد ناندو برا سبقت از پیست پرتش کرد بیرون

  آخه سبقت میگیری بگیر ولی پرت کردن برا چی!؟

  البت مهم نیس چون وقتی ک باید فتل از تو چمن محوش کرده😂😂😂
  اونم تو خاک ایتالیا🇩🇪✌

 4. saeedsl1

  5

  10

  کاشکی لحظه بغض آلونسو تو برزیل رو هم میزاشتید

  یا ابوظبی ۲۰۱۰ ک درحد سبقت گرفتن از پتروف و کوبیکا هم نبود…

  تا همه بفهمن چرا انقد ناندو حسوده!؟

دیدگاه خود را بیان کنید