فرمول یک ایراناستبان اکون به دلیل سبقتش در برزیل توسط بسیاری “بی تجربه” خوانده شد. اما چندی پیش فیلم لحظه تصادف به همراه گفتگوی راننده ها در رادیو تیمی، در سایت رسمی فرمول یک منتشر شد که ممکن است دیدگاه شما را نسبت به تصادف تغییر دهد.

اکون در رقابت برزیل هم 10 ثانیه پنالتی دریافت کرد و هم مکس ورشتپن پس از رقابت سراغ او رفت و درگیری فیزیکی به وجود آورد چراکه تصادف آن ها به معنی از دست رفتن قهرمانی گرند پری برزیل برای مکس بود.

ورشتپن در آستانه به دست آوردن دو قهرمانی پشت سر هم بود که اکون تصمیم به سبقت از وی گرفت که در نهایت با او تصادف کرد و هر دو راننده اسپین شدند. با این که راننده فورس ایندیا از سوی داوران کاملا مقصر شناخته شد، بعد از دیدن تصاویر برخورد این دو راننده، به هیچ وجه نمی توان کسی را مقصر کامل دانست.

مکس ورشتپن و استبان اکون – گرندپری برزیل 2018

در طول رقابت، تیم به اکون مجوز سبقت از مکس را می دهد و انجام دادنش را به عهده خود راننده می گذارند تا خودش را از لپ شدن نجات دهد و چند لحظه پس از آن، اکون پشت بال ماشین مکس است…

اگر خواستی، می توانی سبقت بگیری

در این لحظه است که مکس در رادیو اعلام می کند که ماشین فورس ایندیا را در آینه اش می بیند و این که او خیلی به ماشینش نزدیک شده و به نزدیک شدن هم ادامه می دهد.

من فورس ایندیا را پشت خودم می بینم که در حال نزدیک شدن است.

رد بول هم در تایید حرف های مکس به او اعلام می کند که استبان از لاستیک های سوپر سافت تازه استفاده می کند.

در آغاز دور 44 اکون که سلیپ ستریم خوبی هم از رد بول گرفته، تصمیم به سبقت می گیرد و در پیچ 1 به راحتی به کنار ماشین ورشتپن رسیده است. در اینجاست که مکس به جای خالی کردن فضا برای اکون، در را به روی او می بندد.

استبان اکون پس از تصادف به تیم گفت:

هیچ حرفی برای گفتن ندارم، او هیچ فضایی در اختیار من نگذاشت.

این حرف با تایید تیم فورس ایندیا همراه بود و آن ها هم معتقد بودند که اشتباه از سوی مکس بوده است.

مکس ورشتپن و استبان اکون - برزیل 2018

مکس ورشتپن و استبان اکون – برزیل 2018

همان طور که بار های بار دیده اید، بسیاری از برخورد های میان رانندگان به عنوان یک برخورد مسابقه ای شناخته می شود و برای هیچکدام از رانندگان پنالتی به همراه ندارد اما در این تصادف شاهد عملکرد فوق سریع داوران بودیم که برای اکون 10 ثانیه پنالتی، در نظر گرفتند!

این تصادف به ضرر مکس تمام شد اما اگر طرف دیگر قضیه را بررسی کنید، راننده جوانی را می بینید که برای سال آینده برنامه مشخصی ندارد و در تکاپو برای به رخ کشیدن توانایی هایش است. استبان بیشتر از این که به قهرمانی مکس فکر کند به فکر به نمایش گذاشتن یک رقابت خوب بود که البته کاملا منطقی است.

تمام این قضایا با کمی فاصله گرفتن مکس از ایپکس و فضا دادن به راننده ای که لپ شده بود، حل می شد اما همان طور که در رقابت های پیشین هم دیده شده، مکس علاقه ای به عقب کشیدن ندارد و با تمام امکاناتی که در اختیار دارد از جایگاهش دفاع می کند، چه در پیست و چه در مصاحبه ها و نامگذاری رانندگان دیگر.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

13 دیدگاه

 1. mosi

  55

  0

  بازم بعضی ها با تعصب طرفداریشو میکنن !!!!
  واقعا بعضی جاها عجول بودن کرشتپن به خیلی ها ضربه زده و مسابقه شون رو خراب کرده یکبار به ضرر خودش شد دیدین چکار کرد؟!؟!
  الان حال سب و کیمی رو بهتر می فهمیم وقتی مکس با کمال پررویی میگفت چرا کیمی صبر نکرد تا من وارد مسیر بشم!!!
  جناب شما رفتی بیرون از پیست و ناامن برگشتی داخل و زدی به رایکونن ماشینشو خراب کردی بعدشم طلبکاری!! کدوم گرندپری بود الان دقیق حضور ذهن ندارم.

 2. mehdivettel

  38

  9

  تو ژاپن هم تو پیچ قاشق هیچ جایی برا سب نذاشت با اینکه سب داخل پیچ رو داشت، البته اون موقع که من گفتم مکس موقعی که خارج پیچ هسن نباید اینقدر هجومی رانندگی کنه همین طرفداران مرسدس که الان باهاش دشمن شدن میگفتن برخورد تقصیر سب هست و ورشتپن هیچ کار اشتباهی انجام نداده

   • mehdivettel

    24

    10

    خب این برخورد هیچ فرقی با برخورد ژاپن نداره
    فقط مشکل اینه که تعصب داری و نمیتونی بپذیری

   • Mahmood.gh

    8

    15

    چرا بعضی از دوستان ناراحت میشن وقتی یکی میگه سب اشتباه کرد یا مقصر بود
    قاشوق جای سبقت از مکس نبود
    ولی اوکی سب اصلا اشتباه نکرده و نمیکنه همیشه یکی دیگه مقصره

  • Mahmood.gh

   11

   17

   تو قاشوق فتل مقصر بود
   اینجاهم مکس
   وقتی پیشتازی میتونی جا بدی تا بره و پیشتازیت بخطر نندازی
   قاشق هم فتل نباید توی اون پیچ واسه سبقت میرفت اونم وقتی میدونی مکس چطور رانندگی میکنه و راه نمیده

   • Ahmad VETTEL

    13

    11

    اگه فتل مثل همیلتون بود و ریسک نمیکرد که اون 4سال قهرمان نمیشد و با بقیه فرقی نمیکرد

 3. Amin

  39

  4

  کار اکون خوب نه بلکه فوق العاده بود…چون ماشینای مرسدس و فراری جلو مکس با لاستیک برابر نتونستن فاصله ایجاد کنن که هیچ رده شون رو هم از دست دادن…اما اکون دو دور پشت مکس بود و مکس نتونست جدا بشه آخرشم اکون سبقت رو گرفت و مطمعنن مکس باید میذاشت اکون بره (البته اختلاف لاستیک هم بی تاثیر نبود اما فراموش نکنیم تو همون زمان مکس داشت ۱/۱۳دور میزد و دور زدن با این تایم اونم با شاسی فورس ایندیا تو شرایط مسابقه ای کار بسیار سختیه(حیف اکون که سال بعد فرمول ۱ نیست…درحال حاضر میتونه جانشین خوبی برا بوتاس باشه و البته برای لوییز در آینده)

 4. Vetel

  26

  3

  تو رانندگی تهاجمی در حال حاضر کسی به فتل و مکس نمیرسه اینو میشه با نگاه به کیمی فهمید که هر وقت پشت بوتاس بیفته نصف مسابقه با احتیاط جلو میره و منتظر تعارف بوتاسه, فصل بعد جسارت لکرک کمک زیادی به فراری خواهد کرد.

 5. Vetel

  35

  4

  بوتاس راننده خوبیه فقط چون درخدمت تیم و لوییز هست نمیتونه تواناییشو نشون بده در واقع سیاست های مرسدس بود که اونو نابود میکنه. از لذت مسابقه کاسته

 6. McLaren F1

  10

  21

  چه اکون مقصر باشه چه مکس
  حرف من اینه
  راننده ی لپی اگه بخواد از پیشتاز سبقت بگیره باید خیلی با احتیاط اقدام کنه نه اینجوری
  صبر میکرد تو کفی بعدی راحت ردش میکرد
  البته ۳ دور بعد دوباره ردبول میگرفتش

 7. Hamed

  20

  1

  فقط میدونم اکون اگر عین همین برخورد با همین پوزیشن رو با همیلتون یا فتل داشت و تکلیف قهرمانی فصل هنوز مشخص نشده بود گور آیندش تو فرمول 1 رو کنده بود شانس آورد فقط با کسی برخورد داشت که خودش سابقه گندی داره و عموما جو برعلیشه

 8. mosi

  8

  0

  من دقیق نمیدونم از چه سالی بک مارکر سه پیچ بعد از دریافت پرچم آبی بایست راه بده به پیشتاز تصویب شده به عنوان قانون ولی یه چیزی:
  قدیم ترها مثل زمان سنا و …..که با ماشینی که یک دور عقب افتاده هم باید رقابت میکردی و برای سبقت بایست میجنگیدی راننده ها چطوری روی اعصابشون مسلط میشدن واقعا زور داره از کسی بخوای دوبار سبقت بگیری و اونم داخل رو ببنده مثلا!!!!!!

دیدگاه خود را بیان کنید