فرمول یک ایران – طبق اعلام FIA خودرو های فرمول یک از سال ۲۰۲۱ از چرخ های جدید و ۱۸ اینچی استفاده خواهند کرد و برای بار دیگر شایعه حذف کاور کرم کننده لاستیک هم به گوش می رسد.

در حال حاضر پیرلی تامین کننده لاستیک ها تا سال ۲۰۲۰ خواهد بود. با تغییرات قوانین در سال ۲۰۲۱ سایز چرخ خودرو ها هم تغییر خواهد کرد. شرکت پیرلی سال ۲۰۱۴ تست لاستیک های ۱۸ اینچی را انجام داد اما تصمیم به ماندن بر روی سایز فعلی یعنی ۱۳ اینچ گرفته شد اما این موضوع در سال ۲۰۲۱ تغییر خواهد کرد.

لاستیک 2021 فرمول یک

لاستیک 2021 فرمول یک

طبق اعلام پیرلی و FIA لاستیک های دیواره کوتاه به زودی معرفی خواهند شد. علاوه بر سایز لاستیک ها تغییراتی در عرض لاستیک بوجود خواهد آمد به طوری که در جلو عرض لاستیک از ۳۰۵ میلیمتر به ۲۷۰ میلیمتر کاهش خواهد یافت ولی لاستیک های عقب بدون تغییر و با عرض ۴۰۵ میلیمتر باقی خواهند ماند.

مسؤلین فدراسیون جهانی همچنین در صدد حذف کاور گرم کننده لاستیک ها هستند تا با این کار تیم ها در سطح مساوی تری قرار بگیرند.

FIA در بیانیه ای اعلام کرد:

لاستیک ها باید عملکرد ایمنی هنگام خروج از پیت استاپ در دمای پایین داشته باشند. دمای عملکرد تایر باید طوری انتخاب شود که با توجه با اختلاف حداقل ۱۰ درجه ای دما بین گاراژ و پیست حالت به اصطلاح شیشه ای نداشته باشند.

لاستیک های مرطوب و بارانی نیز باید بدون نیاز به گرم شدن کارایی لازم را داشته باشند. به همین منظور ترکیب جدید باید با پنجره دمایی پایین طراحی شود. این ترکیب جدید در طول تمرینات زمستانی و در طول مسابقات در اختیار تیم ها قرار خواهد گرفت.

پیت استاپ ردبول - چین 2018

پیت استاپ ردبول – چین 2018

هنوز هم سه ترکیب برای هر مسابقه در نظر گرفته خواهد شد. لاستیک نرم، متوسط و تا حدودی سخت بسته به نوع پیست انتخاب خواهد شد.

FIA در ادامه توضیح داد:

قصد از انجام این کار سرعت در مسابقه است به طوری که استراتژی چند پیت استاپ نیز زمان مناسب را برای رقابت با دیگر تیم هایی که از پیت استاپ کمتری استفاده می کنند به راننده ها می دهد که این خود باعث جذابیت بیشتر در مسابقات خواهد شد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

9 دیدگاه

  • F1.MSDS.T.L.F1

   5

   0

   متاسفانه، فقط میگن که میخوان فلان کار را بکنند، نمیگویند به چه دلیل میخوان انجام دهند فقط میگن برای سریعتر شدن، خوب اینکه اگر بشه 18 و عرض لاستیک جلو بشه 270 ولی لاستیک عقب همان حالت بماند چرا باعث سرعت بیشتر میشه را نمیگویند.
   خوب اینطوری اون مکانیک ها وقتی لاستیک ها 18 بشوند که کارشان خیلی سخت تر میشود

   • Akbar (Ghasemi)

    3

    0

    به هر چیزی که عادت داریم تغییرش رو سخت می پذیریم.
    لاستیکای جدید به لاستیک خودروهای واقعی نزدیک ترن معمولا تا جایی که محدودیت نباشه و امکانش سعی میکنن خودروی اف ۱ رو به خودروهای جاده ای نزدیک تر کنن… لاستیک های قبلی رو فک کنم یه مدت نه چندان طولانی بعد از جایگزین شدن فراموش کنیم و به سایز ۱۸ عادت کنیم، دیگه از هیلو بدتر هیچی واسه ظاهر خودروی اف۱ نیومده که بهش عادت هم کردیم ☺

 1. saeed.shei

  2

  1

  ۱.با لاستیک ۱۸ اینچی یکم ارتفاع ماشین بالاتر میاد جالا تاثیر مثبت و منفیش را نمیدونم.
  ۲.وقتی قطر دایره ی لاستیک بیشتر بشه دور موتور کمتری برای سرعت بالاتر لازم هست
  امیدوارم تغییرات مثبت باشن مخصوصا تغییرات موتوری

دیدگاه خود را بیان کنید