فرمول یک ایران – تیم مکلارن با بروزرسانی جدید و خلاقانه خود نه تنها بسیاری از تیم‌ها و کارشناسان را شگفت زده کرده بلکه نسبت به بروزرسانی موتور رنو خود نیز اقدامات هماهنگ شده‌ای انجام داده و طبق پیش‌ بینی احتمالی نسبت به کارکرد ضعیف موتور رنو، خود را با این بروزرسانی ایرودینامیکی آماده‌ی هر اتفاقی کرده است.

در نگاه اول به تصاویر گرفته شده توسط عکاسان در روز پنجشنبه، شاهد تغییرات عمده‌ای در اطراف خودرو می باشیم، اما مهمترین و جذابترین تغییر، ارتقاهای قسمت جلویی خودرو شامل باله جلو و ساختار دماغه‌ آن است، دماغه‌ مخروطی جدید و متفاوت که نه‌تنها ظاهر منحصر به فردی دارد بلکه از همین حالا بسیاری این ارتقاء را نتیجه بخش قلمداد می کنند.

دماغه و باله‌ جدید مکلارن

در این تصاویر آنچه ما می توانیم استدلال کنیم این است که مکلارن به وضوح از راه حل‌هایی که قبلا در نقاط دیگر خودرو استفاده می شد الهام گرفته است و آن طراحی‌ها را به دماغه‌ جلو افزوده است دماغه‌ای که اکنون توسط تیم طراحی به‌‌شکل باز در آمده و بسیار گسترده و عریض است.

این طراحی جدید مکلارن مشابه است با آنچه تیم ردبول برای کاستن میزان درگ ایجاد شده توسط دماغه‌ خودرو استفاده می‌کرد. با اینحال دماغه‌ جدید دارای دو دیافراگم یا به عبارت ساده تر دو شیار جدید و مجزا در جناحین دماغه است. اگر کمی به تصاویر نگاه کنیم به درستی این شیار ها را در چپ و راست دماغه می بینیم.

در ترکیب همه‌ این تغییرات تیم مکلارن مطمئن است آنچه طراحی کرده اصولی و قانونی است و برای تائید این مسئله مقداری از نوک دماغه کوتاه‌تر شده است تا مشکلی در مقررات نداشته باشد اما نکته‌ی دیگری که می توان اضافه کرد این می باشد که وجود این دیافراگم ها باعث شده تا شیارهای ایرودینامیکی باله‌ جلو از هم فاصله‌ی بیشتری بگیرند و به عبارت ساده تر بین دو بخش پرپشت باله‌ جلو فاصله‌ زیادی ایجاد شده است.

بخش پیچیده‌ این طراحی ، سازه‌ انتهای موجود در دماغه است. این سازه شامل سه دهانه یا روزنه می باشد اما به‌ طور کلی این بخش درست در مرکز و نقطه‌ ثقل دماغه‌ طراحی شده قرار دارد که شبیه آنچه قبلا نیز مورد استفاده مکلارن بود است هر چند باریکتر.

این شکل طراحی فقط پیش از اتصال فضای جلو گسترش می یابد و ساخت آن شبیه به راه حل مرسدس است اما با یک بینی کوتاهتر و ملایم‌تر، درست مثل طراحی مرسدس این شکل دماغه باعث می شود که بدنه بالایی جلو خودرو بیشتر با جریان هوا در ارتباط باشد و باعث آزادتر شدن بدنه در هوا می‌شود و این امکان را برای خودرو فراهم می کند که اثر آیرودینامیکی افزایش پیدا کند.

زاویه‌ کناری خودروی مکلارن

دو ورودی هوای بیرونی در نوک مخروطی که در طرفین دهانه‌ جلویی قرار دارند بخشی از شکل آیرودینامیکی است که شامل باله جلو می شود. به وضوح مکلارن بین وظایف هدایت هوای دماغه و باله جلو یک هارمونی و تقسیم کار ویژه ایجاد کرده است. لبه‌ کج شده‌ این بخش که در میان ستون‌های باله جلو قرار دارد گواه این را می دهد که مکلارن به هوای بیشتری برای زیر دماغه نیاز دارد.

برای کنترل جریان هوای نامبرده ، آیرودینامیکدان یک ساختار چنگال مانند طراحی کرده اند – خوشبختانه تمام این قسمت ها به رنگ نارنجی است و میتوان به راحتی تشخیص داد – که به آرامی به سمت پایین متمایل شده است.این ساختار به طور واضح برای کنترل جریان‌های هوایی پایین رونده است که طراحی آن مشابه آنچه مرسدس انجام داده است می باشد. طرح اجرا شده در خودروی مکلارن علاوه بر آنکه یک دماغه‌ متحد و ترکیبی از بخش های مختلف است یک تفاوت با آنچه مرسدس اجرا کرده بود را دارد و آن این است که در مرسدس این نوع طراحی فقط در قالب یک افزودنی مجزا قرار داشت ولی در این طراحی ذکر شده‌ مکلارن ارتباط و هماهنگی اولیه و همگانی بین اجزا وجود دارد.

بی تردید همه‌ی آنچه در این ترکیبات قابل درک و مشاهده است جذاب و تامل برانگیز بودن آن است. اما مکلارن در کنار شانه یا شیار های این بخش قطعات دیگری به دماغه نیز افزوده است این قطعات کاملا جدید هستند و به نظر می رسد برای هدایت جریان هوا از بالای دماغه به سطوح مخروطی دماغه استفاده می شوند. این جریان ایجاد شده بر روی تمام سطوح مخروطی دماغه خودرو تماس دارند همانطور که هوا در اطراف لبه به دلیل فشار پایین موجود در زیر مخروط دماغه جریان دارد. اعتقاد بر این است که این قطعات تحت فشار جریان هوا می توانند ثبات خودرو در شتاب گیری را افزایش دهند.

علاوه بر این، لازم به ذکر است که جریان هوا از سه دهانه از مرکز خارج می شود. در زیر مخروطی دماغه به نظر می رسد کانال “اس” مانند هنوز در تصاویر دیده نمی شود و احتمالا مورد استفاده تیم طراحی قرار نگرفته است و آنرا حذف کرده‌اند اما دیافراگم ایجاد شده در قسمت پایین خودرو هنوز ناشناخته است و شاید بعدا اطلاعات کامل تری از این طراحی معرفی شود.

دیافراگم موجود در زیر دماغه

بدون شک، مکلارن تا به حال کار تأیید صحت جریان هوا را انجام داده است اما سوال اصلی این است که آیا همه این طراحی ها بهتر از به روز رسانی هایی است که تیم های دیگر در اختیار دارند؟

از طرفی فعلا به دلیل نداشتن اطلاعات فنی کامل هیچ اظهار نظر دقیقی در رابطه با ساختار فیزیکی شیار های باله‌ جلو نمی توانیم انجام دهیم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید