فرمول یک ایران – رئیس مسابقه ردبول، کریستین هورنر امیدوار است چارچوب قوانین آینده فرمول یک ساده سازی شود تا میدان مسابقه برابرتر شده و مسابقه‌ها بهتر شوند.

هورنر هیچ گاه دیدگاه منفی خود را نسبت به موتورهای v6 هایبریدی حال حاضر و پیچیدگی‌های مهندسی همراه با آن که از سال 2014 به میان آمده پنهان نکرده است.

مرسدس در چهار فصل گذشته از لحاظ موتور رقبای خود را کنار زده و در حالی که فراری پیوسته و آرام به آنها نزدیک می‌شود، رنو هنوز از لحاظ عملکرد و قابلیت اطمینان فاصله قابل توجهی با آنها دارد.

فرمول یک در حال حاضر به دنبال نهایی کردن قوانینی است که احتمالا برای سال 2021 تصویب خواهند شد. در این قوانین آنها به دنبال جدا کردن جزء پیچیده هایبریدی موتورها و همچنین کاهش  هزینه‌ها هستند.

قرار است این هفته در بحرین جلسه‌ای بین سران فرمول یک برقرار شود و در آن لیبرتی مدیا از برنامه‌های خود برای آینده رونمایی کند. هورنر امیدوار است تا منطق و ساده‌سازی در برنامه‌های آتی غالب باشند.

کریستین هورنر

کریستین هورنر

رئیس فرمول یک ردبول می‌گوید:

مضرترین موضوع برای من در این پنج سال، اجرای قوانین جدید موتورها بوده است.

اگر فرمول یک را به عنوان یک کل ببینید، من فکر می‌کنم این قوانین هم برای موتور و هم برای شاسی بسیار پیچیده هستند.

این موضوع با خود هزینه، پیچیدگی و فاصله بین تیم‌ها را به همراه دارد. در نتیجه من شدیدا هوادار ساده‌سازی هستم.

موتورها و شاسی‌ها باید ساده شوند. باید به زمانی برگردیم که راننده مهم‌ترین متغیر بود. در حال حاضر راننده مهم‌ترین عامل تعیین کننده نیست.

هورنر می‌خواهد تا جهت جذابیت مسابقه برای تماشاگران، رانندگان فرمول یک تعیین کننده عملکرد باشند و نه مهندسان آن:

ما می‌خواهیم که بهترین رانندگان با هم رقابت کنند.

در آن صورت با توجه به استعداد تیم‌ها، بین آنها تمایز ایجاد می‌شود و حتی اگر تیم‌ها بودجه برابری داشته باشند، یک تیم بهتر از بقیه عمل خواهد کرد.

این رقابت است. چیزی که در فرمول‌های دیگر (سری‌های دیگر موتوراسپورت) می‌بینیم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

18 دیدگاه

  • max verstapen

   10

   4

   منم با هورنر موافقم از ابتدای ورود ردبول به فرمول یک روند روبه رشدی رو آغاز کرد که اوجش رو در ۲۰۱۰تا ۲۰۱۳ شاهد بودیم واین برای فرمول یک خیلی افتخاربزرگی بود که بعداز مکلارن و فراری و ویلیامز (همچنین مرسدس به عنوان سازنده) تیمهایی مثل رنو و ردبول تونستن قهرمان بشن اگرهمون قوانین موتوری پابرجا می بود شاهد قهرمانیه بقیه تیم ها هم بودیم . اما از۲۰۱۴که هیبرید امد به دلیل پیچیده ترشدن و تخصصی شدن طراحی و ساخت موتور این مرسدس بود که با هزینه و بودجه ی زیاد و به خدمت گرفتن نوابغ زیادی مثل پدی لو و بقیه تونست یکه تازی خودشو شروع کنه این روند تا ۲۰۲۱ ادامه خواهد داشت. به امید ظهور وبلوغ راننده گان نخبه ای مثل ورشتپن هستیم که درتیم های دیگه علی رغم موتور ضعیفتر ولی با استعداد ذاتیشون بتونن به جذابیت فرمول یک اضافه کنن و پیرمردهای فرمول یک رو به چالش بکشن.

 1. REZA.M

  19

  8

  ای وای کریستین جان دیگه این حرفو نزنی.در این صورتی پسر به اصطلاح سریع باید برای آخری بجنگه.این همین الان هم با غول مرسدس این همه بهانه میاره اگه ماشینا برابر بشن میگه من فرغون سوارم.

 2. الف.ی

  4

  17

  بله درست میگی جناب هورنر ولی اختلاف به حدی نیست که به قهرمان جهان بگن از سر راه اومدی و به درد نخور و بی عرضه ای و از فتل بت بسازن
  دوستان فتل فن ، چند تا سبقت تمیز بدون برخورد با ماشین حریف و رفتن به چمن از فتل تو 2017 یادتونه؟

   • الف.ی

    2

    10

    همون مسابقه هم که اسطوره تون زد راننده ما رو داغون کرد
    چیزی که از اون مسابقه دستم میاد اینه که لابی گری فراری اینقدر زیاده که استوارد ها به همچین چیزایی کاری ندارن
    و به جز اون مسابقه؟

 3. Seb vetel

  10

  2

  برخورد مکزیک پارسال یه اتفاق بود همون اتفاق به همه ثابت کرد که تو پیست کی چند مرده حلاجه،فتل با اون رانندگی به نقصش همه راننده هارو جارو کرد و قدرتشو نشون داد واسه من اون جایگاه چهارمی حکم قهرمانیو داشت و همیلتون چی لپ شد و به زور تونست نهم شه.پس جای بحثی نمیمونه،اگه خودرو ها یکسان بشه فقطو فقط به ضرر همیلتونه.?

  • الف.ی

   1

   2

   دوست من چرا باید الکی به ماشینش فشار می آورد؟ اونم تو مکزیکی که فشار خیلی زیادی روی موتور ماشیناس. به اندازه ای که لازم بود فشارش رو آورد و نتیجه ای که میخواست رو هم گرفت

 4. Sauber Mercedes C 9

  11

  1

  خوب فاصله خودروها به هم نزديك بشه مسابقات بهتري رو خواهيم ديد ردبول هم چهار سال پياپي قهرمان شد ولي كسل كننده نبود. منظورم اين نيست كه به قهرماني هاي مرسدس بايد پايان داد ولي اختلاف اينقدر فاحش نباشه كه با ديدن چند مسابقه ، قهرمان انفرادي و تيمي رو به راحتي بشه حدس زد ، نميخوام توانايى هاي لوييس رو سؤال ببرم ولي احساس ميكنم كساني كه ميگن لوييس توانايى نداره شايد به اين دليله كه لوييس خيلي تو مقام اول بوده (إز اول تا آخر مسابقه) كه باعث شده خيلي نياز به سبقت نداشته باشه و مهارتش رو به نمايش بگذاره.

  • Farhan

   5

   4

   ببین
   این فاصله ای ک بین تیما بوجود اومده همش حاصل تلاش مهندسای خود اون تیمه وگرنه فیا نیومده ب مرسدس بگه اینجوری موتورتو بساز از همه سریع تر میشی یا قوانین موتوری مرسدس با بقیه تیما فرق داشته باشه

   یه قوانین پایه میدن دست همه تیما میگن ت چارچوب این قوانین هرجور ک دوست دارین بسازین
   حالا یکی مثل مرسدس مهندساش و تیمش میتونن چنین موتور و ماشینی بسازن
   یکی هم مثل بعضی تیم ها ک مهندساشون اندازه گوسفند از موتور هایبرید و کلا موتور حالیشون نیس و چون ک دانششو ندارن میگن قوانینو ساده کنین ک ماهم بتونیم
   تقصیر مرسدس یا فیا نیس ک مرسدس میتونه چنین موتوری بسازه و بقیه تیما نمیتونن
   اونام چشمشون کور دندشونم نرم
   برن تلاش کنن موتورشونو قویتر کنن
   اینقدر دنبال مفت خوری نباشن

 5. Farhan

  3

  3

  من نمیدونم
  چرا اون پنج سالی ک فراری پشت سرهم قهرمان میشد یا اون سالهایی ک ردبول فاصلش با بقیه تیما یه خدا بود هیچکس صداش در نمیومد و همه راضی بودن

 6. Mehrdad

  5

  4

  غیر طرفداران همیلتون که از رقابت و برابری خوشسون نمیاد (برداشتم از نظراتشون تو همین سایت)
  باقی طرفداران فرمول یک برابری ماشین هارو میخوان
  کاش همچین اتفاقی بیوفته
  چقد جذاب میشه رقابت ها

  • Farhan

   4

   0

   طرفدارای همیلتون نمیگن برابری نباشه

   ماهم میخوایم ریسا جذاب شه ولی ن اینجوری
   ک یه تیم تلاش کنه زحمت بکشه ماشین سریع بسازه و چون بقیه تیما توانشو ندارن فیا بیاد تمام زحمتای اون تبمو نادیده بگیره و جلوی پبشرفتشو بگیره

 7. KamRun

  3

  1

  قوانینم مثل انتخابات ریاست جمهوریه. یه نامزد برنده میشه و تا 4 سال چه خوب و بد و با تمام و نقد و انتقادای که بش میشه باید تحملش کرد تا دوره تموم بشه.
  دوران f1 هم اینجوریه و فقط شانس باید به یاری رانند های بیاد که در زمان و مکان درستی باشن واسه شکوفایی.
  مثل مکس که توی تیمه درستیه ولی اون تیم جای درستی نیست?

دیدگاه خود را بیان کنید