فرمول یک ایران – پس از یک دوره رکود، فراری دوباره در آستین به فرم بازگشت گرچه تقریبا حفظ رقابت قهرمانی برای سباستین فتل دیر شده‌ است اما رفع بروزرسانی های جدید حداقل به تیم نشان داد که مشکلات اخیر در کدام زمینه است…

بدنبال انجام گرندی پری ایالات متحده فتل اشاره‌ کرد:

شما می توانید این موضوع را به عنوان خبر خوب بدانید و همچنبن می توانید آن را به عنوان خبر بد درنظر بگیرید.

او در ادامه توضیح داد که سریع شدن دوباره ماشین خوب است، ولی اتفاق بد بازگشت به ویژگی‌های استفاده شده در سه ماه قبل است، که این توضیحات اشاره به این موضوع داشت که برنامه‌های گسترش تیم تقریبا به مسیر اشتباهی رفته است.

در آستین کف و بارج برد جدید آورده شد و بر روی یکی از ماشین ها در طول تمرین اول در روز جمعه امتحان شد اما برای باقی آخر هفته این بروزرسانی جدید حذف شد. این بروزرسانی یک مدل اصلاح شده از کف جدید معرفی شده در سوچی است که بدنبال توجه به کف استاندارد در سوزوکا حذف شد. کف و بارج برد در ترکیب باهم یک بروزرسانی می باشند.

بارج برد جدید دو قارچ اضافی اصلاح شده و تولید کننده جریان گردابه‌ای که در پشت سرهم واقع شدند و چندین پره پیچیده (فلش های قرمز در بالای شکل) دارد. این پره های جدید انحنای بیشتری را نسبت به بارج برد با ویژگی های قدیمی دارا می‌باشد. این تولیدکننده‌های جریان گردابه‌ای نیروی بیشتری به جریان هوای گذرنده از طول لبه های خارجی کف می‌دهند. در تصویر اول زیر ما به کف اصلاح شده که ابتدا امتحان شد و سپس دور انداخته شد در آستین نگاه می‌کنیم و در آخرین تصویر، کف استفاده شده در دورهای انتخابی و مسابقه بر روی هر دو ماشین نمایش داده شده‌ است.

کف اصلاح شده که دارای ترتیب پیچیده‌ای از پره‌ها و شکاف‌هایی در مقایسه با کف قبلی است. این کف در آستین استفاده شد و سپس دور انداخته شد.

کف اصلاح شده که دارای ترتیب پیچیده‌ای از پره‌ها و شکاف‌هایی در مقایسه با کف قبلی است. این کف در آستین استفاده شد و سپس دور انداخته شد.

مقایسه دو کف این موضوع را که کف جدید دارای ترتیب پیچیده ای از پره ها و شکاف‌ها است به خوبی نشان می‌دهد. مدیریت جریان هوا در بین بالا و پایین صفحه های این بخش از کف کار به مراتب حساسی است. شکاف‌ها در تولید جریان گردابه‌ای در لبه‌های بیرونی زیر صفحه کمک می‌کنند که این بخش زیر صفحه را درزگیری می کند تا فشار منفی در آن نقطه افزایش نیابد این موضوع درخلاف افزایش سرعت جریان هوای گذرنده از طول بخش مرکزی زیرصفحه است و به همین وسیله نیروی رو به پایین را افزایش می‌دهد.

وجود تولید کننده‌های جریان گردابه ای روی بارج برد جدید اشاره به این موضوع دارد که متخصصین آیرودینامیک فراری در تلاش‌اند تا سرعت را در طول بالای صفحه‌ی کف افزایش دهند در نتیجه زمانی که هوا با شکاف ها در تماش است و در کنش با جریان زیر صفحه می‌باشد، قدرت جریان‌های گردابه‌ای زیر صفحه افزایش می‌یابد، به همین وسیله به اثر درزگیری قدرت می‌بخشد.

همزمان با تغییر شکل شکاف‌های فرم دهنده به جریان‌های گردابه‌ای، تعدادی پره‌های رو به سمت خارج در اطراف آن‌ها ایجاد شده است. این موضوع اشاره به تلاش انجام شده برای به حرکت درآوردن جریان هوا در اطراف تایرهای عقب و مکیده نشدن آن‌ها به سمت شکاف‌ها دارد.

کف استاندارد فراری SF71H که در دورهای انتخابی و مسابقه بر روی هر دو ماشین در آستین بود، که در نهایت کیمی رایکن مسابقه گرندپری ایالات متحده را برنده شد.

کف استاندارد فراری SF71H که در دورهای انتخابی و مسابقه بر روی هر دو ماشین در آستین بود، که در نهایت کیمی رایکن مسابقه گرندپری ایالات متحده را برنده شد.

همچنین در عقب پره‌ها در جلوی شکاف‌های کناری ( فقط اندکی در جلوی تایر) دوباره به صف درآمدند. هوا به واسطه این شکاف‌ها شتاب خواهد گرفت، مجدد به دور از تایرها جهت دهی خواهد شد، و در این صورت به طرف مرکز خواهد رفت تا از آن برای کمک به نیرو بخشیدن به جریان هوای اطراف خروجی دیفیوزرها استفاده شود.

مطالعات فراری در تونل باد و CFD آن‌ها را به انجام این تغییرات  کمک‌ کرد ولی کاملا روشن است که در شبیه سازی این تغییرات عمل نکرده‌ است. این موضوع بدنبال بروزرسانی های اخیرکه شامل بال عقب و سیستم تعلیق عقب معرفی شده در سنگاپور بود که متعاقبا دور انداخته شدند و همچنین این موضوع در سوزوکا نیز اتفاق افتاد. اگرچه بال جلو معرفی شده در سوچی همچنان بر روی ماشین باقی ماند.

گرچه بازگشت توان رقابتی فراری به فرم ایده آل خبر خوبی برای فرمول یک است، تیم تشخیص داد زمینه‌هایی را که باعث شکست‌های مرموز گذشته می‌شد از کجا نشأت می‌گیرد و از الان به سختی کار خواهد کرد تا متوجه شود چرا این زمینه مشخص از بروزرسانی در شبیه سازی عمل نکرده است. فهم این موضوع در گسترش ماشین سال آینده آن‌ها بسیار حیاتی خواهد بود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

11 دیدگاه

 1. میلاد

  11

  1

  ممنون، مطلب خیلی خوبی بود.
  الان سوال بزرگ این هستش که اختلاف مرسدس با فراری در چند مسابقه گذشته به خاطر رینگ جدید مرسدس بوده یا به خاطر بروزرسانی های ناکارآمد فراری؟

 2. Farid_Lambo

  10

  0

  من یه چیزیو خوب متوجه نشدم. اینا که همه جوره روی قطعات تست انجام میدن، اعم از نرم افزار و تونل باد و… چرا این اشتباهات فاحش رو انجام دادن؟ یعنی اون قطعه ای که تست میکنن تو پیست رفتار دیگه ای داره؟

  • حامد

   5

   1

   دقت های تونل باد ۱۰۰ در ۱۰۰ نیست و ممکنه نتیجه ای که از تونل باد به دست میاد کاملا متفاوت با واقعیت باشه اگه یه اشتباه کوچیکی هم اون وسطا شده باشه که دیگه هیچی می شه فاجعه.

 3. Ahmad VETTEL

  15

  4

  البته رینگ مرسدس هم خیلی رو نتایج ضعیف فراری تاثیر داشت.خیلی جالبه سال 2012 این رینگ برای ردبول غیرقانونی اعلام میشه ولی حالا برای مرسدس قانونیه.سوالی که مطرحه اینکه اگه فراری یا هر تیم دیگه ای اولین بار این رینگ ها رو استفاده میکردن بازم قانونی اعلام میشد؟؟؟؟

 4. McLaren F1

  13

  5

  تغییر فراری زیاد نبود
  چیزی که باعث شد تغییر فراری بنظر مهم بیاد این بود که مرسدس ستاپش اشتباه بود و باعث شد بخاطر لاستیک خوری کند بشن وگرنه بازم خیلی راحت یک و دو میکردن

 5. Behzad

  7

  0

  همانطور که مشخصه یکی از کارهای بارج برد خنک کردن تایرهای عقب هست به اضافه کارهای دیگه اما وقتی تیم ها با توجه به محدودیت های تشکیلات میان انواع و اقسام راه حل هارو امتحان میکنن و در مسیر قانون حرکت میکنند ممکنه این آپدیت ها برای هر پیست جوابگو نباشه و طبیعی هست هر تیمی در برخی پیست ها عملکرد بهتر یا کمتر از حد انتظار داشته باشه و یکجا اول میشن و در یک پیست دیگه دوم یا سوم.
  سوال اینجاست چرا تیم مرسدس با یک راه حل دیگه و بی دردسر تونسته کل این پیچیدگی هارو دور بزنه و عملا 4 برد بی دردسر کسب کنه و تشکیلات هنوز در قانونی یا غیر قانونی بودنش مردد هست؟
  اگر اعلام کنن قانونیه تیم های دیگر هم میتونستن زودتر از همین روش استفاده کنند و نیازی به این همه شبیه ساز و آزمون و خطا برای سایرین نبود.

 6. Behzad

  5

  0

  کافیه به تعیین خط ها مراجعه بشه که تیم مرسدس در سکتور 3 به چه میزان اختلاف ایجاد میکرد که در نهایت موجب کسب پول پوزیشن.
  نمیدونم برای مکزیک اون سوراخ ها هنوز هست یا بسته شده و شاید این مسابقه بتونه جواب خیلی از شایعه هارو بده.

دیدگاه خود را بیان کنید