فرمول یک ایران:

گرندپری کانادا هم به پایان رسید. جایی که فراری به یک قدمی مرسدس رسید و جدال دو مدعی اصلی قهرمانی در پیچ اول , نفس ها را در سینه حبس کرد.

اما کدام تیم ها بیشترین سود را بردند و چه تیم هایی ضرر کردند؟ در ادامه به بررسی عملکرد رانندگان و تیم ها در جایزه بزرگ کانادا میپردازیم.

برندگان

لوئیس همیلتون

دوباره ماشین او هنگام استارت, کارایی لازم را نداشت. اما توانایی مرد بریتانیایی در استفاده ی حداکثری از دو ترکیب تایر خود(46 دور با لاستیک های سافت) او را بار دیگر نجات داد. از فراری سباستین فتل پیشی گفت و این فاصله را تا پرچم شطرنجی حفظ کرد و پیروز مسابقه شد. علاوه بر دستیابی به چهل و پنجمین برد خود, فاصله را با صدر جدول به نه امتیاز کاهش داد.

image1.img.1535.medium

بعد از برد به قهرمان خود ,محمد علی فقید, ادای احترام کرد. بی شک محمد علی هم به کودکی که خود الهام بخش او بوده افتخار میکند چرا که در یکشنبه ی 12 ژوئن لوئیس بهترین بود.

 

ویلیامز

آن ها با امید بهبود نتیجه ی موناکو به کانادا آمدند و انتظار داشتند خودروی (FW38) آن ها سریعتر عمل کند.انتظاری که نتیجه داد و اولین سکوی این فصل ویلیامز توسط والتری بوتاس به دست آمد. مثل مرسدس آن ها هم از استراتژی یک پیت استاپ پیروی کردند و نتیجه ی خوبی هم گرفتند. نتیجه ای بیش از هر کس مرد فنلاندی ویلیامز برای بازگشت به فرم خوب خود به آن نیاز داشت.

image1.img.1536.medium

 

کارلوس ساینز

در تعیین خط به دیوار قهرمانان برخورد کرد و پنج رده پنالتی گرفت علاوه بر آن به دلیل تعویض جعبه دنده که در تصادف دچار مشکل شده بود, پنج رده ی دیگر جریمه شد و مسابقه را از رده ی بیست ویکم آغاز کرد. اما رانندگی خیره کننده و سبقت های دقیق او باعث شد مسابقه را نهم به پایان برساند. نتیجه ای فوق العاده با توجه به جایگاه استارت به دست آورد.

این مسابقه یک بار دیگر به ما یادآوری کرد که علاوه بر مکس ورشتپن , تیم دوم ردبول ستاره ای دیگر هم دارد که میتواند با عملکرد خوب خود, همگان را تحت تاثیر قرار دهد.

 

مرسدس

با دردسری که تیر های نقره ای در پیچ اول برای خود ایجاد کردند و فتلی که مثل موشک از کنار آن ها گذشت, استرس در گاراژ مرسدس دوچندان شد. دوباره نه! این تصادف میتوانست یک مسابقه ی دیگر را از مرسدس بگیرد. دو خودرو در پیچ اول, البته جزئی ,  باهم برخورد داشتند و شکستشان نزدیک بود. اما اصرار تیم فراری بر استفاده از تایر هایی با چسبندگی و دمای بیشتر(سوپرسافت) مثل جلیقه ی نجاتی بود که به همیلتون و مرسدس رسید. در عوض لوئیس با یک تغییر از اولتراسافت به سافت یک توقف کمتر انجام داد و پیروز مسابقه شد.

image1.img.1537.medium

 

مونترال

شهر با میزبانی از مسابقات, هر سال رونقی دوباره میگیرد. افراد زیادی به آنجا میروند و بالطبع مقداری هم پول خرج میکنند که به اقتصاد مونترآل کمک شایانی میکند. البته که پیست های جدید از نظر امکانات پداک و پیت لین از پیست ژیل ویلنوو بهترند اما هیچ کدامشان مثل اینجا یک شهر را به غلغله نمی‌اندازند.

 

فرمول یک!

اسپانسر جدید فرمول یک کار خود را از کانادا آغاز کرد. اما صرفا تبلیغات از آن ها یک پیروز نساخته. بلکه شجاعت و جسارت آن هاست که موضوع نوشیدن و رانندگی را در شعار اصلی خود قرار دادند شرکت هینکن, با استفاده از جذابیت فرمول یک و هواداران فهیم این رشته, سعی بر این دارد که نوشیدن و رانندگی همزمان را تقبیح کند و علاوه بر آن به تبلیغ کالای خود بپردازد.

image1.img.1538.medium

 

و بازندگان

نیکو روزبرگ

نیکو روزبرگ کانادا 2016

چند هفته پیش به نظر میرسید نیکو هیچ مشکلی ندارد. هفت جایزه بزرگ پیاپی را برده بود که چهار تا از آن ها در این فصل بودند. همه چیز از تصادف او و همیلتون شروع شد. عملکرد ضعیفش در موناکو و حتی بدتر از آن در کانادا رقم خورد.

استارتش از همتیمی خود بهتر بود اما از فتل نه. در پیچ یک توسط فشاری که همیلتون آورد مجبور به تغییر مسیر و از دست دادن تایم شد. در همان دور اول نهم شد و به نوعی شانس برد و سکو و ریکاوری را از دست داد. ضایعاتی که در پیچ یک به ماشین رسیده بود بعضی مجرا های ورودی را مسدود کرد که اخطار های پیاپی از موتور و ترمز ها را روی فرمان او نشان میداد. همه ی این اتفاقات باعث شد او فشار بیشتری به ماشین بیاورد. اما این پایان قصه ی غم انگیز نیکو نبود. در دور 51 به دلیل پنچری ریز لاستیک عقب-راست دوباره به خط تعویض آمد.در ادامه ی مسابقه باید سوخت خود را مدیریت میکرد.یک دور مانده به پایان اسپین شد و چهارمی را به مکس واگذار کرد حتی نزدیک بود پنجمی را به مرد یخی تقدیم کند.نیکو اصلا شبیه راننده ی اول فصل نبود. کسی که در پایان چهارمین مسابقه 43 امتیاز فاصله باز کرده بود الآن تنها نه امتیاز با نفر دوم اختلاف دارد.

 

فراری

فراری میتوانست مسابقه را ببرد. مخصوصا وقتی فتل از دو راننده ی مرسدس در اولین دور عبور کرد. در تمام طول فصل تیم در حال شکایت از نتایج ضعیف تعیین خط بود و بر این عقیده بودند این نتایج تعیین خط هستند که آن ها را از پیروزی دور میکنند. اما در این مسابقه به اندازه ی کافی برای به چالش کشیدن مرسدس ها نزدیک بودند. فتل , همیلتون را پشت خود داشت و دیگر مرسدس هم در رده ی نهم, مسابقه را پیگیری میکرد .حتی اشتباه فتل هنگام ورود به پیچ چهارده هم در دور اول به اختلاف او و همیلتون افزود اما برای دومین بار در این فصل استراتژی اشتباه برد را از فراری گرفت.

image1.img.1539.medium

با توجه به اطلاعات شرکت پیرلی تعویض از اولتراسافت به سوپرسافت و سپس به سافت بهترین راه برای کسب پیروزی بود اما این راهبرد با دمایی معادل 44 درجه ی سلسیوس پیروزی بخش بود در حالی که دمای پیست روز مسابقه از 23 درجه فراتر نرفت. فتل با تیزهوشی در دور یازدهم هنگامی که ماشین ایمنی مجازی برای بیرون بردن مکلارن جنسن باتن به کار افتاده بود, به پیت رفت. اما لوئیس در دور 24 به خط تعویض رفت و با مدیریت فوق العاده ی خود از  لاستیک هایش همه را شگفت زد کرد. این تصمیم اشتباه فراری شانس پیروزی را از آن ها گرفت.

 

ردبول

قبل از مسابقه دنیل ریکاردو بیان کرد که سرعت ردبول حتی در مسابقه بیشتر هم میشود.اما این طور نشد.در ابتدای مسابقه سوم و چهارم بودند.تیم هم به مکس اخطار داد که جلوی دنیل را نگیرد.اخطاری که با باز کردن فاصله از سوی پسر هلندی , بی معنی شد.چیزی که مشخص بود این بود که,ردبول به اندازه ی فراری و مرسدس در کانادا سریع نبود.

image1.img.15311.medium

چند دور بعد دو راننده به پیروی از راهبرد اشتباه فراری به پیت لین آمدند و همان اتفاقی که برای اسب های سرکش دردسر ساز شد, برای گاو های نه چندان خشمگین ردبول هم افتاد.

دنیل ریکاردو

مسابقه ی کانادا

مسابقه ی کانادا

مرد خوش اخلاق  استرالیایی مسابقه را بهتر از هم تیمی جدید خود آغاز کرد. اما به خاطر ورود ناگهانی روزبرگ در پیچ اول, چهارم شد و سومی را به مکس داد. بعد از دور دهم دیگر توان رقابتی را حتی برای رده ی چهارم هم از دست داد. بعد از اتفاقات اسپانیا و موناکو منتظر عملکرد خوب تیمش بود که عملی نشد. علاوه بر پیت استاپ کند , استراتژی اشتباه هم باعث شد ریکاردو هم در لیست سیاه مسابقه ی کانادا قرار گیرد.

از سایت F1.com

 

این نوشته را به اشتراک بگذارید:

4 دیدگاه

دیدگاه خود را بیان کنید