فرمول یک ایران:

گرندپری اروپایی سال 2016 , در باکو برگزار شد. خیلی از هواداران و کارشناسان پیش بینی تصادف و حضور بلندمدت ماشین ایمنی را داشتند اما بر خلاف این حدس و گمان ها مسابقه بدون وقفه برگزار شد. تیم ها از استراتژی های گوناگون استفاده کردند که موجب شد , جدال میانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی جدول جذابتر شود. اما چه کسی با لبخند از باکو رفت و چه کسی از این سفر لذتی نبرد؟

 

برندگان…

 نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ

شما توانایی های او را دست کم گرفته اید! درست زمانی که  به نظر میرسید, بخت واقبال با او یار نیست, به فرم خوب خود برگشت و این کار را در باکو  انجام داد.

در مسابقه ی موناکو عملکردش ضعیف بود. در کانادا تشنه ی برد بود اما بدشانسی به سراغش آمد.  بعد از سلطه ی همیلتون در تمرینات جمعه, او چاره ی جز برد نداشت. از او اشتباهی سر نزد. تنظیمات ماشینش در بهترین شرایط قرار داشت. حتی موقعی که مشکلی در سیستم بازیابی انرژی خود دید_مانند همیلتون_ خیلی سریع منشاء مشکل را دریافت و مسابقه را بدون دغدغه ادامه داد. سلطه ی نیکو در سراسر مسابقه حس می شد. زمانی که فراری ها در ترافیک بودند او به راحتی فاصله باز کرد و اول شد.

برد بزرگ و مهمی برای او بود. نشان داد با وجود یک همیلتون آماده _حداقل در چند مسابقه ی گذشته_ شانس اول قهرمانی است. در دو مسابقه ی گذشته 34 امتیاز به مرد بریتانیایی تقدیم کرده بود اما در یک روز پانزده امتیاز را پس گرفت. در کل خیره کننده بود.

 

فورس ایندیا

نیکو هالکنبرگ

نیکو هالکنبرگ

ناراحتی تیم از پنالتی سرجیو پرز( که به خاطر تعویض جعبه دنده به او داده بودند) مشهود بود. جعبه دنده ای که پیروی تصادف مکزیکی دوست داشتنی در پیچ 15 از کار افتاد.

پیش بینی می شد, اگر هم موفق به استارت بدون حادثه ای شود, سرعت کافی برای مبارزه با فتل و حتی رایکونن را هم ندارد. اما شرایط مسابقه همیشه متفاوت است. بعد از بررسی مسابقات GP2 عده ای او را از شانس های برد بر میشمردند. پیش بینی ای که تا حدی محقق شد.

برای تیم کوچکی از سیلوراستون آوردن دو سکو در سه مسابقه ی گذشته چیزی شبیه نبرد داوود با قبیله ای از جالوت هاست!

 

 سرجیو پرز

به یاد بیاورید.این همان راننده ایست که سال 2012 نزدیک بود جایزه بزرگ مالزی را ببرد. همان راننده ی ایست که یک سال برای مکلارن راند. البته در آن هنگام راننده ای کم تجربه و بعضی وقت ها خودسر بود. همین شیطنت های کوچک و بزرگ او و  شکایت های باتن بود که او را از این تیم دور کرد.

اما گذشته ها گذشته. در موناکو دوم شد و اینجا سوم. تیم به او افتخار میکند.

image1.img.15361.medium

در تعیین خط دوم شد. اما با یک بی دقتی در جلسه ی سوم تمرین دچار حادثه شد.مهندسین تصمیم به تعویض جعبه دنده گرفتند. این تصمیم باعث شد مسابقه را از هفتم آغاز کند. با وجود همه ی این قضایا سوم شد و نشان داد این شخصیت اصلاح شده لیاقت حضور در یکی از تیم های رقابتی را دارد.

 

باکو

شاید سابقه ای در میزبانی رقابت ها نداشته باشد. اما به خوبی نشان داد چگونه میتوان یک گرندپری در سطح عالی را میزبانی کرد. تماشاگران لذت بردند و باکو هم با آغوش باز از خانواده ی فرمول یک استقبال کرد.

ما در فرمول یک پیست های خیابانی زیادی دیده ایم اما هیچ کدام مانند این پیست نبود. ترکیبی از پیچ های باریک در کنار بافت تاریخی شهر و مستقیمی هایی طولانی که به رانندگان اجازه ی استفاده از خلاء پشت را بیش از هر جای دیگر میداد. جایی که لوئیس همیلتون سرعت 364 کیلومتر را هم ثبت کرد. علاوه بر اینها مسابقه ی چالش برانگیزی هم بود. جایی که رانندگان بزرگی مثل همیلتون و رایکونن در انتخاب تنظیمات مسابقه ای دچار مشکل شدند. خیلی از افراد بدبین میگفتند که فرمول یک مدرن تمایل بیشتری به ایمنی دارد تا سرعت و هیجان. به آن ها پیشنهاد میکنیم سریعترین دور  نیکو روزبرگ را از نمای درون کاکپیت چندین بار ببینند!

image1.img.15362.medium

این پیست دقتی کامل, اعصابی فولادی و مهارتی  بالا  می طلبد.شاید چند سال دیگر در لیست پیست های کلاسیک قرار گیرد…

 

و بازندگان…

 

فراری

دومی و چهارمی برای بعضی از تیم ها, موهبتی از آسمان هاست اما نه برای فراری. جایی که رئیس بزرگ سرجیو مارکیونه انتظاری طولانی کشیده اما تیم فعلا دستاوردی نداشته. باید دید صبر سرجیو تا کی ادامه خواهد داشت. این در حالی است که تیم رقیب مرسدس به سلطه ی خود در بالای جدول ادامه میدهد.

image1.img.15363.medium

مسابقه ی فاجعه باری برای فراری نبود اما اشتباه مبتدیانه ی کیمی رایکونن هنگام عبور از خط ورودی پیت لین(بدون قصد انجام پیت استاپ) پنج ثانیه پنالتی به دنبال داشت.. در اواسط مسابقه سیستم بازیابی انرژی وی دچار مشکل شد و هنگامی که فهمید جدال برای مقام سومی فایده ای ندارد در دور آخر به راحتی راه را  برای مرد مکزیکی باز کرد. مرسدس از همیشه دست نیافتنی تر به نظر میرسد, حتی بعد از آپگرید پر سر و صدای فراری در کانادا.

 

ردبول

هفتمی برای دنیل ریکاردو و هشتمی برای مکس ورشتپن چیزی نبود که تیم انتظارش را میکشید. مرد استرالیایی استارت خوبی داشت اما نتوانست از مرسدس روزبرگ عبور کند. اما پس از چند دور چسبندگی لاستیک های عقب را به کل از دست داد  و مجبور به تغییر استراتژی شد و لاستیک هایش را به سافت تغییر داد. این پیت استاپ اضافه عملا شانس سکو را از آن ها گرفت.همه میدانیم که ردبول اگر با یک توقف مسابقه را ادامه میداد همه چیز عوض می شد.

image1.img.15364.medium

هر دو راننده از راهبرد جدید استقبال کردند. در توقف دوم هم از مدیوم استفاده کدند.لاستیکی که زیاد در مسابقه ی یکشنبه استفاده نشد.مکس جوان  عملکرد خوبی داشت و توانست دور های سریعی را به ثبت برساند اما این دور ها کمکی برای رسیدن به سکو نکرد.

ویلیامز

در تعیین خط پنجم و هشتم شدند. مستقیمی های طولانی به نفع آنان بود. قبل از استارت انتظارات از ویلیامز زیاد بود. استراتژی یک پیت استاپ برای والتری بوتاس جواب داد. نیمه ی اول مسابقه خوب بود اما درست بعد از توقف, دیگر سرعت کافی را برای به چالش کشیدن رقبا نداشت. با این وجود  در اواخر مسابقه از فرسودگی بیش از حد لاستیک هایش رنجیده بود و اعلام کرد که نمیتوانست مقامی بهتر  از ششمی بیاورد. راننده ی دیگر تیم فیلیپه ماسا عملکرد ضعیفی داشت. لاستیک های عقبش خیلی زود از بین رفتند و مجبور شد دو توقف را انجام دهد.با وجود این توقف اضافه, باز هم در اواخر مسابقه نتوانست از لاستیک هایش مراقبت کند و راه را برای ریکاردو و پسر هلندی هموار تر کرد و خود دهم شد.

image1.img.15367.medium

 

 

 لوئیس همیلتون

چه کسی باور میکرد کسی که در تمرینات عملکرد فوق العاده ی داشت پنجم شود و با اخلافی 56 ثانیه ای از هم تیمی خود باکو را ترک کند؟ مسابقه ی باکو شاید آخرین قطعه ی پازل برگشت همیلتون به ایده آل خود بود. قطعه ای که شاید در اتریش پیدا شود.تغییر تنظیمات هم به او کمک نکرد. به خاطر تصادف شنبه که حاصل یک بی دقتی کوچک بود به رده ی دهم تبعید شد. ماشین مرسدس مناسب ترین خودروی باکو بود.مستقیمی های طولانی چیزی بود که تیم به آن  نیاز داشت اما خودروی همیلتون,  مسابقه را در حالت اشتباه شروع کرد. این باعث شد عملکرد وی به طرز مشهودی افت کند.

image1.img.15365.medium

محدودیت های جدید وضع شده هم به مهندسان اجازه ی تبادل اطلاعات با راننده ها را نمیداد. روزبرگ هم همین مشکل را داشت اما او طی مسابقه تنظیمات خودروی خود را عوض کرد و لوئیس از ابتدا در حال کلنجار با فرمان خود بود. واقعا پیدا کردن  مشکل از بین آن همه تنظیمات مختلف تقریبا غیر ممکن است. به قول یکی از افراد تیم مرسدس ,این مشکل مثل یک جدول بود. نیکو راهنمای حل جدول را داشت اما لوئیس بدون کمک بود.چندین دور بعد مرد بریتانیایی اعلام کرد که مشکل حل شده.چند دور سریع هم زد ولی هنگامی که فهمید زمان خیلی زیادی گذشته, تصمیم به نگهداری از موتور خودروی خود کرد. اودر دو مسابقه ی اخیر اختلاف 43 امتیازی خود را راننده ی آلمانی تیم به 9 امتیاز رسانده بود اما در باکو این اختلاف دوباره زیاد شد و به 24 امتیاز رسید.

 

تورو روسو

کارلوس ساینز - مسابقه ی آذربایجان

راننده ی اول تیم به علت تعویض جعبه دنده 5 رده جریمه شد اما دنیل کویات به علت جریمه ی پرز یک رده بالاتر رفت. اما بعد از گذشت شش دور راننده ی روس تیم از مسابقه خارج شد.تیم هنوز کارلوس ساینز را داشت. عملکرد خوبی داشت و از هجدهم به هشتم رسید اما به بلای مشابه هم تیمی خود دچار شد.  سیستم تعلیق عقب هر دو خودرو دچار مشکل شد و تعادل ماشین ها را از بین برد و مسابقه برای تیم دوم ردبول هم به پایان رسید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

5 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید