فرمول یک ایران – پس از نمایش حیرت انگیز تیم هاس در دور های آغازین گرندپری استرالیا، گمانه زنی ها در باره قدرت واقعی این تیم آمریکایی کماکان و داغ تر از قبل ادامه دارد.

تیم هاس تاکنون بزرگترین شگفتی این فصل فرمول یک بوده است. اگر خرابی Wheel Gun منجر به خروج هر دو ماشین هاس نمی شد، کوین مگنوسن و رومان گروژان شانس این را داشتند که بهترین نتیجه تاریخ این تیم را برایشان به ارمغان بیاورند.

هم اکنون این سوال مطرح است، که آیا تیم هاس واقعا توان این را دارد که با تکیه بر تکنولوژی خود، قادر باشد ماشینی چنین رقابتی را عرضه کند، که قبل از خروج به دلیل مشکل فنی پس از دو ماشین فراری و مرسدس لوییس همیلتون در جایگاه های چهارم و پنجم قرار بگیرند؟

البته هاس انتقاد ها و کنایه هایی را نیز از سوی رقبایش یدک می کشد. فرناندو آلونسو ماشین هاس را نسخه دوم فراری می داند، اریک بولیر مدیر فنی تیم مک لارن هم تردید هایش را این گونه به زبان میاورد:

آن ها واقعا پیشرفت قابل ملاحظه ایی داشته اند. آنها چندان تیم پر سابقه ای نیستند و در عین حال به فراری بسیار نزدیکند. بعضی قسمت های ماشین آن ها بسیار شبیه به فراری به نظر می رسند، اما شاید این موضوع واقعا اتفاقی است.

در عین حال اما عده کمی اعتقاد به اتفاقی بودن این شاهت ها دارند. رییس عملیاتی تیم فورس ایندیا، اوتمار زافناور به طور مثال به شدت این شباهت ها را زیر سوال میبرد:

این موضوع من را بسیار شگفت زده میکند که یک تیم نه چندان بزرگ با 250 نفر پرسنل، که بیشترشان مدت زیادی نیست که باهم کا می کنند، بتوانند چنین ماشینی تولید کنند. این واقعا شگفتی بزرگی است، و باید همکاری بزرگی با فراری در کار باشد.

البته اینکه هاس و فراری ارتباط نزدیکی از نظر فنی باهم دارند موضوعی پنهانی نیست. آمریکایی ها نه تنها پاور یونیت را همراه با گیربکس به طور کامل از مارانلو دریافت می کنند، بلکه محور های عقب و جلو هاس نیز حاصل زحمات ایتالیایی هاست.

تیم ها باید قطعات لیست شده را خودشان بسازند

طبق قوانین کاملا مشخص شده که تیم ها چه قطعاتی را باید خود بسازند. به طور مثال: مونوکوک (Monocoque:قسمتی از شاسی که مانند پوسته ایی است و قابلیت تحمل هردو تنش های فشاری و کششی را دارد.)، بال ها، قسمت ایمنی تصادف، زیر بدنه (Undertray)، دیفیوزر و تمامی آن بخش هایی از بدنه که با جریان هوا در تماس هستند، باید توسط تیم ها به تنهایی ساخته شده و ارتقا داده شوند و یا توسط یک تامین کننده اختصاصی قطعات برای یک تیم خاص تولید شوند که یک تیم مسابقه ای دیگر شامل آن نمیشود.

و دقیقا نکته مورد بحث همین جاست. جزء کلیدی هر ماشین، که تاثیر بسزایی در فاصله امتیازی بین تیم های شرکت کننده دارد، صرف نظر از پاوریونیت، آئرودینامیک بوده و هست. و از این منظر ماشین هاس بسیار شبیه به ماشین فصل پیش فراری است.

بال جلوی هاس بهترین قسمت کپی شده از فراری

بال جلوی هاس نه تنها طبق مفاهیم آئرودینامیکی فراری فصل پیش ساخته شده، بلکه در بسیاری از جزئیات بسیار شبه یکدیگر هستند. نکته قابل بحث دیگر دماغه تیم هاس است. دماغه خودرو دو تیم رنو و ردبول هم طرحی شبیه آنچه در فراری میبینیم دارند، ولی نه آنقدر شباهتی که بین دماغه فراری و هاس وجود دارد.

اما بزرگترین تفاوت ها بین هاس و فراری در بارجبورد ها دیده میشوند. با این وجود بازهم با کمی تجسم می توانیم شباهت هایی را در ورودی های هوای دو طرف مونوکوک، و قطعات آئرودینامیکی افقی کنار آن ببینیم. اگرچه ناگفته نماند که در این قسمت تیم های دیگری نظیر ردبول از فراری کپی برداری کرده اند.

شباهت ها اما در سایدپاد ها بازهم افزایش میابند. جایی که هاس امسال از یک ورودی دو قسمتی استفاده می کند. ورودی اصلی مانند ورودی فصل پیش فراری باریک ولی بلند است و در بالای آن یک ورودی کوچک برای هوایی باقی می ماند که وظیفه آن خنک کردن رادیاتورها و اینترکولر است. البته در این قسمت هم تیم هایی مانند ویلیامز و سائوبر از فراری الگو برداری کرده اند، اما نه آنقدر نزدیک مانند آنچه در هاس می بینیم.

و اما در یک قسمت دیگر نمی توان منکر شباهت های ژنتیکی بین این دو خواهر شد! دیفیوزر. هیچ تیمی به غیر از فراری چنین راه حلی برای لبه های دیفیوزر خود پیدا نکرده و هیچ تیم دیگری هم راه حلش اینقدر شبیه به فراری نیست، به جز هاس! آمریکایی ها در کپی برداری فوق العاده عمل کرده اند و کوچکترین تفاوتی بین نسخه اصلی و کپی وجود ندارد.

این شباهت های گسترده بین ماشین هاس و فراری، جای بحث زیادی باقی می گذارد. این که تیم کوچکی مانند هاس چنین نمایشی از خود نشان می دهد می تواند باعث افزایش فشار ها به FIA شود. هاس از تونل باد فراری در مارانلو استفاده می کند، آیا این نزدیکی می تواند منجر به تبادل علمی و تکنیکی به این دو تیم شود؟ همه تیم ها در طول فصل و به دنبال رقابت تنگانگی که وجود دارد از هم الگو برداری می کنند ولی این همه شباهتی که بین هاس و فراری آن هم در کوچکترین جزئیات وجود دارد، چیز معمولی نیست. به عقیده بسیاری FIA باید بتواند بعد از قانون گذاری و انتشار لیست قطعاتی که هر تیم موظف است آن ها را به تنهایی تهییه کند، نظاره گر نحوه اجرای آن نیز باشد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

 1. الف.ی

  18

  8

  از دیدن پیشرفت تیم های فرمول یک خیلی خوشحال میشم البته به شرطی که با جاسوسی و کپی برداری همراه نباشه.امیدوارم پیشرفت هاس حاصل دسترنج خودشون باشه.
  چه طراحایی داره این فراری! این همه تیم از فراری کپی کردن!
  من جای آریوابنه بودم جدای از عصبانیت حسابی به خودم می بالیدم

 2. Omid

  6

  2

  لطفا یه مطلب جداگانه هم درمورد تحلیل آیرودینامیک ماشین فراری بزارین
  طراحی سایدپاد هاش خیلی خاص هست، یه جا خوندم آینه های جانبی هم نیروی رو به بالا lift ایجاد میکنه که تو هیچکدوم از بقیه ماشین ها این طرح وجود نداره

  • akbar

   4

   0

   لیفت چرا؟! من تا حالا فک میکردم طراحی اجزا باید به گونه ای باشه که دانفورس ایجاد کنه نه لیفت، میشه بیشتر توضیح بدید یا از مطلبی که خوندید تکست بذارید؟

دیدگاه خود را بیان کنید