فرمول یک ایران – در تقویم امسال مسابقات فرمول یک دو رویداد جدید به چشم می‌خورد. گرندپری فرانسه و آلمان، که به ترتیب در کاستوله و هوکنهایم برگزار می‌شوند. به همین منظور در این مقاله به بررسی نکات،اطلاعات و تاریخچه این دو گرندپری می‌پردازیم.

کاستوله (Le Castellet)

پس از ۱۰ سال، بار دیگر فرانسه به رقابت‌های فرمول یک بازگشت و این بار در پیست پائول ریکارد، پیستی که آخرین بار سال ۱۹۹۰ میزبان مسابقات بود و با قهرمانی نلسون پیکه (برابهام ب ام و) همراه شد. آخرین میزبانی فرانسوی‌ها در فرمول یک به سال ۲۰۰۸ برمی‌گردد، زمانی که با پیست مگنی کور در رقابت‌ها حضور داشتند. فرانسه، هشتمین گرند پری سال از تاریخ بیست و دوم تا بیست و چهارم ماه ژوئن (یکم تا سوم تیرماه) برگزار خواهد شد.

پیست پائول ریکارد

نقشه پیست پائول ریکارد

پیست پائول ریکارد واقع در شهری کوچک به نام کاستوله نزدیک مارسی در جنوب فرانسه است. این پیست در سال ۱۹۷۰ افتتاح شد و گنجایش ۹۰ هزار نفر را دارد. جالب است بدانید که این پیست دارای ۱۶۷ مسیر مختلف مسابقه از ۸۲۶ متر تا مسیر اصلی به طول ۵.۸۶۱ کیلومتر است که مسابقات فرمول یک هم در آن مسیر انجام می‌شود و دارای ۱۵ پیچ است.

پیست پائول ریکارد بسیار هموار و مسطح است و ارتفاع آن از سطح دریا بین ۴۰۸ تا ۴۴۱ متر متغیر است. این پیست همچنین به دلیل انعطاف‌پذیری بالا و زمستان‌های نه‌چندان سرد محلی برای انجام تست تیم‌های رشته‌های مختلف از جمله فرمول یک است. رکورد پیست پائول ریکارد در اختیار که که روزبرگ (ویلیامز) قهرمان سال ۱۹۸۲ با زمان ۱:۳۹.۹۱۴ است. تعداد دورها و مسافت کلی مسابقه هنوز از سوی مسئولین برگزاری اعلام نشده است.

هوکنهایم (Hockenheim)

گرندپری آلمان که در پیست هوکنهایم رینگ برگزار خواهد شد مرحله یازدهم رقابت‌های سال جاری حد فاصل بیستم تا بیست و دوم ماه جولای (بیست و نهم تا سی و یکم تیرماه) است. ساخت این پیست به سال ۱۹۳۹ بازمی‌گردد و در زمان خود از ایمن‌ترین پیست‌ها بود و به دلیل همین ایمنی بالا جایگزین پیست نوربرگ رینگ شد که در آن حوادث زیادی رخ می‌داد.

پیست هوکنهایم

پیست هوکنهایم

در گذشته هم هوکنهایم در در رقابت‌های فرمول یک جای داشت. اولین گرندپری در این پیست سال ۱۹۷۰ برگزار شد و بعد از وقفه‌ای ۷ ساله مجدداً از سال ۱۹۷۷ تا ۲۰۰۶ (به استثناء ۱۹۸۵) شاهد حضور هوکنهایم در تقویم مسابقات بودیم. پیست هوکنهایم مسیرهایی با سرعتی معادل ۳۰۰ کیلومتر و گاه بالاتر و پیچ های کندی که به داونفورس بالا نیاز دارند را در خود دارد و دو منطقه DRS از پیچ‌های ۱ تا ۲ در سکتور یک و دیگری از پیچ ۴ تا ۶ در سکتور دو را شامل می‌شود. این پیست ظرفیتی بالغ بر ۱۲۰ هزار نفر را دارد، شامل ۱۷ پیچ می‌باشد و بهترین زمان ثبت شده در آن سال ۲۰۰۴ توسط کیمی رایکونن (مک‌لارن) با ۱:۱۳.۷۸۰ بدست آمده. طول پیست ۴.۵۷۴ کیلومتر است که رقابت‌ها در آن طی ۶۷ دور به مسافت ۳۰۶.۴۵۸ کیلومتر انجام می‌شود.

پیست هاکنهایم رینگ

نقشه ی پیست هوکنهایم رینگ همراه با نمودار تغییرات ارتفاع

لازم به ذکر است با اضافه شدن این دو گرند پری به تقویم ۲۰۱۸ ما شاهد ۷ مسابقه پیاپی در اروپا خواهیم بود و همچنین برگزاری ۴ گرند پری اروپایی (فرانسه، اتریش، بریتانیا و آلمان) در تیرماه، تابستانی داغ و پر از هیجان را برای علاقه‌مندان خواهد ساخت.

در پایان تقویم کلی مسابقات سال ۲۰۱۸ فرمول یک را مشاهده می‌کنید.

گرندپریتاریخ
استرالیا5 فروردین
بحرین19 فروردین
چین26 فروردین
آذربایجان9 اردیبهشت
اسپانیا23 اردیبهشت
موناکو6 خرداد
کانادا20 خرداد
فرانسه3 تیر
اتریش10 تیر
بریتانیا17 تیر
آلمان31 تیر
مجارستان7 مرداد
بلژیک4 شهریور
ایتالیا11 شهریور
سنگاپور25 شهریور
روسیه 8 مهر
ژاپن15 مهر
آمریکا29 مهر
مکزیک6 آبان
برزیل20 آبان
ابوظبی4 اذر
این نوشته را به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه

  1. مهدی کاظمی

    5

    2

    هوکنهایم رو خیلی دوست دارم. به نظرم خیلی بهتر از نوربر رینگه. توی تصاویر تلوزیونی هم با اون تم آبی رنگش بهتر و زیباتره. پیست خیلی متنوعیه و جای سبقت گیری هم به اندازه کافی داره. راضیم ازت FIA.

دیدگاه خود را بیان کنید