فرمول یک ایرانسباستین فتل، مکس ورشتپن را مقصر برخورد امروز دانست، برخوردی که می تواند به معنی پایان رقابت قهرمانی باشد و در ادامه از شرایط فعلی گفت و آن را یک افتضاح کامل دانست!

با وجود نتیجه نا امید کننده دیروز، فتل خیلی زود جایگاه هشتمی خود را ترک کرد و یکی پس از دیگری از رانندگان پیش رو سبقت گرفت و خود را به جایگاه پنجم رساند تا شاهد برخورد مکس با هم تیمی خود یعنی کیمی رایکونن باشد که برای راننده ردبول پنج ثانیه جریمه به همراه داشت.

اما فتل به جای مدیریت این موضوع و استفاده از پنالتی مکس، پس از مدت کوتاهی آماده سبقت از این راننده هلندی بود. در پیچ اسپون تصمیم به سبقت گرفت اما با مکس برخورد کرد و پس از اسپین شدن، خود را در جایگاه 16ام یافت.

هیچکدام از رانندگان جریمه نشدند ولی فتل کاملا مطمئن بود که مکس مقصر این حادثه است.

سباستین در پاسخ به سوالات خبرنگاران گفت:

من در تلاش برای سبقت بودم هرچند نیازی به آن نداشتم چرا که می دانستم مکس پنج ثانیه پنالتی دارد، اما احساس کردم که ما سریع تریم. سپس مکس مشغول به شارژ کردن باتری اش شد و من هم به او نزدیک تر شدم و خروج خوبی داشتم، سیفتی کار هم در نزدیک شدن من تاثیر داشت و شرایط برای سبقت محیا شد ولی مکس به محض دیدن من، دفاع کرد. من داخل را داشتم و به نظر من وقتی کسی به مکس نزدیک می شود، او شروع به جنگندگی بی مورد می کند و زمانی می جنگد که دیگر نباید بجنگد.

برای مثال به برخورد او و کیمی دقت کنید، مکس از پیست خارج شد و دوباره وارد شد و اگر کیمی مسیرش را عوض نمی کرد، تصادف حتمی بود. این استدلال که همیشه راننده های دیگر باید مسیر خود را تغیر دهند، درست نیست.

ما همه در حال رقابتیم و رقابت طولانی داریم، من فضای کافی داشتم، اگر شرایط مناسب نبود سبقت را انجام نمی دادم. فکر می کنم تمام رقابت را بدون مشکل خاصی پشت سر گذاشتم، گاهی رقابت نزدیک و گاهی اختلاف زیاد است.

این عادی است که بعضی مواقع به هم نزدیک شویم ولی همیشه باید کمی فضا در اختیار یکدیگر بگذاریم و در این مورد خاص من هیچ فضایی نداشتم و با مکس برخورد کردم.

سباستین فتل - ژاپن 2018

سباستین فتل – ژاپن 2018

سباستین در مورد نامناسب بودن زمان دفاع مکس گفت:

ما همه در حال رقابتیم، این بخشی از رقابت است، برداشت بدی از حرف هایم نکنید، من از حرکتم پشیمان نیستم اما مشخصا با دیدن نتیجه کار، باید به گونه دیگری عمل کرد.

از بیرون به نظر راحت است اما داخل ماشین، من فضای کافی داشتم و او باتری اش را شارژ می کرد، من از ذخیره باتری ام استفاده می کردم و سرعت بیشتری داشتم، من پیچ را پشت سر گذاشتم و کنار او قرار گرفتم اما در نهایت مکس راه را بر من بست و ما به هم برخورد کردیم.

مسابقه فرمول یک ژاپن 2018

مکس ورشتپن و سباستین فتل – گرند پری ژاپن 2018

راننده آلمانی توانست رقابت را در جایگاه ششمی به پایان برساند اما امتیازات بیشتری را نسبت به رقیب قهرمانی یعنی لوییس همیلتون از دست داد و اختلاف امتیازی این دو به 67 امتیاز رسید در حالی که فقط 100 امتیاز در رقابت باقی مانده.

فتل اما اصرار دارد که با وجود مشکلات فعلی که آن را “یک افتضاح کامل” می داند، گاراژ تیم همچنان به مسابقات امیدوار است:

همه در تیم با وجود سختی ها امیدواری خود را حفظ کرده اند و به نظرم این خیلی ارزشمند است.

زمانی که وارد گاراژ می شوم همه در حال تکاپو و تلاش اند و این بسیار دلگرم کننده است. این چند وقت اصلا آسان نبود و با وجود سختی های چند هفته اخیر، تیم همچنان روحیه خود را حفظ کرده. ما در جایگاه بدی هستیم و چیزی برای از دست دادن نداریم، پس هرچه در چنته داریم رو می کنیم.

فکر می کنم هنوز هم چیزهایی در مورد ماشین وجود دارد که باید به آن دست یابیم و بعد از هر مسابقه ای کمی آن را بهتر درک می کنیم.

ما نهایت تلاشمان را می کنیم و منتظر رقابت های بعدی خواهیم ماند.فکر می کنم ما در یک افتضاح کامل هستیم و شرایط از این بدتر نخواهد شد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

20 دیدگاه

 1. مصطفی

  54

  11

  “این استدلال که همیشه راننده های دیگر باید مسیر خود را تغیر دهند، درست نیست.”
  همه حرفاش درسته مخصوصا این جمله، این دقیقا کاریه که مکس کرده، باید یجوری آدمش کنن، حیف که تو فرمول یک، یکی مثل والنتینو روسی نیست که اینجور آدما رو درست کنه، همه ازش میترسن از همه بیشتر هم همیلتون، اصلا نزدیک مکس هم نمیشه

   • HamidFTN

    22

    7

    به نظرتون اون موقع هم مکس یه کاری نمیکرد که برخوردی توش نباشه

    همیشه برخورد های مکس 99% با فتل بوده تا با بقیه این یه خورده مشکوکه

  • mehdivettel

   37

   6

   با پدیده ای مواجه هستیم که با موتور سیجی تک چرخ میزنه و برا چهار دوره قهرمان جهان تعیین تکلیف میکنه و احساس میکنه اشتباه کرده

   یه نگاه به مسابقه روسیه بکن، راننده مورد علاقت تو کفی مکس رو میگیره و حتی داخل پیچ دو رو هم داره ولی از ترس این که بهش بخوره بهش راه میده
   این نشون میده مکس یه کاری کرده که همه ازش بترسن و اگه دقت کنی سب تو مصاحبه اش میگه این کار اصن خوب نیست که همه جلوش کوتاه میان

  • Nohed3339

   18

   6

   ای خداااا . برادر عزیز تو چی‌میگی ؟؟ اصلا مسابقه رو ندیدی الکی حرف میزنی . کجاش دفاع حق مکس بود. کی میخوای واقع بین بشی. از رو تعصب حرف میزنی. بابا همیلتون ارزونی خودت .

 2. JBjb

  24

  13

  همین خرابکاری های امروز یار غار پسر خوش شانس یعنی مکس وشتپن، بر علیه فراری ها براش یک پودیوم به ارمغان آورد و هیچ برخورد قاطعی هم باهاش صورت نگرفت

  جای پنج ثانیه پنالتی باید میگفتن رده رو به رایکونن پس بده ، دیدید که پنج ثانیه پنالتی برای وشتپن هیچ ضرر و غرامتی براش نداشت و تازه شاهد بودیم حتی ریکیاردو تونست رایکونن را آورکات کنه. و با این برخورد غیر قاطع با مکسدونالدو ،باز هم در ادامه‌ و در شروع سال بعد یاغی خواهد بود و طبق معمول صدمات و خرابکاری هاش هم بر علیه فراری ها خواهد بود ، نه بر علیه دوستانش در مرسدس که به لطف هیولای مرسدس راحت پول پوزیشن و لیدری رو در اختیار دارند و در یک فضای باز و آزاد اون جلو راحت می روند

  از مدیران و نویسندگان محترم خواهشمندم برای آگاهی و روشن شدن دوستانی که فکر میکردند یا هنوز فکر می‌کنند فراری سریعترین بوده یا هست ، گزارش و تحلیلی در مورد نصب سنسور های اول و دوم توسط فدراسیون جهانی بر موتور ماشین های فراری بنویسند که باعث ترس یا عقب نشینی فراری و افت سرعت و قدرت موتور این تیم از گرندپری ایتالیا تا کنون شده و احتمال پنهان کاری یا تخلف یا موردی غیرقانونی بر روی موتور از سوی تیم فراری در گرند پری های نیمه اول فصل که فراری ماشین رقابتی داشت رو تقویت کرده، و در صورت صحت یعنی فراری در حالت عادی همون شرایط سالهای قبل بود و نیم تا یک ثانیه هیولای مرسدس سریعتر بوده مثل این سالها و فراری صرفا بخاطر پنهان کاری یا هر اسم مناسب دیگری برای این اتفاق پیدا کردید، تونسته بوده در چند مسابقه از نیم فصل اول 2018 پول پوزیشن بزنه و سرعت رقابتی داشته باشه !!!!

  و در صورت صحت و چیزی غیرقانونی از فراری تو موتور، باز همون اش و کاسه سالهای قبل بوده و فراری پیشرفت چشمگیری نداشته صرفا با پنهان کاری نزدیک شده بوده به مرسدس و تازه با افزایش ویل بیس یا همون محور و کاهش دانفورس، برتری ش رو هم در پیست های آیرودینامیکی در سال 2018 از دست داده ( سال 2017 این برتری رو داشت در این پیست ها با سیاست دانفورس بالا و کوتاه تر بودن ویل بیس)
  و امیدی هم به 2019 و 2020 نداشته باشید باز هم برای هیولای مرسدس خواهد بود.

  • S5

   27

   0

   جالب اینه که بعد از اینکه گروژان به همیلتون تو سنگاپور راه نداد و وشتپن رسید به همیلتون، وشتپن فقط یه بار واسه سبقت اقدام کرد و خیلی زود عقب کشید و بعد از مسابقه گفته بود نمیخواستم ریسک کنم و سبقت گرفتن تو اون شرایطو عادلانه نمیدونستم!!!!

 3. Behzad

  8

  1

  دوست گرامی این قضایا چند وجه داشته.
  اگر اشتباه نکنم از فرانسه این اتفاقات و ردیابی ها صورت گرفته و fia به چند مورد شک داشته.
  اولین مورد باطری های دو تکه فراری که تشکیلات احساس میکرده دومی به صورت مخفیانه خارج از مناطق DRS به کمک موتور میرفته تا سرعت افزایش پیدا کنه.
  سایر مسائل هم بوده که تا به حال گزارشی مبنی بر تخلف فراری گزارش نشده.
  اما در این میان مسئولان فراری بارها اعلام کردن که این سنسورها به نوعی یک گزارش کامل از نحوه ی عملکرد فنی این تیم را جمع آوری میکنه و میتونه سر از میز کار سایرین در بیاره و اگر اشتباه نکنم ناظران این نمودارها و اطلاعات از تیم های مرسدس و رنو میتونسته باشه.
  به هر روی نصب این سنسورها ادامه ی نمایش تشکیلات هست و اگر مثل گذشته خودروها ساده تر بشن(اگر بزرگان خودروساز اجازه بدن) نیازی به این همه کنترل نیست.
  جالبه سال بعد تیم ها 5 لیتر بیشتر میتونن سوخت بسوزونن و استدلال تشکیلات این هست موتورهای رنو و هوندا که ضعیفترن بتونن به رقابت برگردن و یکی نیست به اینها بگه اون موقع دیگه امیدی به نزدیک شدن به مرسدس نیست! و همینطور که میبینید مرسدس سکوهای سال بعد را هم به همین سادگی قبضه کرد.

 4. Adel

  5

  8

  از فتل توقعی ندارم حتماً اگه همیلتون هم بود این حرفارو میزد ولی بعضی از دوستان انگار حافظه خوبی ندارند یا عمداً نمیخوان به یاد بیارن… به هر حال…
  مسابقه قبل که توی روسیه بود ، همین حرکت ورشتپن رو فتل روی همیلتون اومد پیاده کنه که هرچی بود ( لطف خدا ، مهارت ، شانس و…) همیلتون ترمز کرد که به فتل نخوره . بعد هم فتل هیچ جریمه ای نشد!!!!!!!
  من نه داورم و نه اطلاعی از قوانین دارم ولی اگه یه بچه مهدکودکی هم بیاری میفهمه که اگه حرکت فتل خطا نبوده ، حرکت ورشتپن هم نمیتونه خطا باشه…

 5. Behzad

  4

  2

  تا جایی که روال کار بوده دفاع از یک سمت برای خودروی جلویی تخلف محسوب نمیشه مگر اینکه در همان صحنه خودروی جلویی از جهت دیگر دوباره دفاع کنه مثل مونزا که مکس دو بار مسیر بوتاس را بست و جریمه شد(دو مسیر متفاوت).
  اتفاق سوچی یک ریسک از سمت همیلتون بود و یک راننده کارآزموده وقتی میبینه یک سمت بسته شد تغییر جهت میده و از اونجایی که DRS آزاد شده خودرو پشت سری ممکنه بیش از 30 کیلومتر اختلاف سرعت داشته بشه و اگر تغییر مسیر نده احتمال برخوردش زیاده مثل اتفاق باکو که بین ریکاردو و مکس افتاد.
  معمولا داورها زمانی جریمه میکنند که حق نفری که جلوتر وارد پیچ میشه و برخوردی داشته سوخته باشه و چون در اون صحنه مکس رده ای از دست نداد جریمه ای به فتل ندادن.
  هیچ راننده ای در فرمول یک وجود نداره که بدون تصادف ، بدون تخلف و بدون اشتباه یک فصل را طی کرده باشه و این ایراداتی که به فتل وارد میشه برای همه چندین و چند بار تکرار شده و اصولا راننده ای که از رده های پایین تر استارت میزنه همواره در خطر برخورد هست.
  برای یادآوری سال 2016 بین لوییس و رزبرگ در اسپانیا همچین صحنه ای بوجود اومد که با دفاع رزبرگ و رفتن همیلتون به چمن در سر پیچ تصادف کردن.
  یا در سوزوکا سال پیش مکس در سر یک پیچ دیگه از فتل تقریبا با همین روش عبور کرد و تصادفی رخ نداد منتهی منطق برای فتل جوری هست که دفاع و حمله اش غیر قانونی است!

دیدگاه خود را بیان کنید