فرمول یک ایران – جوز ورشتپن پدر مکس ورشتپن با حالت ناامیدوارانه ای نسبت به اتفاقات مسابقه‌ی اخیر چین واکنش نشان داد و معتقد است پسرش مکس باید بیشتر از مغز خود استفاده کند تا کنترل بیشتری بر رانندگی خود داشته باشد و پس از تصادفی که بین او و سباستین فتل ایجاد شد احتیاط بیشتری به خرج دهد.

راننده‌ی سابق فرمول یک، در صحبت با تلویزیون کشور هلند در نمایشگاه Ziggo Peptalk، اذعان داشت برخورد شکل گرفته در روز یکشنبه بین پسرش و فتل یک اتفاق معمول در رانندگی می باشد، که در حین مبارزه برای بدست آوردن جایگاه بهتر ایجاد شده است و باید با قضاوت بهتری این اتفاق را ارزیابی کرد.

جوز ورشتپن گفت:

تصمیم به سبقت گرفتن و رد شدن از فتل واقعا در آن نقطه امکان پذیر نبود و به نظرم او عجله کرد.

این سبقت در آنجا امکان پذیر نبود و این اتفاق خطا در تصمیم گیری در حین مسابقه بود.

در برخی موقعیت ها مکس باید از حداکثر پتانسیل ذهنی خود استفاده کند و بیشتر فکر کند. من نمی خواهم او سبک و استایل رانندگی اش را تغییر بدهد. او توانست در همان ابتدا از دو نفر سبقت بگیرد. و درست این همان چیزی است که ما می‌خواهیم از او ببینیم، او این کار را کاملا حرفه ای انجام داد بدون هیچ نقصی.

اما برخوردی که با فتل داشت نه! ما به هیچ وجه نمی خواهیم چنین حرکاتی از او ببینیم، او باید کنترلش را به طور کامل حفظ کند، مکس نیاز به فکر کردن بیشتر دارد.

من او را فردا می بینم، آخر هفته بسیار برای ما دردناک بود و ما باید درباره‌ی آنچه اتفاق افتاد به صورت عادی مثل همیشه به طور کامل صحبت کنیم و مسابقه را به صورت دقیق آنالیز کنیم. این اتفاق نمی تواند و نباید دوباره پیش بیاید، او در حال حاظر این قضیه را می داند و من هم حرف زیادی نمی توانم به او بزنم.

جوز ورشتپن ناراحتی خود از رفتار نادرست پسرش را نشان داد اما قبول نکرد که او دیوانه است:

دیوانه! اصلا کلمه‌ی درستی نیست، اما من مایوس شدم و مطمئن باشید این اتفاق برای خودش بیشتر دردناک است.

مکس ورشتپن و سباستین فتل - مسابقه گرندپری چین 2018

مکس ورشتپن و سباستین فتل – مسابقه گرندپری چین 2018

ورشتپن پدر از آن کهنه کار های فرمول یک می باشد او که در 107 گرند پری حضور داشته به طبع می تواند در پیشرفت فرزندش بسیار موثر باشد، گذشته از این اگر به یاد بیاوریم در دور دوم مسابقه‌ی بحرین برخوردی بین پسر او و لوئیس همیلتون ایجاد شد این اتفاق درست یک هفته قبل از مسابقه ی شانگهای افتاد که از همان موقع نشان می داد که مکس بوی برخورد و تصادف می دهد.

جوز ورشتپن در این باره افزود:

من هنوز هم معتقد هستم که او هیچ اشتباهی در بحرین مرتکب نشده، و همچنان باور دارم آن حرکت، حرکت خوبی بود، اما اگر موقعیتش بود همیلتون نیز می توانست دقیقا همین کار را با مکس انجام دهد و این اتفاق کاملا یک برخورد مسابقه‌ای بود و هر دو طرف مقصر بودند و می توان هر دو را سرزنش کرد.

و او این کار را کاملا درست و به خوبی انجام داد، از آنجا که خودروی مرسدس با داشتن یک موتور بهتر و به طبع آن قدرت موتوری بالاتر و سرعت بالاتر پس اینکه مکس ریسک بیشتری باید انجام دهد کاملا منطقی است.

جوز ورشتپن معمولا با مطبوعات مشکل دارد، و اصرار داشت که پسرش مکس تحت نظارت شدید ولی ناعادلانه رسانه ها قرار گرفته است.

او گفت:

مکس در این روزها از همه بیشتر زیر ذره‌بین رسانه ها قرار گرفته است، و به نظرم اکثر این اتفاقات به‌خاطر سن کم اوست.

اگر شما به آخرین مسابقه در چین نگاه کنید،درست در همان مسابقه آلونسو نیز سباستین را تحت فشار قرار داد و به نظرم کاملا خطا بود نه‌تنها صحبت زیادی درباره ‌ی آن نشد بلکه هیچ واکنشی در رسانه ها ندیدیم.

مکس حداکثر این عمل را در بحرین برای همیلتون به میزان بسیار کمتری انجام داد و باز این همه مردم درباره‌ی آن صحبت کردند. و مکس حداقل اجازه داد همیلتون بتواند مسابقه را ادامه دهد. او در این روز ها به صورت ناباورانه ای زیر ضرب و شتم رسانه ها قرار گرفته و این کار اصلا درست نیست.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

10 دیدگاه

 1. McLaren F1

  24

  3

  باز دم پدرش گرم که قبول داره مسابقه ی قبلی کار پسرش خیلی اشتباه بود
  امیدوارم تصادف مسابقه ی یکشنبش حداقل به دیگران صدمه ی کمتری بزنه و خودش از مسابقه کنار بره تا اون بدشانسی که این میزنه بهش

 2. ...m6...

  15

  7

  حرفاش کاملا درسته ولی ورشتپن دیگه سوژه ی تصادفات فرمول یک شده واسه همین آلونسو رو که از نظر من خطاش زیاد بزرگ و نیاز به بررسی نبود رو جریمه نکردن.ورشتپن راننده ی با استعدادیه امیدوارم بتونه از مغزش استفاده کنه

 3. Reza92

  22

  1

  مکس موقع سبقت توی پیچ ها به ترمز اعتقادی نداره!! سعی میکنه با زدن به ماشینی که داره ازش سبقب میگیره به عنوان ترمز ازش استفاده کنه!
  اوج این کارش هم توی مکزیک 2016 بود که استارت بدش را با دیر ترمز کردن در پیچ اول اومد توی ماشین روزبزگ جبران کنه، روزبرگ نرفته بود بیرون قهرمانی را هم از دست میداد!!

 4. Akbar (Ghasemi)

  21

  4

  سبقت الونسو از فتل هم بالاخره بحث شد توی همهمه ی چین دیده نشد که الونسو سبقتش ناجوانمردانه بود و همه به پای ماشین خراب سب گذاشتنش در حالیکه کاملا در حالیکه سب از هیچکس دفاع سرسختانه ای نمیکرد با هل دادنش به خارج از پیست ازش سبقت گرفت…

 5. Omid

  18

  1

  نیکی لائودا حرف جالبی درباره ی مکس زده:
  “Normally, you learn from your mistakes, but it doesn’t work with him,” said Lauda. “At some point, it’s no longer a question of age, but a matter of intelligence.”
  معمولا شما از اشتباهات تون درس میگیرید، ولی این برای مکس اتفاق نمیوفته
  و دیگه این اشتباهاتش به سن و سالش مربوط نمیشه، بحث “هوش” هستش

  ولی سوال مهم تر اینه که چرا همه ی برخورد هاش با فراری هست؟!

 6. Baby Schumi

  11

  0

  دور نیست روزی که کسی رو با کارای بچه گونش بکشه یا خودشو به کشتن بده. امروزم که تو باکو اونطوری کرد. فازش چیه؟‌چهار فصله داره مسابقه میده ولی انگار هیچی یاد نگرفته هر فصل بدتر از قبل!

 7. lord mahyar

  3

  0

  {{مکس حداقل اجازه داد همیلتون بتواند مسابقه را ادامه دهد}}
  دیگه میخوام خودکشی کنم اومده میگه لطف کرده گذاشته همیلتون out نشه از مسابقه از همین پدر همچین فرزندی میشه انتظار داشت

دیدگاه خود را بیان کنید