فرمول یک ایرانفدراسیون جهانی اتومبیل رانی (FIA) نگرانی هوادارن درباره قوانین جدید روغن سوزی را کوچک دانسته و به آن ها اطمینان داد قوانین جدید کارایی لازم را خواهند داشت. قوانین جدید روغن سوزی در امسال معرفی شدند که در آن ها از سوزاندن روغن و اضافه کردن مواد افزودنی دیگر به روغن و روان کننده های موتور جلوگیری می شود.

با وجود این تغییرات، کریستین هورنر مدیر مسابقه ای تیم ردبول همچنان از محدودیت های جدید اعمال شده مخصوصا سوزاندن 0.6 لیتر روغن به ازای 100 کیلومتر نگران است و معتقد است که این قوانین دست تیم ها را در تعیین خط مسابقات باز می گذارد.

مدیر مسابقه ای فرمول یک یعنی چارلی وایتینگ نگرانی هورنر را درک می کند ولی اعتقاد دارد که آنچه مسئولین فرمول یک تعیین کرده اند مناسب است. وایتینگ گفت:

ما تمام کارهایی را که تیم ها در سال گذشته با استفاده از قوانین می توانستند بکنند را از بین بردیم مخصوصا در ارتباط با قوانین سوختن روغن. نه تنها روغن کمی سوخته بود بلکه تیم ها مواد افزودنی دیگری را به روغن اضافه می کردند تا به احتراق بهتر موتور کمک کند. بر طبق قوانین جدید تیم ها فقط اجازه استفاده از روغن های مورد تایید فدراسیون جهانی را دارند. این یک مدل مانند قوانین سوختن بنزین است. این روغن ها باید تایید شوند و تنها روغن هایی خواهند بود که تیم ها حق استفاده از آن ها را دارند. ما قوانین موتور را بر طبق ماده 5 مقررات فنی سفت و سخت کردیم و مسیر ورود و مکش هوا را که بزرگترین مسئله بود، تغییر دادیم. این مسیر باید به عقب برود و مانند تمام ماشین های مسابقه ای دیگر شود. ما به تیم ها گفتیم که حق استفاده بیشتر از 0.6 لیتر روغن به ازای 100 کیلوکتر را ندارند. من فکر می کنم تمام این تغییرات در کنار هم کارایی خوبی خواهند داشت. هر چند اندازه گیری میزان استفاده از روغن برای یک دور تعیین خط برای نقض نکردن قوانین سخت تر از اندازه گیری آن برای کل مسابقه است اما معتقدم سیستم نظارتی FIA به اندازه کافی خوب خواهد بود. در تعیین خط شما دورهای کمی خواهید زد و اگر شما باید درصد و مقادیر کم سوختن روغن را بتوانید اندازه بگیرید که این کار سختی برای ناظران خواهد بود بنابراین ما برای تمام تیم ها سنسورهایی را در مخزن اصلی روغن موتور قرار داده ایم اما ماشین های فرمول یک دارای مخزن های کمکی روغن نیز هستند که ما باید آن ها را نیز بتوانیم بررسی کنیم. این یک قانون سختگیرانه است تا بتواند به میزان احترام تیم ها به این قانون 0.6 لیتر حتی در مسافت های کوتاه نظارت کند.

فرمول یک ایران - تقویم فرمول یک

تیم مرسدس معتقد است که این قوانین جدید بر کارایی موتور آن ها تاثیری نخواهد داشت. توتو ولف مدیر مسابقه ای مرسدس اصرار دارد که نسخه نهایی موتور سال 2017 مرسدس در این بازه 0.6 لیتری روغن سوزانده است. ولف گفت:

هدفی که برای خود به منظور سوزاندن روغن در بازه 0.6 لیتری تعیین کردیم به سرعت در پاییز به آن رسیدیم. ما این موتور خود را خیلی زود در اسپا آزمایش کردیم و به 0.6 لیتر به ازای 100 کیلومتر رسیدیم.

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

3 دیدگاه

  • سید علی حسینی

   0

   0

   این پیشنهاد رو توو پست های مجله خودرو بدین و دقیقا ذکر کنید کدوم نسل از این دو ، سوبارو که یک کمپانی هستش و اسکای لاین هم یه محصول از سبد محصولات نیسان هستش، لطفا با شفافیت بیشتری پیشنهاد خودتون رو مطرح کنید تا رسیدگی بشه . خیلی ممنون

دیدگاه خود را بیان کنید