فرمول یک ایران – شروع گرندپری چین اندکی زمان برد، اما هر زمان که انجام شده است ما شاهد یک مسابقه بسیار با کیفیت بوده ایم. یک سیفتی کار، سبقت های چشمگیر و نمایش کفش دنیل ریکاردو.

برندگان

گورکن عسل خوار سرسخت

دنیل ریکاردو برنده مسابقه چین - 2018

دنیل ریکاردو برنده مسابقه چین – 2018

دنیل ریکاردو تقریباً همیشه در حال خندیدن است. اما این رفتار بشاش او دیر مورد محک قرار گرفت. قبل از گرندپری چین او در 6 مسابقه اخیر خود، 4 بار کناره گیری کرده بود.

در گرندپری بحرین او به دلیل مشکل موتور در چند دور اول، از مسابقه کنار رفت. سپس در آخرین تمرین گرندپری چین نزدیک بود که تایم گیری را به دلیل مشکل توربو از دست بدهد.

و حتی در مسابقه، دورنمای ناامید کننده ای داشت. او بعد از اولین پیت استاپ در جایگاه 6 ام، یعنی نفر آخر سه تیم قدرتمند بود در صورتی که هم تیمی او مکس ورشتپن در جایگاه سوم رانندگی می کرد.

اما با فراخوانی سیفتی کار، به یکباره همه چیز تغییر کرد. ریکاردو لاستیک های سالمتری انداخت، از اشتباهات ورشتپن منتفع شد و سبقت های استادانه ای را گرفت.

ریکاردو گفته بود که اگر در بحرین در جایگاه بوتاس بود، بدون در نظر گرفتن نتایج کار از فتل سبقت می گرفت. در گرندپری چین او ثابت کرد که گفته اش حقیقت داشته است.

او سبقت های محشری از همیلتون و بوتاس گرفت و 6 امین پیروزی دوران فرمول یک خود را کاملاً به حق کسب کرد.

ریکاردو بعد از مسابقه به شوخی گفت:

من مرد مسابقه های سخت هستم.

و در واقع پر بیراه نمی گفت. در تمام پیروزهایش او مسابقه را از جایگاهی پایین تر از سومی شروع کرده است.

به وضوح، او مسابقه های سخت را دوست دارد، که البته لحظات دیدنی را برای تماشاگران به ارمغان می آورد.

استراتژیست ها و کارکنان پیت ردبول

پیت استاپ ردبول - چین 2018

پیت استاپ ردبول – چین 2018

تا اینجای فصل باور بر این بوده است که اگرچه خودرو ردبول توان رقابت در تایم گیری را ندارد، اما آنها بسته مسابقه ای خوبی دارند و می توانند برنده مسابقه باشند.

در دو مسابقه اول، آنها نتوانستد همه چیز را کنار هم قرار دهند و در بیشتر زمان مسابقه گرندپری چین این طور به نظر می رسید که آنها دوباره بهترین تیم سوم خواهند شد.

اما سپس استراتژیست های آنها به خودشان آمدند، تاس را ریختند و درهای یک نتیجه خیره کننده را باز کردند.

در ابتدا آنها پیت استاپ اول را که به صورت توقف-دوگانه و برای هر دو خودرو انجام شد، مدیریت کردند. سپس به سیفتی کار با فراخواندن همزمان هر دو راننده به پیت و انجام دوباره آن، واکنش نشان دادند.

این استراتژی، برتری عملکردی بزرگی به ریکاردو و ورشتپن در مقایسه با رقبا بخشید و در نهایت شرایطی را فراهم کرد که اولین برد تیم در این فصل رقم بخورد.

رئیس تیم ردبول، کریستین هورنر با اشاره به صحبت های لوئیس همیلتون که گفته بود “فکر نمی کردم عملکرد آنها در سطحی باشد که بتوانند با مرسدس و فراری رقابت کنند”، بیان داشت:

من فکر می کنم این تیم (ردبول) نشان داد که بدون شک توانایی عملکرد در سطح آنها را دارد.

از سال 2009 که سباستین فتل اولین پیروزیشان را به ارمغان آورد، این دومین پیروزی ردبول در گرندپری چین بود و باعث شد آنها از رقابت قهرمانی رانندگان و سازندگان عقب نیافتند.

نیکو هالکنبرگ؛ آقای ثبات

نیکو هالکنبرگ - چین 2018

نیکو هالکنبرگ – چین 2018

بی چون و چرا نیکو هالکنبرگ الان در بالاترین سطح، رانندگی می کند. راننده آلمانی در تمام مسابقات این فصل عملکرد بهتری از هم تیمی قدرتمندش کارلوس ساینز، نشان داده است.

هنوز رنو در حال توسعه خودرو است، اما زمانی که خودرو در دستان هالکنبرگ قرار دارد آنها بیشترین عملکرد را از خودرو می گیرند، همانطور که او یک بار دیگر در گرندپری چین ثابت کرد.

او از رده هفتم یعنی بهترین رده در گروه میانی مسابقه را استارت زد، و با مدیریت خوب تایرها و سپس سود بردن از شرایط سیفتی کار و تعویض تایرها، خودرو را در جایگاه 6 ام از خط پایان عبور داد.

در جدول قهرمانی، هالکنبرگ الان در رده 7 ام قرار دارد و 77 امین امتیاز دوران حضورش در فرمول یک را کسب کرده است آن هم بدون این که حتی یک بار بر روی سکو رفته باشد. با چنین عملکردی و به شرط مساعد بودن شرایط، اولین پیروزی او در فرمول یک دور ذهن نیست.

اسپانیایی مبارز مکلارن

فرناندو آلونسو - چین 2018

فرناندو آلونسو – چین 2018

مکلارن تا این جای فصل عملکرد قابل قبول، ولی نه چندان خیره کننده ای داشته است. در گرندپری چین، مدیر مسابقه مکلارن اریک بویلر اعتراف کرد که تیم ممکن است در اهداف بلندپروازانه خود برای فصل 2018، بازنگری انجام دهد.

اما هر زمانی که آنها برای افزودن عملکرد بیشتر به MCL33 تلاش کرده اند، دست کم امتیازاتی را توسط فرناندو آلونسو به دست آورده اند.

ماتادور بعد از یک تایم گیری ضعیف، یک مسابقه صعودی داشت و 6 رده بالا آمد؛ که سه سبقت دور اول مسابقه و یک سبقت از فتل مشکل دار را نیز شامل می شد. این عملکرد زمانی بسیار تأثیرگذار می شود که با هم تیمی اش در جایگاه 13 ام، مقایسه شود.

این بدین معناست که آلونسو در هر مسابقه این فصل امتیاز به دست آورده است و 22 امتیاز او بیشتر از 17 امتیازی است که او در کل فصل پیش کسب کرده بود. او به رده 6 ام جدول رانندگان تکیه داده است و مکلارن در جایگاه 4 ام، جدول سازندگان قرار دارد.

در این شکی نیست که اگر مکلارن می خواهد برای پودیوم و در نهایت پیروزی بجنگد، هنوز کارهایی برای انجام دادن دارد، اما کسب امتیاز به صورت مستمر یک شروع خیلی خوب برای آنها است و چه راننده ای بهتر از آلونسو برای این کار.

طرفداران پرشور چینی

هواداران چینی - گرندپری چین 2018

هواداران چینی – گرندپری چین 2018

تماشاگران چینی در سالهای اخیر به شدت افزایش یافته اند به طوری که امسال در روز مسابقه در پیست شانگهای جای سوزن انداختن نبود.

تریبون اصلی دو طبقه، مملو بود از جمعیت که بخش عمده آن را باشگاه هواداران راننده ها اشغال کرده بودند و با شور و هیجان در طول مسیر پرچم ها را تکان می دادند و در مدت 56 دور مسابقه هر بار که خودروها رد می شدند، آنها را تشویق می کردند.

اتمسفر ایجاد شده، برای سایر پیست ها در سراسر دنیا رقیب خواهد بود. آنها پاداش این کار را با یک مسابقه ای که با آمدن سیفتی کار جانی دوباره گرفت و لیدری مسابقه 4 بار عوض شد و سبقت های فراوانی که گرفته شد، دریافت کردند.

همچنین آنها با یک مسابقه نادری مواجه بودند که در آن هیچ کناره گیری طبقه بندی شده ای رخ نداد و این تنها 8 امین در تاریخ فرمول یک و دومین در چین بعد از سال 2016 است.

حکمرانی قهرمان جهان

لوئیس همیلتون - چین 2018

لوئیس همیلتون – چین 2018

لوئیس همیلتون؟ شما مطمئن هستید که به گروه برندگان تعلق دارد؟ ما می توانیم این سؤال شما را بشنویم. جوابش این است بله، کافی است گوش کنید. خوب، قهرمان جهان اکثر آخر هفته کم رنگ بود، به طرز غیرقابل باوری در تمرینات اسپین کرد، در تایم گیری توسط هم تیمی اش شکست خورد و در مسابقه هیچ پیشرفتی انجام نداد.

اما او در حالی شانگهای را ترک کرد که 8 امتیاز بیشتر از سباستین فتل کسب و اختلاف امتیاز با او را کم کرد که این بیشتر به نفع او شد تا شرایطی که در آن او برنده مسابقه می شد و فتل جایگاه دوم را کسب می کرد.

بازندگان

سباستین فتل و فراری

تصادف فتل و ورشتپن - چین 2018

تصادف فتل و ورشتپن – چین 2018

سباستین فتل یک دور فوق العاده در تایم گیری زد و پول پوزیشن را در لحظات آخر از هم تیمی اش کیمی رایکونن ربود و سپس در استارت و قبل از ایجاد فاصله در جلو، یک فرار خیلی خوب انجام داد.

سپس او و فراری نتوانستند فاصله را زیاد کنند و آنچه که به نظر می رسید یک روز عالی باشد، از دست رفت. والتری بوتاس پیت استاپ انجام داد و زمانی که فتل در دور بعد به پیت استاپ او جواب داد، کار از کار گذشته لیدری مسابقه از دست رفته بود. فتل به تیم اعتراف کرد که آنچه را که اتفاق افتاده است، نمی فهمد، اگر چه یک پیت استاپ کندتر (اما امن تر) از حد معمول به نظر می رسد که تأثیر خودش را داشت.

سپس فتل، همانند بوتاس و به دلیل این که در زمان خروج سیفتی کار از ورودی پیت لین عبور کرده بودند، متضرر شدند. وقتی شما مجبور به رانندگی با تایرهای کهنه باشید این یک نبرد برای زنده ماندن، می شود و حتی وقتی برای دوری از مشکل تلاش کنید که فراری واضح بود چنین قصدی دارد، مکس ورشتپن با بی دقتی از راه می رسد و با برخورد به راننده آلمانی در هیرپین باعث عقب افتادن او می شود.

سینی کف خودرو فتل به شدت آسیب دید و او با احتیاط خود را در رده 8 ام به خط پایان رساند. اما صدرنشینی او در جدول قهرمانان متزلزل شد و اختلاف امتیاز با لوئیس همیلتون از 17 به 9 کاهش یافت. و در یک آخر هفته ای که راننده بریتانیایی واقعاً مشکل داشت، فراری شاید از این موضوع که نتوانسته است این موقعیت را به نفع خود استفاده کند، پشیمان باشد.

ارتباطات توروروسو

پیر گسلی و برندون هارتلی - چین 2018

پیر گسلی و برندون هارتلی – چین 2018

یک هفته چه اختلافی ایجاد می کند. یکشنبه هفته پیش، تیم توروروسو از این که یک آخر هفته فوق العاده را سپری می کردند به وجد آمده بودند که این با 4 ام شدن پیر گسلی به اوج رسید.

اما آنها با رسیدن به چین به زمین خوردند. تمام آخر هفته، تیم به دنبال دستیابی به سرعت بود. رانندگی با خودرو STR13 مشکل بود و در روز مسابقه هم کارها بهتر نشد.

هر دو راننده جایگاهشان را در استارت مسابقه از دست دادند. سپس زمانی که در جایگاه 18 ام و 19 ام بودند یک سوء تفاهم بین آنها بوجود آمد. به هارتلی دستور داده شد که به گسلی اجازه عبور بدهد چون آنها با استراتژی های متفاوتی در حال رانندگی بودند.

اما زمانی که هارتلی در صدد انجام این کار در پیچ شماره 14 بود، گسلی گمان کرد که این قبل از پیچ خواهد بود و در نتیجه برخورد رخ داد.

گسلی به رده 18 ام صعود کرد و هارتلی با این که به مسابقه ادامه داد ولی با اعلام مشکل در جعبه دنده از سوی تیم، در نهایت از مسابقه کناره گیری کرد.

بایستی رک گفت که توروروسو و هوندا هنوز راه درازی در پیش دارند تا ثابت کنند که تیمی هستند با توانایی رقابت در رده میانی.

پیکان های نقره ای نه چندان درخشان

توتو ولف - چین 2018

توتو ولف – چین 2018

شانگهای پیشتر قلمرو مرسدس بود. قبل از رویداد امسال، آنها 4 سال پیاپی در چین برنده بودند و 6 سال پیاپی پول پوزیشن را از آن خود کردند. و بعد از تمرینات روز جمعه به نظر می رسید که امسال هم این سلطه ادامه داشته باشد.

اما در روز تایم گیری همه چیز خراب شد و فراری ها به راحتی ردیف اول گرید را به انحصار خود درآوردند. مرسدس از کارکرد تایرها سر در نمی آورد و کاملاً مشخص بود که فقط دامنه محدودی برای عملکرد درست تایرها وجود داشت.

مدیر تیم مرسدس توتو ولف گفت:

ما در موقعیت خوبی نیستیم و بین شرایط بسیار سرد و بسیار گرم در رفت و آمد هستیم.

در هوای گرم روز یکشنبه، وضعیت یک مقدار بهتر شد؛ و اگر سیفتی کار نبود آنها حتی می توانستند با بوتاس برنده مسابقه باشند.

حتی در شرایط حضور سیفتی کار، راننده بریتانیایی در موقعیتی بود که آنها می توانستند به پیت فرابخوانند، که اگر این رخ می داد همیلتون می توانست برنده مسابقه باشد.ولی آنها به اشتباه، خود را به مبارزه بر روی پیست محدود کردند.

ولف افزود:

ما فقط لازم داریم که در کارها بازنگری کنیم.

آنها در دوره توربو-هیبرید یکه تازه بلامنازع میدان بوده اند، اما حالا برای اولین بار از سال 2014، مرسدس 3 مسابقه پیاپی را بدون پیروزی سپری کرده است. بعد از تست های پیش فصل چه کسی می توانست این را پیش بینی کند؟

بوتاس بدشانس

والتری بوتاس مقاوم دوم گرندپری چین - 2018

والتری بوتاس مقاوم دوم گرندپری چین – 2018

والتری بوتاس در بخش دوم مسابقه خودی نشان داد و در حال نزدیک شدن به جام پیروزی بود، که سیفتی کار یک پیروزی غیرقابل پیش بینی را از چنگال او درآورد.

بار دیگر، فنلاندی در لحظات مهم همیلتون را پشت سرگذاشت. با در نظر گرفتن سابقه عملکردهای فوق العاده هم تیمی اش در شانگهای، این شکست تأثیرگذار بود.

استارت بوتاس از جایگاه سوم زیرکانه بود و توانست زمانی که فتل در حال مبارزه با هم تیمی اش کیمی رایکونن بود، رده 2 ام را از آن خود کند و از آن لحظه به بعد از لیدر مسابقه جدا نشد.

سپس مرسدس و بوتاس اقدام به یک آندرکات بی نقص کردند، یک دور زوتر از فتل وارد پیت شدند، با لاستیک های سالم تر یک دور سریع زدن و در جلوی راننده آلمانی قرار گرفتند.

او سپس با عبور قاطعانه از رایکونن و کسب لیدری مسابقه، به انتقاداتی که از او در سبقت نگرفتن از فتل در بحرین گرفته شده بود، پاسخ داد.

به نظر می رسید که پیروزی برای او باشد. اما زمانی که سیفتی کار فراخوانده شد تا قطعات خودروهای تورروسو از سطح پیست تمیز شوند، بوتاس از ورودی پیت لین رد شده بود.

اهمیت نداشت چقدر فشار بیاورد، با تایرهای کهنه، او  نتوانست در مقابل ریکاردو مقاومت بکند. و در نتیجه او 100 امین گرندپری خود را در رده 2 ام به اتمام رساند. اما نیمه پر لیوان این که حالا او فقط 14 امتیاز با صدر نشین جدول قهرمانی فاصله دارد.

مکس ورشتپن

ورشتپن در تعقیب بوتاس - چین 2018

ورشتپن در تعقیب بوتاس – چین 2018

مکس ورشتپن بایستی برنده گرندپری چین می شد. به همین سادگی. زمان ورود سیفتی کار به پیست برای هلندی که در نزدیک ورودی پیت لین قرار داشت، عالی بود.

کار تمیز کارکنان پیت استاپ ردبول او را در جایگاه 4 ام و جلوتر از ریکاردو که استراتژی مشابه ای را اتخاذ کرده بود، قرار داد.

اما همانطور که رئیس ردبول کریستین هورنر بعداً اعتراف کرد، ورشتپن خیلی ناشکیبا بود. به جای پیشه کردن صبر تا هیرپین (پیچ شماره 14) برای سبقت از لوئیس همیلتون، او این را از خارج پیچ شماره 7 انجام داد و بهای آن را پرداخت.

در مبارزه برای بازگشت دوباره، ورشتپن در تلاش برای سبقت از فتل در هیرپین، ناشیانه عمل کرد. و باز دوباره صبر می توانست انتخاب بهتری باشد که راننده فراری بعد از مسابقه اعتراف کرد که قصد مقاومت در برابر او را نداشته است.

با یک جریمه 10 ثانیه ای، راننده 20 ساله، 5 امی را به در برد. اما او بعد از یک استارت قوی 3 ام بود و شانس برنده شدن در مسابقه را نیز داشت. البته این جریمه برای راننده ای که تا اینجای فصل در هر مسابقه برای سبقت های نابه جا خطاکار بوده است، کافی نیست.

8 دیدگاه

  • McLaren F1

   20

   2

   واقعا کافی نبود!
   من بعد مسابقه این حرف زدم اما به بعضیا برخورد و حرفای عجیب غریبی زدن
   اما این جریمه ی ده ثانیه ای فقط باعث تحریک بیشتر تماشاچیا شد
   امیدوارم از تصادفی که تو مسابقه ی بعدی میکنه به این راحتی نگذرن

 1. سجاد

  21

  1

  بازنده اصلی این مسابقه کسی نبود جز وشتپن.هم خودشو خراب کرد.هم کار عالی تیم و هم جایگاه فتلو.پتانسیل اینهمه خرابکاریو کمتر راننده ای داره.و بعدش هم فراری.صاحب پکیج کاملی از اشتباهات.پیت استاپ فتل، نگه داشتن مضحک رایکونن عین اتریش پارسال و احتمالا فتل رو‌ هم اگر زودتر سیفتی کار اعلام میشد پیت نمیبردن.اشتباهی که مرسدس هم انجام داد.رایکونن هم بدشانش بود هم خوش شانس ولی باید دوم میشد و عملکردش خوب نبود
  بله Mr.consistencyنیکو هالکنبرگ دوست داشتنی ولی علیرغم عملکردهای عالی مخصوصا در تایم گیری هنوز تو مسابقه کمی ضعف داره.یکم بیشتر تلاش میکرد پنجم میشد.البته تیم هم باید اعلام میکرد که سعی کنه بهتر تایم بزنه.
  ولی انصافا خوش شانستر از همیلتون راننده ای نبود.کسی که باید ششم میشد چهارم شد.گرچه اشتباه مرسدس رو هم نباید در قبالش نادیده گرفت که خوش شانسیش کامل میشد.
  نکته جالب این بود که فراری و مرسدس خیلی بهم نزدیک‌ بودن تو مسابقه برخلاف تایم گیری که احتمالا همون مسئله دما و لاستیک ها بوده.تو مسابقه مرسدس ۸۰٪موارد سکتور ۳سریعتر هم بود.

 2. Imanmomeni

  7

  11

  امیدوارم مشکل مرسدس با این لاستیک و ماستیک و پلاستیک خیلی زود حل بشه.اصلا طاقت ندارم ببینم لوییس بازم اول نمی شه.فراری امسال هم مثل چند سال گذشته توی استراتژی مشکل داره و مرسدس باید استفاده کنه.نمی شه دیر کرد و مرسدس باید بعد ۳ مسابقه لاستیک های جدید رو درک کرده باشه

 3. Reza92

  6

  2

  یه ماشین خوب و رقابتی بدین به هالکنبرگ تا نشون بده چه جواهریه ، پارسال پالمر را پودرش کرد ، امسالم ساینز با این همه ادعا و اینکه من خیلی خوبم و حقم تیم اصلی ردبول هست و … اومده کامل رفته زیر سایه ی نیکو ،
  کاش جای بوتاس و هالکنبرگ عوض میشد…

دیدگاه خود را بیان کنید