مجله خودرو ایران – همواره در طول تاریخ خودروسازی ، خودروهایی متفاوت تر از بقیه ، خودروهایی که منجر به جا به جایی مرزهای مهندسی و طراحی شده اند به جهان عرضه شدند. در این مقاله به بیست خودروی برتر از دید مجله تخت گاز می پردازیم. از فولکس واگن بیتل و لندروور دیفندر گرفته تا بوگاتی ویرون، این خودروها از دید این مجله دنیای اتومبیل‌ها را تغییر دادند.

1-لندروور دیفندر

به هر کجا می‌رود

لندروور دیفندر

Land Rover Defender

مهم نیست که کجا می رود. در مزرعه ، در جنگل و یا در تپه ها همه جا برای دیفندر مانند خانه است. خودرویی که برای استفاده در ارتش انگلستان ساخته شده بود و عملکردی مشابه جیپ های ارتش آمریکا داشت. لندروورها وسیله نقلیه اغلب افرادی بود که به شکار بوفالو و یا دامپروری می پرداختند. این شاسی بلند لندروور قابلیت های مانور بسیار بالایی در در مسیرهای خارج از جاده داشت که در سال 1985 به دیفندر 90 و دیفندر 110 معروف شد.

2-آئودی R10 TDI

اولین ماشین مسابقه‌ای دیزلی

آئودی R10TDI

Audi R10TDI

وقتی آئودی این خودرو را با موتور دیزلی معرفی کرد به نظر اشتباه بزرگی بود، اما نتیجه رضایت بخش بود و از R10 TDI بیش‌تر صدای لاستیک ها شنیده می‌شد تا پیشرانه دیزلی.

3-تویوتا پریوس

آغاز تولید انبوه هیبریدی ها

تویوتا پریوس

Toyota Prius

اولین خودرو هیبریدی Löhner-Porsche بود که توسط فردیناند پورشه توسعه یافته بود برای تولید انبوه هیبردی‌ها از نظر فنی هوندا باید این کار را می‌کرد اما هرگز نتوانست کاری را انجام دهد که پریوس انجام داده است. تویوتا پریوس از سال 1997 قصد دارد جهان را نجات دهد.

4-کوزی کوپه

اولین خودرویی که با آن رانندگی کردیم:

کوزی کوپه

Cozy Coupe

شاید فکر کنید پرفروش ترین خودروی جهان از برند تویوتا یا یک پیک‌آپ یا هر مدل دیگری است. اما در واقع آن یک خودرو پلاستیکی است که توسط شرکت لیتل تایکس ساخته می‌شود. خودرویی که حدود یک میلیارد از کودکان جهان اولین رانندگی خود را با آن تجربه کرده اند و احتمالا اولین تصادف خود را.

5-تراست SSC

سریع‌تر از صوت

تراست SSC

Trust SSC

 در مقایسه با جانشین‌اش “Bloodhound” ممکن است کمی ضعیف به نظر برسد ولی در هر صورت اولین خودرویی بود که  توانست دیوار صوتی را بشکند آن هم در سال 1997 که اصلا کار آسانی نبود.

6-فولکس واگن بیتل

تبدیل شدن به مدل T اروپایی

فولکس واگن بیتل

VolksWagen Beetle

میلیون‌ها شهروند از هر طبقه اجتماع را در جاده ها جابه جا کرد. بعدها تحت تاثیر این خودرو پورشه‌هایی 911 با موتور عقب ساخته شدند.

7-بوگاتی ویرون

کنکورد ماشین‎‌ها

بوگاتی ویرون

Bugatti Veyron

آیا واقعا سرعت 400 کیلومتر در ساعت برای یک خودرو جاده‌ای لازم است؟ البته که نه، ولی از نظر شرکت بوگاتی لازم بوده است! شاید آن‌ها قصد داشته‌اند با ماشین از تاج محل به کره ماه سفر کنند و توانایی انسان‌ها در ساخت اتومبیل را به جهان نشان دهند.

8-نیسان قشقایی

اولین کراس‌اوور

نیسان قشقایی

Nissan Qashqai

زمانی خودرو‌های سدان، سدان بودند و شاسی بلند‌ها، شاسی بلند ولی بعد قشقایی آمد و همه چیز را تغییر داد، تغییری به سمت بهتر شدن.

9-آئودی کواترو

4WD را به رالی آورد

آئودی کواترو

Audi Quattro

تا قبل از این خلاقیت آئودی ،  خودروهای رالی در مسیر با سرعت بالا به اطراف منحرف می‌شدند. اما به لطف سیستم چهار چرخ متحرک آئودی ، آئودی توانست قدرت و فرمانپذیری بهتری را به رالی‌ آورد.

10-تویوتا هایلوکس

تخریب ناپذیر

تویوتا هایلوکس

Toyota Hilux

کمپانی های خودروسازی میلیون ها دلار هزینه میکنند تا از تکه تکه نشدن خودروهایشان مطمئن شوند ولی کافیست تنها به هایلوکس دقیق نگاه کنند چراکه به سر سختی یک تانک زرهی است.

11-تسلا مدل S 

این شد ماشین الکتریکی

تسلا مدل S

Tesla Model S

   اگر شما هم تا قبل از این مدل خودرو تسلا صاحب یک خودرو الکتریکی بودید، حتما باید پس از طی مسافت کوتاهی باتری های ماشین را شارژ میکردید و چیزی که دنیا به آن نیاز داشت ماشینی بود که توانایی پیمایش مسافت طولانی داشته باشد و تسلا درست همین کار را کرد.

12-گوگل Street view Car 

نقشه یاب زمینی

گوگل Street View

Google Street View

 بیشتر از 8 میلیون کیلومتر را پوشش می‌دهد و بیست پتابایت تصویر را در برگرفته است. انقلابی در سامانه اطلاعاتی خودروها به شمار می‌آید و همواره بهترین مسیریاب محسوب می شود و به ما کمک می‌کند تا مسیر مورد نظر خود را بیابیم.

13-جیپ چروکی

اولین شاسی بلند خوب دنیا

جیپ چروکی

Jeep Cherokee

جیپ چروکی (XJ) مدل 1984 اولین خودرو از این سری با توانایی آفرود است. از نظر روبرت کمبرفورد ژورنالیست خودرو، چروکی بهترین شکل SUV محسوب می‌شود.

14-استین مینی

دوست داشتنی

آستین مینی

Austin Mini

خودروهای کوچک تا قبل از مینی چیز جذاب و جدید محسوب نمی‌شدند ، چرا که هیچ کدام آنها طراحی هوشمندی نداشتند و همچنین در کابین هم فضای زیادی هم به شما نمیدادند اما در مینی پیشرانه به گونه ای در جلو قرار گرفته بود که کابین بیشترین فضای ممکن را داشته باشد علاوه بر اینها هیچکدام هم برنده رالی قهرمانی جهان مونته کارلو نشده بودند.

15-جی- ویز

عبرت گرفتن از اشتباهات

جی ویز

G WIZ

هر چقدر مینی خوب است به همان اندازه  G-Wiz بد است; ضعیف، بی کیفیت، زشت فقط کمی از صفات این خودرو است اما به خاطر این که اجازه داد از اشتباهاتمان درس بگیریم از او تشکر میکنیم.

16-فورد موستانگ

قدرت را به میان مردم آورد

فورد موستانگ

Ford Mustang

فورد سال ۱۹۶۴ در اصل به مردم قدرت و پرفورمنس را فروخت. موستانگ تنها پس از شش ماه به پرفروش ترین خودرو تاریخ تبدیل شد و در طول هجده ماه بیش از یک میلیون نسخه از آن ساخته شد. موستانگ با فرمان سمت راست در بریتانیا هم فوق العاده بود.

17-لونار روور

رانندگی در ماه

لونار روور

Lunar Rover

فضانوردان آپولو 15 تا 17 از لونار روور ‌ها استفاده می‌کردند. لونار که قسمتی از ماموریت فضایی آپولو به حساب می‌آید طی سه پرتاب به 250 هزار مایلی زمین یعنی کره ماه ارسال شد. آن‌ها به فضانوردان اجازه می‌دادند تا از ماه نشین بیش‌تر فاصله بگیرند و درسطح ماه به دنبال نمونه بگردند. هم‌اکنون سه لونار بر روی ماه به جامانده است.

18-کوپرT43

پدر بزرگ ماشین‌های فرمول یک امروزی

کوپر T43

Cooper T43

در سال ۱۹۵۷ جک براهام راننده یکی ازکوپرهایT43 بود اما در طول فصل مقامی بهتر از ششمی در مسابقه موناکو به دست نیاورد، اما وقتی که T43 در اولین مسابقه فصل بعد با رانندگی استرلینگ ماس جایزه بزرگ آرژانتین را به پایان رساند به اولین خودروی موتور وسط تبدیل شد که برنده مسابقه فرمول یک شده است. خودرو های فرمول یک امروزی از این ماشین الهام گرفته اند.

19-فورد GT40

شکست دادن فراری با خودرویی عضلانی

فورد GT40

Ford GT40

هنری فورد دوم که از انزو فراری به خاطر لغو کردن فروش فراری به فورد عصبانی بود دستور داد تا ماشینی ساخته شود تا بتواند سلطه ایتالیایی ها را در مسابقات لمانز را پایان دهد. او در سال ۱۹۶۶ به آرزویش رسید و سه فورد GT40 خود را دید که همانند یک دسته پروازی از خط پایان گذشتند و رتبه اول تا سوم را کسب کردند و به شش سال سلطه تیفوسی ها پایان دادند. این اولین باری بود که یک سازنده امریکایی برنده مسابقه ۲۴ ساعته لمانز می‌شد.

20-الگوی موتوری کارل بنز1886

باعث شد اسب هایمان را کنار بگذاریم

اولین خودروی درونسوز

1886 Benz Patent

بیشتر شبیه یک کالسکه بود که موتور دارد. یک موتور تک سیلندر بنزین سوز داشت و تحول عظیمی در زمینه حمل نقل شد.

 

 

به نظر شما جای کدام خودرو خالیست در این لیست؟

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

یک دیدگاه

 1. سجاد

  6

  0

  عنوان یکم زیادی سنگینه! تغییر جهان
  به نظرم با عنوان : خودرو های تاثیرگذار، موردهای دیگری هم هست
  BMW E30 M3
  Mazda 787b
  Citroen DS
  Jeep Willys
  Mclaren F1
  Lamborghini LM002
  Jaguar E-type
  Ford Model T
  البته این لیست یکم بیشتر از 20 خوردو میشه!

دیدگاه خود را بیان کنید