فرمول یک ایران – شاید سباستین فتل در استرالیا برنده شده باشد و فرناندو آلونسو هم به عنوان راننده روز انتخاب شده باشد، ولی بر اساس بررسی های سایت رسمی فرمول یک بهترین راننده در استرالیا فرد دیگری بود …

از فصل جدید بخش جدیدی به وبسایت رسمی فرمول یک اضافه شده است و آن ها به بررسی عملکرد هر کدام از راننده ها می پردازند بدون این که عملکرد ماشین شان را در نظر بگیرند.

1- کوین مگنوسن ؛ هاس

1- کوین مگنوسن ؛ هاس

کوین مگنوسن فصل گذاشته زیر فشار زیادی قرار داشت و انتقادهای فراوانی از عملکرد او شد ولی این راننده دانمارکی حتی یک اشتباه هم در آخر هفته استرالیا مرتکب نشد.

اگر دور تعیین خطش فوق العاده بود، استارت او در مسابقه استرالیا بهتر از آن نیز بود. جلوی حریف را در پیچ یکم نگه داشتن خود یک کار بزرگ است و اگر آن حریف مکس ورشتپن باشد ارزش این حرکت چند برابر می شود. او به طور عجیبی در ادامه هم برای کنترل ردبول ها مشکلی نداشت.

یک مشکل در چرخ ها باعث شد تا جایگاه چهارمی که هم او و هم تیم هاس شایسته اش بودند از دست برود ولی این باعث نمی شود که او در صدر این فهرست قرار نگیرد.

2- لوئیس همیلتون ؛ مرسدس

2- لوئیس همیلتون ؛ مرسدس

با وجود سریع تر بودن در تمرین ها و تعیین خط به نظر می رسید که لوئیس همیلتون کاملا شایسته پیروزی در استرالیا است. ولی یک مشکل نرم افزاری باعث شد تا تیم در محاسبه فاصله مورد نیاز برای جلو افتادن از فتل به اشتباه بیافتد و به همین آسانی همیلتون به خاطر اتفاقی که تقصیری در آن نداشت مجازات شود.

تا قبل از آن این راننده بریتانیایی بی نقص رانندگی می کرد، یک دور بی نظیر در تعیین خط زد و مسابقه را هم خوب کنترل کرده بود. بله آن اشتباه باعث از دست رفتن پیروزی برای همیلتون شد ولی باعث نمی شود که عملکرد خوب او در استرالیا دیده نشود.

3- فرناندو آلونسو ؛ مک لارن

3- فرناندو آلونسو ؛ مک لارن

فرناندو آلونسو توسط هواداران به عنوان راننده برتر روز انتخاب شد، آن هم بعد از این که توانست جلودار مکس ورشتپن باشد و بتواند بهترین نتیجه مک لارن پس از گرندپری آمریکا 2016 را کسب کند.

ماتادور در تعیین خط اشتباه کرد و نتوانست به Q3 برسد ولی در مسابقه قدر فرصت ها را دانست و از بدشانسی دیگران استفاده کرد تا به رده پنجم برسد و شروع قدرتمندی در عصر جدید مک لارن با رنو داشته باشد.

4- کیمی رایکونن ؛ فراری

4- کیمی رایکونن ؛ فراری

تا به حال کم پیش آمده بود که کیمی رایکونن بتواند هم تیمی اش را شکست دهد ولی گرندپری استرالیا جایی بود که به نظر می رسید کیمی دست بالاتر را دارد.

راننده فنلاندی در تمرین و تعیین خط سریع تر و خوشحال تر از هم تیمی اش بود و اگر فتل از خودرو ایمنی سود نمی برد در مسابقه هم بالاتر از او قرار می گرفت.

او در ملبورن تا به حال خوب بوده است و آخرین بردش در فرمول یک به استرالیا 2013 بر می گردد که با لوتوس پیروز رقابت شد. این عملکرد خوب رایکونن باعث نشد تا رتبه اولی استرالیا یک بار دیگر به او برسد ولی باعث شد تا تیم فراری گام نخست برای رسیدن به رتبه اول جدول قهرمانی تیمی را محکم بردارد.

5- رومن گروژان ؛ هاس

5- رومن گروژان ؛ هاس

با وجود این که رومن گروژان توسط هم تیمی اش شکست خورد ولی عملکرد او هنوز هم تحسین برانگیز بود.

او در تعیین خط پس از مگنوسن قرار گرفت و در مسابقه هم سرعت قابل قبولی داشت و جلوی ریکاردو را گرفت. جایگاه پنجمی کمتر چیزی بود که او شایستگی رسیدن به آن را داشت ولی سرنوشتی مشابه هم تیمی اش باعث شد تا او نیز از مسابقه کنار برود.

6- چارلز لکرک ؛ سائوبر

6- چارلز لکرک ؛ سائوبر

هیچ وقت آسان نیست که با وجود رانندگی در تیم های ضعیف بتوانی خودی نشان دهی، مخصوصا تیمی که ماشین جدیدی در اختیارش نیز باشد، ولی چارلز لکرک موفق شد که شرایط را کنترل کند و شروع قابل قبولی در فرمول یک داشته باشد.

این راننده جوان و بااستعداد در کل آخر هفته از هم تیمی اش یعنی مارکوس اریکسن بهتر بود، لاستیک هایش را به خوبی مدیریت کرد و در مسابقه هم یک یا دو سبقت گرفت. یک استارت عالی برای سال های پیش روی او.

7- دنیل ریکاردو ؛ ردبول

7- دنیل ریکاردو ؛ ردبول

امیدهای دنیل ریکاردو برای کسب رده نخست در خاک کشورش همه در همان ابتدا نابود شدند، وقتی که او به خاطر رعایت نکردن سرعت مجاز تحت شرایط پرچم قرمز سه رده پنالتی دریافت کرد.

این راننده استرالیایی با وجود این مشکل باید به جنگیدن ادامه می داد، با وجود ترسی که داشت او در مسابقه بازگشت خوبی داشت و به سختی می شود گفت که اشتباهی کرد. سبقت او از نیکو هالکنبرگ عالی بود و با ثبت سریع ترین دور مسابقه نیز پتانسیل های تیم ردبول را به همه نشان داد.

8- نیکو هالکنبرگ ؛ رنو

8- نیکو هالکنبرگ ؛ رنو

کمی طول کشید تا راننده رنو در ملبورن راه بیافتد، ولی این راننده آلمانی بعد از جمعه سختی که داشت توانست در تعیین خط قوی ظاهر شود و هم تیمی اش کارلوس ساینز را زیر سایه خود قرار دهد.

او در مقابل ریکاردو نتوانست مقاومت کند و شکست خورد ولی او در برابر پیشی گرفتن آلونسو و ورشتپن در زمان بیرون آمدن خودرو ایمنی هیچ کاری نمی توانست بکند و می توان گفت که هالکنبرگ فصل را خوب شروع کرد.

9- مارکوس اریکسن ؛ سائوبر

9- مارکوس اریکسن ؛ سائوبر

پس از پایان فصل گذشته، آینده مارکوس اریکسن در فرمول یک کاملا مبهم به نظر می رسید ولی او در ملبورن یک فرد دیگری شده بود. رئیس تیم سائوبر از دور خوب او در تعیین خط تمجید کرد، تعیین خطی که او با کمی بدشانسی نتوانست به Q2 برسد.

او فقط شش دور در مسابقه بود و به دلیل مشکلی در فرمان از مسابقه کنار رفت ولی عملکرد خوبش در همان مدت کم کافی بود تا او بین ده نفر برتر ما جای بگیرد.

10- سباستین فتل ؛ فراری

10- سباستین فتل ؛ فراری

شاید برای بیشتر شما عجیب باشد که چرا برنده مسابقه باید در فهرست ما چنین جایگاه پایینی را کسب کند، ولی این نشان می دهد که رقیبان فتل در استرالیا چه عملکرد فوق العاده ای از خود نشان دادند.

فتل به اشتباهش در تعیین خط اعتراف کرد و در طول این آخر هفته نتوانست به سرعت هم تیمی اش برسد، ولی از فرصتی که با بیرون آمدن خودرو ایمنی برایش ایجاد شد استفاده کرد و دیگر اشتباهی مرتکب نشد. و این یک پیروزی بزرگ برای راننده آلمانی بود که با وجود عدم بهره مندی از تمام قدرت ها و توانایی هایش باز هم توانست برنده این مسابقه باشد.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

51 دیدگاه

 1. Fastboy 44

  15

  15

  وتل و دهم???!!!!!!?
  مگه داریم مگه میشه?
  Honestly what are we doing racing or ping pong??
  نه ولی بی شوخی نباید از رانندگی بی نقص ماتادور چشم پوشی کرد کسی که مکس رو چندین و چند دور پشت خودش نگه داشت
  هرچند که پیست جای سبقت زیادی نداشت
  ولی با این وجود ذنیل ی سبقت خوب از هالک گرفت

  • nohead

   23

   12

   سلام برادر عزیز cfz . و بازم شما آماتور بازی در اوردی داداش. لوییس کبیر؟؟؟!!!!! یعنی کسی بعد کوین مگنوسن بشه واسه تو کبیر حساب میشه؟ خخخخ. یکم حرفه ایی باش عزیزم

   • cfz

    9

    14

    سلام داداش **** خوبی؟ لوییس که کبیر هست ولی شما چرا به کسی که از لکرک و اریکسون پایینتر میشه میگین کینگ؟
    .
    آره من اماتور شما تاپ 5 درایور اف وان خخخخخخخخخخخ

   • DR.ARDALAN

    6

    12

    اماتور ، بودن را میتوانید از کامنت ها متوجه شوید، وقتی شما نمیدانید که مگنوسن چرا رتبه اول را بدست اورده، چون به نسبت به شرایطی که در گذشته داشته و شرایط خوبی که در مسابقه اول داشت و توانست از مکس هم سبقت بگیرد ،و او را کنترل کند ،رتبع اول را بهش دادن. چون مقایسه میکنن با عملکردهای قبلی وی، که این پیشرفت بی نظیری را نشان میدهد،
    جالبه که این متن ها تماما نوشته سایت رسمی فرمول وان است.
    شما حتما برو برنامه دو شب پیش کانال sky f1 را هر طوری شده ببینید.
    یک روز کامل فقط دلشت در مورد سه شاهکار بی نڟیر استادتان در باکو ، مکزیک و سنگاپور صحبت میکرد
    حتما ببینید.

   • ...m6...

    6

    8

    دوست عزیز ما خودمون لقب کبیرو برای لوئیس گزاشتیم چون شایستشه.

   • Fastboy 44

    7

    9

    کینگ honestly
    اگه کینگ بودن به رتبه بندی تو مسابقه اس آقای nohead که لکلرک اریکسون و گروژان از honestly بالا ترن
    موفق باشی دوست آماتور من
    ?

 2. mershari

  22

  9

  ببین چقدر تو خوبه ک با عملکرد بدش اول میشی
  دمش گرم????به امید اینکه فراری یه ماشین در حدت واست محیا کنه
  اصولا فتل با خودش قیاس میشه در حد خودش نبود. ولی جنازش از خیلیا سره

 3. JJ_Formula1

  8

  10

  گروژان می تونست بالاتر باشه. ریکاردو هم چند رده می تونست بالاتر باشه. همیلتون چند رده می تونست پایین تر باشه (چون چند تا اشتباه بزرگ تو سبقت گیری داشت.) فتل هم واقعا روز خوبش نبود اما می تونست تا رده ششم هفتم باشه.

 4. DR.ARDALAN

  12

  15

  من اشتباه میبینم؟
  فتل ، در رده بندی چندم شد؟
  دوستان به نظرتان اگر این رده بندی تا رده ۱۵ را هم داشت، باز فتل دهم میشد؟?

  دوستان هوادار فتل الان میگویند:
  اینهایی که نظز دادن همه قراره بروند مرسدس?.
  واقعا اگر اول نمیشد ، کجا قرار میگرفت.
  خیلی خوبه بیان ببینن، و جالب ایتکه داره میگه بدون در نظرگرفتن ماشین رانندگان ، بهشان رتبه داده شده.
  لوییس مهم نیست یک عده میان چی میگن، مهم اینه که خوده فرمول یکـ جایگاهت را همیشه، درست بهت داده . بجای اینکه هوادارانت به زور اسم کینگ رویت بگذارند، درعمل داری ثابت میکنی ، کینگ کی هستش.

  رایکونن هم واقعا عالی کار گرد. امسال دیگه از این خبرها که نیست که مادر مرده را دستور بدهند حق نداری از فتل رد بشی باید بمانی تا کسی نتواند سبقت بگیرد.
  امسال کیمی دوباره برگشته به جوانیهاش.

  رتبه ݥارکوس اریکسون چند هستش؟؟؟؟

 5. Akbar (Ghasemi)

  19

  8

  سایت فتل ستیز بریتیش اسکای اسپورت هم توی درایور ریتینگ امتیاز بهتری به فتل داده بود!!! این که از این، ضمنا اینقدر که سایت شما گیر داده به شانس فتل پارسال، به هر ریس یه شانس همیلتون گیر ندادید!! کامنت رو درج کنید لطفا

  • DR.ARDALAN

   8

   9

   دوست،گرامی، شما توجه نکردی ، اونها شبکه های پخش اسپرت هستن.
   اما این امار برای سایت رسمی فرمول وان است.
   فکر کنم خیلی از نظر اعتبار و وجه با هم اختلاف دارن.

  • Fastboy 44

   4

   4

   لپ شدن رو که استاد honestly کوبوند به دیفیوزر همیلتونو و پکوندش
   البته این بار اولش نبود و بار أخرش هم نخواهد بود?
   اگه همیلتون جای وتل بود میگفت:honestly what are we doing?racing or ping pong?
   هر هر هر?
   2015 مکزیک،2010 ترکیه،2010 بلژیک
   2016 مالزی و… To be continued
   ?

 6. SP7779

  21

  7

  ورشتپن اسپین شد ولی بالاس
  همیلتون رفت تو خاکی ولی دومه!!!!!!!!
  اما سب که فقط تایم ضعیفتر نسبت به کیمی و همیلتون زده ولی از اونور ریس رو برده10بشه!؟!
  شماها خوبین
  سب هم از20تاراننده25ام
  ماکه قبولش داریم

   • SP7779

    10

    5

    ناراحت؟!!!
    ناراحتی که بخاطر این موضوعات باشه حماقت محضه.همه میدونن رسانه ها دست کی هست و اون رو با توجه به عملکرد عالی ماشینش نه خودش گذاشتن دوم

  • DR.ARDALAN

   7

   8

   شما اتفاقا از ناراحتی واقعا نمیدانی چه میگویی. میکی لوییس را بخاطر ماشینش بهش رتبه دادن. دوست گرامی، یکبار دیگر بخوان ، به ماشین هیچکسی نمره ندادن، بهتر نیست این ذهنیت ایرانی را کمی فاصله ازش بگیری؟ داره میگوید خوده فرمول وان این کار را دارد میکند، و به ماشین نیز نمره نمیدهد. چرا حاضر میشوید تحت هر شرایطی ، حرفی بزتید که از درون متن میشود ، ضدیتش را بهتان اعلام کرد.
   فتل خودش اول نشد. همه چیز غیر از عملکرد خودش باعث شد جلوی لوییس قرار بگیرد. وگرنه حتی به رایکونن هم نمیرسید. مگر اینکه شما چیزه دیگری میبینید. یعتی واقعا شماها بی نظیرید در منطق . خوده فرمول یک میگوید به ماشین ها نمره ندادیم، شماها میگویید دادن. یعنی کجا میتوانید همچین چیزی ببینید؟
   حالا هم که رفتید در کار رسانه که میدانید دست کی هستش.
   دوست گزامی اینجا از این خبرها که شما در ذهنت پروش میدهی نیست.
   بروید برنامه دو روز قبل sky f1 را ببینید علاقمندان به فتل، چتد ساعت فقط داشتن در مورد شاهکار باکو و مکزیک و سنگاپور فتل حرف میزدند. کاری ندارد از ارشیو میتوانید ببینید، بیشتر برنامه اون روز فقط صحبت در مورد این جورد شاعکار این اقا ، با صحبت های کارشناسان بود.
   واقعا هواداران فتل باید ببینن

   • SP7779

    8

    2

    من میدونم چی میگم
    تو متوجه نیستی چی میگی بخاطر ی شکست
    همیلتون اول بود
    ولی اول نشد
    اون ترمزگیری سرپیچش هم که بماند
    سبقت نگرفتن با ماشینی که1ثانیه سریعتر هست هم بماند
    ورشتپن که کلا خوب نبود و اسپینی که شد تقصر خودش بود
    اما سب
    ماشینش 1ثانیه کند بود و نتونست با همیلتون بره اما افتاد جلو
    و قطعا کسی که ماشین رو اول نگه داشت سب بود
    پس قطعا لایق رتبه بهتری بود.
    غیر از عملکرد خودش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!باشع باشع
    اره کلا جایی خبری نیست
    ما هم فقط توهم داریم.

   • الف.ی

    4

    6

    آها چون تو تعیین خط 0.9 ثانیه سریعتر بود یعنی تو کل مسابقه هم هر دور 0.9 ثانیه سریعتره
    پس این که میگن ماشین ها روز مسابقه خیلی به هم نزدیک میشن کشک بود جناب SP7779
    بازم از این نکات خاص داری برامون متعصب عزیز؟

   • SP7779

    4

    2

    من متعصب
    شما بشنو
    واقعا باور کردی ماشین فراری تو ریس قوی هست؟!
    اصلا طبق گفته شما قوی. مطمینی میتونه0.9ثانیه سریعتر از کوالی باشه!؟!
    اگه ماشین فراری سریع بود با مرسدس اختلاف نمینداخت
    اگه فراری سریع بود پسر به اصطلاح سریع تا مود موتور رو تغییر داد فاصله اونطوری من نمیشد
    اول فکر کن بعد حرف بزن
    متعصب تویی که فقط ی چیزی شنیدی میای اینجا میگی

   • الف.ی

    3

    5

    حقیقتا کاملا جدا از شوخی حرفت رو نفهمیدم sp7779
    در ضمن من یه چیزی نمی شنوم بعد بیام بگم کل مسابقات دوسال اخیر رو کامل دیدم

 7. DR.ARDALAN

  5

  9

  به هواداران فتل واقعا پیشنهاد میکنم ، هر طور شده برنامه دو شب پیش ، کانال SKY F1 را پیگیری و ببینند، بهتر بگم دو روز پیش را ببینید.
  بیشتر کل روز این کانال در مورد سه شاهکار باکو ، مکزیک ،و سنگاپور این استادتان داشتن حرف میزدن با صحبت های کارشناسان مختلف.
  جالیه ببینید، چی دارن میگویند. بعد از دیدنش میخوام ببینم ، چطور بهش کینگ میگویید.
  این دیگه خدا را شکر حرف هواداران لوییس نیست، کارشناسان فرمول یک است. اگر انها هم هوادار لوییس هستن، پس فکر میکنم خیلی مسائل روشن میشود.
  بقول مدیران ردبول و مک لارن، کدام مدیر و کدام تیم است که لوییس را نخواد.
  لازم به ذکر است که میدانند لوییس نمیتواند ماشین مرسدس را با خودش به تیم دیگری ببرد.
  پس دارن در مورد خوده لوییس میگویند.
  خبرش در همین سایت موجود است.

  • SP7779

   7

   3

   منظورت از کارشناس کسی غیر از
   براندل
   کرافت
   جوردن
   و…
   که همگی انگلیسی هستن نیست دیگه!؟
   برعکس مسایل تاریک میشن.یعنی لابی و سیاست بریتیش دوست و ضد جرمن
   شما برو با دوستای بریتش و اون سه مسابقه که ی بند حرف میزنی خوش باش

   • الف.ی

    2

    5

    تقصیر لوییسه وقتی نیکو سعی میکنه هر جور که شده جلوش رو بگیره؟؟؟

   • SP7779

    4

    1

    وای من که اگه این اتفاق برعکس میوفتاد
    تقصیر همیلتونه نیکو میخواست از جای نامناسب ازش سبقت بگیره
    خودتونم میدونید چه اتفاقی افتاده ولی نمیخواین باور کنین
    همش ی سری حرف تکراری

   • ...m6...

    3

    4

    و شما هم شاهکار 2017مکزیک رانندتو با ورشتپن و لوئیسو ببین که هر جور شده میخواسته از لوئیس و ورشتپن جلو بزنه اخرشم زد هم خودشو داغون کرد هم لوئیس

 8. REZA.M

  9

  4

  واقعا چی بگم.همه دیدیم که تحت فشار کی از همه بهتر بود.همیلتون تحت فشار اشتباه کرد و 2 ثانیه از دست داد.فتل تحت فشار همیلتون هیچ اشتباهی نداشت.

دیدگاه خود را بیان کنید