موتو جی پی ایران – در هفته‌ای که گذشت، یکی از نزدیک‌ترین رقابت‌ها بین سه نفر برتر مسابقه‌ی موتو جی پی را در گرندپری جمهوری چک 2018 شاهد بودیم.

آندره دویزیوسو، خورخه لورنزو و مارک مارکز به ترتیب اول تا سوم شدند، اما نکته‌ی قابل توجه فاصله‌ی زمانی است که تایر جلوی موتور مارکز، پس از رد شدن دویزیوسو از خط پایان، آن را لمس کرد؛ 0.368 ثانیه. آن هم در چنین شطرنجی با سرعتی زیاد. این فاصله‌ی زمانی سومین اختلاف نزدیک بین 3 نفر برتر در تاریخ موتو جی پی است. اگر رقابت‌های 500 سی‌سی را نیز به حساب بیاوریم، در مجموع این هشتمین مسابقه‌ای است که با چنین فواصل کمی به پایان می‌رسد.

شاید شما هم دوست داشته باشید بدانید که 7 مسابقه‌ای که از این مسابقه حساس‌تر و هیجان انگیزتر بوده‌اند، کدام‌اند. پس بیایید نگاهی به تاریخ بیاندازیم و این مسابقات را یادآوری کنیم:

1- گرندپری استرالیا 1999؛ تادایوکی اوکادا موفق شد تا زودتر از مکس بیاجی و رجیس لاکونی از خط پایان بگذرد، در حالی که فقط 0.124 ثانیه آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کرد.

2- گرندپری پرتغال 2006؛ صحنه‌ی معروف غلبه‌ی تونی الیاس بر ولنتینو روسی با اختلاف فوق ناچیز 0.002 ثانیه‌ای و سوم شدن کنی رابرتس جونیور با فاصله‌ی 0.176 ثانیه. کالین ادواردز در رده‌ی چهارم شاهد این رقابت بسیار حساس بود و اگرچه که شکست هم‌تیمی‌اش را تماشا کرده بود، اما روسی با هشت امتیاز اختلاف در جدول قهرمانی سال نسبت به نیکی هیدن پا به مسابقه‌ی آخر، یعنی والنسیا، گذاشت.

3- گرندپری برزیل 1999؛ برنده‌ی این مسابقه نوریک آبه‌ی ژاپنی بود که با غلبه بر هم‌تیمی خودش، مکس بیاجی، در تیم یاماها موفق به کسب آن شد. کنی رابرتس جونیور نیز با اختلاف 0.257 ثانیه‌ای سوم شد. الکس کریویل در این مسابقه جایگاه ششم و عنوان قهرمانی سال را از آن خود کرد.

الکس کریویل، قهرمان جهان در دسته‌ی 500سی‌سی

الکس کریویل، قهرمان جهان در دسته‌ی 500سی‌سی

4- گرندپری آلمان 2006؛ از رده‌ی دهم مسابقه را شروع کرد، اما خیلی سریع خود را به نفرات برتر مسابقه رساند. نفرات برتر یکی پس از دیگری قربانی او شدند تا اینکه مسابقه به لحظات پایانی‌اش نزدیک شد. در آن روز، هم‌وطن وی، مارکو ملاندری، و رقیب‌اش برای قهرمانی سال، نیکی هیدن، دوم و سوم شدند. اختلاف این سه نفر 0.266 ثانیه بود. برنده‌ی مسابقه کسی نبود جز دکتر، اسطوره‌ی فراموش نشدنی دنیای موتورسواری.

5- گرندپری ژاپن 1993؛ وین رینی با 0.086 ثانیه اختلاف رقیب بزرگ خودش، کوین شوانتز، را شکست داد، درل بیتی نیز با فاصله‌ی 0.287 ثانیه‌ای سوم شد.

6- گرندپری جزیره‌ی فیلیپ 2000؛ یکی از جذاب‌ترین پایان‌های تاریخ برای یک گرندپری. برنده مکس بیاجی بود، 0.182 ثانیه بعد از او لوریس کاپیروسی از خط گذشت و ولنتینو روسی نیز با اختلاف 0.288 ثانیه‌ای سوم شد.

گرندپری جزیره فیلیپ 2000

گرندپری جزیره فیلیپ 2000

7- گرندپری ژاپن 1991؛ کوین شوانتز با غلبه بر میک دوهان و وین رینی پیروز مسابقه شد. اختلاف این سه موتورسوار 0.353 ثانیه بود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

 1. McLaren F1

  8

  0

  دو تا مسابقه از دکتر دیدم که با دست شکسته مسابقه داد
  هیچوقت یادم نمیره که بعد مسابقه سریع براش ظرفای بزرگ یخ میاوردن که درد دستش کم بشه
  اگه اشتباه نکنم یه مسابقه رو از رده ی ۱۵ شروع کرد و دوم تموم کرد
  بعدی رو از ۱۲ شروع کرد و اول تموم کرد

 2. Fastboy 44

  5

  0

  خیلی فوق العاده بود
  یاد اون زمانا بخیر که بازی میکردم موتو جی پی 2006 بیشتر این اسما به یادم اومد
  ولی رقابت کیسی استونر و ولنتینو روسی تو languana seca عالی بود
  ولی نزدیک نه….

دیدگاه خود را بیان کنید