فرمول یک ایرانمکس ورشتپن پذیرفت که او مقصر برخوردی با سباستین فتل بود که باعث شد تا هر دو راننده شانس بدست آوردن سکو را از دست بدهند.

مرد هلندی در حال تعقیب و فشار آوردن به رقیب آلمانی خود برای کسب جایگاه سوم بود که در هیرپین و دور چهل و سوم عکس العمل دیر هنگامش منجر به برخورد و در نهایت چرخش هر دو راننده به دور خود شد.

ناظرین فیا پس از بازبینی صحنه برخورد دو راننده، رای به جریمه زمانی 10 ثانیه ای برای ورشتپن دادند که باعث شد تا راننده هلندی جایگاه چهارم خود را به لوییس همیلتون باز پس بدهد.

ورشتپن اما پس از مسابقه به خبرنگاران گفت:

می توانستم ببینم که سباستین با تایر هایش مشکل دارد و سعی کردم تا در پیچ دیرتر ترمز بگیرم. اما لاستیک های عقب را قفل کردم و به او زدم. البته که مقصر من بودم ولی آن چیزی نبود که من خواستم.

به دنبال اتفاقات 3 مسابقه اول فصل، این سخن حالا بیشتر شنیده می شود که ورشتپن نیاز دارد تا روحیه فوق العاده تهاجمی خودش را متوقف کند.

اما ورشتپن به این سوال که آیا او واقعا باید رانندگی تهاجمی اش را کمی ملایم تر کند این گونه پاسخ می دهد:

جواب این سوال ساده است. در حال حاضر شرایط البته که آنطور که من دوست دارم پیش نمی رود. اما آیا این بدان معناست که من باید آرام تر شوم؟من این گونه فکر نمی کنم. واقعا بدشانسی بزرگی است که این گونه اتفاق ها رخ می دهند. اما من باید همه چیز را ارزیابی کنم و سعی کنم تا در مسابقات آینده قوی تر بازگردم.

فتل پس از مسابقه با ورشتپن صحبت کرد تا نارضایتی خود را از برخورد پیش آمده به وضوح بیان کند. برخوردی که باعث شد تا او با کسب تنها 4 امتیاز و جایگاه هشتم به خانه بازگردد.

فتل به خبرنگاران گفت:

من او را خیلی دیر دیدم. مقداری فضا باقی گذاشتم. اگر بخواهم صادق باشم، انتظار داشتم که او زودتر بیاید. من قصد این را نداشتم که در مقابل او مقاومت کنم. چون دیدم که دنیل چقدر سریع بود. پس هیچ دلیل موجهی برای مقاومت کردن وجود نداشت. آن ها با لاستیک های تازه واقعا سریع بودند.

من نمیخواستم خیلی زود تسلیم راننده های پشت سرم بشوم. اما او اشتباه کرد و لاستیک هایش قفل شدند. این اتفاقی بود که افتاد. حدس می زنم که اشتباه قضاوت کرد و این پیامدش برای هر دوی ما بود.

فتل در پاسخ به این سوال که آیا احساس می کند که ورشتپن باید آرام تر بشود گفت:

او به تعداد کافی مسابقه داده است اما این اتفاق می تواند حتی بعد 300 مسابقه هم بیوفتد.

شما نباید فراموش کنید که قضاوت ها و تصمیم گیری درون ماشین بسیار  سخت هستند اما شما باید این اتفاقات را همیشه در نظر داشته باشید و مطمئن شوید که تصادف نمی کنید.

او به سادگی می توانست بال جلویش را از دست بدهد و یا لاستیکش پنچر شود. بنابراین هر دوی ما خوش شانس بودیم.

 

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

37 دیدگاه

 1. سجاد

  51

  8

  ببین فتل چطوری برخورد کرد با این دیوانه.چه راننده ای هست که نمیتونه پیش بینی کنه تصادف رو.معلوم‌ بود نمیشه‌ سبقت گرفت اونجا.الان‌چه دردی از فتل درمان شد؟

  • ايزديار

   22

   2

   اين مكس امسال به ٤٤ هم ميزنه
   فراري و مرسدس و هم تيمي حاليش نيست
   حالا به يكي بيشتر به يكي كمتر

   خوده مكسه واقعي اشتباهو پذيرفته
   داورهاي كه تازه هواشم داشتن ،پذيرفتن
   اما
   مكس ورشتپن سايت خودمون نپذيرفته
   ياللعجب
   بقول ابد و يك روز(خدايا منو گاو كن)

  • دهقان خرابکار

   10

   16

   کارش بچگانه بود ولی به مسابقه یه روح تازه دمید در کل مسابقه قشتگی بود

   فراری ماشینش واقعا خوب هست ولی بعضی وقتا راننده هاش و استراتژیست هاش سوتی میدند

   کیمی رایکونن هم بدشانس بود هم خوش شانس

   تیم هیچ ارزشی براش قائل نیستش?

 2. mehdi vettel

  39

  6

  به نظرم قضیه ورشتپن و فتل دیگه داره مسخره میشه، اشتباه یه بار یا دوبار ولی بعد از چند بار قضیه مورد دار میشه، ورشتپن الان که جوان هست باید تغییر بده سبک رانندگیش رو وگرنه به قول وتل بعد از 300 تا مسابقه هم بازم میتونه اینکار رو تکرار کنه
  این تصادف های وتل و ورشتپن منو یاد برخورد های همیلتون و ماسا تو سال 2011 میندازه، اون زمان هم همیلتون پشت سر هم میرفت تو شکم ماشین ماسا

 3. سجاد

  33

  7

  از این به بعد قبل هر مسابقه میشینم سر سجاده دست به دعا که این بشر یه طوری بشه حذف شه کلا هر مسابقه.همش گفتیم کاش هیشکی حذف نشه رقابت نزدیک ببینیم ولی با این موجود عجیب فایده نداره.نباشه بهتره.

 4. JBjb

  34

  6

  pastor maxdonado…

  یه مدت بود مالدونادو ی جوان ما بعد سنگاپور و مکزیک پارسال، تو استارت ها نکوبیده بود به فراری ها نگرانش بودیم:)) ببینیم تا پایان فصل مالدونادو ی جوان ما چند بار دیگه تا پایان فصل تو جریان مسابقه میره تو شکم فتل و تو استارت ها میزنه به فراری ها ! بالاخره باید یه جورایی امتیازات از دست رفته پسر خوش شانس جبران بشه و بزنه جلوتر از فتل یا نه

  البته با توجه به سابقه زدن های مکرر مکسدونالدو به فراری ها و روزبرگ در این 40 مسابقه ای توی ردبول بوده اتفاق امروز یه امر کاملا عادی بود که دیر یا زود اتفاق می افتاد و در اینده نیز بارها اتفاق خواهد افتاد و ایشون هیچ وقت هم به همیلتون نخواهد زد حتی اگر یه قیمت این باشه مثل بحرین پنچر شه و مسابقه رو از دست بده و یا مثل امروز بره رو چمن ها و بردی که توی مشت ش رو از دست بده و تقدیم ش کنه به تیمی ش ریکیاردو. متاسفانه چیزی که نا امید کننده و سردرد اور اینه که هر مسابقه باید نگران استراتژی های بد فراری و انکه پیت استاپ درست انجام میشه یا نه باشیم!!!

  بخدا کسی که چند مسابقه است با فرمول یک اشنا شده و با تعریف آندرکات اشنا باشه این رو می تونست بفهمه که بوتاس داره و می خواد فتل رو آندرکات فراری چرا این کار رو کرد !!! فتل 3.5 ثانیه جلوی بوتاس بود و یک و نیم ثانیه پشت بوتاس دراومد !!!!
  فتل اندرکات نمیشد با همه ی ماجراهایی پیش اومد و سبقت هایی که دنی ریک گرفت باز دوم تموم میکرد جایی که بوتاس تموم کرد

  • max verstappen

   1

   28

   داداش شما از کجا و رو چه حسابی فک میکردی سب اندرکات شه؟

   معلومه که همه میخوان اندرکات کنن ماشین جلویی رو ولی از بوتاس بعید بود بتونه سب رو اندرکات کنه

   بوتاس هم تراز با نیکو هالکنبرگ هم نیس:)

   • JBjb

    9

    1

    دوست عزیز بحث اینکه بوتاس هالک همیلتون و… کی پشت ماشین بوده نیست. اگر مسابقه رو از شبکه ورزش میدیدی اقای صباغ وقتی که تعدادی از ماشین های عقبی رفتن پیت لین و با لاستیک های جدید بسیار سریع شدند گفتند و فکر کنم حتی اکون بود fastest lap زد دیگه معلوم بود هر کی بره پیت با لاستیک های جدید بسیار سریع خواهد بود با توجه به شرایط پیست و مسابقه و لاستیک های الترای مصرف شده راننده های جلویی ، می تونه راننده جلوییی رو اندر کات کنه. اگر مرسدس یک دور دیرتر همیلتون رو به پیت لین میبرد توسط ریکیاردو اندرکات میشد و پشت ریکیاردو و مگنوسن که به پیت نرفته بود تا اون موقع در می اومد.

    نیمه دوم مسابقه بعد از سیفتی کار هم دیدی که ریکیاردو و وشتپن با لاستیک های جدید چقدر سریع بودند.

 5. Schumi

  37

  10

  جدا از حرکات این بچه روانی که دیگه واسه همه مشخص شده
  چه آدمای شیرینی هستن این مسولین فیا که علاوه بر اینکه سکو رو از فتل گرفتن به همیلتون هم جایزه دادن!!!
  خوب دانشمندا اگه اون 10 ثانیه جریمه رو به این بچه نمیدادید که فتل کمتر ضرر میکرد!!! ماشین فتل داغون شد به همیلتون سکو دادن!!!!

   • Schumi

    5

    1

    سلام سجاد جان – آره یه مدت نبودم – الانم خبرا رو میخونم ولی کمتر کامنت میذارم

  • Amin-5

   13

   1

   همیلتون که سکو نگرفت و چهارم شد و خود وشتپن قبول داشت که اشتباه کرده و کار فتل واقعا استادانه بود که از وشتپن گذشت کرد رفتار پهلوانی که میگن اینه

   • Schumi

    6

    0

    بله همیلتون سکو نگرفت من اشتباه تایپ کردم
    ولی منظور حرفم کاملا مشخصه

 6. Jeff Mouller

  26

  5

  امروز با کلی انرژی شروع بدیدن ریس کردم اما…
  حالا که با این افتضاحات فراری بیشتر از همه ضرر کرد فقط باید این … اینطور عذرخواهی کنه…؟
  پیر گسلی که این همه برای ریس گذشته این همه تحویلش گرفتن چی…؟
  واقعا نباید به این به تجربه ها در این میادین بزرگ که شاید چند میلیارد دلار برای هر تیم هزینه داره فرصت رانندگی داد…
  در ضمن فیا هم باید یه فکری به حال سیفتی کار بکنه که به طور کاملا مزحکانه فواصل راننده ها و تیم هارو کم میکنه و خیلی راحت اجازه پیت استاپ هم میده.
  با قوانین امسال که هر تیم حداکثر از 3 انجین میتونه استفاده کنه اگر مشکلی برای انجین سب پیش بیاد بیشک مقصر همین دار دسته ردبول هست ولی حیف که اتفاقی که نباید میفتاد افتاد و از کلی امتیاز فردی و تیمی فقط اندکی برای فراری موند.
  فورمول 1 باید برای خیلیا رویا باشه تا یاد بگیرن اینجا کوچه خیابون یا کالج محلشون نیست که عقده های شخصی رو توی پیست نباید وارد کنند.

 7. Mahmoud

  31

  4

  آقا این وشتپن دیگه کیه یعنی یه دیوونه ی به تمام معناست
  حالا نامرد قبول نمیکنه باید رانندگیش رو درست کنه البته اصلا درست نیست اسمشو بزاریم رانندگی.
  بیچاره فتل اگه من چال فتل بودم الان از عصبانیت یه مشت میخابوندم به وشتپن ولی اون همیشه صبوره دمش گرم و با این صبرش منو هم آروم میکنه

 8. McLaren F1

  29

  3

  خود ورشتپن داره میگه مقصرم
  حالا یکم صبر کنین تا طرفداراش بیان نظر بدن که نه چرا گفتی مقصری؟!!!!
  تو شجاعت به خرج دادی
  تو جسور بودی!!!!
  یه سری قهرمان جهان بلد نیستن اونوقت این کال مغز رانندس
  متاسفم واسه قوانین فرمول یک که با این جریمه های الکی به این بچه ی بی مغز اجازه ی تکرار این حماقتاش میده

 9. cfz

  12

  46

  حرکت قشنگی بود که زد به فتل خیلی حال داد مرسی که هستی مکس جون :)))) تو نباشی دیگه مسابقات یکنواخت میشن کلی حال کردم امروز. فراری هم حقشه قهرمان نشه انقد که کیمی بیچاره حقشو میخورن

 10. grandsepehr

  3

  14

  بنظر من مکس گناهی نداره چون اون فقط 18سالشه و کاملا بی تجربه است و خیلی شجاعت کرده که امده در مورد اشتباهش حرف زده و اینکه هر کس یه سبکی از رانندگی داره.اگه جای ما باشی چی میگین که فرناندو یکی از بهترین رانندگان فرمول یک است اما حقش رانندگی در تیم مکلارن نیست.:)))حالا خوبه یه سکو از دست دادید:)
  به امید موفقیت مکس و فرناندو

 11. ffan

  17

  3

  مقایسه این dickhead با کسی مثل سنا توهین به سناست.
  طرفدارهاش هم هی اون جمله معروف سنا رو برای دفاع ازش میگن ولی نمیگن که سنا تو کورس قهرمانی با کسی مثل پراست بود نه مکسی که در بهترین حالت زیر ریکاردو تموم می کنه فصلو.
  مکس باید با مالدونادو مقایسه بشه.
  تو توییتر می تونید ببینید که هیچکس دیگه حال نمی کنه باهاش.
  هر مسابقه هم هورنر باید بیاد جمعش کنه که اره در حال یادگیریه. نزدیک 4 فصل و 60 تا مسابقه تو فرمول یک بوده و هنوز یاد نگرفته!!!
  حیف ساینز که پشت این بی مغز موند تو توروروسو.
  این فصل تو مسابقه اول اسپین شد، مسابقه دوم زد به همیلتون، تو سومی هم زد به فتل. چهارمی نوبت کدوم بدبختیه معلوم نیست.
  کلا ماشین های فراری و مرسدس خیلی خیلی بهم نزدیک هستند و میشه گفت برنده مسابقه رو 3 تا چیز تعیین می کنه : 1- استراتژی 2- ستاپ ماشین 3- dickhead

 12. Seb

  6

  1

  آقا آندرکات فتل چجوری اتفاق افتاد؟!
  سب قبل پیت بوتاس سه ونیم ثانیه جلو بود و دو سه دور بعد از بوتاس هم رفت پیت!
  ینی بوتاس تو این فاصله ی کم ۴ ثانیه جبران کرد یا اتفاق دیگه ای افتاد؟
  پیت استاپ فتل به اندازه ی کافی سریع بود؟!

  • JBjb

   14

   0

   بله دوست عزیز بوتاس تو این فاصله کم 4 ثانیه رو جبران کرد و 1 ثانیه جلو افتاد
   پیت استاپ فتل هم سریع و اوکی بود

   اشتباه تیم استراتژی فراری هم این بود چون از چند دور قبل که ماشین های عقبی که لاستیک عوض کرده بودن و fastest lap میزدن معلوم شد با لاستیک های نو ماشین ها بسیار سریعترند و خطر و احتمال اندرکات شدید میره بالا، تیم استراتژی می بایست فتل رو زودتر از ماشین مرسدس و یا فوری دور بعد از پیت استاپ مرسدس، میبرد پیت استاپ نه اینکه دو سه دور تو پیست نگهش داره ماشین مرسدس با لاستیک نو دورهای سریعتر بزنه فاصله رو جبران کنه

   • Akbar (Ghasemi)

    10

    1

    جی بی جان فتل در شرایط پیت استاپ نرمال در زمان بسیار پر ریسکی میتونست موقع خروج رده یک رو حفظ کنه، ولی پیت بیش از حد نرمالش طول کشید و دوم اومد بیرون، فراری یک دور زودتر باید میاوردش تا ریسک یک پیت این شکلی رو به صفر برسونه اما ترجیح داد مدیوم رو یک دورم شده دیرتر بندازه تا در رقابت با بوتاس مدیوم تازه تری داشته باشه…. و تاکتیک شکست خورد به همین راحتی

 13. Aidin

  4

  13

  حرکت قشنگی بود که زد به فتل خیلی حال داد مرسی که هستی مکس جون :)))) تو نباشی دیگه مسابقات یکنواخت میشن کلی حال کردم امروز. فراری هم حقشه قهرمان نشه انقد که کیمی بیچاره حقشو میخورن???
  [Cfz]

 14. SP7779

  6

  2

  باز اون دوستمون طرفدار مکس میاد ایشون رو جسور میخونه
  و ی عده دیگه ناسزا میگن به من!!؟
  فقط باید امید داشت فراری و مکس خراب نکن مسابقه سب رو

 15. mojtaba

  6

  1

  میگه بدشانسی!! مرد حسابی بدشانسی یبار دوبار وقتی این همه تصادف داری اسمش بدشانسی میست بی مبالاتیه اگر نمیخواد تغییر روش بده مسئولین فیا باید با چند جریمه جانانه مهارش کنن ولی در مقابل انصافا رفتار فتل جنتلمنانه بود واقعا لذت بردم

 16. Ah Ferrari

  4

  1

  واقعا ورشتپن باید خجالت بکشه با اون حرفایی که پارسال در نورد مورد وتل زد و اونو کوبید در حالی که وتل این همه خب با این قضیه کنار اومد و چیزی بدی بهش نگفت مثل پسر سریع ( ورشتپن کله خر است ) تازه سر برخوردهمیلتون ورشتپن همیلتون چیزی از دست نداد

دیدگاه خود را بیان کنید