موتو جی پی ایران – کمسیون گرندپری، متشکل از آقایان کارملو ازپلتا (رئیس Dorna)، پاول دوپارک (FIM)، هروی پونچرال (IRTA) و تاکانو سوبوشی (MSMA)، در حضور کارلوس ازپلتا (Dorna)، مایک تریمبی (IRTA، منشی جلسه) و کورادو چچینلی (مدیر تکنولوژی)، در جلسه‌ای که در روز 8 سپتامبر 2018 در پیست میسانو برگزار شد، قوانین جدید زیر را تصویب کردند:

قوانینی که از تاریخ 8 سپتامبر 2018 به بعد لازم به اجرا هستند

فرایند استارت در شرایط خیس

وقتی مسابقه‌ها در حال استارت با “فرایند استارت در شرایط خیس” هستند، مشکلات احتمالی در خصوص پر کردن کامل باک سوخت موتورها برای تیم‌ها وجود دارد. بنابراین تصمیم بر این شد که هنگام انجام این فرایند استارت، از مسافت مسابقه به اندازه‌ی 1 دور پیست کم شود.

جریمه تغییر رده

جریمه‌هایی که نیاز به تغییر رده‌ی یک موتورسوار دارد هم اکنون از طریق بورد در محل خط پایان و به مدت 5 دور به موتورسوار اعلام می‌شوند. به دلیل اینکه اینگونه جریمه‌ها روی داشبورد موتورسوار نیز نشان داده می‌شود و احتمال وقوع این تغییر رده در چندین موقعیت متفاوت در طول این 5 دور وجود دارد، تصمیم بر این شد که از این به بعد این بورد در خط پایان و به مدت 3 دور به راننده اعلام شود.

موتورسواران تعویضی یا جایگزین

نگرانی‌ها در مورد این مسئله اینطور شرح داده شد که تیم‌های کلاس موتو جی پی می‌توانند قوانین فعلی را دور زده و موتورهای دو موتورسوار خود را با یکدیگر عوض کنند، یا حتی با تیمی دیگر، و شاید از این طریق به موتورسواری که نزدیک به حداکثر تعداد مجاز انجین موتور خود است کمک کنند. به این دلیل که سناریوهای بسیار زیاد و متفاوتی ممکن است رخ بدهد قوانین اینگونه تغییر خواهد کرد که موتورسوار تعویضی یا جایگزین نمی‌تواند از موتورسوارانی باشد که هم‌اکنون تحت قرارداد یکی از تیم‌های حاضر در رقابت‌ها است، مگر اینکه توسط GPC (کمسیون گرندپری) تایید شده باشد.

قوانینی که از فصل 2019 عملیاتی می‌شوند

وایلد کارهای (Wild Cards) کلاس موتو 2

به دلیل محدودیت‌های در دسترس بودن انجین جدید موتو 2 برای فصل 2019 و این حقیقت که هیچ موتور دیگری در هیچ یک از رقابت‌های قهرمانی دیگر با این مشخصات وجود نخواهد داشت، توافق شد که در فصل 2019 ورودی وایلد کارد نخواهیم داشت. این وضعیت برای فصل 2020 دوباره بررسی خواهد شد.

——————————————————————————————————–

Dorna: دارنده‌ی حق پخش تلویزیونی و تبلیغات رقابت‌های موتورسواری

FIM (Federation Internationale de Motocyclisme): فدراسیون جهانی موتورسواری

IRTA (The International Road Racing Teams Association): مجمع جهانی تیم‌های مسابقات جاده‌ای

MSMA (Motorcycle Sport Manufacturers Association): مجمع سازندگان ورزش موتورسواری

Wild Card: به موتورسواران یا به طور کلی شرکت کنندگان در یک گرندپری گفته می‌شود که از طریق نرمال در آن گرندپری خاص شرکت نکرده‌اند و این اجازه‌ی حضور از طریق دیگری صادر شده است.

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

دیدگاه خود را بیان کنید