فرمول یک ایران– بعد از ماه‌ها گمانه‌زنی، بالاخره تیم فرمول یک فراری اعلام کرد، کیمی رایکونن در پایان فصل 2018 از این تیم جدا خواهد شد.

هنوز اسمی از چارلز لکلرک به عنوان جایگزین او اعلام نشده است اما پیش‌بینی می‌شود این تغییر در آینده‌ای نزدیک رخ دهد.

رایکونن فنلاندی که از سال 2001 در فرمول یک بوده، در کل هشت فصل را در جمع قرمزهای ایتالیایی گذرانده و تا کنون آخرین راننده‌ای است که توانسته با این تیم پرافتخار –درسال 2007- به قهرمانی برسد.

کیمی رایکونن - مسابقه فرمول یک موناکو 2018

کیمی رایکونن – مسابقه فرمول یک موناکو 2018

در بیانیه‌ی کوتاهی که تیم فراری در اختیار رسانه‌ها قرار داده، از مرد یخی به خاطر زحماتی که برای این تیم کشیده قدردانی شده است.

مائوریزیو آریوابنه مدیر تیم فرمول یک فراری بعد از حتمی شدن این خبر گفت:

طی این سال‌ها کارهای کیمی به عنوان یک راننده و یک انسان برای تیم فراری تاثیری بنیادی داشته است.

او در رشد تیم نقشی اساسی داشت. و همیشه بازیکن خوبی در کارهای تیمی بود. همچنانکه که هنوز هست. به عنوان یک قهرمان فراری همیشه بخشی از تاریخ و خانواده‌ی این تیم باقی خواهد ماند.

از کیمی تشکر و برای او و خانواده‌اش آینده‌ای پرثمر آرزو می‌کنیم.

شماره7 فراری، دقایقی پیش در صفحه‌ی اینستاگرامش اعلام کرد با قراردادی دو ساله به تیم سائوبر پیوسته است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

94 دیدگاه

  • Juve

   29

   17

   بخاطر جواب دادن به تاكتيك مرسدس مجبور شدن اينكارو بكنن. اگرسال گذشته اينكارو ميكردن احتمالش بود كه حداقل قهرماني انفرادي رو بافتل داشته باشن.

   • yaser

    19

    7

    کاملا باهات موافقم . همیلتون بایدم از رفتن کیمی ناراحت بشه چون کیمی فقط برای خودش رانندگی میکنه نه برای هم تیمی

   • THE MINDBLOWER

    13

    1

    اره بهتره ولی چند سال پیش شایعه شده بود که پرز شاید بیاد فراری و امیدوارم بیاد چون میتونه دقیقا مثل بوتاس عمل کنه واسه فراری و فراری رو چه تو رقابت انفرادی و چه تو تیمی کمک کنه.

  • امید نورمحمدی

   9

   16

   کیمی حرمت داره؟! هیچ انسانی حرمت نداره. شاید منظورتون اینه که باید رعایت سن و سال و سابقه اشو میکردن؟ نمیخوام نیت خونی کنم. اتفاقا در باره بخش دوم حرفات باهات موافقم. عمرا اگر با رفتن کیمی فراری درست بشه. کلا فراری درست بشو نیست. حیف سباستین که اومد توتیمی که با رفتن رایکونن خراب میشه و 28 یورو نداره شمع بخره و روی ماشینش ببنده ! بجای سب باید ناندو میومد و دونفری با کیمی فراریو درست میکردن!!!

   • Ferrari .Italy

    15

    1

    دوست عزیز منظورم این بود که به کیمی باید احترام گذاشته میشد ناندو تو فراری نابود شد نه تیم دیگه ای فراری جز یه مدیر خوب مثل هورنر و استراتژیست های عالی هیچی نمیخواد تا قهرمان بشه

   • Hamed

    10

    1

    هیچ انسانی حرمت نداره ؟؟
    باشه پس اگه فردا همین راننده مورد علاقت قهرمان نشه بخوان با لگد بندازنش بیرون بازم همین حرفو میزنی؟
    کیمی هرچی باشه تا الان آخرین قهرمان فراری حساب میشه و لیاقتش بیشتر از صندلی سائوبر
    ضمناً نمیدونم چند سالته یا چندساله فرمول میبینی ولی هیچ وقت یادت نره این تیم 7 دهه سابقه داره کلی راننده غول اومدن تو این تیمو رفتن تمام بالا و پایین فرمول 1 روهم دیده بعد از شوماخرش هم قهرمانی آورد دیگه رفتن امثال فتل یا رایکونن براشون عزا گرفتن نداره

   • بهزاد زمانی

    7

    1

    با عرض پوزش از محضر جناب نور محمدی. همه موجودات و بخصوص انسانها حرمت و حریم دارند و کسی حق نداره این حرمت رو بشکونه. اما اگه منظورتون فسخ قرارداد و تغییر و تعدیل قرارداده اون یه مبحث حقوقی و جدای این جمله شماست که فرمودید” هیچ انسانی حرمت نداره” انتظار این جمله رو از شما نداشتم.هر قرارداد و توافق نامه ای بین اشخاص حقیقی و حقوقی قابل فسخ هستند بنا به 1- قانون 2- مفاد قرار داد 3- توافق طرفین. اینکه فراری یا کیمی تمایلی به ادامه همکاری ندارند البته به هر دلیل موضوعی کاملا جداست. اینکه کدام ضرر و یا زیان میکنند بابت این موضوع رو آینده نشون خواهد داد اما قطعا این تصمیم عجولانه و بدون فکر قبلی نبوده. اجازه بدیم تا درستی و غلط بودنش رو طی دو سال آینده ببینیم.

   • Ferrari fan

    5

    3

    ببخشید دوست عزیز . سباستین و 99 درصد از راننده های الان ارزوشونه تو این تیم رانندگی کنن بعد میای میگی حیف سباستین ک تو این تیم رانندگی میکنه ؟! همین الان فراری ب همیلتون پیشنهاد بده به ریکیاردو پیشنهاد بده ااز خدا خواسته میان ب این تیم . ببخشید ب عنوان ی طرفدار فراری کاملا حرفتون بی ارزش و بی منطق و از رو احساسات میدونم

  • محمد.ج

   7

   1

   مگه بهش بی احترامی کردند؟ دنیای حرفه ای همینه. وقتی به کیمی بی احترامی میشد که ازش میخواستند مثل بوتاس نقش حامی رو برای فتل بازی کنه. اما همیشه توی این سالها هرکدوم از فراری ها شانس بیشتری داشته فارق از نتایج جدول با تمام قدرت به جلو رونده. این چیزی جز احترام هست؟؟؟ به هرحال از ابتدای فصل هم پیش بینی میشد کیمی حتی خداحافظی کنه از دنیای مسابقات. فراری میتونست این فصل که کیمی هیچ شانسی برای قهرمانی نداشت ازش به عنوان سپر فتل استفاده کنه. اما این کار رو نکرد. این بالاترین احترام برای کیمی هست. اینکه هیچوقت به عنوان راننده ی دوم بهش نگاه نشد.
   من هم بسیار از رفتنش ناراحتم. ناراحت به خاطر از دست دادن یک راننده ی با شخصیت و فوق العاده. اما به هرحال تیمی که دنبال قهرمانی هست گاهی نیاز به ترمیم داره.
   امیدوارم تیم فراری در بحث استراتژی و گاراژ هم دست به ترمیم بزنه. چون بزرگترین مشکل فراری احتمالا توی این بخشه. و نه راننده ها.

 1. McLaren F1

  28

  3

  واسه سائوبر که مسلما بهتر میشه
  اما واسه فراری نمیدونم
  چون معلوم نیست رایکونن تا آخر فصل با فتل چه رفتاری داره؟
  اگه با میل شخصی رفته باشه که هیچی
  اگه نه که ممکنه اتفاقای خوبی نیفته تا اخر فصل

 2. S F F1

  32

  5

  دیگه با این اتفاق فتل قطعا باید با 3 نفر واسه قهرمانی رقابت کنه..
  همیلتون. بوتاس و حالا دیگه کیمی.
  عمرا حرف شنوی داشته از تیم دیگه .
  چون قطعا با سائوبر که قهرمان نمیشه و تا آخر امسال همه تلاششو میکنه که واسه آخرین بار 1 مرتبه دیگه حداقل پیروز شه تو ریس.

  • Hamed

   16

   1

   اگر وضعیت قهرمانی جهان گره نخوره حقش هست فراری همه تلاشش رو بکنه یه شانس برد بهش بده
   در مورد فتل از یه طرف من حدس میزنم با توجه به دستمزد بالایی که کیمی میگیره قاعدتا از توان تیمی با بودجه سائوبر که دنبال راننده پول بیار امثال اریکسون میگرده خارجه بعید نیست فراری در این مورد توافق کرده باشه حداقل بخشی از دستمزد کیمی رو بده ولی امسال رو تا آخر فصل با فتل را بیاد چون کیمی اینجوریام نیست که بخواد با هر رقمی برونه یدفعه حتی قبول کرد برای خالی شدن صندلی آلونسو قرارداد سال 2010 که رقم سنگینیم بود رو کامل از فراری بگیره ولی تو هیچ تیم فرمول یکی نباشه

  • محمد.ج

   5

   2

   این حرف شما که حالا باید با سه نفر رقابت کنه وقتی درست بود که در تیم فراری مثل تیم مرسدس راننده ی اول و راننده ی دوم داشته باشیم. من هیچوقت حس نکردم فراری کیمی رو به خاطر فتل قربانی کرده باشه. همین چند وقت قبل بود که بحث دورهای تمرینی فراری حاشیه ساز بود. فتل پاسخی داد که جای فکر زیادی داره. گفت ما همیشه در دورهای تمرینی و تایم گیری نوبتی عمل میکنیم. یکبار من اول از گاراژ بیرون میام و دفعه ی بعدی کیمی. یعنی تا این حد به راننده ها در فراری یکسان نگاه میشه. با وجود اینکه فتل به وضوح برتر از کیمی هست (نمونش رو توی مونزا دیدیم که کیمی در حفاظت از لاستیک هاش ناکام موند و برد رو از دست داد. هرچند شاید اگر فتل عقب نمیموند فشار روی کیمی کمتر میشد و اون اتفاق نمیفتاد)
   پس تا همین الانشم این دو هم همتیمی بودند و هم رقیب. رفتن کیمی هم تاثیری در این شرایط نخواهد داشت.

 3. THE MINDBLOWER

  37

  2

  نمی‌دونم چرا ولی اصلا نسبت به رفتنش حس خوبی ندارم.
  ای‌کاش کیمی از اف‌وان خداحافظی میکرد.دوس ندارم ببینم کیمی لپ میشه یا واسه Q3 میجنگه.
  اگه فراری لکرک رو بیاره به نظرم یه اشتباه بزرگ انجام داده و آینده چارلز رو خراب کرده چون سب کسی نیست که به راحتی بزاره لکرک برای برد بجنگه.
  موفق باشی کیمی.دوست دارم.

  • yas

   23

   5

   با نظرت مخالفم. لکرک رو نیاوردن تو این سن و سال کم قهرمان بشه. آوردنش تا برای تیم پشتوانه سازی کنن. یک سال پشت سب بمونه و ازش تجربه کسب کنه، فصل بعدترش اگه توانایی‌شو داشت، برای قهرمانی بجنگه. زود آوردنش تا اولین سالی که بعنوان راننده دوم فعالیت داره، بتونه خودشو با فشار تیم بزرگ فرای تطبیق بده. منتظر لکرک واقعی تو ۲۰۲۰ باشین

  • HamidFTN

   26

   10

   منم دوست داشتم تا موقعی که هست توی یه تیم خوب باشه یا کلا خداحافظی کنه از فرمول 1

   کیمی رو چون مثل بوتاس همکاری تیمی نمیکرد از تیم حذف کردن
   چون تیم به امید آوردن امتیاز هست که با همکاری همه اعضای تیم انجام میشه مثل بوتاس که کمک میکنه که همیلتون امتیاز بگیره و از گرفتن امتیاز تیم مقابل تا میتونه جان فشانی میکنه و خودشو شهید میکنه

   • آبتین.فرمانفرما

    2

    10

    بوتاس کار خاصی نمیکنه، راننده های دیگه مشکل دارن در سبقت گیری.
    وگرنه بوتاس هیچ کار خاصی نکرده. موقع دفاع داخل بسته، که هر راننده ای انجام مبده.
    منتها اگر دیگران نمیتونن سبقت بگیرن دیگه مقصرش بوتاس نیست.

   • محمد.ج

    5

    1

    آبتین . میدونی چرا خیلی اوقات برخی راننده های بزرگ از یه حدی بیشتر دفاع کردن رو ادامه نمیدن؟ چون وقتی زیاد دفاع کنی لاستیکت رو از دست میدی. احتمال تصادف بسیار بالا میره و … پس کسایی مثل همیلتون و فتل تا یه حدی دفاع میکنند و بعد اجازه ی سبقت رو میدن چون به ضررشون تموم میشه و در فرصت های بعدی دنبال سبقت میرن. اما بوتاس حتی موقع دفاع تا حد تصادف کردن هم پیش میره.یعنی به قیمت ناتمام گذاشتن مسابقه. توی مسابقات امسال هم این اتفاق رو دیدیم از بوتاس. به درد بوتاس فقط ورشتپن میخوره .یه کله خر. یه جوری بزنه بهش که یا نتونه ادامه بده یا کلی رده عقب بیفته خخخ

  • Ahmad VETTEL

   27

   15

   cfz:
   مرسدسم دو ساله که آخرین قهرمانش یعنی روزبرگ رو فدای یه انگلیسی کرده.به مرسدس بپرداز و نگران آینده فراری نباش چون حتما فهم مدیران فراری از من و تو بیشتر میرسه چون اونا تو تیمن.

   • cfz

    9

    14

    اخرین قهرمان مرسدس خود لوییس هست
    صرفا جهت اطلاع

 4. Hammerton

  19

  35

  حیف حیف این مرد که بخاطر یک شخص مجبور شد از فراری بره
  فراری برای قهرمان تیمی شدن باید فتلو مینداخت بیرون و ریکیاردو رو میاورد!
  خداروشکر باز تو فرمول1 هست هنوز…

  • امید نورمحمدی

   11

   9

   برای شما همیلتون فنها خیلی مهم شده کیمی. چرا؟! چون مونزارو از کیمی دارید و رسمش نیست کسی که به همر خدمت کرده بره. شاید روی ادامه خدماتش حساب کرده بودید! کسی چه میدونه! شایدم فراری خواسته با این کار شوک به مرسدس بده که راننده سومتون داره از فراری میره!!!

   • آبتین.فرمانفرما

    2

    7

    شما را فکر میکردم فرد منطقی هستید و کلا از روی منطق کامنت میگذارید.
    ولی……….
    به محض اینکه یکنفر در فتل حرف زد، کامنتی گذاشتید که انگار فردی که تازه یک مسابقه است دارد فرمول 1 را میبیند انرا گذاشته.
    اولا فراری دارد فعلا چوب اشتباهات فتل را میخورد. کیمی یکبار کاری را کرد که فتل صد ها بار با کیمی کرده بود. بعد از استارت بارها فتل به اشکال مختلف امده و کیمی را بسته، طوری که باعث شده ماشین های دیگر هم ازش سبقت بگیرند. حالا یکبار کیمی انجام داده، چه همه بهشان فشار امده، دوما فتل خودش مقصر بود، در تصادف. ببخشید نمیتوانند دیگر برای بردن فتل قوانین را هم تغییر بدهند.
    جالبه بعد از مسابقه بلژیک ، لوییس رنکینگ شماره یک، شده، با اینکه دوم شد،منظورم امتیازات قهرمانی نیست. رتبه ای است که بعد از هر مسابقه میدهند. جالبتر اینکه فتل که برنده شده، رده چهارم را دارد.
    در سایت فرمول 1 میتوانید به خوبی مشاهده کنید.
    هیچ کسی به اندازه فتل به لوییس خدمت نکرده، با انجام اشتباهاتی که انجام میدهد.
    مهم نیست بزرگوار شما بگویید فتل بهترین است. نهم این است که بهترین را مرجع رسمی این مسابقات، چه کسی را اعلام میکند، مهم این است که کارنامه رانندگان از بدو ورودشان به فرمول 1 موجود است. وقتی انرا بررسی میکنند، مشخص است که چه کسی بهترین،
    اعلام خواهد شد. مهم این است. وگرنه طرفداران گسلی هم او را بهترین میدانند.

   • بهزاد زمانی

    5

    1

    جناب نور محمدی هم اشتباه تیمی و هم اشباه فردی باعث شد این اتفاق بیفته. شخصا برای شما چون آدرستون رو دارم گفته های مارک هیوز رو ارسال میکنم و نتیجه گیریش به عهده شما. اگر کیمی در پول پوزیشن از فتل جلو افتاد بخاطر عملکرد خود فتل بود که به این موضوع هم معترف بوده جناب فتل. اگر فتل در استارت عجله نمیکرد و بجای اینکه تمام حواسش رو بده برای عبور از کیمی به پشت سر خودش معطوف میکرد توجهش رو عبور لوییس به این راحتی انجام نمی شد. حتی اگر اجازه میداد بدون برخورد لوییس عبور کنه اونوقت همین بازی به زعم دوستان کثیف از طرف فراری روی لوییس اعمال میشد. فتل مثل مسابقه باکو عجله کرد نتیجه اش رو هم دید. کس دیگری و شماتت نکنید برای این قضیه.

 5. Hamed

  14

  3

  حیف شد کیمی …
  لکرک هم خبر رسمیش اومد راننده دوم فراری شد
  تصمیم غیر معمول از فراری درباره یه راننده با 1سال سابقه . کیمی هم برگشت به تیمی که باهاش شروع کرده بود ولی کاش خدافظی میکرد سائوبر بعیده فصل بعد جای رقابت داشته باشه

 6. Mehrdad

  26

  16

  همه دوستش داشتیم ولی بازی کثیف مرسدس فراری رو مجبور به این تصمیم کرد
  وقتی واسه همیلتون شهید استخدام میکنن فراری چطور میتونه قهرمان تیمی و راننده هاش قهرمان انفرادی بشن؟
  بازی کثیف مرسدس همه تیم هارو مجبور میکنه یه شهید بگیرن واسه راننده برترشون
  موفق باشی کیمی
  این سال اخر فراری آزادش گذاشت غیر المان که مجبور شدن به دلایل مشخص دستور تیمی به کیمی ندادن
  کیمی راننده ای نبود که شهید بشه مثل بوتاس
  منتظر مصاحبه جدیدی از همیلتون و مرسدس و ناراحتی اونها از رفتن کیمی هستیم
  اینم بدونین کیمی اصلا واسه همیلون فن ها و خود همیلون مهم نیست اونها از اینکه فراری هم وارد بازی کثیفشون بشه ناراحتن از اینکه فتل دیگه مجبور نباشه با سه نفر مبارزه کنه ناراحتن…

  • cfz

   7

   15

   سال بعد وضعیت فراری بدتر از امسال میشه چه امتیاز تیمی و چه امتیاز فردی
   لکرک رو نمیتونی با کیمی یکی کنی
   کیمی هنوزم سریعه
   درسته لکرک استعداد داره و سریعه ولی من یکی بعید میدونم عملکردش توی کل فصل به کیمی برسه
   مرسدس هم ابزار جنگ تیمی رو داره هم انفرادی رو و خیلی هم خوب دارن این جنگ رو مدیریت میکنن

   ولی فراری هنوز با خودش داره حساب کتاب میکنه ببینه چند چنده و یجورایی توی مرحله آزمایش و خطاست و این نمیتونه برای تیمی که میخاد واسه قهرمانی بجنگه جالب باشه
   بنظر من فراری باید فتل رو بیرون میکرد و آلونسو رو با یه قرار داد دو ساله میاوردن بعد دو سال هم لکرک رو جایگزین آلونسو میاوردن اونموقع لکرک هم با تجربه تر میبود و میشد قهرمان آینده فراری

   • Mehrdad

    11

    3

    کیمی سریعه ؟ کیمی از وقتی فتل اومده اکثر مسابقات زیر فتل بوده
    امسال هم چیزی به اسم دستور تیمی نداشتیم (غیر المان که داستانش جداست حوصله بحث ندارم دیگه درموردش) کیمی چیکار کرد؟ غیر یه ایتالیا کجا پول پوزیشن گرفت؟
    شما نمیدونم چرا اینقد درگیر این خبرین کیمی یا لکلرک اصلا فراری قهرمان نشه
    یعنی با کیمی میشدن؟ واسه شما که عالی بود یه شهید بوتاس داشتین یه کیمی هم تو فراری
    فتل جون میکند از کیمی رد میشد بعد به شهید بوتاس میرسید از اون رد میشد تا تازه برسه به همیلتون مگه فتل سوپرمنه با سه نفر بجنگه؟ از اونطرف همیلتون تک و تنها دور بزنه؟ و راحت قهرمان تیمی و انفرادی شن
    بس کنید دلسوزی نمایشی تونو هرکی زیر این پست از رفتن کیمی ناراحته نه طرفدار فراریه نه کیمی چون همه میدونن فراری با کیمی تو این بازی کثیف مرسدس شانسی نداشت

  • آبتین.فرمانفرما

   2

   11

   شما خیلی گویا وسواس دارید که اینقدر کثیف کثیف میکنید.
   چرا اینقدر شما از منطق و حقیقت گریزان هستید.؟؟؟
   اخه براحتی میشه پاسخ شما را داد.
   اولا این بتزی را مرسدس اگر تازه شروع کرده، فراری از اول فصل دارد انجام میدهد.
   فصل قبل هم همینطور. مجارستان فصل قبل را احتمالا ندیدید.
   باز مرسدس تازه از بوتاس خواسته که حامی باشد. ولی تا الان فرصت رقابت را نگرفته بود. ولی فراری را که دیگه نیازی بگفتن نیست از ابتدای فصل بازی به قول شما کثیف را انجام میدهد.
   مشکل شما اینه که اگر با رفتن کیمی، هم فتل نتونه قهرمان بشه. اون موقع دیگه فراری، خوش گذشت، را میزند.

   ((( فتل با 4 ماشین رقابت میکند، و اصلی ترین رقابت را با خودش دارد…دیگه نمیتوانن کاری کنن ایشان اشتباه لینقدر زیاد نکند.))).
   ((( در بلژیک فتل مسابقه را برده.
   اما در رنکینگی که اخر هر مسابقه میگیرند، لوییس راننده اول انتخاب شده. فتل 4 است.)))
   حتما بروید سایت فرمول 1 و دلیلش را بخوانید.
   با گفتن کثیف به مرسدس، حقیقت را نمیتوان رد کرد.
   در ضمن بوتاس دفاع عادی خود را کرده، اگر فتل نمیتواند ازش رد شود و باید صبر کند تا لاستیکهای والتری تمام شود تا سبقت بگیرد، این اصلا مقصرش والتری نیست.
   حتی اگر مسئله لوییس هم نبود، هیچ دلیلی ندارد که والتری اجازه دهد ماشینی ازش رد شود.

   یعنی واقعا اینطور فکز میکنید که باید اجازه دهد رد شود.؟ سوالی که همیشه بی جواب مانده.

   فتل اگر همینطور پیش برود اون موقع باید با والتری برسر نایب قهرمانی بجنگد.

   برای مرسدس این خبر عالی هستش. بهرحال یک راننده باتجربه از تیم رقیب کم شده و یک جوان جویای نام می اید.

   • Ahmad VETTEL

    7

    1

    دکتر این بازی کثیف از فصل قبل و گرندپری بحرین شروع شد که بوتاس جاشو به همیلتون داد.جدیدا دکترای تحریف گرفتی؟؟؟

   • Ferrari .Italy

    5

    1

    اون رده بندی بهش میگن پاور رنکینگ که نتیجه درمسابقات قبلی هم حساب میشه برای همینه که همیلتون اول بود در ضمن همون ریس فتل درایور اف د ریس شد

   • ...m6...

    1

    5

    احمد فتل الان که بحرینو گفتی بهتره مجارستان ۲۰۱۷ رو هم بگی همه میدونن بوتاس تو بحرین۲۰۱۷ مشکل لاستیک داشت و تیم مجبور شد….الکی هم چیزیو که نمیدونی گنده نکن مرسدس تنها دستور تیمی که داد همین ایتالیا بود…واقعا برام عجیبه که فک میکنید بوتاسم باید مثل رایکونن راه بده به فتل جالبه تو منطق شما کسی نمیتونه از ردش حفاظت کنه؟

   • THE MINDBLOWER

    6

    0

    جناب m6 مطمئنم که مسابقات رو نگاه نمی‌کنی…
    آیا واقعا فکر میکنی مرسدس تا از ایتالیا دستور تیمی داده؟؟؟
    من دیگه حرفی ندارم.

   • akrh78

    0

    0

    دکتر حوصله خوندن تومارتو ندارم ولی با این کارات باید یه شغل دیگه دست وپا کنی برا اکانت بعدیت

 7. حامد

  22

  6

  به به چه شود تو فراری. ۷ تا مسابقه و آخرین شانس های مرد یخی برای پیروزی.احتمالا فتل تو این ۷ مسابقه تنها ترین راننده پیست خواهد بود و از شانس بدش دقیقا تو پیستایی که قوی ترم هستن این اتفاق افتاد.
  باید ببینیم چه قد انگیزه واسه مرد یخی مونده آیا اون قدری هست که قهرمانی فتلو خراب کنه؟

 8. Seb vetel

  25

  3

  کیمی چه بمونه تو فراری چه نمونه فراری به قهرمانی تیمی نخواهد رسید نه قهرمانی تیمی نه به هم تیمی که تو کورس قهرمانیه کمک میکنه.
  ازین به بعد فصل هم خدا به خیر کنه واسه فتل چون وحشتناک کیمی دنبال پیروزیه.
  البته فتل هم امیدوارم ساکت نشینه و با کوچیکترین حرکت جوابشو بده تو پیست.
  درهر صورت از قدیم گفتن دوست و رفیق
  گوشت همو بخورن استخون همو دور نمیریزن
  واسش آرزو موفقیت میکنم تو هر تیمی میخواد بره.

 9. Farid

  23

  1

  هم خوشحالم هم ناراحت!!! خوشحالم که تیم و راننده دو به سباستین همه جانبه کمک میکنن فصل بعد و ناراحتم که کیمی رایکونن بزرگ و دوست داشتنی رو دیگه با اسبهای رقصان قرمز نمی بینم. سخته تصور کیمی تو تیم کوچکی مث سائوبر. امیدوارم همیشه خوشحال باشه کیمی عزیز. کلاهمو به احترام km7 و تموم خدماتی که به فراری کرد از سر بر میدارم. موفق باشی اسطوره همیشه جاودان

  • امید نورمحمدی

   8

   4

   یکم هم بهتره به چرایی این موضوع بپردازیم. اگر رایکونن چشمش دنبال صدمین سکو و دوباره اول شدن نبود و به تیمش کمک میکرد احتمالا تا خداحافظیش نگهش میداشتن. مشخصه که خود مدیران فراری هم نمیخواستن اینجوری بشه. تصمیم ها و انتخابها تفاوتهارو میسازه و رایکونن هم توی مونزا انتخاب خودشو کرد.

   • akbar

    8

    2

    کیمی انتخاب بدی کرد، امسال قید ریس بردن رو میزد و سال دیگه با این روال رو به رشد فراری میتونست برد بیاره و خودشو هم اینجوری خراب نکنه

   • yas

    6

    1

    با اکبر موافقم. کیمی تصمیمات اشتباه داشت. برای برد عجله‌ی زیادی کرد، در صورتی‌که میدونست امسال رقابت چقدر حساسه و تیم بیشتر از همیشه بهش نیاز داره. متاسفانه جناب رایکونن فقط به رکورد شخصی خودش فکر می‌کرد. با اینحال منکر تلاش‌ها و زحمات کیمی برای پیشبرد فراری و در کل فرمول ۱ نیستیم

 10. F1 fan

  9

  30

  ? خراب فاز اونایی ام که فک میکنن لکلرک به فتل باج میده… اونی که فدای انگشتی میشد رایکونن بود… دیگه تموم شد… فدا شدن فراری بخاطر یه نفر دیگه تموم… میخوان رو قهرمانی تیمی تمرکز کنن… خیلی خوشحالم که فتل بالاخره یه هم تیمی خوب و جوون خواهد داشت سال اینده و انتظار ما اینه باید ثابت کنه که ازش سریعتره.

  • Ahmad VETTEL

   24

   11

   F1 fan
   به خواستن تو نیست عزیز.لکلرک فصل بعد به فتل کمک خواهد کرد چون میدونه توانایی رقابت با این تجربه کم رو با فتل نداره و سعی میکنه از فتل یاد بگیره.تو جوش فراری رو نزن و به بادیگارد دلشکسته ات برس که در حسرت پیروزی میسوزه و دیگه با زبون بی زبونی از بادیگارد بودن خسته شده.

   • F1 fan

    6

    22

    پس شما میگید که فراری لکلرکو اورده که به فتل کمک کنه نه؟ ?بنظر خودت اگه سیاستشون این بود همون رایکونن بهتر نبود برا اینکار کما اینکه اینکارو الانم میکنه و هیچ اعتراضی هم نداره

   • THE MINDBLOWER

    14

    2

    احمد جان به‌نظرم نیازی نیست که به کامنت همه پاسخ بدی.
    از کناری بی‌منطقی فقط باید گذشت.

  • امید نورمحمدی

   17

   3

   تا اینجا که هیچکس مثل بوتاس باج نداده. عمرا بشه کسیو گیر آورد که شبیه بوتاس از همه چیزش بزنه. واقعا جواهریه برای مرسدس. با لاستیک نوتر سریعتر باشی و در حال گرفتن همیلتون یهو بهت بگن نرو. جایگاه خودتو حفظ کن و … اونم انجام بده! فقط نمیگیرم شما چرا دلتون برای سب شور میزنه؟ چرا رفتن کیمی و اومدن لکرک برات انقدر مهمه؟! نگرانیه؟ خیرخواهیه؟ لکرکو دوست دارید و طرفدارشید؟ عجیبه. واقعا چرا؟!

   • F1 fan

    8

    18

    قهرمان قلابی 2016 میتونست بمونه ولی ترجیح داد فرار کنه تا عین سال های قبلش تحقیر نشه. البته خود رزبرگ گفته چون دیگه موتور های الان پایداریشون زیاده و نمیسوزن و تو تعیین خط ها خراب نمیشن من برنمیگردم F1…
    ولی 2014 بحثش جداست دنیل ریکاردو بلاها بر سر فتل اورد هم تو تعیین خط هم تو ریس هم تو امتیازات ازش بهتر بود مصاحبه های تصویری فتلو بیا نشونت بدم میگه دنیل داره از من بهتر کار میکنه ? دستور تیمی هم بهش میدادن گاها… تو چین و بحرین رادیو زدن که آقای انگشتی راهو برا دنیل باز کن و جلوشو نگیر

 11. Mehrdad

  20

  10

  اونای که میگن تصمیم اشتباهه
  همیلتون فن ها که به کنار اونا تکلیفشون مشخصه دلسوزیشون واسه کیمی نمایشی بیش نیست این دو فصل کیف کردن بوتاس شده بود شهید” فتل هم با همتیمیش میجنگید هم با بوتاس و همیلتون
  غیر همیلتون فن ها رو میگم
  به نظرتون چه راهی داشت فراری؟
  وقتی کیمی به فتل کمک نمیکنه
  از اون طرف بوتاس شهید میشه برای همیلتون
  فراری چیکار میتونست کنه؟
  یه مسابقه فتل ببره یه مسابقه کیمی جلوتر تموم کنه یه مسابقه مثل سنگاپور سال پیش بهم برخورد کنن
  اخرش چی همیلتون بشه قهرمانی انفرادی و مرسدس قهرمان تیمی ؟
  این بازی رو مرسدس شروع کرد حالا مجبورن بقیه اگه میخوان قهرمان شن همین بازی کثیف رو انجام بدن
  فقط فراری باید اخلاق رو نگه داره ؟ به چه قیمتی؟ بگن اره تو فراری راننده اول دووم نداریم از اون طرف هرچی قهرمانی هست رو مرسدس با شهید بازی ببره؟

 12. Farid

  20

  8

  F1 fan تو چقدر نمکدون بودی و ما نمی دونستیم!!! قیافه یکی مث تو بعده اینکه لکرک کار وینگمن رو واسه وتل در مقابل ۴۴ میکنه دیدنیه!!! باااخره طرفدارای ۴۴ درک خواهند کرد که این سیاست کثیف چه مزه ای داره

 13. PeymaN

  10

  16

  بفرمایید جناب 4 دوره قهرمان جهان لابد الان میخای بیای و ازش تقدیرم بکنی کامنت طرفدارای فتل چقد باحاله چقد خوشحالن بیچاره یه پول گرفت ویبار شکستش داد حاج اقا با یه کنفراس برگه اخراجش رو امضا کرد کیمی جان دستت درد نکنه همیشه در قلب مایی لکرک…چی بگم فقط بجنگ تا ازت توقع سواری دادن نداشته باشن

   • PeymaN

    1

    4

    اولا اون تصوراتت رو بریز دور که فک کردی من مثل بعضیا فیکم دوما شما ازهمونایی هستی که تا دو هفته قبل قربون صدقه کیمی میرفتی الان داری اشتباه فتل و بپای بدبخت مینویسی که چرا راه نداد یبار کلاهت رو قاضی کن همین اقا تو بحرین و چین چنان توسط فتل بسته شد که بوتاسم رد شد ازش مطمعن باش یه دور صبر میکرد بهش راه میدادازاون طرف میگید فتل تو این تیم داره تلف میشه خدا نکنه الان تو مسابقات بعدی فراری یه dnf برا فتل بده اون موقع چنان بدوبیراه میگید به این تیم بعد اومدید دارید از تیم حرف میزنید شما فقط به فکر رانندتونید که البته بت حق میدم خب علاقه داری بش البته من خودمم کمی تند رفتم و کمی نیش و کنایه زدم که جا داره معذرت بخام چون کیمی ظاهرا امسال قراربوده بره بدستور مارکیونه فقید

 14. Meterdad

  19

  0

  نه کاری با کیمی دارم نه فراری ورزش های که به سرعت وابسته هستن خیلی زشته به این سمت سیاست رفتن که راننده دوم رو واسه بسستن راه انتخاب کنن
  حالا میخواد بوتاس باشه یا یه پیرزن یا حتی بعضی وقتا همین کیمی
  همه میتونن جلوی سرعت و رقابت واقعی رو بگیرن
  ای بابا روزی و روزگاری معنی داشت راننده دوم …

  • امید نورمحمدی

   11

   5

   اون روزا بوتاسی نبود و مرسدس هم از این کارهای ماکیاولیستی نمیکرد. این مرسدسه که با بوتاس مسیرو به اینجا کشونده. کیمی هم که نشون داده راننده اوله. البته توی ذهن خودش. اتفاقات پارسال و چگونگی موندن رایکونن توی فراری ثبت شده هستند و براحتی میشه بهش مراجعه کرد.

 15. Alchemist

  10

  1

  یه سوال .سائوبر چجوری میخواد حقوق کیمی رو بده ؟ چون فک کنم دستمزدش زیاد بود تو فراری .
  استوری زن کیمی هم جالب بود دقیقا بعد اعلام خبر جدا شدن کیمی با لامبورگینی جدیدشون و لوگوش عکس گذاشت.
  ادمين:
  موافق ام، حركت باحالي بود با اوروس جديد

 16. Ferrari fan

  7

  3

  تصمیم دستیه اوردن لکلرک .
  اونچیزی ک مشخصه فراری سال بعد حداکثر امتیازات تو هر مسابقه میخواد
  ب نظر من لکلرک سریعتر از کیمیه و میتونه تو تایم گیری ها بهتر از بوتاس کار کنه و اون سد بوتاس برا فراری ها از بین ببره و اونقد هم سریع هست ک بخواد همیلتون ب چالش بکشه . اونقوقت فراریه ک تو مسابقه دس بالاتر داره با دو تا راننده سریع
  فتل سال بعد مطمئنا سریع تر از لکلرکه بخاطر تجربه و نفوذش توی تیم و لکلرک هم با کسب تجربه و خونسردی ک داره میتونی ب ی راننده ای بهتر از سب تبدیل شه

 17. بهزاد زمانی

  2

  7

  در مسابقه آخر فرمول یعنی پیست مونزا یکی از اتفاقاتی که دوستان رو بسیار ناراحت کرد, سد خودروی کیمی توسط بوتاس بود. علت ناراحتی دوستان و القابی که به این بنده خدا نسبت داده میشه (حتی در بعضی شبکه های اجتماعی لقب سگ دادند به ایشون) اصلا معلوم نیست. کیمی بعد از خروج از پیت لین پشت بوتاس در اومد. شاید دوستان توقع داشتند بلافاصله دستور تعویض میدادند به بوتاس و مسیر رو برای کیمی باز میکردند. دلیل این انتظار بی مورد, حداقل هنوز برای بنده, مشخص نیست. بوتاس در صورت انجام پیت پشت مکس وارد پیست میشد و در نهایت اگر با تمام وجود رانندگی میکرد, که البته در ادامه دیدیم که انجام داد, بازهم سوم میشد. اگر راننده ضعیف ترین تیم هم در چنین موقعیتی قرار میگرفت حتی الامکان در پیست نگهش میداشتند تا رقیب نتونه جلو بیفته و این یک موضع کاملا مشخص از طرف تمامی تیمهاست. نه تنها مرسدس بلکه فراری و سایر تیمها هم به کرّات اینکار رو انجام دادند. دشمنی به این دلیل و نام گزاری اون به “بازی کثیف, وینگ من بودن, شهید بودن” و … ایا اصولا صحیحه؟ اگر شما شخصا تصمیم گیرنده بودید نه بعنوان تیم مرسدس بلکه فراری, در چنین موقعیتی چکار میکردید؟

  • Ferrari fan

   3

   0

   دوست عزیز کاور کردن هم تیمی زمانی ک مسابقه خودت از بین نره ی کار منطقیه ولی جوری ک با بوتاس رفتار میشه و نوع انجامش توسط بوتاس کمی عجیبه . هیچ راننده ای نمیخواد مسابقه خودش از بین بره ولی انگار بوتاس براش مهم نیست . همین کار کیمی میتونست برا فتل انجام بده . تو پیچ یک بزاره فتل رد شه و تمام مسابقه سرعت مرسدسا ر کم کنه ولی این کار نکرد چرا چون میخواد مسابقه بده و اینکه غرور داره
   متاسفانه بوتاس داره اشتباه میکنه و شانس خودش کاملا از بین میبره . بوتاس نهایتا سال بعد تو مرسدس میمونه و بعد از اون هیچ تیم دیگه ای نمیخوادش .
   بابت کامنت طولانی هم از ادمین هم از این رفیقمون معذرت میخوام

   • بهزاد زمانی

    0

    3

    این دیدگاه شماست که البته بوتاس کاملا رانندگی خودش رو انجام داد در بهترین حالت و کاملا به موقع پیت استاپش رو انجام داد. توجه کنید بهش گفته بودن به مکس فشار نیار تا زمان فتل با شما کم نشه و لی فشارش رو آورد و همین مسئله فتل رو چهارم کرد. میتونست فاصله 4.5 ثانیه ای خودش رو با مکس حفظ کنه در صورت اخیر بوتا سوم میشد مکس چهارم و سب گنجم اما دیدیدم که نکرد.

  • Hamed

   2

   1

   موافقم توهین به بوتاس واقعا هیچ معنی نداره
   بوتاس صندلی امنی تو مرسدس نداره قراردادش داره یکسال یکسال تمدید میشه سابقه آنچنانی هم پشتش نداره که بخواد به پشتوانه اون قلدر بازی دربیاره تازه داره وضعیت امثال اکون رو هم میبینه که معلوم نیست دیگه تو f1 باشن یا نه
   شاید این جزئی از توافقش باشه که هرچی توتو ولف بگه قبول کنه و حتی موقعیت خودشو فدا کنه برا تیم

 18. امید نورمحمدی

  4

  1

  یک توضیح برای سوئ تفاهم پیش آمده. منظورم از حرمت اینه که به این بهانه بخوان برای کسی رانت خاص قائل بشن. من تعجب میکنم که چرا یکسری از دوستان بدترین برداشت ممکن از حرف منو داشتند. همه ما سالهاست از این تیپ موارد آزرده شدیم. اگر گفتیم چرا فلان کس اینجاست کفتن بهمون ” حرمت داره”
  بهزاد گرامی شما چرا؟ حریم شخصی و حریم ذاتی که بقول شما حیوانات هم دارند. من باور نمیکنم بعضی از دوستان منظور منو نفهمیده باشند. به هر روی اگر موجب وهن و دلخوری شدم عذر میخوام.
  اصلاح میکنم : هیچ انسانی به بهانه حرمت و تقدس نمیتونه از انسان دیگری برتر شمرده بشه. فقط پیامبران و اولیای اللهی هستند که تقدس و حرمت مضاعف دارند. لطفا به بهانه حرمت شکنی برای کسی چیزی فراتر از دیگران قائل نشوید.

 19. امید نورمحمدی

  3

  1

  حالا پاسخ به Hamed دقیقا اگر بخوان فتلو به هر دلیلی اخراج کنند برای من فرقی نداره چون اساسا معتقدم آمدن سب به فراری بضرر سباستین تموم شده. فرمول 1 که مهد کودک نیست. بحث میلیونها و شاید میلیاردها دلار پوله. سابقه هفتاد ساله برای خودشون و من محترم ولی صحبت از الانه. من هفتاد سال پیش نبودم و قضاوت نمیکنم. نظر من درباره کیمی شما همونه که گفتم.

 20. امید نورمحمدی

  5

  2

  Ferrari Fan : روش ارزشگذاری من با شما فرق داره. شماها که از حرمت و این حرفها صحبت میکنید الان یکدفعه تیم محور شدید! لابد فراری هم حرمت داره! همین طرز فکره که برای هرچیزی که خودش دوست داره حرمت قائل میشه و میخواد دهن دیگرانو با سابقه و حرمت و … ببنده.
  چون فراریه پس هرکس بشینه روی صندلیش ارزش افزوده پیدا میکنه؟! عجب منطق شگفت انگیزی! شما از کجا میدونید به همیلتون پیشنهاد بدن سریع میاد فراری؟! با همیلتون دوستی یا دوباره داستان اگر این بشه اون میشه و … حرفهای غیرقابل اثبات. تازه دارم متوجه میشم که یکسری از دوستان همرفن خیلی هم بیراه نمیگن. البته اگر خودتم همر فن نباشی! اگر و مگرو نمیتونی ملاک کنی.

  • Ferrari .Italy

   4

   0

   داداش منو با ferrari fanاشتباه گرفتی اون یکی دیگست من یکی دیگه من الان هیچکسو به اندازه فتل دوست ندارم و فتل فن هستم
   یه نگا هم به اسم.پروفایل بنده هم بندازین

  • Ferrari fan

   0

   4

   کسی حرف از حرمت نزد رفیق . شما حق داری هر چیزی ک دلت خواست بگی
   ولی این حقیقت هم باس باش کنار بیای امسال تنها چیزی ک جلو فتل برا قهرمانی میگیره اشتباهاته خودشه نه چیز دیگ ای
   امسال اکثر کارشناسا میگن ماشین فراری عالیه و برتری کمی داره نسبت ب مرسدس
   قبول دارم ک فشار رو سب خیلی زیاده ولی اون هم بعضی جاها داره اشتباه میکنه ک نمیشه نادیده گرفت .
   مونزا اگه بجا اینکه بخواد از کیمی سبقت بگیره میرفت همیلتون میبست جلوتر کیمی بهش راه میداد . کیمی اگ همون اول مسابقه بهش راه میداد احتمال داشت مسابقه خودش کلا ا بین بره
   در مورد اشتباه المان هم نمیتونیم کسی جز سب مقصر دونست
   باکو هم همینطور
   در مورد صحبتم در مورد همیلتون و راننده ها باس اینو بدونی فراری ی تیمه افسانه ایه تو فرمول یک خیلی از راننده ها ارزوشونه برا این تیم رانندگی کنن از جمله فتل ک ب ارزوش رسید

دیدگاه خود را بیان کنید