فرمول یک ایرانسباستین فتل راننده آلمانی معتقد است تصمیم بازرسان، مسابقه او را خراب کرده است و اگر خودروی ایمنی تنها ۳۰ ثانیه زودتر اعلام می شد نتیجه کاملا متفاوت می بود.

در زمان تصادف دو خودروی تورو روسو والتری بوتاس از مرسدس جلوی فتل در رده اول بود و چارلی وایتینگ با کمی تاخیر دستور به ورود پیت استاپ داد. با این حال زمان باعث شد تا مسابقه از کنترل دو راننده پیشتاز مسابقه خارج شود.

خودروی ایمنی زمانی وارد پیست شد که فتل و بوتاس از ورودی پیت استاپ عبور کرده بودند و شانسی برای رفتن به پیت استاپ و استفاده از لاستیک های نو نداشتند و ردبول از این فرصت استفاده کرد و توانست با ریکاردو برنده جایزه بزرگ چین شود.

فتل در پایان مسابقه گفت:

کاملا واضح است که زمان ورود خودروی ایمنی اصلا به نفع من و والتری نبود. خودروی ایمنی زمانی وارد شد که ما از ورودی پیت استاپ گذشتیم و مسابقه را همان جا از دست دادیم چون نمی توانستیم تصمیم بگیریم که به پیت استاپ برای تعویض تایر برویم یا اینکه بیرون بمانیم.

من کاملا درک می کنم که وقتی اتفاقی رخ می دهد شما باید خیلی سریع تصمیم بگیرید، پس هرگز نمی توانید جایگاه خودرو ها را در نظر بگیرید. اما ما دو دور بر روی تکه های فیبرکرین رانندگی کردیم پس چرا خودروی ایمنی ۳۰ ثانیه زودتر اعلام نشد تا همه فرصت تصمیم گیری برای ورود به پیت استاپ داشته باشند؟ به نظر من این اصلا درست نیست که خودروی ایمنی را زمانی به پیست بفرستید که می دانید ممکن است نتیجه مسابقه کاملا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

والتری بوتاس - مسابقه گرندپری چین 2018

والتری بوتاس – مسابقه گرندپری چین 2018

با توجه به صحبت های فتل چارلی وایتینگ از تصمیم خود چنین دفاع کرد:

من اصلا به این توجه نمی کنم که چه کسی برتری خواهد پیدا کرد یا نه. شاید ورود خودروی ایمنی مجازی کمی گیج کننده باشد چون ما از سال ۲۰۱۵ از آن استفاده کرده ایم اما در مورد خودروی ایمنی با ۲۰ سال تجربه استفاده دیگر بحثی وجود نخواهد داشت.

ما می دانیم هر بار ورود خودروی ایمنی باعث برد یا باخت عده ای در مسابقه می شود. اگر قرار باشد خودروی ایمنی وارد شود ما سریعا آن را وارد می کنیم چون وقت نداریم تا ببینیم کدام خودرو در کجای پیست قرار دارد. این کار ما نیست. ما فقط می خواستیم مطمئن شویم که ورود خودروی ایمنی ضروری است.

ما هرگز منتظر نمی مانیم که سه یا چهار تیم به ما اعلام کنند خودروی ایمنی در پیست نیاز است. من از همکارانم خواستم تا شکافی بین خودرو ها برای تمیز کردن پیست پیدا کنند که وضعیت پیست کاملا ما را توجیه کرد که خودروی ایمنی را وارد پیست کنیم.

20 دیدگاه

 1. قلندر

  57

  5

  واقعا که با ۲۰ سال تجربه نفهمیده بود که اون وضعیت خطرناکه اونوقت باید موقعی بفهمی که هارتلی بایکی از فیبرها برخوردکنه پنچر بشه تازه بفهمی

  • قلندر

   6

   35

   من اسمشو نمیذارم بد شانسی فتل بعد مسابقه تو مصاحبش اونجوری که من متوجه شدم گفت تو آینه دیر دیده مکسو بعد خواسته ببنده راهشو یعنی خودشم اذعان کرد که از اول مسیر سبقتو نبسته وسط پیچ متوجه شده بود که مکس میخواد سبقت بگیره بعد یکدفعه بست مسیرو مکسم که ماشاال… امون نمیده همیشه، از عجله زیادش هم خودشو میترکونه هم طرفو البته بیشتر از همم این سپاستین آسیب دیده ازش فعلا از پارسال تا امسال (انگار گربه سیاهش داره میشه)

 2. Jeff Mouller

  36

  13

  دلایلی که نمیشه ازش به طور واضح دفاع کرد هیمن چیزاست…
  تیم زیرمجموعه ردبول میاد خرابکاری میکنه اونم در حالی که گسلی در ریس قبل خوب بوده و مثلا عطش برد داره…
  بعدشم که خودتون دیدید و فتل هم خوب گفت…
  بعد هم مکس عزیزتر از جان در همون پیچ میاد میزنه به فتل…
  بله نتیجه کاملا مشخص هست فراری نباید یکه تاز باشه و از جائی باید ترمزش کشیده بشه که هیچ شکی متوجه مرسدس و سهام داران بزرگش نباشه…
  ادامه فصل قطعا دیدنی خواهد بود.

 3. Reza92

  15

  31

  فرمول یک بهتره یک فکر اساسی بکنه چون دیگه هیچ هیجانی نداره و همین تصادف ها و اتفاق های غیر منتظره باعث جذابیتش میشن ، اگه تصادف تورو روسو ها نبود اینم ی مسابقه ی کسل کننده ی دیگه بود که نهایت اتفاقش آندرکات کردن راننده های فراری توسط مرسدس ها بود!

 4. محسن

  25

  2

  ” اگر قرار باشد خودروی ایمنی وارد شود ما سریعا آن را وارد می کنیم ”
  از کی بعد گذشت 2 دور میشه سریعا ؟
  این که شما وقت نداری ببینی کی کجاست باعث میشه کلی تیم ضرر مالی بده !!!

 5. Nima

  8

  2

  حالا ما هر چی گفتیم این قوانین فرمول وان قدیمی و منسوخ و بدرد نخوره باز یه عده مخالفن. همون زمان ورود سیفتی کار ورود به پیت استاپ رو میبستن برای نفرات عقب تر. یا در صورتی که قبلش نفرات جلو رفته بودن اینام میتونستن برن. یا یه قانونه دیگه. جالبتر اینه کلا از ریشه مشکل داره این ورزش و قوانینش. همین سیفتی کار میاد به نوعی کل گپ ها رو از بین میبره. حالا یه تیمی مهندسیش بهتره موتور و شاسی بهتر طراحی میکنه و قویتره ولی اینکه یه تصادف که ربطی به ۳ نفر اول نداره و میاد نفرات ۵ ۶ رو میکشونه بالا نشون میده این عدالت در مسابقه نیست. اگر نخوایم تصادفات رو توطئه در نظر بگیریم. فرضا اگر این اتفاق در آخرین گرندپری فصل میوفتاد و قهرمان مسابقه باید تو ۳ تای اول میبود برای امتیاز قهرمانی و بدون هیچ اشتباهی از خودش میمود رتبه ۴ یا ۸ رو بدست میاورد اون موقع بیشتر به مضحک بودن قوانین پی میبردن و زحمات یک نفر تو یک لحظه به فنا میرفت.
  حالا میخواد چارلی وایتینگ باشه یا هر شخص دیگه ای، وقتی یه چیزی غلطه باید اصلاح بشه نه پافشاری رو اون عقیده.
  خوبه به کرات هر روز شاهد این تصمیمات از نزدیک هستیم :/

  • الف.ی

   0

   10

   قرار نیست همیشه همه چی اونجور که ما میخوایم باشه.فرمول یک قوانین مسخره و منسوخ زیاد داره ولی من با مورد سیفتی کار مخالفم.مطمئن باش اگه اون قانون که شما گفتی هم بذارن باز هم مخالفانی پیدا میکنه.همین وضعیت خیلی چز ها رو جذاب میکنه. مثلا برای فتل بود و برای کیمی خوب.فکر میکنم دلیل اینکه لوییس خیلی راحت راه رو برای مکس باز گذاشت همین تهاجمی بودن بیش از اندازه مکسه.
   اینم که میگم بخاطر این که فراری از سیفتی کار ضربه خورد نمیگم.الآن مرسدس دو مسابقه از سه مسابقه فصل رو از سیفتی کار ضربه خورده

   • الف.ی

    2

    0

    ببخشید یه ارور تایپی پیش اومد
    “مثلا برای فتل بد بود و برای کیمی خوب”

   • سجاد

    3

    0

    در نهایت بوتاس ضربه خورد و فتل.بقیش تقصیر خود مرسدس و فراری بود چون میتونستن حداقل همیلتون رو بیارن.لاستیک هم ۱۳دور زده بود و نو نبود که نخوان عوض کنن.

   • Nima

    3

    0

    داداش من حالا نگفتم همین قانون منو تصویب کنن حتما :)) ولی منظور کلیم این بود که مسابقه به تعادل کشیده بشه. شرایط یکسان باشه برای همه غیر اونجایی که یکی مهندس بهتر داره که داستانش فرق میکنه.

  • Akbar (Ghasemi)

   5

   1

   اینکارا رو میکنن تا هیجان بدن به مسابقات و رونق به بیزنس، در حالی که ما هوادارا موهامون این مواقع سفید میشه از بس حرص میخوریم ? ? ?
   این زمانی بدتره که چند تیم و راننده تو یه سطح باشن آخر سال که قهرمان مشخص میشه میبنی شانس نقش مهمی پیدا کرده و چه بسا سرنوشت تیم و راننده ی قهرمان تغییر میکنه…

دیدگاه خود را بیان کنید