فرمول یک ایران – گرندپری آذربایجان همانند یک فیلم ترسناک پربرخورد و پرهرج و مرج بود که تا سالیان دراز از خاطره ها پاک نخواهد شد. تصادف هم تیمی ها، یک پنچری مأیوس کننده و یک برخورد پشت سیفتی کار. اما چه کسی برنده و یا بازنده بزرگ بود؟

برندگان

شانس در کنار لوئیس

همیلتون قبل از سکو پیش والتری برای تسلی او رفت - باکو 2018

همیلتون قبل از سکو پیش والتری برای تسلی او رفت – باکو 2018

لوئیس همیلتون برای دریافت جایزه برنده در روز یکشنبه تقریباً خجالت زده به نظر می رسید. او می دانست که پیروزی به هم تیمی اش والتری بوتاس تعلق داشت. اما یک تکه باقی مانده بر روی پیست برعکس فکر می کرد.

به هر روی، این پیروزی بود که همیلتون به شدت نیاز داشت. مدعی عنوان قهرمانی در فصل 2018، قبل از باکو پیروزی کسب نکرده بود. در واقع، آخرین پیروزی او برمی گشت به اکتبر سال پیش در آستین. 6 مسابقه بدون جام پیروزی.

همیلتون نصیحت پدرش زمانی که بچه بود را به خاطر انداخت، هرگز تسلیم نشو. او این کار را در پیست شهر باکو انجام داد، با وجود این که اعتراف کرد برای رسیدن به بهترین عملکرد خودش و خودرو تقلا می کرد.

پیروزهای مشابه این می تواند از پیروزی های آینده به مراتب ارزشمندتر باشد. او اکنون در حالی برای اولین بار در این سال صدرنشین جدول قهرمانان می شود که در بیشتر مدت این فصل، بهترین راننده نبوده است.

قهرمانان زمانی که ضعیف هستند تلاش بیشتری می کنند و همیلتون در گرندپری آذربایجان بی وقفه تلاش کرد.

باکو پیست هیجان انگیز

استارت گرندپری آذربایجان - 2018

استارت گرندپری آذربایجان – 2018

بخش اول مسابقه باکو خسته کننده و بخش دوم آن فیلم ترسناک بود. اما خوشبختانه برای عوامل اجرایی مسابقه و طرفداران فرمول یک بخش سومی هم بود مشابه بخش دوم.

پیست ترکیب فوق العاده ای است از پیچ های چالشی که از میان بخش قدیمی شهر باکو موج وار رد می شود و یک مسیر مستقیمی دراز که انفجار سرعت در آن یادآور مونزا است.

رانندگی در باد که هر لحظه تغییر جهت می دهد، چالشِ قرار دادن لاستیک ها در دامنه عملکری مناسبشان و دیواره هایی که کوچکترین خطایی را عفو نمی کنند؛ کافی است از هالکنبرگ پرسیم؛ و تمام این ها باعث می شود که ما یک گرندپری محشری داشته باشیم.

شعار باکو برای 2018 این بود: مبارزان خیابانی. مناسبترین از این نمی شد. مسابقه سال بعد به این زودی سر نخواهد رسید. باریکلا باکو.

فورس ایندیا متخصص باکو

نفر سوم مسابقه سرجیو پرز - باکو 2018

نفر سوم مسابقه سرجیو پرز – باکو 2018

یک چیزهایی بین باکو و فورس ایندیا وجود دارد. مثل این که برای یکدیگر آفریده شده اند. سرجیو پرز در اولین دیدارش از باکو در سال 2016، یک پودیوم کسب کرد.

امسال نیز او این شعبده بازی را با کسب جایگاه سوم تکرار کرد. پرز با استادی هر چه تمام با هرج و مرج کنار آمد آن هم در شرایطی که یک دور بعد از شروع مسابقه در نتیجه برخورد آسیب دید و وارد پیت شد.

مرد مکزیکی عالی بود. زمانی که سباستین فتل در هنگام عبور از والتری بوتاس برای کسب جایگاه نخست، باعث ساییدگی لاستیک جلو-چپ خود شد او از فرصت استفاده کرد و با این کار او اولین راننده در تاریخ پیست باکو شد که دوبار بر روی سکو قرار گرفته است.

این همچنین اولین پیستی است که تیم فورس ایندیا در آن دوبار سکو کسب کرده است و برای تیمی که فصل پیش چهارم شد و امسال از سه مسابقه اول تنها یک امتیاز کسب کرده است، پاداش خوبی بود.

پرز همچنین با کسب 8 امین پودیوم اش، نامش را در کتابهای رکورد به عنوان موفقترین راننده مکزیکی تمام دوران ها  ثبت کرد و به سلطنت پدرو رودریگز از زمان گرندپری هلند در سال 1971، پایان داد.

برای فورس ایندیا همه چیز خوب نبود. مسابقه استبان اکون در دور اول مسابقه و پس از برخورد با کیمی رایکونن پایان یافت.

به طرز جالبی، این چهارمین کناره گیری او از زمان فرمول 3 است. آذربایجان امسال، برزیل سال پیش و در سال 2014 در ماکو و نوربورینگ در طول دوران فرمول 3 او که همگی در دور اول رخ دادند.

کلاه ها را به نشان احترام برای لکلرک بردارید

چارلز لکلرک - باکو 2018

چارلز لکلرک – باکو 2018

زمانی که او به عنوان راننده تیم سائوبر در فرمول یک و درحالی که قهرمانی در فرمول 2 را با خود به یدک می کشید، معرفی شد، انتظارات از او زیاد بود.

به هر حال، سه مسابقه ابتدایی فصل برای راننده آکادمی فراری توأم بود با آزمون و خطا به طوری که هم تیمی اش مارکوس اریکسون او را تحت الشاع قرار داده بود.

اما با رسیدن به پیستی که او سال پیش در فرمول 2 فوق العاده بود، لکلرک به نظر رسید که راحت تر است.

با کسب تجربه، راننده 20 ساله برای گذار از منطقه راحت خود در یک ماشین با بیش فرمانی بیشتر به یک بالانس با کم فرمانی بیشتر، شجاعتش را نشان داد و این باعث شد که رفتار خودرو بیش از پیش قابل پیش بینی باشد.

تأثیرگذارتر این که، لکلرک فقط بر اثر خوش شانسی در باکو 6 ام نشد، بلکه آن را کسب کرد. سرعتش در تمام مسابقه خوب بود، در ابتدا پا به پای ردبول ها آمد و سپس از فرناندو آلونسو سبقت گرفت.

این نتیجه یک تقویت کننده واقعی اعتماد به نفس برای او و تیم بود، او که بهترین نتیجه اش را در 50 مسابقه اخیر برای سائوبر کسب کرد، یعنی دقیقاً از زمان 6 ام شدن فلیپه نصر در گرندپری سال 2015 ژاپن.

لکلرک که به رأی طرفداران بهترین راننده مسابقه لقب گرفت، تاریخ ساز نیز بود. او اولین راننده موناکویی است که بعد از 3 امی لوئیس شیرون در گرندپری سال 1950 موناکو یعنی 978 مسابقه قبل، توانسته است امتیاز کسب کند.

سیفتی کار جریان مسابقه را تغییر داد

سیفتی کار - باکو 2018

سیفتی کار – باکو 2018

سیفتی کار انتقادات شدیدی را دریافت کرد. راننده ها همیشه می خواهند که هر چه سریعتر برود برای اینکه بتوانند دمای لاستیک هایشان را حفظ کنند.

اما این مرسدس نقره ای مسئول تغییر جریان دو مسابقه پی در پی بود که لحظات هیجان انگیزی را خلق کرد و باعث شد که مردم درباره فرمول یک صحبت کنند.

فتل و رومن گروژان از ورود سیفتی کار بیشترین دل شکستگی را داشتند، اما شیرینی موقت را برای بوتاس به ارمغان آورد و لذت نهایی را نصیب همیلتون کرد.

سیفتی کار باعث آفرینش شرایطی شده است که ما شاهد سه مسابقه فوق العاده هیجان انگیز با سه برنده متفاوت از سه تیم متفاوت باشیم.

بعد از مسابقه نسبتاً کم فروغ شروع فصل در استرالیا (البته نظرات می تواند متفاوت باشد) به نظر می رسد که بعد از مدت طولانی به یک باره فرمول یک آن هیجان سابق اش را پیدا کرده و سیفتی کار در این بین نقش کلیدی را بازی کرده است.

بازندگان

رانندگان ردبول مرتکب گناه کبیره فرمول یک شدند

تصادف ردبول ها - باکو 2018

تصادف ردبول ها – باکو 2018

هرگز با هم تیمی ات تصادف نکن. این یک قانون شناخته شده و ساده است. با این حال دنیل ریکاردو و مکس ورشتپن آن را زمانی که در باکو به شکل چشمگیری در سرعت بالا برخورد کردند، شکستند.

حادثه آمدنش را خبر می داد. هر دو راننده در سرحد توان فشار می آوردند که قابل قبول بود، نزدیکتر می شدند و در برخی موارد رقابت شخصی می شد، اما و در یک نقطه، ورشتپن چرخ هایش را قفل و از پشت به ریکاردو برخورد کرد.

رئیس تیم کریستن هورنر گفت که هر دو راننده به یک اندازه مقصر هستند. مدیر غیراجرایی مرسدس نیکی لاودا اما کمتر دیپلماتیک بود و بیان داشت:

به نظر من 70 درصد ورشتپن و 30 درصد ریکاردو مقصر است. او همیشه به سمتش می رفت، ریکاردو بیچاره کجا می توانست برود؟

ابراز ندامت، امتیازات ارزشمند دور ریخته شده را برنمی گرداند. این صدها کارمند ردبول را که بر روی هر دو ماشین کار می کنند را خشنود نخواهد کرد. هزینه خسارات سنگین قابل پرداخت نیست.

یک DNF دوگانه سبک ردبول نیست. این مسلماً دومین بار در سه مسابقه اخیر بوده است. اما قبل از آن آخرین باری که هر دو خودرو از رسیدن به خط پایان بازماندند گرندپری سال 2010 کره جنوبی بود.

به هر دو راننده گفته شد که این هفته با مراجعه به مقر اصلی ردبول، گزارشی از آنچه رخ داد بدهند و از کارکنان عذرخواهی کنند. فعلاً هورنر می گوید که سیاست ردبول تغییری نخواهد کرد و آنها می توانند با همدیگر مسابقه بدهند.

اما در یک فصلی که به نظر می رسد همه چیز ممکن است اتفاق بیافتد، ردبول تحمل هزینه فاجعه مشابه این را ندارد.

دوباره شانس بد برای سباستین فتل

سباستین فتل بعد از مسابقه - باکو 2018

سباستین فتل بعد از مسابقه – باکو 2018

بعد از گرندپری بحرین این طور به نظر می رسید که اوضاع برای فتل گل و بلبل باشد. دو مسابقه، دو برد و صدرنشینی جدول قهرمانان. اما در دو مسابقه آخر سیفتی کار او را به سختی شکست داد.

فتل در مراحل ابتدایی مسابقه در جلو به راحتی رانندگی می کرد و به نظر می رسید که برنده گرندپری آذربایجان او باشد، اما بعداً مشخص شد که مرسدس در تلاش بود تا با بوتاس و همیلتون به صورت گازانبری به او فشار بیاورد.

حتی اگر بوتاس می توانست با طولانی تر کردن بخش اول مسابقه، دیرتر از لاستیک های اُلتراسافت استفاده کند، به احتمال قوی فتل نمی توانست موقعیت خودش بر روی پیست را نگه دارد. اما با ورود سیفتی کار این کار معنایش را از دست داد.

بوتاس به راحتی پیت استاپ انجام داد و به عنوان پیشرو مسابقه جلوتر از فتل قرار گرفت. راننده آلمانی بعد از استارت مجدد مسابقه نتوانست در تلاش برای بازپس گیری جایگاهش صبر کند و همه چیز را اشتباه انجام داد و در نتیجه قفل کردن چرخ هایش به رده 4 ام سقوط کرد.

سکو از دست رفت. پرز حتی کار را برای او بدتر کرد و در نتیجه بهره مندی از لاستیک های ساییده فتل، برتری را از او ربود و او را به رتبه 5 ام تنزل درجه داد که با کناره گیری بوتاس از رقابت مجدداً 4 ام شد.

او باکو را در حالی ترک کرد که صدرنشینی در جدول قهرمانان را برای اولین بار در این فصل از دست داد و 4 امتیاز پایین تر از همیلتون قرار گرفت. شما می توانید راجع به این که برنده تمام 4 مسابقه بایستی فتل می شد، بحث کنید.

هر چند جنبه های مثبتی هم داشت. حالا فراری در جدول سازندگان صدرنشین است و اثبات کردند که بهترین خودرو گرید را دارند.  آنها فقط نیاز دارند که این عملکرد را تبدیل کنند.

سرگئی سیروتکین

سرگئی سیروتکین - باکو 2018

سرگئی سیروتکین – باکو 2018

امسال، سال سختی برای ویلیامز است. بنابراین زمانی که آنها سرعت لازم برای کسب حتی یک امتیاز را دارند بایستی این کار را انجام دهند.

لنس استرول این کار را کرد و کسب سکوی پارسال را امسال با 8 امی ادامه داد. هم تیمی اش سرگئی سیروتکین برخلاف او انجام داد.

بعد از فقط دو پیچ، او به دلیل ترمز اشتباه در پیچ شماره 2 از عقب با پرز برخورد کرد. داوران مسابقه روی خوشی به چنین رانندگی نشان ندادند و او را برای گرندپری اسپاینا سه رده جریمه کردند.

با گذشت چند ثانیه بعد اوضاع بدتر هم شد و او برای ساندویچ آلونسو و هالکنبرگ نقش پرکننده را ایفا کرد.

آنها او را له کردند به طوری که کار زیادی از دست راننده روس برنمی آمد. در نتیجه تماس، ویلیامز از زمین بلند شد و در فرود او سیستم تعلیق و بال جلو را شکست. مسابقه تمام شد.

دل شکستگی برای والتری بوتاس

پنچر شدن بوتاس - باکو 2018

پنچر شدن بوتاس – باکو 2018

والتری بوتاس یکی از بچه های واقعاً خوب در پادوک است. بنابراین زمانی که پیروزی را فقط چند دور مانده به پایان مسابقه از دست داد همدردی زیادی با او شد.

او در بخش اول مسابقه به شدت محو بود و به تنهایی در رده سوم رانندگی می کرد. اما وقتی که او در بخش اول طولانی تر در پیست ماند و پیشتازی را از آن خود کرد، یک پیروزی غیرمحتمل از قبل، ممکن به نظر آمد.

رئیس والتری، توتو ولف گفت:

والتری فقط سریعتر و سریعتر و سریعتر ادامه داد. زمانی که سیفتی کار وارد شد او فرصت انجام یک پیت استاپ مجانی را پیدا کرد و به عنوان پیشتاز مسابقه به پیست برگشت.

او استارت مجدد را به خوبی مدیریت کرد و زمانی که واضح بود فتل در سبقت برای کسب مقام نخست چرخ هایش را قفل خواهد کرد و از داخل پیچ لیز خواهد خورد او به طرز هوشمندانه ای پیچ را باز گذاشت که نشان دهنده هوش مسابقه ای او است.

این باخت به او آسیب خواهد زد. در چنین شرایطی مرسدس او را از حضور در جلوی رسانه ها عفو کرد. اما او با این عملکردش می تواند کمی تسلی پیدا کند که وقتی بر سر میز مذاکره برای قرارداد می آید، می تواند نشانه خوبی باشد.

لوئیس همیلتون برای تقدیر از بوتاس سریع اقدام کرد و حق داشت.

خروج خجالت آور رومن گروژان

رومن گروژان - باکو 2018

رومن گروژان – باکو 2018

تصادف پشت سیفتی کار واقعه نادری است اما غیرممکن نیست. شما فقط بایستی امیدوار باشید که اتفاق نیافتد. متأسفانه در باکو برای رومن گروژان بدشانس اتفاق افتاد.

او رانندگی درخشانی تا آن لحظه داشت و در جایگاه 6 ام بود. می توانست برای اولین بار در این فصل امتیاز کسب کند. مرد فرانسوی این کار را به شکل چشمگیری انجام داد.

در تلاش برای گرم نگه داشتن لاستیک هایش، گروژان به شدت در حال چپ و  راست کردن فرمانش بود، اما ناگهان کنترل عقب ماشین را از دست داد و خودرو را به دیواره های کناری پیست زد. او بایستی یک سیلی به خودش زده باشد. واقعاً این اتفاق افتاده است؟

برداشت اولیه تیم این بود که مارکوس اریکسون به او برخورد کرده است. اما بازنگری به طور واضح نشان داد که چنین چیزی نبوده است. گروژان مقصر را فقط خودش می دانست.

او گفت:

این خیلی آزاردهنده است. من می خواهم از تیم عذرخواهی کنم.

او همچنین شرایط فریبنده مسابقه را بخشی از این کار دانست و توضیح داد که به طور اتفاقی دکمه ای را روی فرمان خودرو اش فشار داده که بالانس ترمز را تنظیم می کرد.

دلیل هر چه باشد، این اتفاق نمی بایست رخ می داد. او اکنون بعد از 4 مسابقه بدون کسب امتیاز در جدول قهرمان قرار دارد. فشار بر روی او زیاد خواهد بود.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

15 دیدگاه

  • ايزديار

   4

   1

   ادمين اشتباه تايپي

   ورشتپن چرخ هایش را قفل و از پشت به ریکاردو برخورد کرد.

   درستش اين بود كه ريكياردو از پشت به ورشتپن برخورد كرد

   البته شما كه مدتيست كامنتهاي منو تاييد نميكنيد

 1. mazroid7

  40

  10

  چرا همش میگن برد حق والتری بود در حالی که با یک اتفاق و سیفتی کار به رده اول رسید مثل لوییس که با یک اتفاق و پنجر شدن والتری اول شد
  اگه برد حق کسی بوده اون فتله ولی نمی شه از اشتباهش که خواست اونجوری سبقت بگیره گذشت ولی به هر حال سریعترین خودرو رو داشت و بیش ترین شانس رو برای برد.

 2. سجاد

  14

  1

  این مسابقه اونقدر اتفاقات عجیب داشت که از بیان خیلی از نکات خوبش غافل شدیم.رنوها خیلی خوب بودن اول مسابقه و کولاک کردن با سبقتای دیدنی از ردبولا ولی نمیدونم بعدش ساینز چرا اینقدر کند شد.فکر کنم لاستیک های اولترا دیگه کارایی نداشت و تموم شده بود.عمرشون از سوپر سافت خیلی کمتره.فاصله رایکونن هم وقتی رسید به ریکیاردو مرتب زیاد شد.دلیلش فقط سافت نبود خودروهای ردبول تازه جون گرفته بودن و شاید دمای بهینه لاستیکشون تو اون موقع ها بود.

 3. سجاد

  10

  4

  نکته دیگه ش لکلرک بود با عملکرد خوبش و سبقتی که از آلونسو گرفت جالب بود.تایمهای مرسدس هم تو همه ی سکتورهای ۳بهتر بود تو گرافیک ها حتی دورهایی که فراری تایم بهتری میزد.اختلافشون واقعا زیاد نشد با اینکه فتل تو سکتورهای ۲عالی بود.اختلاف زیاد مربوط به اشتباهات عجیب همیلتون بود که فاصله ۳.۵ثانیه ای رسید به ۸ثانیه.فتل هم اگه فراری براش دور ۳۱ اولترا مینداخت شاید الان اول بود.شاید ترسیدن ۲۰ دور دوم نیاره

 4. Omid

  27

  0

  چرا درمورد رانندگی فوق العاده ی فرناندو تو این مطلب چیزی نگفتین؟
  با دوتا لاستیک پنچر، بال جلو و کف ماشین آسیب دیده کنار نکشید و تازه 6 امتیاز هم گرفت

  ویدئوی on-board رو تو یوتیوب دیدم که چطور ماشین رو تا پیت لین رسوند واقعا مهارتش تو اینکار تحسین برانگیز بود

 5. REZA.M

  18

  15

  قبلا فک میکردم همیلتون اگه از یه کسایی مث فتل و آلونسو سریعتر نباشه حداقل یه درجه دو نیست.ولی نمیدونم چرا توی این 1 ماه نظرم عوض شده و فک میکنم حتی یه درجه دو هم نیست.واقعا عملکردش افتضاح بود و اصلا در حد بوتاس عمل نکرده.

  • ...m6...

   11

   2

   این دلیل نمیشه چون لوئیس تو سه تا مسابقه عملکرد خوبی نداشته رانتده ی درجه ۲ یا کمتره گاهی وقتا عملکرد فتل هم بد بوده این دلیل نمیشه بگیم فتل راننده ی درجه ۲ یا کمتره لوئیس یکی از نام آورای فرمول یکه همه تحسینش میکنن حالا عملکرد خوبی نداشته قرار نیست اون همه نتایج فوق العاده ایی که داشته رو نادیده گرفت و پای ۳ تا عملکرد بد سوزوند لطفا درباره ی لوئیس این جور صحبت نکنیدر از منطقه

  • سید علی حسینی

   1

   0

   خیلی ممنون بابت انتقادتون،راستش چند وقتیه بابت مشکلاتی که بر تیم فرمول یک ایران تحمیل شده،بخش اعظمی از تلاش هامون برای خنثی کردن اون مشکل هاست و نمیتونیم فعلا این تعادل رو برقرار کنیم، به امید خدا تا آخر تابستون تمامی این مشکلات برطرف میشه و از پاییز مطمئنا سایت مثله قبل رفتار میکنه،دمت گرم از اینکه یادمون آوردی که رسالتمون چیه

دیدگاه خود را بیان کنید