فرمول یک ایران – مسابقه گرندپری چین برای سباستین فتل همانند یک کابوس بسیار وحشتناک بود، ولی او به اندازه کافی عملکرد خوبی داشت که جزو بهترین های چین بوده باشد.

چگونه رده بندی صورت می پذیرد؟

وبسایت اصلی فرمول یک در فصل جدید تصمیم گرفته تا به بررسی هفتگی عملکرد راننده ها بپردازد، این رده بندی بر اساس عملکرد راننده ها در هر آخر هفته و بدون توجه به قدرت ماشین های شان صورت می گیرد.

بهترین های این هفته:

1- سباستین فتل

سباستین فتل در چین هشتم شد و نتوانست به افزایش فاصله اش در صدر جدول ادامه دهد ولی عملکرد خوب او باعث شد تا به صدر جدول لیست ما بیاید. چرا؟ چون در چین کم اشتباه بود.

او با دوری خوب پول پوزیشن را کسب کرد و استارت خوبی هم در مسابقه داشت و پیشتازی اش را حفظ کرد تا اینکه پس از پیت استاپ والتری بوتاس او خودش را پشت سر این راننده فنلاندی دید. اگر هم ماشین ایمنی بیرون نمی آمد شاید او شانس بسیار بیشتری برای پیشتازی دوباره می داشت، در ادامه هم اشتباه مرگبار ورشتپن باعث شد تا هم مسابقه خودش و هم مسابقه فتل خراب شود. رده هشتم مزد کمی بود برای عملکرد خوب فتل در چین.

2- فرناندو آلونسو

راننده های کمی در حال حاضر هستند که بتوانند به اندازه فرناندو آلونسو خوب کار کنند، کسی که از تمام توان ماشین مک لارن خود بهره لازم را می برد. آلونسو بار دیگر و در یک گرندپری دیگر عملکرد خوبی از خودش به جا گذاشت، او با ماشینی که هنوز به اندازه کافی قدرتمند نیست توانست دور خوبی در تعیین خط بزند و جایگاه مناسبی در خط استارت برای خودش مهیا کند.

در مسابقه ای هم که هیچ یک از راننده های مقابلش کنار نرفتند توانست شش رده صعود داشته باشد. ماشین ایمنی موقعیت نصف و نیمه ای برای او بود. از طرفی دیگران فرصت این را پیدا کردند که لاستیک های سافتی را بیاندازند که او به تازگی و در شرایط پرچم سبز به روی ماشینش سوار کرده بود، از طرف دیگر مسیر او بازتر شد تا بتواند کارهایی بکند و رده هفتمی را با خود از چین ببرد، سبقت او از فتل یکی از آن کارها بود.

3- کوین مگنوسن

پیشتاز پیشین لیست ما دو رده سقوط داشته است. البته علت این امر عملکرد فوق العاده بالانشین های لیست است و نه عملکرد بد او. کوین مگنوسن برای یک بار دیگر نتیجه خوبی گرفت، حتی این که بخش اول تعیین خط راه نیافت تبدیل به یک فرصت برای او شد تا دست و بالش برای انتخاب لاستیک مسابقه باز باشد.

اگر خودرو ایمنی استراتژی پیت استاپ او را خراب نمی کرد شاید یک رده بیشتر از جایگاه آغازینش صعود می کرد. اما با وجود لاستیک های کهنه او توانست در رده دهم قرار بگیرد و یک امتیاز دیگر کسب کند که خود دستاورد مهمی است.

4- دنیل ریکاردو

شکی نیست که راننده استرالیایی ردبول باید بیشتر از همه در لیست ما صعود کرده باشد، واقعا هیچ راهی نبود تا از عملکرد خوب او در چین لذت نبرد. بله او در تعیین خط توسط هم تیمی اش مغلوب شد، اما امکانش بود که او اصلا به تعیین خط نرسد و فقط نظاره گر باشد، پس با در نظر گرفتن این مورد می توان عملکرد او در تعیین خط را خوب دانست. و درباره مسابقه اش اصلا چه می توانید بگویید؟

یک جادو و جمبلی باید وجود داشته باشد، چطور می شود که وقتی دنیل ریکاردو یک فرصت را در مقابلش می بیند لحظه ای درنگ نمی کند و همانند یک شکارچی ماهر آن را شکار می کند؟ ورشتپن هم به خوبی نشان داد که داشتن شانس یک چیز است و استفاده از آن یک چیز دیگر. و ریکاردو، در استفاده از موقعیتی که داشت اشتباه نکرد.

5- نیکو هالکنبرگ

نیکو هالکنبرگ یکی از پنج راننده ای است که در همه مسابقات این فصل امتیاز گرفته است، پس عجیب نیست که پس از یک آخر هفته بی اشتباه دیگر ببینیم دو رده در لیست ما صعود کرده باشد. او یک بار دیگر بهترین استفاده را از ماشینش کرد و اختلاف امتیاز او با هم تیمی اش نشان می دهد که او چگونه بهترین استفاده را از ماشینش می کند. هالکنبرگ هم اکنون در بهترین فرم خودش قرار دارد.

6- لوئیس همیلتون

لوئیس همیلتون توانست هر طور که بود فاصله اش را با فتل در جدول قهرمانی کم کند، اما عملکرد بد او در پیستی که قبلا در آن یکه تازی می کرد باعث شد تا سه رده در لیست ما سقوط کند.

او در روز جمعه سریع ترین بود، اما در روز شنبه بد بود و با ماشین و لاستیک هایش مشکل داشت، و برای دومین بار پیاپی در تعیین خط از هم تیمی اش شکست خورد. او هنوز آن فاکتور لازم در مسابقه را نداشت، ولی هر طور که بود توانست در رده ای که مسابقه را آغاز کرد آن را تمام کند که بعضی اوقات بهترین و کمترین کاری است که می توانید انجام دهید.

7- مارکوس اریکسن

ستاره دو گرندپری آغازین فصل جدید، یعنی راننده سوئدی ما مارکوس اریکسن، پس از یک گرندپری خنثی در چین حالا سه رده افت داشته است. راننده سائوبر راهش را در تعیین خط گم کرد و از هم تیمی جوانش شکست خورد و سپس پنج رده پنالتی هم دریافت کرد. او چند رده را در مسابقه پس گرفت، مخصوصا در نیمه دوم مسابقه و وقتی که لاستیک مدیوم داشت.

8- کیمی رایکونن

کیمی رایکونن رده هشتمی خودش را پس از یک گرندپری بی سر و صدا حفظ کرد، اگر چه او در تعیین خط و جایی که اهمیت دارد بار دیگر مغلوب هم تیمی اش شد. نمی شود در مسابقه از او خیلی ایراد گرفت، مخصوصا پس از استراتژی بی رحمانه تیم فراری که او را قربانی فتل کردند، اما او هم از ورشتپن شکست خورد و هم اینکه با لاستیک هایی که هشت دور نوتر از لاستیک های بوتاس بودند نتوانست به هم وطنش حمله ای بکند.

عده ای معتقدند که رایکونن سال هاست که شروع خوبی در مقاطع آغازین فصل نداشته است، ولی او برای این که در رده بندی ما جایگاه بهتری داشته باشد باید بیشتر تلاش کند.

9- والتری بوتاس

ورودی جدید ما یعنی والتری بوتاس، هنوز دارد تقاص شروع بدش در استرالیا را می دهد. اما اگر او بتواند به عملکرد خوبش در بحرین و چین ادامه دهد، مطمئنا می تواند پیشرفت کند.

در بحرین از او انتقاد شد که چرا در لحظات پایانی مسابقه نتوانست فتل را بگیرد، ولی او دیگر در چین ترسو نبود و سبقتش از رایکونن برای رده نخست این را نشان داد. هم چنین برای دومین گرندپری پیاپی از همیلتون سریع تر بود و به خوبی فتل را نیز آندرکات کرد. اگر خودرو ایمنی نبود شاید او برنده مسابقه می شد.

10- پیر گسلی

بعد از عملکردی خوب در بحرین پیر گسلی فرانسوی توانست به جمع ده نفره برترین ها بپیوندد. او در تعیین خط کندتر از هم تیمی اش بود و گفته شد که برخورد او با هارتلی در مسابقه نه یک خطای سهوی بلکه یک اشتباه ارتباطاتی بوده است ولی او باز هم برای بودن در جمع ده نفر باید در باکو عملکرد خوبی داشته باشد، زیرا بقیه برای تصاحب جایگاه او لحظه شماری می کنند.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

17 دیدگاه

 1. ...m6...

  9

  15

  هعی خدا ببین دوره زمونه چجور شده طرف مسابقه رو از خط یک شروع میکنه آندرکات میشه به خاطر بی احتیاطی و دست کم گرفتن رقیب ..رقیب باهاش برخورد کرد رفته رده ۸ بعد تو لیست f1اوله؟ چه عملکرد خوبی داشت میخوام بدونم؟ حالا لوئیس ۳ رده اومد پایین تر درست اما از نظر من حق ریکاردو یا رایکونن بود که تو لیست اول باشه البته این یه لیست کشمشی و الکیه و عملکرد این دوتا واقعا خوب بود

  • سجاد

   14

   2

   بله من هم‌ تو یه کامنت گفتم‌ که اصلا ملاک نیست حالا خود سایت رسمی هم میخواد گذاشته باشه ولی این رنکینگ فقط مربوط به چین نیست.مجموع سه مسابقه رو در نظر گرفتن و با پایان هر گرندپری آپدیت میشه.جالبه که همین طرفدارای همیلتون بعد مسابقه استرالیا که همیلتون دوم بود و فتل دهم کلی تحسین کردن این رده بندی رو حالا که فتل اول شد رنگ عوض کردید؟

   • ...m6...

    2

    2

    جدی؟ چه جالب من فکر میکردم هر مسابقه لیست خودشو داره نمیدونستم عملکرد جمع میشه و نتیجه داده میشه!

 2. Seb vetel

  11

  0

  این شبکه ورزش دیگه مسخرشو دراورده،نه تعیین خط باکو پخش میکنه نه مسابقه رو.پارسال حداقل هم تعیین خط و هم مسابقه باکو پخش کرد حالا بقیه به کنار.ادم سرشو به کجا بکوبه.طرفدار فرمول یک بودن تو ایران جرمه من اینو خیلی وقته فهمیدم.?seb5?

  • ...m6...

   2

   1

   هر یه مسابقه در میون پخش میکنه:/ خیلی مسخرس همش فوتبال پخش میکنه…البته شبکه ورزش یه پیشرفتی هم کرده دیگه ریپلی الکه پخش نمیکنه وسط مسابقه

 3. Imanmomeni

  11

  1

  همیلتون باید بدونه داشتن ۷ میلیون فالوور در اینستا دیگه بسه.باید ادم شه.ولف گفته بود تا موقعی که به مرسدس آسیب نزنه کاریش نداره.به نظرم دیگه داره هم به خودش هم به مرسده آسیب می زنه.یا باکو یا هیج وقت.اصلا دوست ندارم مرسده آزادی رو از همیلتون بگیره.ولی انگار آزادی داره از تمام خط ها قرمز می گذره،اشتباه نکنم این همیلتون بعد از نیکول دنبال ایرینا افتاده???? ولی ولف باید آرومش کنه وگرنه بخخه

 4. Imanmomeni

  4

  2

  توی بچگیش خیلی سختی کشیده الان توی اوج زندگیشه درست؛ولی یه اسطوره باید از خیلی چیزا مواظب باشه.این قهرمان داره خیلی حاشیه می ره و البته شاید نمی خواد بعدا افسوس جوونیشو بخوره ولی خب باید کلاس مشاوره بره و بدونه سنا و شوماخر رفتن پس اینم می ره.اونچه باقی میمونه پایین کشیدن قرمزه که اونم فقط با تمرکز بدستش میاره وگرنه تا ابد میگن پسر سریع عقده ای.کاش مشاورا و روانکاوا مغزشو درست کنن تا دو سه سال قهرمان بشه ما هم پرچم بدیم بالا مرسده هم برسه به حقش

دیدگاه خود را بیان کنید