فرمول یک ایران – بعد از حادثه دور اول گرندپری بلژیک ۲۰۱۸ چارلی وایتینگ باور داشت که هالو نصب شده روی ماشین سائوبر چارلز لکرک مانع برخورد تایر فرناندو آلونسو به سر وی شده است.او در ادامه گفت به منظور تعیین نقش هالو در این حادثه بررسی هایی مورد نیاز خواهد بود. بعد از این برخورد نشانه هایی مبنی بر اصابت تایر آلونسو به ماشین لکلرک کاملا قابل مشاهده بود. ما بلافاصله بررسی های لازم را انجام دادیم تا شرایط قسمت های مختلف ماشین در اثر برخورد بسنجیم.

وایتینگ افزود :

البته برای گفتن مناسب بودن کیفیت هالو زود است. دوربین سرعت بالا چیز های زیادی به ما نخواهد گفت، به خصوص تصاویری که از دوربین آنبورد به دست آمده خیلی واضح نیست ولی فکر میکنم آنچه مشخص است این است که تایر تاثیر قابل توجهی روی هالو و شاسی گذاشته است. این موضوع نیاز به فکر دارد ولی  فکر میکنم بر کسی پوشیده نیست که اگر هالو نبود تایر به سر چارلز برخورد کرده بود و شاید معجزه نیاز بود تا وی سالم می ماند.

وایتینگ همچنین افزود در برخورد مشابهی در مسابقات فرمول 2 گریبان گیر تاداسکو مکینو شده و برخورد امروز در فرمول یک اطلاعات به درد بخوری به فیا داده است.

ماشین سائوبر چارلز لکرک-گرندپری بلژیک ۲۰۱۸

ماشین سائوبر چارلز لکرک-گرندپری بلژیک ۲۰۱۸

او در ادامه گفت:

محققان ما اطلاعات زیادی در این مورد به دست آورده اند.ما در حال تلاش برای انجام کارهایی به منظور بهبود امنیت راننده ها هستیم. اکنون در شروع توسعه بر هالو 4 هستیم پس هر چه اطلاعات بیشتر به دست آوریم بهتر است.

چارلی در پایان گفت:

ما تعداد زیادی محقق و عکاس انتخاب کردیم که فردا صبح ماشین لکلرک را بررسی کنند تا مطمئن شوند که درست متوجه شده ایم. برای مثال وقتی ما هالو را در بیاوریم تلاش میکنیم که آیا پیچ و مهره هایی که آن را ثابت کرده اند همه در شکل خوب هستند یا نه. هالو در حال حاضر توسط پیچ و مهره ها به ماشین وصل شده است ولی ما میخواهیم ببینیم که آیا میتوانیم آن را به شکل متفاوتی در بیاوریم و میخواهیم این موضوع را امتحان کنیم و هر آن چه را که از آن میتوانیم، یاد بگیریم. هر چند به نظر میرسد تا به حال شگفت انگیز بوده است.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

6 دیدگاه

 1. Omid

  9

  1

  توی تصویر دوربین 360 درجه که روی ماشین هارتلی بود کاملا مشخص بود که ماشین آلنسو درحال چرخیدن روی هوا بود و ممکن بود لاستیکش با سر لکلرک برخورد کنه
  اما خوشبختانه هیلو مسیر چرخش ماشین آلنسو رو منحرف کرد و به یه طرف دیگه رفت

  لطفا صحبت های کارشناسانه ی پروفسور مکس ورستپن رو هم بزارید. خیلی جالبه که میگه نه بنظر من هیلو هیچ تاثیری نداشت. هنوزهم این قطعه زشته و کلی حرف های خنده دار دیگه….
  به قول گزارشگر اسکای الان دیگه بحث سر این نیست که این قطعه روی ماشین ها باشه یا نه. بحث سر اینه که چطور میشه این قعطه و بهتر کرد و اشکالات احتمالیش رو برطرف کرد

 2. دکتر رضا شریعت پناهی

  2

  4

  یک طرحی را من دیدم،دقیقا مثل هواپیماهای جنگی به همان صورت سرپوشیده شده بود، یک محفظه شیشه ای بعد از نشستن راننده از پست سر می آمد و کاملا میپوشاند، و یک ماسک اکسیژن نیز در جلوی کلاه کاسکت ایمنی تعبیه شده بود.
  البته فکر میکنم برای سال 2021 اگر درست خاطرم باشه نوشته بود اولین فصل بطور ازمایشی برگزار میگردد.
  جالبترش این هستش که در طراحی مرسدس یک حالت بصورت اِجِکت قرار داشت که در مواقع اتش سوزی راننده را بهمراه صندلی به بیرون پرتاب میکند به این صورت که صندلی همانند ایربگ کیسه های پر شده از هوای فشرده در اطراف راننده را خواهد گرفت برای جلوگیری از برخورد شدید راننده با زمین.

  و حالت بعدیش، بصورت خودکار سیستم کنترل و ازبین بردن حریق را دارد که در عرض سه ثانیه کلی کف در نقطه اتش سوزی و همچنین
  دور تا دور راننده را میگیرد.
  اینطور که توضیح داده بود یکی از این دو آبشن در خودرو استفاده خواهد شد . . .

  • Omid

   3

   0

   اینا فقط درحد کانسپت هست و احتمالا کارایی عملی نخواهد داشت، فقط بیخودی قضیه رو پیچیده میکنه
   چرا باید راننده رو توی یه محفظه ی بسته بزارن و حالا بگردن دنبال راه حل برای مشکلاتی که این ایده داره

   اجکت هم فقط توی هواپیما کارایی داشته و البته فیلم جیمز باند
   چه دلیلی داره صندلی اجکت بزارن روی ماشین و راننده ی بدبخت که آتش گرفته رو پرتاب کنن توی سنگ ریزه ها!

دیدگاه خود را بیان کنید