موتو جی پی ایران – موتورسواران نامدار مسابقات موتو جی پی به رهبری ولنتینو روسی و خورخه لورنزو از نارضایتی خود نسبت به پیوستن احتمالی آسن هلند به تقویم فرمول یک، پرده برداشتند.

پیست تی‌تی آسن هلند که از سال 1949 به بعد به شکل‌های مختلفی میزبان رقابت‌های متعدد موتوری بوده، حالا با پیشنهاد برگزاری رقابت‌های فرمول یک از سال 2020 روبه‌رو شده است.

چارلی وایتینگ، مدیر مسابقات فیا، در ماه ژانویه از پیست دیدن کرد و گفت که با تغییرات کوچکی این پیست آماده‌ی میزبانی گرندپری هلند خواهد شد. بعد از آن و در ماه مارس، مسئولان این پیست یکی از نمایندگان خود را برای مذاکره با لیبرتی مدیا فرستادند.

با این حال وقتی از موتورسواران موتو جی پی در مورد این موضوع سوال شد، روسی و لورنزو پیش قدم شدند تا نارضایتی خود را اعلام کنند.

روسی در این باره گفت:

امیدوارم آنها به اینجا نیایند، زیرا فرمول یک تعداد زیادی پیست مختص برگزاری این مسابقات دارد، مثل همین پیست پول ریکارد که مسابقه‌ی هفته‌ی قبل در آن برگزار شد، و این پیست(آسن) در طول تاریخ فقط مختص رقابت‌های موتورسواری بوده است.

اول از همه باید بگویم که آسن پیست بسیار خاصی برای فرمول یک خواهد شد، اما برای ما بهتر است که فرمول یک در این پیست نباشد زیرا در این حالت با دست‌اندازهای کمتری در پیست مواجه خواهیم بود، و فکر می‌کنم از لحاظ جنبه‌ی تاریخی پیست هم بهتر است فقط موتو جی پی در اینجا برگزار شود.

در حال حاضر تقویم موتو جی پی و فرمول یک در چهار پیست با یکدیگر اشتراک دارند، که هر چهار پیست با انتقاد موتورسواران در مورد موج‌های سطح آسفالت مواجه شده‌اند. موتورسواران مقصر اصلی این موضوع را داون‌فورس ایجاد شده توسط ماشین‌های فرمول یک می‌دانند.

بارسلونا و سیلوراستون دو پیست از این دسته هستند که به تازگی آسفالت شده‌اند، اما این یک راه حل دائمی برای مشکل مطرح شده نیست. سال گذشته نیز کال کراچلو این ایراد را به پیست‌هایی وارد کرد که مشترک با فرمول یک هستند و فقط یک سال یا کمتر از آسفالت نوی آنها گذشته بود.

خورخه لورنزو، کنفرانس مطبوعاتی قبل از گرندپری هلند 2018

خورخه لورنزو، کنفرانس مطبوعاتی قبل از گرندپری هلند 2018

خورخه لورنزو نیز در مصاحبه‌ی مطبوعاتی قبل از گرندپری این هفته در آسن هلند، در ادامه‌ی صحبت‌های روسی گفت:

امیدوارم [فرمول یک] به اینجا نیاید. اولین دلیل دست‌اندازها است، و دومین دلیل این است که احتمالا آنها باید تغییراتی در پیست بدهند. خیلی عجیب خواهد بود که شاهد رقابت ماشین‌های فرمول یک در پیستی باشیم که اطراف آن کاملا سبز(چمن‌های حاشیه پیست) است. اما همه چیز امکان دارد.

نمی‌دانم چه تغییراتی ایجاد خواهند کرد اما به خاطر دست‌اندازها امیدوارم که فرمول یک به اینجا نیاید.

آندره دویزیوسو، هم‌تیمی لورنزو در تیم دوکاتی نیز نظر خود را اینگونه بیان کرد:

اینجا؟ امکان ندارد، زیرا این پیست بسیار باریک است. کوچک و باریک. شاید اگر تغییراتی بدهند بشود، اما بعید می‌دانم. اگر اتفاق بیافتد جالب خواهد بود. من مشکلی ندارم.

مارک مارکز، کنفرانس مطبوعاتی قبل از گرندپری هلند 2018

مارک مارکز، کنفرانس مطبوعاتی قبل از گرندپری هلند 2018

مارک مارکز نیز وارد این بحث شد و اینچنین نظر داد:

ماشین‌های فرمول یک در اینجا بسیار سریع خواهند بود زیرا پیچ‌های فوق‌العاده سریعی دارد و ممکن است زمان یک دور آنها یک دقیقه باشد، نمی‌دانم، آنها بسیار سریع‌اند.

علاقه‌ی فرمول یک به پیستی مثل آسن خوب است، اما همانطور که گفته شد حضور فرمول یک یعنی وجود دست‌اندازهای بیشتر، اما مشکل بزرگی نیست.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه

  1. DR.ARDALAN

    7

    3

    اینها دارند البته از دید تخصصی کار خودشان میگویند و مشکلاتی که احتمالا براشون پدیدار میشود از بابتی هم باید بهشان حق داد. اما اینکه بخواد دور یک پیست یک دقیقه باشد، خیلی کم است اینطور تا نفر چهارم و پنجم لپ میشوند.

دیدگاه خود را بیان کنید