فرمول یک ایران – وفور سبقت، درخشش یک راننده جوان و یک هدیه تولد بد برای پدی لو. لحظه به لحظه گرندپری بحرین از شروع تا پایان مملو بود از حوادث.

برندگان

کارکنان هوندا

پیر گسلی و کارکنان هوندا - بحرین 2018

پیر گسلی و کارکنان هوندا – بحرین 2018

عملکرد ضعیف، عدم پایداری و فشار مداوم از طرف شریک قبلی یعنی مکلارن، زندگی را برای کارکنان هوندا از زمان بازگشت تیم ژاپنی به فرمول یک در 2015، تیره و تار کرده بود.

اما پشتکار سفت و سخت آنها برای دستیابی به موفقیت، در بحرین و زمانی که پیر گسلی توروروسو مجهز به موتور هوندای خود را در رده چهارم از خط پایان عبور داد، به ثمر نشست.

این نتیجه بهتر از هر نتیجه دیگری بود که آنها در سه سال گذشته با مکلارن کسب کرده بودند، آن هم فقط در دومین مسابقه با تیم توروروسو.

بعد از یک شروع ناامید کننده در ملبورن به دلیل مشکل موتور، این یک بازگشت خوب برای گسلی بود.

تیم در ساکورا و میلتون کینس مشکل موتور را برطرف کرد و یک MGU-H اصلاح شده و توربوشارژر را برگرداند که قدرتمند بودن آن در شرایط گرم بحرین ثابت شد.

این برای آنها به سان یک پیروزی بود ولی هنوز اول فصل است و ممکن است در طول فصل مشکل داشته باشند. به هر حال نتایج قوی تأثیر چشمگیری بر روی اعتماد به نفس و روحیه تیم خواهد داشت.

فتل شایستگی اش برای قهرمانی را ثابت کرد

سباستین فتل - بحرین 2018

سباستین فتل – بحرین 2018

اگر چه پیروزی او در گرندپری استرالیا تا حدود زیادی مرهون شانس بود، اما در گرندپری بحرین این عملکرد محض او و مدیریت خوب تایرها بود که راننده آلمانی را به پیروزی رساند.

آلمانی پول پوزیشن را در روز شنبه در تایم گیری کسب کرد و بعد از آن یک مسابقه بدون اشتباه داشت. تصمیم به اجرای نقشه B و انجام یک پیت استاپ شجاعانه بود.

فتل در شرایطی پیروزی را کسب کرد که 39 دور از 57 دور مسابقه را با لاستیک های سافت دور زد، آن هم در حالی که از جانب والتری بوتاس که لاستیک های مدیوم سالم تری داشت، تحت تعقیب بود.

این پیروزی او را با اختلاف 17 امتیاز در صدر جدول قهرمانی قرار داد. آمار نیز به نفع فتل هستند چون بعد از آلن پروست در فصل 1982 ، هیچ راننده ای نبوده که 2 مسابقه شروع فصل را پیروز بشود ولی قهرمان فصل نباشد.

البته هنوز 19 مسابقه از فصل باقی مانده است ولی به نظر می رسد که امسال یک مبارزه واقعی بر سر قهرمانی خواهیم داشت.

اعتقاد ردبول به جوانان

پیر گسلی - بحرین 2018

پیر گسلی – بحرین 2018

عدم انتخاب پیر گسلی برای صندلی ردبول در فصل 2017، علارغم این که در فصل پیش قهرمان GP2 شده بود، او را مأیوس کرد و باعث شد این تصمیم به طور عمومی مورد مواخذه قرار گیرد.

اما ردبول اعتمادش به راننده جوان را حفظ کرد و با انتقال او به فرمول یک در اواخر فصل پیش از او در راه آماده شدن برای فصل جدید حمایت کرد.

گسلی اعتماد ردبول را با اعتماد به نفس و با کسب رتبه 4 ام در گرندپری بحرین پاسخ داد.

سرعت و پایداری او در مسابقه را رئیس تیم فرانس توست به حق تحسین کرد.

با عدم قطعیت ماندن دنیل ردیکاردو برای فصل بعد در ردبول، گسلی قویاً خودش را در لیست انتقال به تیم اصلی قرار داد.

برای تیم و راننده، عملکرد گسلی یک برد-برد بود.

پاداش سائوبر در اعتماد به اریکسون

مارکوس اریکسون - بحرین 2018

مارکوس اریکسون – بحرین 2018

در اواخر فصل پیش، مارکوس اریکسون شرایط سختی داشت. از نقطه نظر امتیازات کسب شده، هم تیمی اش پاسکال ورلاین او را پست سر گذاشته بود و او در خطر از دست دادن صندلی اش برای فصل 2018 قرار داشت.

حتی زمانی که او برای مدت 4 فصل با تیم قرارداد مجدد بست، تمام توجهات به هم تیمی اش چارلز لکلرک که از طرف فراری حمایت می شد، جلب شد.

اما اریکسون در طول زمستان برای اثبات شایستگی اش بسیار تلاش کرد و به دلیل آمادگی اش تا اینجای فصل از طرف مدیر تیم فردریک واسوئر تمجید شد.

در یک خودرو ای که کسب امتیاز با آن بسیار دشوار است، راننده سوئدی در روز مسابقه هر آنچه در توان داشت، گذاشت. تعهد او برای نجات حرفه اش در نهایت شروع کرد به نتیجه دادن.

او قبل از آن که در گرندپری بحرین جایگاه 9 ام را کسب کند، 50 مسابقه را بدون امتیاز پشت سر گذاشته بود و این می تواند نقطه عطفی برای او باشد.

طراحی پیست بحرین

سبقت سه گانه لوئیس همیلتون - بحرین 2018

سبقت سه گانه لوئیس همیلتون – بحرین 2018

بعد از کمبود سبقت در استرالیا ما شاهد سبقت های فراوانی در گرندپری بحرین بودیم که برجسته ترین آنها سبقت سه گانه لوئیس همیلتون بود.

یکی از انتقاداتی که در مورد پیست بحرین گفته می شود این است که مسیرهای فرار زیادی دارد، که البته این سبقت گیری را راحت می کند، خصوصاً در پیچ های شماره 1، 4 و 11.

امسال راننده ها به فراوانی از آنها استفاده کردند، و در برخی مواقع هم درست استفاده نکردند، مانند سبقت مکس ورشتپن از همیلتون، اما حداقل آنها شانس بیشتری برای تلاش داشتند.

گرندپری بحرین اتفاق خوبی بود که فرمول یک بعد از گرندپری استرالیا به آن نیاز داشت و یک مسابقه هیجان انگیز را رقم زد که یکی از مهیج ترین گرندپری ها در سال های اخیر بود. منتظر مسابقه سال بعد هستیم.

بازندگان

دو دور ویرانگر برای ردبول

کناره گیری ردبول از مسابقه - بحرین 2018

کناره گیری ردبول از مسابقه – بحرین 2018

ردبول در روز مسابقه امیدهای زیادی برای یک رقابت بسیار نزدیک داشت، اما امیدهای آنها بعد از سه دور خاموش شد.

دنیل ریکاردو در جایگاه چهارم بود که ناگهان و بدون هیچ هشداری ماشین خاموش شد و موتور از کار افتاد. شاخص های اولیه از مشکل در ذخیره انرژی خبر دادند.

راننده استرالیایی در دور بدشانسی است و این DNF در بحرین، چهارمین در 6 گرندپری او بود. برای او که این فصل را برای آینده اش تعیین کننده توصیف کرده است، وضعیت ایده آلی نیست.

هم تیمی اش مکس ورشتپن به دلیل تماس با لوئیس همیلتون، پنچر شد. در بازگشت برای انجام پیت استاپ به گیربکس آسیب زد و در نهایت از مسابقه کنار رفت.

و این یعنی از گرندپری کره در سال 2010 تاکنون این اولین DNF دوگانه ردبول است. همچنین برای آنها کسب امتیاز در 38 مسابقه پی در پی که یکی از طولانی ترین ها در فرمول یک است، خاتمه یافت.

بدترین هدیه تولد پدی لو

ویلیامز - بحرین 2018

ویلیامز – بحرین 2018

آهنگ “روز بد” دنیل پوتر خواننده کانادایی وصف حال تیم ویلیامز بعد از اتمام گرندپری بحرین بود. ویلیامز پیش بینی می کرد که در بحرین آخر هفته ضعیفی سپری کند، ولی احتمالاً از آنچه انتظار داشتند ضعیفتر بودند.

سرگئی سیروتکین و لنس استرول در Q1 حذف شدند. سپس در مسابقه، شما به سختی متوجه می شدید که آنها هم آنجا هستند.

مدیر فنی تیم پدی لو گفت:

ما امروز سرعت کافی برای مبارزه با سایر خودروها به غیر از خودمان نداشتیم. ما بایستی برویم و آنچه که سرعت ما را تحت تأثیر قرار داده است را به دقت بررسی کنیم، حتی نسبت به جایگاهی که ما 2 هفته پیش در ملبورن داشتیم.

در روز تولد پدی لو استرول و سیروتکین پرچم شطرنجی را آخر از همه دیدند و ویلیامز تنها تیمی است که تاکنون فقط 1 امتیاز کسب کرده است.

بعد از ظهری که هارتلی می خواهد فراموش کند

براندون هارتلی - بحرین 2018

براندون هارتلی – بحرین 2018

براندون هارتلی بد شانس بود که Q3 را از دست داد، در اویل تایم گیری او با برخورد به یک پرنده در معرض خطر قرار گرفت و زوال آخر هفته اش از آن نقطه به بعد شروع شد.

او در پیچ شماره 4 ترمز اشتباهی گرفت و با برخورد به سرجیو پرز باعث شد تا هم بال جلو خودش آسیب ببیند و هم راننده فورس ایندیا اسپین کند.

داورها برخورد سفت و سختی با این تصادف داشتند و او را 10 ثانیه و نیز 2 امتیاز جریمه کردند که باعث شد او از محدوده کسب امتیاز خارج شود و تمام امیدهایش برای بازگشت در مسابقه نقش بر آب شود.

او به دلیل این که در دور جای گیری پشت سر پرز قرار گرفت و قبل از خط سیفتی کار در برگشت او اختلال ایجاد کرد، بعد از مسابقه 2 امتیاز دیگر نیز جریمه شد.

با توجه به سرعت توروروسو و کسب جایگاه 4 ام توسط پیر گسلی در این آخر هفته، گرندپری بحرین برای هارتلی که می توانست یک مسابقه خوب داشته باشد، ناامید کننده بود.

مکانیک پیت استاپ فراری

پیت استاپ ناامن کیمی رایکونن - بحرین 2018

پیت استاپ ناامن کیمی رایکونن – بحرین 2018

پیروزی سباستین فتل در نتیجه یک پیت استاپ غیر حرفه ای برای کیمی رایکونن که منجر به شکستن پای مکانیک فراری شد، تحت الشعاع قرار گرفت.

خودرو رایکونن قبل از آن که لاستیک عقب- چپ تعویض شود از جک افتاد و با حرکت رایکونن، او به مکانیک برخورد و چند متر جلوتر ماشین را متوقف و از مسابقه کناره گیری کرد.

رایکونن که تا قبل از این اتفاق در جایگاه سوم بود فرمان را با عصبانیت داخل کوکپیت پرتاب کرد و به سمت گاراژ رفت. مکانیک به بیمارستان منتقل شد و به دلیل شکستگی دوگانه در پا، تحت عمل جراحی قرار گرفت. این دومین بار در گرندپری بحرین بود که فراری و رایکونن یک خروج ناامن از پیت استاپ داشتند. داوران فیا واکنش تندی به این داشتند و تیم را 50 هزار یورو جریمه کردند.

طرفداران سبقت در دور آخر

پایان مسابقه بحرین - 2018

پایان مسابقه بحرین – 2018

ورشتپن پارسال در گرندپری آمریکا یک سبقت دراماتیک در دور آخر از کیمی رایکونن برای کسب جایگاه سوم گرفت که بعد از مسابقه و به دلیل این که از خارج از پیست سبقت گرفته بود رده خود را به کیمی برگرداند و نتوانست بالای سکو برود.

از حدود دور 16 ام مسابقه روشن بود که ما شاهد چنین درام مشابه ای در بحرین خواهیم بود، با این تفاوت که این بار برای پیروزی خواهد بود.

والتری بوتاس 2 دور مانده تا پایان مسابقه وارد محدوده DRS فتل شد اما فقط در دور آخر توانست یک نیمچه سبقتی نشان دهد ولی این فتل بود که جلوتر از او پرچم شطرنجی را دید.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

11 دیدگاه

 1. سجاد

  13

  1

  نکات زیادی داشت از جمله اینکه رکورد پیست شکسته نشد و سریعترین دور امسال از پارسال کندتر بود.اریکسون به دلیل استراتژی تک پیت استاپ برد و مطمئنم که لکلرک بهتره از اون.
  خوشبختانه امسال سایت رسمی فرمول یک یه قسمت طنز داره تحت عنوان F1 power ranking .یه سری نخبه نشستن دور هم ترکوندن از نظر کارشناسی.

  • ايزديار

   11

   8

   بازنده ما هستيم

   يك لحظه فكر كنيد مسابقه بحرين توي ايران برگزار ميشد ، اونم در شب و زير نور…
   فقط يك لحظه تصور كنيد
   بنظرتون چه اتفاقاتي كه نمي افتاد

   من مطمئنم برق قطع ميشد

   فكر كن
   ماشينها با سرعت ٣٠٠ تا يهو جلوشون تاريك بشه…

   وقتي بهش فكر ميكنم ، با خودم ميگم، همون بهتر كه اين مسابقات توي اينجا هيچوقت برگزار نميشه
   چون آبروريزي و فاجعه ميشه

   • پوریا

    8

    9

    این چه حرفیه ،چرا همیشه مرغ همسایه براتون غازه،مگه اونا چهار تا دست دارند ،ما یدونه .واقعا چرا همچین فکری میکنی ،یعنی ما از عربا کمتریم؟!؟!من فکر نمیکنم مردم هیچ کشوری بغیر از ما در طول تاریخ اینقدر درخشان بوده باشن .الان هم اگه کشورهای دیگه دست از سرمون بردارند و خودمون هم به خودمون ضربه نزنیم ،مطمعن باش که بهترین میزبانی از این مسابقات رو برگزار میکنیم

   • ايزديار

    11

    2

    پوريا
    حق داري
    شما احتمالا تا حالا به كشورهاي همسايه اصلا سفر نداشتي

    قطر ميزباني جام جهاني رو گرفته
    ما ميزباني جام ملتهاي آسيا هم نمي تونيم بگيريم.
    علتشو بگو؟
    كافيه به آبخوري يا سرويس بهداشتي يا نحوه بليط فروشي مراجعه كني.

 2. SP7779

  4

  4

  اریکسون تو ذوق میزنه
  این امتیازش رو فقط مدیونه پیت فراری و خروج ریکیاردو بود وگرنه کار خاصی نکرد
  و نکته دیگه سبقت در دور اخره!؟
  خب الان چرا اون رفته تو بازنده ها!؟

 3. پوریا

  11

  0

  با سلام و خسته نباشید ،میدونم که خیلی زحمت میکشید ولی میخوام گله کنم که خیلی بیشتر از این میتونید جلو برید ،یکم به موارد تکنیکی تر اشاره کنید ،تو سایت یوتویوب پر از موارد فیلم های تخصصی ،با ترجمه این فیلم ها خیلی خوشحالمون میکنید. باز هم ممنون.من هر روز منتظر یه خبر جدید از شما هستم و در روز بیشتر از ۲۰ بار به سایتتون سر میزنم ولی وقتی چیز جدید نمیبینم ،افسوس میخورم.شما که کارشناس های به این خوبی دارید ،این ورزش هم پر از خبر و اطلاعات که میتونه واسه همه مهیج باشه?

 4. TRANS AM

  9

  0

  ورزش اول کشورمون یعنی کشتی رو داریم با دست خودمون از بین میبریم . بعدش ما اصلا توانایی برگزاری اینچنین رویداد بزرگی را داریم؟ بیایم فرمول یک برگزار کنیم اصن برق هم قطع نشه grid girl’s رو چیکار کنیم؟

  • Amirreza.sv5.kr7

   5

   0

   اصلن بحث grid girls مهم نیست تا اسپانسرا نتونن فعالیتی داشته باشن ما باید میزبانی رو تو خواب ببینیم الان مثلن انتظار دارین ایران تبلیغ هاینیکن و جانی واکر بکنه؟
   مشکلاتی نظیر نوشابه سکو و grid girls در برابر امکان فعالیت اسپانسرا هیچه

دیدگاه خود را بیان کنید