فرمول یک ایران – فصل ۲۰۱۸ فصل عجیب و پرفراز و نشیبی برای تیم اسکودریا فراری و شخص سباستین فتل بود. از آغاز فصل تمام نشانه ها گواه بر این بودند که ماشین فراری مقداری برتری نسبت به ماشین مرسدس دارد و راننده آلمانی می تواند قهرمان شود. همه چیز تا قبل از بعد از ظهر یکشنبه ۲۲ جولای ۲۰۱۸ خوب پیش رفته بود.

در گرندپری ژاپن ۲۰۱۸، بار دیگر فتل از همیلتون شکست خورد و او در آستانه واگذاری قهرمانی به رقیب خود است. حال بیایید ببینیم چه شد که اینطوری شد و چه کسانی باید خود را در مارانلو سرزنش کنند. بخشی از این سرزنش ها متوجه تیم استراتژی فراری است که با تصمیمات اشتباه خود راننده ۳۱ ساله خود را از قهرمانی دور کردند اما مقصر این اتفاقات در درجه اول خود شخص سباستین فتل است.

بیایید با هم پنج اشتباه فتل در سال ۲۰۱۸ تاکنون را بررسی کنیم :

۱- گرندپری فرانسه ۲۰۱۸، برخورد به بوتاس در استارت مسابقه + دریافت پنالتی : وقتی که سب به پول ریکارد رسید یک امتیاز از لوییس جلوتر بود. در تعیین خط همیلتون اول و فتل سوم بودند و بوتاس این دو را از هم جدا کرده بود. لوییس استارت خوبی زد و سب نیز به والتری حمله کرد اما به جای عبور از او، با راننده فنلاندی برخورد کرد و به هردو ماشین آسیب زد و بعد از پیت استاپ هردو به رده های آخر و ما قبل آخر رفتند. فتل پنج ثانیه جریمه نیز دریافت کرد. در نهایت همیلتون برنده شد و فتل پنجم و راننده مرسدس ۱۴ امتیاز پیشی گرفت.

برخورد فتل و بوتاس-گرندپری فرانسه ۲۰۱۸

برخورد فتل و بوتاس-گرندپری فرانسه ۲۰۱۸

۲- گرندپری اتریش ۲۰۱۸، مسدود کردن راه کارلوس ساینز جونیور و دریافت پنالتی بخاطر آن : داوران سب را بخاطر مسدود کردن راه ساینز در تعیین خط جریمه کردند و مرد انگشتی در جواب فقط جمله ” من او را ندیدم. ” را برای گفتن داشت اما این حرفا برای داوران قانع کننده نبود. فتل در ریسینگ لاین آهسته حرکت کرد و کارلوس مجبور شد دور خود را رها کند. سباستین درحالیکه در تعیین خط سوم شده بود به رده ششم فرستاده شد و با وجود خروج دو مرسدس از مسابقه تنها توانست سومی خود را بازگرداند.

فتل و ساینز- گرندپری اتریش ۲۰۱۸

فتل و ساینز- گرندپری اتریش ۲۰۱۸

۳- گرندپری آلمان ۲۰۱۸، برخورد به دیوار پیست درحالیکه پیشتاز بود و خروج از مسابقه : بله! بعد از ظهر روز یکشنبه ۲۲ جولای ۲۰۱۸ که شاید بیشترین ضربه را به وی زد. نه تنها ۲۵ امتیاز را از دست داد بلکه همیلتون پیروز شد و ۲۵ امتیاز کسب کرد و جرقه و آغازی شد برای ۶ پیروزی لوییس در هفت مسابقه. فتل مسابقه خانگی خود را با کسب پول پوزیشن در روز شنبه آغاز کرد و بسیار خوشحال بود. وی تا قبل از بارش خفیف باران نیز با اقتدار اول بود تا اینکه لیز شدن پیست باعث شد مستقیما به داخل دیوار برود و دماغه ماشین خود را خراب کرده و از ادامه مسابقه محروم شد. بعد از مسابقه، همیلتون ۱۷ امتیاز از فتل پیشی گرفت و دیگر تا الان که مسابقه ژاپن را پشت سر گذاشتیم لوییس پیشتازی خود را از دست نداده است.

برخورد فتل به دیوار پیست-گرندپری آلمان ۲۰۱۸

۴- گرندپری ایتالیا ۲۰۱۸، برخورد با همیلتون و تنزل به رده آخر : نقطه عطف گرندپری ایتالیا ۲۰۱۸، تعیین خط و کسب پول پوزیشن توسط کیمی رایکونن بود. راننده آلمانی از این اتفاق خوشحال نبود و گفت :

من از نحوه عملکرد فراری در تعیین خط راضی نیستم. من باید مسابقه را از پول پوزیشن آغاز می کردم. چیزی که مشخص است این است که من باید با سه نفر از جمله هم تیمی خود رقابت کنم.

بخاطر عدم وجود رایکونن در پشت فتل، در همان دور ابتدایی وی در معرض حملات همیلتون قرار گرفت. با وجود اینکه می دانست همیلتون خروجی بهتری از او گرفته و باید فضای کافی را برای عبور باز می گذاشت اما با لوییس مبارزه کرد و نتیجه آن برخورد به همیلتون و اسپین شدن و تنزل به رتبه آخر بود. در نهایت همیلتون برنده و فتل چهارم شد.

برخورد فتل و همیلتون-گرندپری ایتالیا ۲۰۱۸

برخورد فتل و همیلتون-گرندپری ایتالیا ۲۰۱۸

۵- گرندپری ژاپن ۲۰۱۸، برخورد با ورشتپن و تنزل به رتبه ۱۹ : عدم صبوری و هوشمندی فتل در عبور از مکس به خصوص زمانیکه می توانست صبر کند تا مکس پنالتی خود را دریافت کند، تیر خلاصی بود بر امید های او برای کسب قهرمانی فصل. مکس به دلیل ورود به پیست در شرایط ناایمن و تحت تاثیر قرار دادن کیمی پنج ثانیه پنالتی دریافت کرده بود. فتل دقیقا به پشت ورشتپن در رتبه چهارم رسیده بود. به جای صبر کردن برای اینکه مکس در رادیو متوجه پنالتی خود شود، با دیدن فضایی خالی به سمت آن رفت اما اشتباه رفت ! با این وجود سب درباره این تصمیمش گفت :

اگر با دیدن چنین فضایی اقدام به سبقت نمی گرفتم پس بهتر بود در خانه می ماندم.

در نهایت همیلتون برنده و فتل ششم شد و فاصله به ۶۷ امتیاز رسید.

برخورد فتل و ورشتپن-گرندپری ژاپن ۲۰۱۸

برخورد فتل و ورشتپن-گرندپری ژاپن ۲۰۱۸

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

26 دیدگاه

 1. Saeedsl1

  25

  27

  مهم ترین چیزی ک فتل تو این سالها نداشته ی هم تیمی خوب بوده

  بنظرم بهترین هم تیمی کریر سب کسی بوده ک هیچوق هم تیمیش نبوده

  ینی مایکل شوماخر

  چون ی هم تیمی خوب باید بهت تجربه های مثبت بده و حتی الامکان کمکت کنه

   • Saeedsl1

    35

    18

    اینجا سایت تخصصی فرمول یکه ن کلاس رقص

    #جکی_استوارت

   • الف ی برگشت خورده

    1

    4

    سعیدلاروس
    یاد بگیر با منبع حرف بزنی
    در ضمن
    بر فرض محال که همیلتون رقاصه و راننده فرمول یک نیست
    اولا: اکه اینجا سایت تخصصی فرمول یکه، پس تو که هیچی از این ورزش نمی دونی ورا اینجا داری کامنت میذاری؟
    دوما: چقدر فتل ( که مثلا شده راننده فرمول یک ) داغونه که از یه رقاص داره اینجوری شکست میخوره
    ???
    دفعه بعدی خواستی تیکه بندازی، یه جوری ننداز که برگرده به خودت
    امیدوارم کامل تایید شه

  • akbar

   26

   8

   صبر زمانی معنا داره یه ماشین نیم ثانیه برتر زیر پات باشه با چند تامود خفن ??
   این دور نشد دورای بعد!
   وقتی ماشینت یکم عقب تره مدام لبه تیغ میرونی اگه کند بشی هم که بهتره نیای توی پیست

   • الف ی برگشت خورده

    1

    2

    لبه تیغ کدومه؟
    تو مستقیمی بعد از پیچ نمی تونست سبقت بگیره؟
    دو تا مستقیمی بعد از پیچ فرصت داشت تا با موتور فراری از موتور رنو همراه با اسلیپ سبقت بگیره

   • akbar

    2

    1

    امیرمحمد یعقوبی
    ارجاعت میدم به مصاحبه رانندت که گفت منم بودم همین کارو میکردم و نیز مصاحبه میکا هکینن…
    باشد که از خر لجبازی و تعصب پایین بیایم

 2. REZA.M

  30

  16

  یکم انصاف هم داشته باشید بد نیست.اون بالا نوشتید ماشین فراری برتر بوده.خب کو؟کجاست این برتری؟نمیخوام انکار کنم ماشین فراری یه جاهایی برتر بوده.اما هرجا فراری ماشین برتر رو داشته مرسدس اختلاف کمی با فراری داشته ولی هر جا مرسدس ماشین برتر رو ماشین فراری به گرد پاش هم نرسیده.الان هم که دارید می بینید.در ضمن گاهی اوقات فراری ماشین برتر رو داشته خود تیم مسابقه رو خراب کرده که اینو هم ننوشتید.مرسدس هم واس خودش آپدیت غیر قانونی میده کسی هم کاری به کارش نداره.

 3. S5

  31

  8

  نکته جالب اینه که تو تعیین خط اتریش با اینکه ساینز دورش خراب شد ولی فرصت دوباره دور سریع زدن داشت و از این فرصتم استفاده کرد و به q2 صعود کرد، ولی داوران با اینکه تایید کردند که تیم فراری تو رادیو به فتل چیزی درمورد ساینز نگفته، اونو جریمه کردند ولی همین داوران تو آلمان به بهانه وجود تنش تو مکالمه رادیویی همیلتون قبل از پیت لین و وجود ماشین سیفتی کار همیلتونو جریمه نکردند

 4. S5

  31

  11

  البته از نقش اقدام خودجوش پیرلی در کم کردن ضخامت لاستیکهاش تو مسابقات اسپانیا و فرانسه و آلمان هم نمیشه گذشت اونم درست موقعی که مرسدس با حرارت لاستیکهای عقبش تو مسابقات مشکل داشت و این کار فوری تو اسپانیا نتیجه داشت و مرسدسها راحت یک و دو کردند و فرانسه هم که لوییس واسه خودش مسابقه میداد

   • Sep-vettel

    14

    6

    این ذات و ماهیت فرمول یک و ورزش های خاص هست که کسی کاری به ریشه ی مشکل و چیز های جانبی نداره. اگه جایی ماشین تو بارون مشکل داره یا استراتژی تیم غلطه اطلا مهم نیست. فقط ظاهر که راننده مقصره تصادف کرده ،یکی دیگه هم بزنه بهت مهم نیست باز مقصدی تو چشم بقیه. یا بر عکسش که الان فقط از همیلتون میشنویم خبر خاصی از خود مرسدسو تیم یا بوتاس!! تو قهرمانی نیست

 5. akbar

  17

  9

  آقای شهیدی یه مطلبم بذار که اشتباهات الونسو رو که در رقابت با فتل قهرمانی رو از دست میداد ذکر کن توش…!!
  مغرضانه بود و مخرب…
  آلمان و فرانسه رو من قبول دارم اشتباه سب بود، اما ایتالیا تیم دخیل بود و اسلیپ استریم نداد به راننده ی اولش در روزی که مرسدس مقتدر بود و اون اتفاقا دیگه نمی افتاد، ژاپن هم عالم و آدم منجمله هکینن درک کردن سب فقط برد نجاتش میداد و نه حتی دومی، پس یک دهم هم نمیبایست پشت مکس میموند و حمله اش درست بود که مکس بستش چون اون توی کورس قهرمانی نیست و براش مهم نبود…
  اتریشم تیم باید موقعیت راننده اش رو توی تعیین خط پایش کنه چه بسا ما بیننده ها رادیو های زیادی توی تعیین خط میبینیم که تیم راننده رو در جریان خودروهای پیست میذاره…
  کلا ازین مطالب ۵۰ تا دیگه هم بذارین چیزی از فتل کم نمیشه و اونا که اف۱ رو میفهمن توانایی فتل رو هم درک میکنن

 6. Amin

  5

  4

  فتل یه هم تیمی میخواد مثل مارک وبر…که وقتی ازش کند تره و زده ماشینو ناقص کرده و قطعه هم ندارن…از ماشین وبر که سریع تر هم هست و البته راننده شماره ۱ هم هست،قطعه وردارن بدن ب فتل??…جالبه فراری فن ها کیمی و تیم رو تو ایتالیا مقصر میدونن چون کیمی راه نداد!!!شما نبودین مگه تو روسیه کار بنز رو که بعد از ۳۰ دور دستور تیمی داد ،کثیف قلم داد کردین؟!؟حالا اگه تو پیچ اول بوتاس راه رو باز میداشت برا لوییز،شما سایت رو با کامنت هاتون نابود میکردین.
  اما تو مونزا انتظار دارین کیمی همون پیچ اول راهو باز کنه؟؟؟!!!چی شد به ما که میرسه میشه تصمیم کثیف به شما که میرسه میشه استراتژی؟؟؟

  • akbar

   2

   1

   یعنی هنوز روتون میشه از دستور تیمی و این چیزا حرف بزنین و اما و اگر کنین و کیمی رو با بوتاس قیاس کنین؟!!! عجیبین خدایی عجیییب
   یه عده که دستور تیمی المان فراری رو میان با دستورای مرسدس به بوتاس مقایسه میکنن که دیگه معرکه ان! همون آلمانی که بوتاس سبقتو نشون داد و تیم سرکوبش کرد!
   دستورات مستقیم در شرایطی که طرف شانس اول برده در زیر: (مجارستان و سیلورستون و….. و…. هم که تو رادیو اشکار نگفتن هیچ )
   آلمان: دیس ایز جیمز ولتری؛ هولد یور پوزیشن
   روسیه: دیس ایز جیمز ولتری لت همیلتون گو ات ترن 13

 7. iman

  3

  1

  نیم فصل دوم یه کابوس واقعی برای فتل و فراری بود و فتل تعداد اشتباهاتش از حد نرمال یک راننده با این همه سال تجربه خیلی بیشتر بود همه چیز از اون بعد از ظهر لعنتی هوکنهایم شروع شد و بعد از اون دیگه فتل و فراری نتونستن به فرم قبل برگردند و زمانی که فشار روانی روی تیم زیاد شد اشتباهات وحشتناک پشت سر هم تکرار شدن در عوض رقیب روز به روز از نظر روحی و روانی بهتر و بهتر شد، نهایتا فکر میکنم سباستین امسال بهترین موقعیت رو داشت که عاشقان فراری رو بعد از یازده سال به آرزشون برسونه ولی لیاقتشو نداشت.فورتزا فراری

دیدگاه خود را بیان کنید