فرمول یک ایران – رویداد بعدی تقویم فرمول یک در کشور اتریش و در پیست ردبول رینگ برگزار می شود.

این رقابت از سال 1963 در تقویم‌ فیا حضور داشته و تنها در سال های 1965-69 ، 1988-96 و 2004-13 در این کشور رقابتی برگزار نشده است و در طی سال ها 4 پیست متفاوت میزبان این رقابت بوده اند.

گرندپری فرمول یک اتریش

سال های 1963 و 64 که با پیروزی جک برابهام و لورنتزو باندینی از تیم های برابهام و فراری به اتمام رسید در پیست زلتوگ ایرفیلد که مسیر فرود و صعود هواپیماها بود برگزار می شد و در شهر استیریای اتریش قرار داشت.

لورنزو بالدینی - فرمول 1 اتریش

پس از توقف رقابت در اتریش طی سال های 1965-69 در سال 70 فرمول یک به اتریش بازگشت و این بار در پیست اوستریچ رینگ برگزار شد اولین رقابت در اوستریچ رینگ را جکی ایکس با ماشین فراری پیروز شد و بیشترین پیروزی در این پیست تحت اسم اوستریچ را آلن پراست با سه پیروزی در اختیار دارد.

آلین پراست ، گرندپری فرمول یک اتریش

باز هم رقابت های فرمول یک از اتریش رفت و باز هم به آن بازگشت و این بار این اتفاق در بین سال های 1988-96 افتاد تا در سال 1997 دوباره فرمول یک پا به رایش شرقی گذاشت و به پیست اوستریچ بازگشت اما پیست تغییر کرده بود و نام او این بار A1 رینگ بود.

پیست A1 اتریش

اولین رقابت در پیست A1 را ژاک ویلنوو با ویلیامز را پیروز شد رقابت در A1 اما مدت زیادی طول نکشید و سال 2003 آخرین رقابت در پیست با این نام بود و در این دوران میکا هکینن و مایکل شوماخر دو بار این پیست را فتح کردند و ادی ایروین ، ژاک ویلنوو و دیوید کولتهارد نیز یک بار به این مقام رسیدند تا دوباره چراغ فرمول یک در پیست A1 خاموش شود.

گرندپری اتریش

آخرین بازگشت فرمول یک به اتریش در سال 2014 بود و این بار نام پیست A1 به ردبول رینگ تغییر کرده بود و پیست پیشرفت زیادی داشت هر دو مسابقه ی اخیر در پیست ردبول را نیکو روزبرگ فتح کرده است و نام خود را در کنار شوماخر و پترسون و هاکینن و جونز در لیست افراد دارنده ی دو پیروزی در گرندپری اتریش قرارداده است.

نیکو روزبرگ ، گرندپری فرمول یک اتریش

اما آلن پراست با سه پیروزی در بین سال های 1983 ، 85 و 86 از این حیث در صدر جدول قرار دارد بیشترین پیروزی در بین تیم ها نیز با 6 پیروزی در اختیار فراری است.

بیشترین سکوی این رقابت را دیوید کولتهارد با 5 سکو در اختیار دارد و ژاک لافیته با 15 حضور در این رقابت بیشترین حضور را داشته و رکورد سریعترین دور رقابت با 1:08.337 در دست مایکل شوماخر است.

پیست ردبول رینگ

پیست ردبول رینگ که در رقابت های Dtm و موتو جی پی و ELMS نیز استفاده می شود ظرفیت 40000 نفر را دارد و طول آن 4.326 کیلومتر است و 9 پیچ دارد و از سال 2011 در رقابت های موتوراسپورت تحت نام ردبول رینگ حضور داشته و اولین بار میزبان رقابت های Dtm بوده است.

رقابت های دی تی ام DTM

 

ویدیو تاریخچه گرندپری اتریش:

  دانلود فایل ویدیویی
این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

   • Ali n

    0

    0

    البته فک کنم رکورد پیست ها که به صورت رسمی ثبت میشه ، سریعترین دور در طول مسابقس نه تعیین خط یا دورهای تمرینی
    پس این دور شوماخر باید برای مسابقه باشه.

دیدگاه خود را بیان کنید