فرمول یک ایرانسباستین فتل می گوید با اینکه SF71H بسیار بهبود یافته است اما معتقد است که فراری هیچوقت در مسابقات قهرمانی امسال برترین ماشین را نداشته است.

در هفته ی گذشته رویای فتل که کسب پنجمین عنوان قهرمانی بود، بار دیگر در حد رویا باقی ماند و لوئیس همیلتون موفق به انجام این مهم شد.

در مسابقه مکزیک نیز به نظر می رسید که فراری نسبت به مرسدس دست بالا را در اختیار دارد اما راننده ی فراری گفته ها را صحیح ندانست:

این جایی است که من شاید نظر متفاوتی نسبت به بقیه داشته باشم. کاملا درست است که ما یک ماشین بسیار قوی داریم اما درک مردم این است که ما برترین ماشین را در اختیار داشتیم و فکر نمی کنم این درست باشد.

من فکر می کنم اگر شما به نتایج نگاه کنید، برترین را خواهید دید. ما در اسپا با هر شرایطی که بود، پول پوزیشن را نداشتیم. پیروزی ما در اسپا به خاطر طراحی آن و پیچ اروژ که مستقیمی بود رخ داد.

اما در سال گذشته ما فاقد اسب بخار لازم بودیم و سبقت ها کارساز نبود. امسال ما این معضل را نداشتیم و من توانستم برتری کسب کنم و [از همیلتون] عبور کنم.

اما در واقع لوئیس همیشه یک، دو و یا سه ثانیه پشت سر من بود. او سرعت مشابه ای داشت و ما با زمان های یکسان رانندگی می کردیم و او بعضی مواقع رها می کرد.

به همین خاطر بود که ما با فاصله ی هشت ثانیه ای پیروز شدیم. برای من این یک مسابقه ی برتر نیست و یک رقابت بسیار نزدیک است.

Vettel

سباستین فتل و مائوریزیو آریوابنه – گرندپری آمریکا 2018

فتل در ادامه دلیل عدم کسب پنحمین عنوان قهرمانی اش را توضیح داد:

اکثر اوقات ما به اندازه کافی سریع نبودیم. در پایان شما باید سرعت کافی را برای رقابت قهرمانی داشته باشید.

سال گذشته آشکار شد که ما تا نیمه اول فصل خیلی خوب بودیم و شاید بعضی از پیست ها برای ما مناسب نبودند و از چند مسابقه کنار رفتیم.

ما سیر صعودی خود را از دست دادیم به خاطر اینکه به اندازه ی کافی سریع نبودیم.

امسال متاسفانه در برخی جهات بسیار شبیه بود و در برخی مسابقات ما در برابر مرسدس سرعت کافی را نداشتیم.

ما نتوانستیم امتیازات لازم را جمع آوری کنیم و در دو، سه و چهار مسابقه، البته نیازی نیست به شما توضیح بدهم اما فاصله ی زیادی وجود داشت. این شرم آور است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

26 دیدگاه

 1. مصطفی

  36

  31

  درسته که فتل تحت فشاره، ولی حرفش درست نیست بعضی جاها فراری برتر بوده، 10 ثانیه اول مسابقه اسپا رو نگاه کنید متوجه میشید فراری چقدر بهتر بود ولی از اواسط فصل هم ماشین افت کرد هم فتل و تیم فراری اشتباهاتی داشتن، به خاطر همین کنترل اوضاع از دستشون خارج شد و مرسدس مسابقات رو اداره کرد، متاسفانه هم راننده ها و هم طرفداراشون اکثرا یکطرفه به قصه نگاه میکنن، با شناختی که از همیلتون دارم اگه اون هم جای فتل بود زمین و زمان رو مقصر میدونست، ولی واقعیت اینه که امسال همیلتون با این هیولا و رانندگی کم اشتباه و عاقلانه قهرمان شد،
  امیدوارم فصل بعد هر دوتا تو اوج باشن

  • Ahmad VETTEL

   31

   13

   تو اسپا تا 8دور مونده به آخر مسابقه،فاصله فتل و همیلتون 5ثانیه بود و بعد همیلتون خودش ناامید شد و فاصله زیاد شد.متاسفانه هیچ کس به غیر از گاراژ و تیم فراری که خوب به توانایی فتل آگاهند،هیچ کس نمیخواد قبول کنه که اکثر پیروزی های امسال به خاطر مهارت فتل بوده.وگرنه فاصله 4ثانیه ای که تو تمام مسابقاتی که فتل پیروز شده،نشون میده که فتل ماشین برتر نداشته.نیم فصل دوم هم مرسدس با اون رینگا کلا جدا شد از فراری

 2. cfz

  22

  70

  حالا که باختی این حرفارو میزنی

  یه بچه هم اگه امسال مسابقاتو دیده باشه راجب به برتری ماشین فراری اذعان خواهد کرد

  چیزی که عیان است چه حاجت به بیان هست

  این توجیهاتت چیزی از ارزش اشتباهاتت کم نمیکنه فتل جان

  مشکل از خودت بود نه ماشین

  • REZA.M

   31

   13

   نابغه.فتل نگفته ماشین من خوب نبوده گفته ماشین من در حد مرسدس نبوده که درست هم هست.امسال شاسی و آیرو وصد البته لابی مرسدس قوی تر بوده.تنها نقطه قوت فراری موتور بهتر بود که اونم حدود 7 یا 8 اسب بخار از موتور مرسدس قوی تر بود و ناگفته نمونه که مصرف سوختش از مرسدس بیشتر بود و همه اینو میدونن 8 اسب بخار برتری ایجاد نمیکنه.

  • ايزديار

   36

   14

   cfz راست ميگه

   مشكل ماشين فراري توي بارون تقصير فتل بود
   تصادف مكس توي چين با فتلم تقصير فتل بود و داورا الكي اشتباها مكس رو جريمه كردن
   سرعت وحشتناك مرسدس توي سنگاپور و اون تقلب رينگ هم تقصير فتل بود

   كلا يه بچه هم اينا رو ميفهمه
   cfz راست ميگه

   فتل جان به حرف cfz گوش كن

   • الف ی برگشت خورده

    1

    2

    تقلب رینگ تقصیر من بود اصن!
    خوبه؟
    ول میکنی؟
    هی میگن تقلب
    چه کارشناسایی داریم اینجا
    بدون هیچ ابزاری و با چشم میگن تقلب!
    باریکلا به شما

 3. (h.n) lewis.44

  24

  53

  انگاری داره واسه یه مشت بچه مدرسه ای توضیح میده.
  دیگه به وضوح مشخص بود که فتل قهرمانی رو به اشتباهات مکرر خودش باخت درحالی که ماشینش اگ از لویس بهتر نبودهم رده ش بود.

  • saeedsl1

   30

   12

   بچه مدرسه ای اونایین ک مرسدس بهترین تیم ورزشی دنیا میشه و هنوز میگن ماشینش ضعیفه…

   یکیم بود ک با دست خالی و ی هم تیمی دیوونه و ی ماشینی ک رادیاتور و سایدپاد و کلا هیچی نداشت تو برزیل 2012 (البت با کمک شوماخر?) قهرمان میشد…

  • الف ی برگشت خورده

   1

   3

   رفیق
   همه گفتن فتل بخاطر اشتباهات شخصی از قهرمانی دور شد
   حالا یه مشت متعصب بذار هر چی میخوان بگن
   این جناب فتل اون موقع که تو آلمان با ماشین کاملا سریعتر رفت تو قسمت آفساید پیست، باید فکر اینجاش رو هم میکرد!

 4. Mehrdad

  41

  11

  مشخص بود از زمان ها و خوب شد خودش هم گفت این رو
  ماشین برتر یعنی مرسدس در مونزا سال پیش
  فراری در بهترین حالت هم نتونست امسال فاصله رو دو رقمی کنه
  همیشه مرسدس تو فاصله زیر ده ثانیه فراری اومد
  سال پیش سالهای پیش مرسدس حتی بالای 20 ثانیه فاصله باز میکرد.
  واسه منه بیننده همچین رقابت نزدیکی البته لذت بخش تره
  امیدوارم فصل بعد هم رقابت نزدیکی باشه
  مهارت رانندگی قهرمان رو مشخص کنه نه برتری مهندسی و اشتباهات گاراژ و خرابی های مکانیکی
  گسلی بود فکر کنم کنفرانس خبری قبل مکزیک گفت
  ماشین امسال فراری در اندازه قهرمانی نبود فتل با نتیجه های خوبی که گرفت توقعات رو بالا برد .
  حق با گسلی هست ماشین امسال در بخش موتور پیشرفت داشت ولی در بخش های دیگه پسرفت

 5. Nohed3339

  36

  26

  فتل جان فدای سرت . این قشر بیننده و دنبال کننده بعدا پی خواهند برد که تو در این چند سالی که تو فراری بودی و با مرسدس جنگیدی،، واقعا کار یه نفر عادی نیست و فقط از یه اسطوره مثل شما بر میاد. چند سال دیگه صبر میکنیم و گند این روزای قهرمانی مرسدس در میاد. و فقط یه رسوایی بزرگ واسشون میماند و یه سربلندی واسه جنابعالی. البته منظورم از موتور مرسدس و راننده هاش نیست. اونایی که از اف ۱ سر در میارن و ببینده حرفه ایی هستن خوب منظور منو فهمیدن.

 6. محمد.ج

  37

  6

  تنها تفاوت امسال و سال قبل این بود که فاصله ی فراری با مرسدس کم شد البته تا قبل از استفاده ی مرسدس از رینگ های خاص. که همینم نشون میده مرسدس از توان موتور بالاتری برخورداره و تنها دلیلی که نمیتونست از این توان استفاده کنه مشکلاتی بود که برای لاستیک ها میتونست پیش بیاد.

 7. Farid

  36

  14

  چن تا بچه ۱۷ ۱۸ ساله دهه ۸۰ ای اومدن و از فتل با این همه سابقه و قهرمانی و … ایراد میگیرن. شرط می بندم هیچ کدومشون حتی مسابقات ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و ۱۳ رو ندیدن. چون سنشون قد نمیده به اون موقع!!!! اینا یکی دو ساله تازه دارن f1 میبینن. مسابقه های قهرمانی آلونسو و شوماخر که اصلا مدرسه هم هنوز نمیرفتن!!! دوستان فهیم فتل فن با ااینا کل کل نکنید . واستون افت داره . بی خیال . اره عمو جوون شما درست میگی!!! سب هیچی حالیش نیس. فاصله ی ۳ ثانیه ای فراری موقعی که اول میشد با فاصله ی بیست ثانیه ای مرسدسا وقتی اول میشدن بیانگر برابری ماشیناست!!!!!

 8. احمد

  22

  6

  موضوع لاستدک مرسدس یا همون رینگا هنوز معما مونده که چی شد بعد شکایت فراری لاستیکای مرسدس انقدر زود داغون میشن, 2 مسابقه رو به همین راحتی از دست دادن حالا ببینیم بعدی چی میشه ولی مرسدس خیلی مرموزه

 9. RedSeason

  21

  2

  هر کار جدیدی که فراری رو ماشین میکنه میشه خلاف قانون هر کاری مرسدس میکنه میشه نبوغ مهندسی… تا این روال هست فراری هیچوقت ماشین برترو نخواهد داشت.

 10. Sky2018

  5

  20

  کار هر بز نیست خرمن کوفتن …..گاو نر میخولهدو مرد کهن ….بله اشاره کردم ماشین سریع یکیرم میخواد کنترلش کنه نکه گاز بدی بری تو درو دیوار بعد بگی شانس نداشتم …..اون موقع تو اسپا تو انگلیس بلبل زبونی میکردی فراری زن کیمی رو فرستاد وسط برا فتل و فراری چندتا قررر داد نمیدونست همیل خودش استاد قرررر دادنه حالا هم اخر فصله و همیل قهرمانی رو گرفته برا ابروریزی بیشتر این حرفارو نزن…….

  ..مثل بچه ها گریه نکن …..ّّّّّ

 11. ...m6...

  5

  20

  فتل داره جوک میگه از اون جوکایی که خشتک دریده میشه با خوندنش???????اقا فتل اگه تو این فصل اینقدر اشتباه نمیکرد الان جفت قهرمانیارو داشتید…لوئیس قربون اون استعداد نابت که با ماشین ضعیف تر همه رو با خاک یکسان کردی??

 12. احمد

  3

  2

  ماشین ضعیفی که تو سیلوراستون با وجود اسپین شدنش خیلی راحت خودشو به پشت فتل رسوند و دوم شد این ضعف خیلی مشهود بود درسته خصوصا تو مونزا که عین ماست از کیمی رد شد ,پسره تو استارت میره قاطی باقالیا بعد به چه راحتی خودشو به اول میرسونه بعدش میگن ماشین ضعیف داشته خخخخخخ

دیدگاه خود را بیان کنید