فرمول یک ایران – مدیر تیم مرسدس، توتو ولف از سباستین فتل پس از گرندپری ایتالیا و در برابر افزایش انتقادات از او، دفاع کرد.

شاید اکثریت طرفداران بر این موضوع واقف باشند که راننده ی فراری بهترین ماشین را در پیست در اختیار دارد، اما در حال حاضر او 30 امتیار پشت رقیب قهرمانی اش، لوئیس همیلتون قرار دارد.

این دو در دور ابتدایی مسابقه مونزا با یکدیگر برخورد داشته اند که نتیجه آن اسپین شدن فتل و سقوط به رده انتهایی بود، اما در پایان مسابقه او به رده چهارم دست یافت.

همیلتون اما با کسب پیروزی در ایتالیا، توانست فاصله ی مناسبی را با رقیبش در هفت مسابقه مانده به پایان فصل ایجاد کند.

بسیاری فتل را به خاطر اشتباهش سرزنش می کنند اما ولف با انتقادات موافق نیست:

من کاملا بی طرف نیستم، اما برای من لوئیس بهترین راننده ی سال های اخیر است.

با این حال، من انتقادات از سباستین را کاملا عادلانه نمی بینم. اگر امکان پیروزی وجود داشته باشد، او با جاه طلبی به دنبال آن خواهد بود.

این نیاز به شجاعت زیادی دارد و این روش برای رانندگی گاهی اوقات منجر به برخورد می شود.

اما فراموش نکنیم که او قهرمان چهار دوره جهان است. همینطور لوئیس، شما باید این را قبول کنید.

همیلتون و فتل

ولف همچنین افزود که نتیجه ی مونزا بین همیلتون و فتل می توانست برعکس باشد و شانس بخش بزرگی از فرمول یک است:

به راحتی ممکن بود این لوئیس باشد که به جای سباستین اسپین می شود، سپس تمام گرندپری طور دیگری رقم می خورد.

در دنیای پیشرفته فرمول یک، همه چیز به صورت خطی و منطقی پیش نمی رود، بلکه با شانس، بد شانسی و حادثه همراه است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

36 دیدگاه

 1. mehdivettel

  39

  3

  به نظرم فقط کافیه که سب این چند مسابقه بعدی رو با خونسردی کامل رانندگی کنه،فاصله زیاد هست ولی قابل جبرانه کافیه که تو سه تا مسابقه فتل اول بشه و همیلتون سوم تا فاصله به صفر برسه و اصلا نیاز به dnf یا بدشانسی آوردن همیلتون هم نیست

  • آبتین.فرمانفرما

   12

   34

   شما قبلش اول بخوان چی گفته، از نظر او همیلتون بهترین راننده است.
   شما اول اینرا داشته باشید.
   در ثانی درست میگوید همانطور که در انگلستان شانس با فراری ها یا بود.
   شما چرا، گلچین میکنی. اگر اینرا گفته اینکه بعترین راننده هم هستش را گفته.
   درسته اصلا نیازی نیست ولف بگوید همیلتون بهتزین است.
   چون تمتم دنیا نتیج و کارنامه رانندگان را میبینند، و طبیعتا وقتی اینکار را بکنند میبینند لوییس در تمام زمینه فتل را شکست داده.

   موفق باشید.

   • THE MINDBLOWER

    25

    5

    از نظر اریوابنه هم سب بهترین.
    کسی به دوغ خودش نمیگه واسه.میگه؟

   • F1 fan

    5

    16

    The minblower: عین پارسال تو رده بندی راننده های برتر سال سوم نشه خیلی کار کرده… اخر هر سال روسای تیم ها نظر سنجی میکنن و به ده راننده برتر فصل رای میدن پارسال همیلتون با اختلاف اول شد و ورشتپن دوم فتل هم سوم… امسال هموم سومیو هم بگیره کار بزرگی کرده

  • mazroid7

   14

   17

   ولف کجا اینو گفته ؟؟
   میگه شانس خیلی وقتا تعیین کنندس که البته اینم کاملا درست نیست راننده خودش میتونه از برخورد دور باشه
   مثلا همیل که سعی میکنه محتاط باشه تا نیازمند به شانس نباشه
   ولی برعکس مکس میره تو دل راننده و اسپین میشه
   حالا طبق منطق تو این بد شانسیه مکسه که اسپین میشه و همیل خوش شانسه که نسبت به مکس کمتر اسپین میشه
   اول یکم فکر کنین

   • امید نورمحمدی

    15

    3

    اگر موقع تعویض لاستیک یکی از لاستیکها 2-3 ثانیه طول بکشه چی؟ میگی مکس تصادف میکنه و اسپین میشه و مقصر خودشه. باشه منم همینو میگم ولی درباره اونیکه مکس بهش کوبیده چی. اونم مقصره چون جلوی مکس بوده؟! هر تصادفی دو سر داره. این تیپ منطقها بیشتر بدرد همنظرها میخوره که مجبورند تایید کنند.

  • Hammerton

   16

   28

   کاملا عادلانست
   لوییس ماشین فراری رو داشت الان با 50امتیاز اختلاف تو صدر بود براحتی!
   با ماشین برتر درحالی که کل تیم پشتشن 30امتیاز عقبه و همشم مقصر خودشه نه تیم فراری…هم DNF شدنش و هم اسپین شدناش مقصر خودشه!
   فراری جای کیمی باید فتلو بندازه بیرون تا به کورس برگرده!اونا اگر فتلو مینداختن بیرون جاش ریکیاردو میاوردن شک نکنید مدعی تر بودن 🙂

   • بهزاد زمانی

    21

    3

    برعکس با شما مخالفم, اشتباهات فتل تحت تاثیر مسایل زیادی هستند. یکیش مشکلات فراری در گاراژه. جایی که باید مستقیما مسابقه رو هدایت کنن. فرمول یک یکی از تیمی ترین مسابقات دنیاست. کل مجموعه تیم بایستی کم اشتباه ظاهر بشن

   • امید نورمحمدی

    9

    4

    معمولا این غیبگوییها که اگه فلانی فلان چیزو داشت فلان اتفاق میوفتاد خیلی جالب نیست. بخصوص اینکه بر اساسش بخوای تئوری شخص خودتو هم اثبات کنی! فعلا که همیلتون دو دستی چسبیده به ماشین و موتور آلمانی و ولکنم نیست. براش راننده دوم هم میارن آلمانها . اینجور چیزهاشون خوبه فقط راننده هاشون بد هستند. خیلی منصفانه تز میدید.

   • F1 fan

    5

    5

    نور محمدی: برای بار هزارم اون ماشین المانی نیس… اون کادر مرسدس هم المانی نیس…تو المان هم نیستن

   • محمد.ج

    11

    0

    داداش همین چند مسابقه قبل بود که فتل بخاطر اشتباه پیت لاین رده ی اول رو از دست داد. فقط کافی بود دو دور زودتر میرفت پیت لاین. یا اینکه اون دو سه ثانیه تاخیر در تعویض لاستیک اتفاق نمیفتاد. پس همه چیز خود راننده نیست. فتل احساس میکنه تیم مدیریت فراری به خوبی ازش محافظت نمیکنه. بر عکس تیم مرسدس که فوق العاده عمل میکنه و حتی توی چند مسابقه اگه بوتاس نبود همیلتون رده ی اول که هیچ شاید رده ی دوم رو هم از دست میداد. من همه ی مسابقات امسال رو ندیدم اما همونایی هم که دیدم یادم نمیاد مرسدس استراتژِ اشتباهی به ضرر همیلتون انجام داده باشه یا توی پیت لاین اشتباه واضحی انجام بشه که همیلتون ضربه بخوره ازش و … همیلتون خیالش از تیم پشت سرش کاملا راحته و میدونه باقی چیزا دست خودشه. البته خب این هم دلیل نمیشه بگیم همیلتون تواناییاش کمتره. به هرحال فرمول یک معجونی از تکنولوژِ و راننده و تیم استراتژی و تیم مکانیک هست.و البته شانس. مثل بارون چند مسابقه ی قبل

 2. McLaren F1

  19

  7

  نویسنده ی عزیز اون قسمتی که نوشته:
  شاید اکثریت طرفداران بر این موضوع واقف باشند که راننده ی فراری بهترین ماشین را در پیست در اختیار دارد.
  ترجمه ی حرف ولفه یا نظر شخصیتون؟

   • بهزاد زمانی

    7

    0

    اینجا بهتر بودن یا بدتر بودن ملاک زیاد درستی نیست, کم اشتباه تر بودن بنظر درست تر میاد.

  • محمد.ج

   7

   3

   تیم مرسدس معمولا موتوری قوی تر داره. اما فراری توی باقی زمینه ها عالیه. نوع رانندگی هم مهمه. فتل و همیلتون تقریبا بی نقص ترین هستند. به هم تیمی هاشون نگاه کنید. مثلا فرض کنید توی ایتالیا فتل رده ی اول رو داشت. آیا مشکل لاستیک برای به وجود میومد؟ یا اشتباهات بچه گانه ی بوتاس توی چند مسابقه ی قبلی رو نگاه کنید. آیا همیلتون این اشتباهات رو مرتکب میشه؟ به هرحال به نظرم اگر تیم استراتژی فراری مثل مرسدس بی نقص کار میکرد الان فتل با فاصله جلوتر از همیلتون بود

  • محمد.ج

   18

   1

   من دیروز داشتم مسیر مسابقات بعدی رو تقریبا تا 5 مسابقه آینده رو بررسی میکردم. به نظر میاد در حالت عادی باید فراری بتونه اختلاف رو به حداقل برسونه. چون مسیرهای مسابقات بعدی پر از پیچ های90 درجه و بالاتر هست و از اونجایی که فتل در مسیرهای پیچ و خم دار برتری نسبی ای به همیلتون داره و البته خودروی فراری نسبت به خودروی مرسدس هم در خروج ها قوی تر نشون داده شاید همه چیز به نفع فراری پیش بره. فقط خدا برسه به دادمون با ورشتپن که خدایی نکرده با اون سبقت های دیوانه وارش سر پیچ ها هم خودش و هم یکی دوتا راننده ی دیگه رو بد بخت نکنه.

   • THE MINDBLOWER

    11

    2

    اره میشه جبران کرد ولی فک کنم کیمی رو به جای نگه داشتن همیلتون باید واسه نگه داشتن مگس بزارن همین.
    بقیه کارا رو سب درس میکنه

 3. امید نورمحمدی

  20

  1

  من اصلا باور ندارم که فاصله زیاده. اگر 3 مسابقه باقی بود البته که احتمال برد همر خیلی بیشتر بود ولی هفت مسابقه و 30 امتیاز اصلا حاشیه امنی برای همر ایجاد نمیکنه و سب را هم نا امید.

 4. Seb vetel

  19

  14

  دیگه تمام دنیا میدونن همیلتون با شانس به اینجا رسیده همینطور پارسال که چهارمین قهرمانیشو جشن گرفت،نیازی به گفتنو نگفتن نیست ما همه میدونیم.
  و امیدوارم ازین به بعد همه چی عادلانه پیش بره ببینیم چندچنده
  این ۳۰ امتیازم اونقدرها هم فاصله زیادی نیست
  ومطمئنم جبران میشه.
  درضمن آقای دکتر اردلان شریعت پناهی ما آخر نفهمیدیم شما کدوم طرفی هستی یه روز طرفدار مکلارنی از رایکونن حمایت میکنی یه روز طرفدار فراری هستی چشمت دنبال بدخواهای همیلتونه.
  هرکی که میبره شما همون طرفی هستی?..مرسی که هستی?…

 5. امید نورمحمدی

  12

  0

  بعقیده من همینکه یک راننده مرسدس یا فراری از استارت شروع میکنند و به پایان میرسند جدای از رتبه شون شانس هم آوردن! وقتی با یک عده که اصلا دوستت ندارند! استارت میزنی خیلی اتفاقها ممکنه روی بده. منکه هر بار استرس میگیرم وقتی استارت میخواد شروع بشه بخصوص وقتیکه مکس هم تو شش تای اول باشه و گروژان هم اطراف داشته باشید! تصدف دوتا قهرمان خیلی برام دردآور نیست. 2016 یادم نیست کدوم پیست بود که دوتا مرسدسها زدن همدیگرو dnf کردن.

 6. Farid

  16

  5

  اولا هیچکی نمیگه ماست من ترشه!!! نکنه توقع داشتین بگه وتل بهتره !!!! دوم اینکه خودش اعتراف کرده که همیل با شانس و اقبال الان صدرنشینه. سوم : اگه شرایط گاراژ و تیم خوب باشه و جو آرامی برای راننده درست کنن اونوقت راننده هم فکر و ذهنش فقط رانندگیه. چیزی که ابدا برای وتل محیا نبوده و تنش تو گاراژ زیاد بوده و دلیل اشتباهات سب درگیری های تیم و گاراژ بوده. در پایان : سباستین قبلا هم تو این شرایط حتی بدترش بود(۳۹ امتیاز اختلاف سال ۲۰۱۲). امسال هم مطمئن باشید جبران میکنه و قهرمان میشه. گررررانده سباستین

 7. cfz

  8

  15

  فراری شاید ماشین برتر را داشته باشه ولی مرسدس راننده برتر رو داره و این اختلاف 30 امتیازی فقط و فقط بخاطر نبوغ و هوش مسابقه ای لوییس همیلتون هست و البته کار تیمی خوب مرسدس
  به نظر من هم تنش توی گاراژ فراری بالاس

  فتل زیر فشار و استرس واقعا کم میاره ولی لوییس مثل کوه محکمه
  شاید فراری سال بعد تصمیم متفاوتی بگیره اگه امسال هم نتونن قهرمان شن
  ولی بزرگترین مشکل فراری و فتل وجود شخصی به نام همیلتون هست که واقعا هم تیم هم خود فتل ازش میترسن اگه لوییس نبود فراری و فتل به راحتی هرچه تمام تر قهرمان میشدن و این بزرگی لوییس رو میرسونه که چقدر وجودش توی پیست برای حریفان ترس به همراه داره
  #Team_LH_44

 8. امید نورمحمدی

  10

  2

  درست میگی فرید جان. فقط اشتباهات آنچنانی غیر از آلمان نداشته. درسته چندتا اشتباه ریز هم بوده که خودش جبران کرده. من اعتقادی به اشتباه در مونزا ندارم. چاره دیگری نداشت. اگر برای قهرمانی میجنگی نباید به آسونی به حریف باج بدی و تلاش خودتو بکنی. هیچکس نمیتونه بگه اگر توی مونزا اجازه میداد همیلتون رد بشه چه اتفاقی میوفتاد. بوتاس و مکس هم پشت سر همیلتون بودند.
  آخر اینکه فصل پیش و در نیمفصل دوم این فراری بود که قهرمانیو از سب گرفت. ماجرای شمع 28 یورویی و ننگش که هیچوقت از یاد من نمیره یک نمونه اشه.

 9. yaser

  13

  3

  ببینید بعضی هاتون با حرف هایی که میزنید اصلا انگار …… کاری که سب پارسال کرد یعنی مکس بست همون کاری بود که آلونسو 2010 با همین فتل تو سنگاپور کرد و مسابقه رو برد تا انتهای مسابقه هم فتل به قول شما اگزوز آلونسو رو نگاه می کرد همین کار رو پارسال همیلتون مونزا با استرول کرد و استرول رو بست انوقت چه اتفاقی افتاد برید نگاه کنید که فتل چه جوری سرعتش کم کرد تا با آلونسو برخورد نکنه ولی مکس چکار کرد. ببینید سباستین همون کسیه که مرسدس سال قبل میخواست باهاش قرارداد ببنده. دوستان سب داره همزمان با همیلتون ، جنگ های رسانه ای که به راه میندازه، اسکای اسپورت( به خصوص مارتین براندل و دیمن هیل)، چارلی وایتینگ،داور های فیا، مرسدس ، رایکونن و به طور ویژه سپر جان فدا بوتاس میجنگه و این همه فشار رو تحمل میکنه و من امیدوارم که بتونه همه این ها رو شکست بده و و یک بار دیگه با فراری به جام برسه.

 10. Ferrari .Italy

  5

  1

  F1fanیا ما هیچی نمیفهمیم یا تو یعنی چی مرسدس المانی نیست ؟؟؟؟؟تا جایی گه من میدونم مرسدس کارخونه مرکزیش تو اشتوتگارته جایی که پورشه هم هست شما چی فکر کردی ؟؟؟؟با این حساب هوکنهایمم پیست خونگی مرسدس حساب نمیشه قرار نیست با چند تا مهندس و مدیر فنی کل مرسدس انگلیسی بشه با حرفای شما میشه اینجوریم گفت که رویز رویز هم آلمانیه !!!!!در ضمن شما تو کارخونش پستی دارین میگین مرسدس انگلیسیه ؟؟؟؟چند تا مهندس انگلیسی اومده مرسدس قرار نیست بگیم مرسدس انگلیسیه!!!!

 11. Farid

  3

  1

  این آقای f1fan خیلی علاقه به جک گفتن داره. خیلی از شرکت ها و کارخونه های بزرگ اروپا مقرشون تو بریتانیاس.مرسدس هم همینطوره. دلیل اصلیش هم اینه که مالیات کمتری نسبت به آلمان میپردازن و لندن مرکز تجاری اروپاست. این استقرار اصلا دلیل بر انگلیسی بودن مرسدس نیست آقا جون!!!. اگه اینطوری شما برداشت میکنی پس اپل هم چینیه دیگه هااا؟؟!!!! چون کارخونش تو چین مستقره بدلیل کارگر ارزون و تولید ارزون تموم شدن . هنر تموم انگلیسی مک لارنه که دارین وضعیتشو میبینین!!!!!

دیدگاه خود را بیان کنید